Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Navantia z propozycją dla Miecznika i Orki

Fot. Mateusz Zielonka/Defence24
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24

Hiszpańska spółka Navantia prezentuje swoją ofertę na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Na swoim stoisku demonstruje dwa modele produktów, które obecnie oferuje SZ RP w programach pozyskania nowych okrętów wojennych dla Marynarki Wojennej.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Mowa konkretnie o fregacie rakietowej F-100 i okręcie podwodnym S-80, które są oferowane odpowiednio w programach Miecznik i Orka prowadzonych obecnie przez MON w ramach Programu Modernizacji Technicznej (PMT). Oba typy okrętów zostały zamówione przez hiszpańską marynarkę wojenną i są również oferowane potencjalnym odbiorcom eksportowym.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24

W sierpniu br. Navantia poinformowała, że jest jednym z trzech potencjalnych partnerów zagranicznych branych pod uwagę przez stronę polską (głównym wykonawcą będzie PGZ) przy wyborze docelowego projektu trzech fregat rakietowych. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym roku, a hiszpańska stocznia rywalizować będzie o ten intratny kontrakt z brytyjskim Babcockiem i niemieckim TKMS. Oferta Navantii dla Polski bazuje na projekcie fregat klasy F-100 znanej także pod hiszpańską nazwą Alvaro de Bazan. Pięć okrętów tego typu posiada obecnie Hiszpania, a kolejne jednostki na bazie tego projektu zakupiła Australia (typ Hobart) i Norwegia (typ Fridtjof Nansen). 

Navantia jest gotowa do obecności w Polsce w celu wsparcia budowy i utrzymania okrętów. Z dumą oferujemy Marynarce Wojennej RP model współpracy, który przyniósł obopólne korzyści i pozwoli Polsce, partnerowii i sojusznikowi, dysponować zaawansowanymi technologicznie zdolnościami w zakresie walki na morzu, potwierdzonymi zarówno przez hiszpańską marynarkę wojenną, jak i innych klientów zagranicznych.

- dyrektor handlowy i rozwoju Navantia Javier Herrador

Dzięki doświadczeniu zdobytemu w czasie realizacji dostaw fregat klasy F-100 dla rodzimego odbiorcy oraz klientów eksportowych Navantia deklaruje gotowość do kompleksowej realizacji programu Miecznik na rzecz Marynarki Wojennej RP. Zakłada on bowiem pozyskanie trzech fregat wielozadaniowych, które będą wyposażone w systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Ich budowa (połączona z transferem technologii) ma być realizowana przez stocznie Polskiej Grupy Zbrojeniowej przy wsparciu wybranego zagranicznego partnera przemysłowego. 

image
Reklama

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama

Komentarze

    Reklama