Umowa na Miecznika podpisana. Jakie następne kroki?

27 lipca 2021, 14:17
Zrzut ekranu 2021-07-27 o 15.40.34
Fot. PGZ
Reklama

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził dziś w Gdyni umowę między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum pod kierownictwem Polskiej Grupy Zbrojeniowej stworzonym w celu wybudowania fregat Miecznik. W jego skład, poza PGZ, PGZ SW, wchodzi grupa stoczniowa Remontowa Holding. To pierwszy etap pracy rozwojowej, w jego ramach będą analizowane trzy projekty oparte na propozycjach zagranicznych partnerów. Ostateczny wybór zostanie dokonany na przełomie tego i przyszłego roku.

Minister chciałby, aby nowe jednostki powstawały "tak szybko, jak niszczyciele min Kormoran II". Produkcja ma iść więc sprawnie, biorąc pod uwagę, że niszczyciele min wypierają mniej niż 1000 ton i będą od planowanych fregat kilkukrotnie mniejsze. "To będą jednostki, których siłę rażenia, każdej z nich z osobna, będzie można przyrównać do dywizjonu ogniowego morskiej jednostki rakietowej, natomiast siłę zapewnienia bezpieczeństwa, osłony, obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej można porównać do baterii Patriot" - zaznaczył Błaszczak. Jego zdaniem oznacza to znaczną siłę na Bałtyku.

Reklama
Reklama

Pozyskujemy zdolność do rażenia celów lądowych, morskich i powietrznych – powiedział mjr Krzysztof Płatek, rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia. Dodał, że nowe okręty będą w stanie walczyć jako element sieciocentrycznego pola walki i współpracować z systemami Wisła, F-35A i innymi systemami zakupionymi w ostatnim czasie. Pojedyncza jednostka ma być, mieć siłę ognia porównywalna z dywizjonem wojsk lądowych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami okręt ma powstać jako praca rozwojowa. Dzięki temu w polskich zakładach ma powstać maksymalnie dużo technologii i mają one zostać wyprodukowane w Polsce przez polski przemysł. Umożliwi to także integrację z tą jednostką rodzimych systemów wyposażenia i uzbrojenia.

image
Fot. J. Ciślak/Defence24.pl

Jednostki, będące efektem programu Miecznik, mają posiadać zdolności do rażenia celów morskich, lądowych i powietrznych, jak i otrzymać nowoczesne systemy sensoryczne oraz uzbrojenia. Z informacji MON wynika, że będą uzbrojone m.in. w systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego i średniego zasięgu.

Jak mówi mjr. Płatek będą nie tylko cennym elementem obrony państwa, ale także „przedłużeniem polskiej dyplomacji” na morzach i oceanach w tym działając jako cenny element grup okrętów NATO.

Miecznik realizowany jest w ramach pracy rozwojowej, a obecnie rozpoczyna się jej pierwszy etap, czyli określenie założeń do projektowania. Spośród składanych wcześniej przez partnerów zagranicznych propozycji wybrano trzy, które mają być dalej rozpatrywane jako baza do pracy rozwojowej, bo w jej ramach ma odbyć się dostosowanie do polskich wymogów — Trzy warianty, które są elementem umowy, oparte na projektach stoczni z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemiec, będą ujęte w projektach koncepcyjnych i dostosowywane do wymogów Sił Zbrojnych. Następnie najkorzystniejszy z nich zostanie wybrany przez wojsko — mówi mjr Płatek. W praktyce chodzi zapewne o stocznie Babcock, Navantia i TKMS.

W trakcie ceremonii minister Błaszczak mówił, że trzy projekty koncepcyjne powstać mają do listopada. Wybór partnera zagranicznego ma się odbyć nie później niż na przełomie tego i przyszłego roku. Szef MON wyraził nadzieję, że pierwszy okręt będzie mógł zostać zwodowany za cztery lata.

PGZ podała, że szacuje kwotę kontraktu wraz z jednostkami ognia i pakietem logistycznym na 8 mld złotych brutto, co i tak stanowiłoby największy w historii kontrakt polskiego przemysłu obronnego. Z szacunków Defence24.pl wynika, że wartość programu Miecznik, uwzględniając trzy okręty wraz z transferem technologii i Zintegrowanym Systemem Walki, a także uzbrojeniem i pakietem logistycznym, może jednak przekroczyć nawet 10 mld złotych brutto, w zależności od przyjętej konfiguracji. Jeśli jednak zostanie podjęta decyzja o zakupie dla fregat w części uzbrojenia produkcji Stanów Zjednoczonych (np. rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu) to ich zakup może okazać się konieczny w trybie FMS, czyli bezpośrednio od rządu USA.

image
Fot. J. Ciślak/Defence24.pl

Program MIECZNIK zakłada pozyskanie trzech nowoczesnych fregat dla Marynarki Wojennej RP. Wielozadaniowe jednostki tej klasy zapewnią polskim siłom morskim nowe zdolności operacyjne niezbędne do realizacji szerokiego spektrum zadań na morzu. Pozwoli to zabezpieczyć szlaki żeglugowe, zwiększy bezpieczeństwo militarne i potencjał odstraszania, a także wzmocni pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Dziękuję wszystkim konsorcjantom za dotychczasowe zaangażowanie w projekt, które doprowadziło do pomyślnego podpisania tej umowy, a także za zaufanie zmawiającego. Jestem przekonany, że ten projekt pokaże nasze możliwości i wzmocni posiadane kompetencje

prezes PGZ Sebastian Chwałek

Program „Miecznik” otwiera nowe perspektywy dla krajowego przemysłu stoczniowego, ale także wielu polskich firm podwykonawczych, które będą zaangażowane w jego realizację. Jesteśmy dumni, że powierzono nam rolę integratora w projekcie budowy nowoczesnych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej

Paweł Lulewicz, prezes PGZ SW

PGZ zaznacza, że umowa określa ramy czasowe projektu na lata 2021-2034. W pierwszym etapie, jak już wcześniej wspomniano, przygotowane zostaną trzy projekty koncepcyjne platformy okrętowej ze Zintegrowanym Systemem Walki (ZSW) wraz z propozycjami transferu technologii, ustanowienia potencjału produkcyjnego oraz wyceną i harmonogramem dostaw. Będą one wsparte propozycjami od partnerów zagranicznych. Spośród trzech projektów Inspektorat Uzbrojenia wybierze jeden, stanowiący bazę do dalszych prac.

Drugi etap to przygotowanie zaktualizowanego przemysłowego studium wykonalności (PSW) oraz projektu wstępnego na bazie pierwotnie wybranego. W drugiej fazie zostaną ustalone założenia budowy prototypu Miecznika (wraz ze Zintegrowanym Systemem Walki), a następnie powstanie pierwsza, prototypowa jednostka, która przejdzie badania kwalifikacyjne.

Po ich zakończeniu odbędzie się etap trzeci, czyli produkcja dwóch jednostek seryjnych wraz z pakietami logistycznymi, obejmującymi wytworzenie bazy do bieżącej obsługi jednostek wraz z magazynem części zapasowych do kluczowych podzespołów i podsystemów okrętów – pakiety będą dostarczane dla wszystkich trzech okrętów. W tym etapie zostaną też przekazane kompletne zestawy środków bojowych dla wszystkich trzech okrętów.

image
Fot. J. Ciślak/Defence24.pl
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 629
Reklama
scoiatel
wtorek, 3 sierpnia 2021, 23:29

the W is coming... i to nie jest zima

Dalej patrzący
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 23:20

Doradzałbym MON wydać 20 mln złotych na dokończenie Moskita - a potem kolejne fundusze na uruchomienie jego produkcji. Oraz 20 mln zł na budowę prototypów dronów do przenoszenia Moskita [i Pirata] ale także Pioruna. I masową produkcję dronów z tymi efektorami precyzyjnymi - za pozostałe miliardy, jakie pójdą na zmarnowanie na Mieczniki. Mielibyśmy mobilna saturacyjną projekcję siły w powietrzu, nad wodą i lądem - wystarczającą do REALNEGO odstraszenia Rosji od agresji - w każdej domenie. Nieporównaną z żadnym dotychczasowym programem PMT - który Polski nie obronią - nawet razem. A na razie - Pan Błaszczak, admiralicja PMW i PGZ urządzili wielki uroczysty medialno-polityczny show i lans - imponujący dla laików. "Silni, zwarci, gotowi..." - na pokaz...

wRG
sobota, 7 sierpnia 2021, 22:47

Ppk nic ci nie da jak ruskie czołgi bd miały APS. Trzeba mieć i dużo czołgów i dużo ppk

Francik
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:13

Czy wszyscy tu wiedzą, że MON - od czasu ich przypłynięcia do Polski - nie potrafi naprawić systemów CIWS na naszych OHP??? Ale mimo to MON uważa, że PGZ da radę zbudować fregaty plot????? Czy w tym MON pracuje ktokolwiek normalny?

Boczek
niedziela, 29 sierpnia 2021, 10:34

To takimi rzeczami zajmuje się stocznia? Fascynujące.

Pioyr
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:08

Błazenada. Ja też mogę podpisać umowę, że sąsiad co mieszka za górką zbuduje mi podwodną łódkę spacerową napędzaną wodorem! I co z tego , że ten sąsiad nie pływał niczym w życiu poza kajakiem i nie potrafi naprawić wnukowi roweru? Grunt , że będzie umowa na....pracę rozwojową. Bo powinniście wiedzieć, że mój sąsiad strasznie chce się rozwinąć!!

Viktor
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:47

Następny krok Budowa centrum w Kielcach

Dalej patrzący
niedziela, 1 sierpnia 2021, 09:39

Najprostszym, najtańszym, najszybszym i najbezpieczniejszym techniczno-organizacyjnie krokiem byłoby zmodernizowanie obu fregat OHP wg zbliżonego do tureckiego - programu Gabya. Tyle, że z nowszymi efektorami i elektroniką. Najlepiej od razu prak/plot jak PAC-3MSE [wykorzystując radary z I fazy Wisły - gdy wejdą radary dookólne - wtedy byłaby standaryzacja efektorów z Wisłą] - albo lepszymi. Oczywiście - to by wymagało integracji z pionowymi komorami startowymi itd. Że wysokość metacentryczna "poleci"? - to dobudować "bulges" i jeszcze skorzystać na dodatkowych zbiornikach paliwa - i wydłużeniu autonomiczności nie żałując, że prędkość spadnie o ca 2 w. Osobiście promowałbym wykorzystanie najpierw koreańskich KM-SAM, a potem L-SAM - także na lądzie - ale i dla nośników powietrznych. Bo fregata plot na Bałtyku [i to nowa - od podstaw] , przy saturacji w zasięgu Kalibrów ze wszystkich A2/AD od Siewierodwińska po Krym - to bardzo słaby pomysł "pod publiczkę". Zresztą i w przypadku Orkanów więcej by dała nowa jednostka napędowa i wymiana na Leonardo 76 mm z Vulcano-Dardo czy 57 Mmm Boforsa. Tak samo Ślązak - ma komory startowe - ale puste - a amunicji precyzyjnej Vulcano-Dardo [prak/plot] dalej brak. Zresztą - tak samo brak Vulcano-Dardo dla naszych OHP. I dalej hangar i pokład startowy Ślązaka pusty - mimo, że najszybciej i najłatwiej byłoby dać tam ze 2-3 ILX-27 - notabene, przetestowane do misji morskich, w tym z magnetometrem. Nie mówiąc o sonarze holowanym, wyrzutni mikro i minitorped [w tym ZOP] . Na razie przydatność Ślązaka to wielka tarcza strzelnicza - za 1,5 mld zł. Ekspresywne sesje zdjęciowe tego nie zmienią. Zresztą - samo zmodernizowanie trałowców 207 z jednostkami MTU i danie im po 3-4 Hugin Endurance, danie im armat 35 mm z amunicją programowalną, mikrotorped klasy Black Scorpion+, przy zwiększeniu autonomiczności i stabilności paliwem w zewnętrznych "bulges" - dałoby nieporównany skok zdolności podwodnych - ale i obecności dozorowej i plot/prak bliskiego zasięgu. "Nie-da-się"? - nieprawda - wszystko się da, ale trzeba chcieć - i oszczędzać pieniądze i ryzyko - bo nie widzę żadnego organizacyjno-technicznego kompetencyjnego odrobienia lekcji po "neverending story" z Gawronem/Ślązakiem. I trzeba myśleć. Jednego i drugiego i trzeciego - ani na lekarstwo w MON, IU i PMW. Dalej zamki na piasku i nieodpowiedzialny pijar polityczny wobec mas laików - za nasze ciężkie miliardy - pod najbliższe wybory - kosztem priorytetowych programów PMT na wczoraj.

ursus
sobota, 31 lipca 2021, 00:55

Pasma klęsk modernizacyjnych WP ciąg dalszy - etaty najwyraźniej wygrywają ze zdrowym rozsądkiem i brak perspektyw na poprawę. Te fregaty to, moim zdaniem, nic innego jak kolejne "Białe Kruki", bo ich ewentualna utrata determinuje olbrzymią klęskę propagandową niosącą prawdopodobnie spore konsekwencje w trakcie konfliktu zbrojnego.

kukurydza
niedziela, 1 sierpnia 2021, 21:39

Oczywiście, wszystkie ruskie trolle biadolą - przecież jak to, Polska będzie mieć trzy okręty zdolne do prezentowania bandery, reagowania i utrzymania bezpieczeństwa na Bałtyku przy KAŻDYM stanie morza (co ważne... bo realnie Bałtyk to morze o średniorocznym stanie >6, i 220+ dniami burzowymi) a ich matuszka rossija ma tylko jedną fregatę tej wielkości, poza pływającymi złomowiskami z lat 70-tych...

ursus
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:04

Polska nie jest wyspą, dlatego przy tak licznych zapóźnieniach MW po prostu nie powinna być w tym czasie priorytetowa. Nam potrzebne są przede wszystkim systemy rozpoznaia, WRE, Narew, Homar, środki ppanc (PPK Pirat, Moskit), a do tego amunicja krążąca oraz granatniki naramienne (np. RTG-75) . Dopiero w następnym etapie kontemplować należało OP, lojalnych skrzydłowych, czy platformy naziemne typu MBT, niszczyciele czołgów, czy BWP Borsuk. Uważam, że z nowocesnych, rakietowych OP byłoby dużo więcej pożytku niż z fregat.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 1 sierpnia 2021, 07:19

Nie "Białe Kruki", lecz porcelana. Raz rozbita nie do sklejenia ani do zastąpienia.

say69mat
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:26

Biorąc pod uwagę poziom potencjału destrukcyjnego całej galerii Sea Skimmerów, o sklejeniu czegokolwiek co pływa nie może być mowy. Podstawową cechą współczesnego okrętu jest zdolność do samoobrony oparta na arsenale przeciwpocisków, uzbrojeniu artyleryjskim CIWS, uzbrojeniu energetycznym oraz efektorach wre. Stąd uzbrojenie okrętów mających przetrwać ewentualny atak saturacyjny w akwenie M. Bałtyckiego jest nie lada wyczynem i nie lada kosztem. Stąd perspektywa budowy 3 fregat przy budżecie circa 8 mld jest wyłącznie projekcją dobrych chęci v/s złudzeniem.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 22:57

Oglądałeś na YT film po angielsku o operacji odzysku zatopionych okrętów w Perl Harbor, którą dokonała MW USA? Znajdź i obejrzyj. Inspirujące, nie.

Extern
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:21

Nawet najlepszy okręt nie przetrwa w takiej bliskości lądu w jakiej będą musiały operować te okręty jeśli oczywiście mają służyć do obrony wybrzeża. Niestety, ale to w naszych realiach aby tyle drogiego uzbrojenia wkładać na jeden okręt który będzie mogła zatopić jedna z zaskoczenia wystrzelona znad lądu rakieta nie jest dobrym pomysłem. I nie ważne jaka ideologia za tym przemawia. Owszem te okręty przydadzą się sojuszowi, ale niestety nie nam do obrony naszego wybrzeża.

say69mat
wtorek, 3 sierpnia 2021, 01:39

Hmmm ... jaki jest zatem sens aby na granicy z Okręgiem stacjonowały garnizony, które - praktycznie - można zaorać jedną salową??? Stąd jeżeli istnieje, nawet potencjalne, zagrożenie dla obywateli, infrastruktury oraz terytorium RP. Należy - w obszarze polityki obronnej - opracować projekt efektorów redukujących rzeczone zagrożenie, w stopniu umożliwiającym pokojową koegzystencję z naszym sąsiadem.

gazek
piątek, 30 lipca 2021, 16:00

Zła inwestycja. Szkoda kasy. Bardzo łatwy cel do zniszczenia, a Bałtyk jest mały. 10 mld zł to sporo kasy, którą można by wydać na opl, rozpoznanie czy artylerię...

say69mat
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:39

Hmmm ... w jaki to sposób wyobraża sobie Szanowny Pan ntp. w przypadku zagrożenia konfliktem militarnym, perspektywę ewakuacji mieszkańców aglomeracji trójmiejskiej??? Dalej, jaki jest koszt realizacji tego typu przedsięwzięcia logistycznego??? Dalej, okręty stanowią projekcję zdolności państwa do aktywnej obrony infrastruktury morskiej oraz rejonów wrażliwych wybrzeża. Stąd też, brak rzeczonych okrętów daje nieformalną carte blanche potencjalnemu agresorowi. A że posiadanie tego typu jednostek to kwestia znacznych kosztów, no cóż. Zawsze istnieje alternatywa rozbrojenie v/s reorientacja w wymiarze polityki zagranicznej i sojuszy międzynarodowej. Ale pojawia się pytanie, czy tego typu alternatywa jest automatyczną gwarancją bezpieczeństwa???

Anty 50 C-cali przed 500+
sobota, 31 lipca 2021, 14:42

10 mld to sporo , fakt, ale....i tak mniej jak 13.5 na "tanie" helikoptery poPrzedniej ery. Taka "ruchoma" bardzo mobilna bateria opl, na fregacie, to i z rozpoznaniem - w dziedzienie walki WRE. Trudniejsza do dorwania przez zaprogramowane rakiety klasy "cruse". Jeszcze w 2011 Bryci do dorwania fregatki klasy "Krivak" podlatywali Tornado blisko do brzegu Libii, dla "dorwania celu w tle brzegu"...i walili bombami kierowanymi

BUBA
sobota, 31 lipca 2021, 22:55

Dlaczego tych bylych nie podciaga do odpowiedzialnosci za zatopienie PMW i rozbrojenie WP

Box123
niedziela, 1 sierpnia 2021, 13:04

To pokaż kogoś kto został za cokolwiek pociągnięty przez ostatnie 30 lat do odpowiedzialności? Miliardowe przekręty, mega afery, gigantyczna korupcja, a jedynym skazanym jak przystało na republikę bananową albo standardy rosyjsko ukraińskie był za rządów PO-PSL szef CBA, który jako pierwszy zaczął realnie walczyć z korupcją. A te same środowiska, ktore uznały go za swojego głównego wroga kontrolują do dzisiaj sądy, a tym nie można nic zrobić bo kontrolują też media (lub mają wsparcie niemiec, posiadających kolejną duża ich część, a w interesie których jest słaba i biedna Polska), a te odwaracją wszystko o 180* przedstawiając rzeczywistość odwrotnie niż jest w efekcie czego duża część społeczeństwa tak właśnie myśli, atakując tych którzy są jego jedyna nadzieją na normalnie funkcjonujące państwo. A obecny rząd kiedy mógł coś z tym zrobić to zamiast tego wykonal "genialne" posunięcie i wyskoczył z absurdalną (i to najdelikatniejsze słowo jakiego można w tym kontekście użyć) piątką dla zwierząt, a teraz wymyśa jakieś bzdurne ustawy na polgwizdka dotyczące tvn-u, za które i tak mu się dostaje maksymalnie z każdej strony, zamiast po prostu skopiowac prawo z Francji - obcy kapitał max 20% i bez jakiegokolwiek tłumaczenia wszystkich, którzy mieli by jakieś ale odsyłać nad sekwane

W3-pl
niedziela, 1 sierpnia 2021, 12:18

Bo imunitet, niestety, jest. I taki od....moskiewskiej kasy DLA gazetki trybuny, ten Sam od "urealnienia" planu 6 korwet do ....2!....biega do TV!!?. Boczek za to prawi o przewadze 3+, w temacie przetrwania, wobec tylko 1, Gawrona

SOWIZDRZAŁ
piątek, 30 lipca 2021, 15:20

Następnym krokiem będzie dialog .....polski dialog

haha
piątek, 30 lipca 2021, 13:31

A jaki będzie port macierzysty dla tych krążowników? Proponuję Wilhelmshaven albo Den Helder, bliżej będzie do Morza Południowochińskiego.

Thor
czwartek, 29 lipca 2021, 21:12

Najpierw to niech te polskie ośrodki badawcze usuną z korytarzy święte figury patronów i pozbędą się z zarządów krewniaków wysoko postawionych polityków. Potem przewietrzą skład osobowy i rozczają ruskich agentów. Dopiero wówczas mogą zajmować się pracami rozwojowymi nad nowoczesnym uzbrojeniem. Jeżeli tego nie zrobią to te całe wasze biadolenie to jak krew w piach.

mustafa
czwartek, 29 lipca 2021, 19:06

Co się znowu Rząd MON pcha się o uzbrojenie do Amerykanów. Znowu wydane będą mld .dol. Firma MBDA proponuje nam rakiety p-lotnicze i p-rakietowe wraz z transferem technologii i budowy ich w Polsce. Izraelskie firmy Rafael, IAI,IMI oferują nam systemy rakietowe różnego typu i zasięgu, rakiety różnego typu i zasięgu wraz z transferem technologii, technologie budowy silników rakietowych i budowy głowic bojowych oraz chcą wybudować fabrykę by polska zbrojeniówka mogła budować je w Polsce. Polska niech wyjdzie z układu MTCR chodzi o ograniczenia zasięgu i budowy rakiet i niech buduje rakiety LORA i inne wraz z silnikami i głowicami bojowymi czyli całość w POLSCE. Koreańczycy zbudowali by fregaty rakietowe Daegu za 1,071 mld .zł. wraz z transferem technologii i szybki czas budowy w Polsce. My wydajemy 8-10 mld. zł. za trzy fregaty programu Miecznik ile mielibyśmy koreańskich fregat 6-8 sztuk gdzie tu sens polska zbrojeniówka miała by też prace. Francuzi również deklarowali jednego okrętu podwodnego Scorpen w Francji a pozostałe w Polsce ale nasz MON tylko Ameryka i kupuje złom gdzie za całe uzbrojenie grubo przepłacamy. Jedna rakieta Patriot to koszt 6mln.dol. Pocisk Stunner do systemu David s Sling koszt 1 mln.dol. Polska chce do Patriotów pocisk SkyCeptor gdzie koszt wynosi 5-7 mln.dol i zero transferu technologii gdzie tu logika doją nas jak BARANA a my się cieszymy bo obecnie mamy systemy odstraszania na 5 min walki. Możemy mieć Izraelskie taniej i więcej systemów rakietowych i budować pociski w Polsce. Niech MON zastanowi się nad tym wszystkim.

Skleroticus
piątek, 30 lipca 2021, 22:07

Izraelskie nie z powodów politycznych. Po pierwsze nie są w stanie tworzyć rządu bez partii ruskich emigrantów, którzy najpierw są sowietami a dopiero potem Żydami. Po drugie, oskarżają nas o Holokaust, gębą ministra spraw zagranicznych Lapida. Po trzecie są podatni na ruski szantaż polegający na wsparciu np. Iranu. Interesy Izraela z Ruskimi są, z nami nie ma. Stąd wniosek jak na wstępie: nic z Izraela dla naszej armii.

say69mat
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 11:36

... wymień mi choć jeden projekt współpracy przemysłu zbrojeniowego Izraela i FR ;))) Przecież jak to sam powiedziałeś FR aktywnie współpracuje z Iranem. Stąd jakim cudem piszesz o jakiejkolwiek współpracy Izraela z Rosją??? Sugerujesz, że rząd Izraela składa się z ignorantów???

GDT574
czwartek, 29 lipca 2021, 18:51

Polskie fabryka ta która niby wybuduje fregaty rakietowe , nie wybuduje bo nie potrafi . Budują byle co jak kormoran do zwalczania min , bo Marynarka nie potrzebuje takich statków . Co jest pierwszej potrzeby dla Marynarki Wojennej fregaty rakietowe , łodzie podwodne z rakietami . Polskie fabryki tego nie zrobią , Pis wycisza sprawy . Partia PIS to najgorsza anty europejska , anty Unijna i anty demokratyczna . Chciałbym aby Amerykanie prezydent anulował zakupy od Polski takie jak F35 , czołgi M1A2 SEP3 , rakiety Patriot i dodatkowo System rakietowy HIMARS. Wtedy PIS by zrozumiał że w Usa jest demokracja a u nas jest korupcja nie demokracja , upolitycznienie sądów , policji , kościołów i jest u nas rządowa telewizja TVP upolityczniona .A PIS J. Kaczyński , marionetka Pisu prezydent A. Duda nienawidzą demokracji . Aby Unia ukarała sankcjami Polskę a Usa anulowała sprzedaż sprzętu Amerykańskiego do państwa niedemokratycznego , skorumpowanego idącą w kierunek Rosji , Białorusi .Aby Prezydent Usa otworzył oczy . A Unia Europejska też otworzyła oczy nie dała pieniędzy do Polski , bo forsa pójdzie na rządowe anty europejskie pomysły Pisu .

Quetz
sobota, 31 lipca 2021, 11:32

Borze zielony, nawet tarnalator lepiej by przetlumaczyl i nie byloby tylu rusycyzmow "z. Budują byle co jak kormoran do zwalczania min ," " łodzie podwodne z rakietami " "Chciałbym aby Amerykanie prezydent anulował zakupy od Polski " - to nie literowki, jakie popelnia sie piszac np. z telefonu, tylko wierna kalka z rosyjskiego.

wert
sobota, 31 lipca 2021, 10:45

"Partia PIS to najgorsza anty europejska , anty Unijna i anty demokratyczna" Kwik oznacza że jest dobrze

Polak z UK
sobota, 31 lipca 2021, 03:22

Gdzie was uczą takich „europejskich” komentarzy? W Rajchu? To niech was jeszcze nauczą polskiego. Błędy aż szczypią w oczy - idącą w (kim, czym) kierunku Rosji. A nie „w kierunek”. Przekaż szefom, że polski to trudny język i wymaga więcej szkolenia.

Skleroticus
piątek, 30 lipca 2021, 22:11

Musisz jeszcze poćwiczyć polski. Albo zainwestować w lepszy translator. Statek... w MW... Żenada.

werd
czwartek, 29 lipca 2021, 16:10

Jak na razie to nie jest umowa na Miecznika a podpisanie papierka wyrażającego chęć zakupu/budowy okrętów.....nie ma czym się jarać....za 5 lat po przewaleniu 2 mld podpiszą kolejny papierek podtrzymujący chceć budowy okretów....

BUBA
czwartek, 29 lipca 2021, 17:14

Blaszczak zaprosil nas za 4 lata nawodowanie.

say69mat
czwartek, 29 lipca 2021, 07:41

Na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy patentem na realizację koncepcji okrętów klasy Sa'ar6 i Miecznik??? Otóż, w przypadku izraelskich korwet kadłuby są budowane w Niemczech, z kolei BMS, detekcja, efektory plus wre są Made in Israel. Z kolei w przypadku fregat klasy Miecznik, kadłuby będą - co prawda budowane w kooperacji z partnerem strategicznym - przez rodzimy przemysł stoczniowy. Jednak BMS, detekcja, wre oraz efektory są - niestety - kupowane z półki, od zagranicznych kooperantów projektu.

Ass
czwartek, 29 lipca 2021, 07:20

Po podpisaniu umowy czas na fazę analityczno-koncepcyjną, czyli co przyspawać i dlaczego tak drogo.

Viktor
czwartek, 29 lipca 2021, 01:26

A za plecami ORP burza

Sdr
środa, 28 lipca 2021, 22:46

Może w ramach pracy rozwojowej przebudować Gawrona von Ślązak jak czwartą fregatę?... w ramach opcji

00101
czwartek, 29 lipca 2021, 11:23

Różnica między fregatą a korwetą jest w wyporności i wielkości jak Ty chcesz korwte przebudować na fregatę. Przedłużyć poszerzyć ?

Jabadabadu
czwartek, 29 lipca 2021, 22:39

Najlepiej nadmuchać. Tak jak każdy inny gumowy balon. Tylko trzeba uważać, bo może pęknąć i będzie smród.

mc.
czwartek, 29 lipca 2021, 08:32

Wystarczy uzbroić Ślązaka.

Krolewiec
środa, 28 lipca 2021, 21:25

Super jesli beda trzy. Beda mialy wsparcie okrętów pomocniczych, dronow rozpoznawczych .rozpoznanie satelitarne, oslone lotnictwa morskiego oslone ZOP i WRE .wsparcie Awacs i tankowcow powietrznych dla samolotow oslony i rakiety woda ziemia dalekiego zasiegu .a razie W nie wyplyna za ciesniny dunskie

zdrowy_rozsądek
środa, 28 lipca 2021, 21:12

Dość kosztowna tarcza strzelnicza dla Cyrkonów. W dodatku na nasz koszt. Gdzie tu sens gdzie logika?

Boczek
czwartek, 29 lipca 2021, 12:43

W przypadku potencjalnego 5-6 warstwowego uzbrojenia mówimy w przypadku Cyrkonów o strzelaniu do rzutków.

zdrowy_rozsądek
czwartek, 29 lipca 2021, 21:02

To są tylko spekulacje. Nie słyszałem, żeby ktoś sprawdzał obronę przed Cyrkonem. Chcesz wydać 60 mld PLN żeby się o tym przekonać?

Boczek
piątek, 30 lipca 2021, 08:35

Jeżeli ten jakże straszny Iskander okazał się nie być problemem to dlaczego Cyrkon? A generalnie, to dlaczego Cyrkon w ogóle ma być tu większym problemem niż inne? Jest łatwy do wykrycia, ma długą drogę dotarcia do celu, na dużej wysokości, ma ograniczone możliwości manewrowania, jest łatwy do zniszczenia. O co tu chodzi? Może starsze systemy z dłuższym czasem rozpoznania i reakcji jak przestarzały już dziś AEGIS mógłby sobie nie poradzić (tylko jak go chcesz zaskoczyć?) ale nie nowy, kompletnie digitalny system rozpoznania. To i roje dronów zostały rozpoznane jako nowe zagrożenia i założenia dla systemy obrony zostały zaktualizowane, a istniejące środki zrekonfigurowane i uznane jako wystarczając. To temat fantom.

zdrowy_rozsądek
piątek, 30 lipca 2021, 18:42

Nie tylko Cyrkon, jest cała gama innych środków, na przykład lotnictwo czy okręty podwodne. Może przypominasz sobie incydent z czerwca z niszczycielem Arleigh Burke u wybrzeży Krymu. Niewiele brakowało a zostałby zatopiony. Myślisz, że Rosjanie nie dadzą sobie rady z fregatą?

Boczek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:41

No dobrze to Cyrkony odpadły. Jakie lotnictwo tam wystartuje będąc w zasięgu patriotów z lądu, a na morzu w zasięgu 300-400 efektorów tych fregat? Jaki incydent? Znów Rosjanie wyłączyli okręt?

zdrowy_rozsądek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 21:24

Po pierwsze, Patrioty będą miały antybalistyczne PAC-3 MSE, o innych rakietach nic nie wiadomo. Po drugie, samoloty wcale nie muszą latać w zasięgu systemów antydostępowych. Tu-160 ma na pokładzie rakiety Kh-102 o zasięgu 5500 km. Po trzecie, wyłączyli nie wyłączyli, dobrze pamiętasz incydent z USS Donald Cook w 2014. Rosjanie mają dobre systemy WRE, więc na rakiety z fregat też nie możesz liczyć na 100%. Pozostają jeszcze okręty podwodne. A teraz do dodaj do siebie to wszystko: rakiety przeciwokrętowe odpalane z lądu i z okrętów, lotnictwo, okręty podwodne. A naprzeciwko 1 - 2 fregaty. Myślisz że dadzą radę?

say69mat
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:51

... ??? Hmmm ... masz Przyjacielu na myśli USN ... DDG??? Czy RN Type 45??? Przecież w czerwcu żaden DDG nie operował w strefie wód przybrzeżnych Krymu.

zdrowy_rozsądek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 20:21

Dziękuję za sprostowanie, HMS Defender.

patriota
środa, 28 lipca 2021, 20:04

Za 8-9 lat polska marynarka wojenna będzie posiadała dwie średniej wielkości fregaty wielozadaniowe. Każda za cenę około 590 mln euro. W trzecią nie wierzę. Mniejsze chyba od duńskich fregat Iver Huitfeldt, choć lepiej uzbrojone. Te fregaty będą to już dwudziestoletnie okręty. Finowie zaczną wprowadzać do służby kolejne fregaty w ramach programu Dywizjon 2020. Szwedzi być może wodować większych następców korwet typu Visby. Niemcy na Bałtyku zachowają całkowicie przestarzałe, słabo uzbrojone korwety Braunschweig. W dobrym momencie dołączymy do grona najnowocześniejszych flot w regionie.

zbyszek
środa, 28 lipca 2021, 20:01

To wszystko jest 20 lat za późno. W drugiej połowie lat 30 tych też mieliśmy plany modernizacji Sił Zbrojnych...

Hakuna matata
środa, 28 lipca 2021, 19:19

Zobacze to uwierze.

Kto bogatemu zabroni
środa, 28 lipca 2021, 17:57

A na końcu i tak na wyposażeniu znajdzie się, oczywiście tymczasowo, nieśmiertelny, parokrotnie przepłacony zestaw Wróbel

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 16:43

Zwrócę uwagę na pozytywną rzecz tego postępowania i ogłoszonych kosztów. 8 mld PLN to nieco poniżej 600 mln € za okręt. Czyli wiemy już ile kosztował Iver Huitfeldt - nie mniej niż 700 mln €, jeżeli uwzględnimy, że nasza suita radarowa będzie o ca. 100 mln € tańsza od pary SMART-L APAR. A pamiętamy przecież czym mamiono przy IH i teraz AH140. Zaśmiałbym się sarkastycznie, gdyby nie było to takie smutne.

Quetz
sobota, 31 lipca 2021, 11:48

8 mld PLN to nieco poniżej 600 mln € - po jakim kursie to liczyles? 12,5 zl za Euro? Przy kursie 4,60 (zblizonym do dnia dzisiejszego) daje to okolo 1,740 mld euro. Inwestycja nadla jest niedofinansowana, biorac pod uwage bogaty pakiet logistyczny. Rozumie potrzebe pozyskania tych jedostek, nie rozumiem jednka decydowania sie na budowe ich w kraju, co podnosi koszty, gdyby to byla produkcja wielkoseryjna to mialoby sens? Budujemy trzy jednostki, kolejne za powiedzmy 20-30 lat, wiec uzyskane kompetencje i zdolnosci (za co trzeba zaplacic) to topienie kasy 9 nie ma ci ludzic sie perspektywa eksportu). Dwa - MON podejmuje kolejny kosztowny program (choc moim zdaniem pilniejsze byloby pozyskanie okretow podwodnych - byla mozliwosc oszczedzenia pieniedzy poprzez podlaczenie sie do niemiecko-norweskiego zamowienia) gdy rozgrzebane sa inne programy, ktore de facto znalazly sie w stagnacji (w miedzyczasie, nagle z pudelka wyskoczyly czolgi). Zakupy pod publiczke, warunkowane koniunktura polityczna nijak podnosza zdolnosci WP, stajemy sie raczej menazeria roznorakiego, czesto nielicznego, sprzetu ( swoja droga dlaczego do dzis wszystkie BM 21 Grad nie zostaly zmodernizowane do poziomu Langusty, tylko mamy dualizm uzbrojenia w dywizjonach?)

Boczek
sobota, 21 sierpnia 2021, 12:02

8.000.000.000/4,5~1.777.777 mln €, 1.777.777/3~593 mln € za jednostkę. W tym nie ma żadnych pakietów logistycznych jeszcze, bowiem te nie zostały zdefiniowane. Jakby nie było, to nadal prawie 600 mln € i nie mamy tu zestawu radarowego za 150 mln € jak IH, a co najwyżej połowę tego.

Anty 50 C-cali przed 500+
sobota, 31 lipca 2021, 14:28

a nie pisano na Tym forum o "jajach" z francuskimi pomocami w zakresie paliwa do rakiet modernizowanych do poZiomu langust... a to znowu podpisali inne porozumienia, jak My. itp? W temacie stricte morskim : dlaczego Niemcy wyrzucali marki na zamawiane w Italii wyrzutnie wieloprowadnicowe dla obrony plot/prakietowej? Na swoje, NIE na eksport fregaty?! Ma BundesMarine dualizm nie kupowanie tylko wszystkiego w USA??? No taka wyrzutnia to prawie taka "ala Grad", rury obudowane blachami. RAM

Abrams M1A2 SepV3
środa, 28 lipca 2021, 15:21

Zawsze w takich momentach ruskie wyją na polskich forach, a to dopiero początek! Przygotujcie się na kolejne umowy, które niedługo zostaną podpisane :)

Patry
czwartek, 29 lipca 2021, 10:37

kolejne umowy będą ... tylko że nie w naszych firmach ... i ośrodkach badawczo-rozwojowych ... ale w zaoceanicznych albo innych bliskich firmach ... -zresztą budowa fregat przez PGZ gdzie w zasadzie poza skorupą wszystko inne będzie dostarczone od firm zagranicznych ...( z prowizją )... jest tym samym - nick świadczy że jesteś zwolennikiem kupna z półki sprzętu za granicą bez budowy naszego przemysłu zbrojeniowego .. a tym samym realnego wzmocnienia naszego potencjału o co głównie chodzi naszym przeciwnikom !!! tak abysmy byli całkowicie uzależnieni sprzętowo od dostawców zagranicznych sprzętu na użycie którego i tak trzeba będzie "zgody"... producenta - i kto tu robi za ruskiego trolla...???

say69mat
piątek, 30 lipca 2021, 09:38

Jeżeli reprezentanci zaplecza klasy politycznej przejęli kontrolę 'właścicielską' nad kompleksem przemysłu zbrojeniowego i OBR-mi. To jakich efektów oczekujesz dla realizacji ambitnych projektów polityki obronnej, wymagających doświadczenia i profesjonalizmu??? Pozostaje zatem opcja zakupów z półki v/s orka na ugorze, czyli budowę kompetencji OBR-ów i PGZ-tu, w oparciu o współpracę i inwestycje zagraniczne. Tylko trzeba by było znaleźć frajera, który się zgodzi za psie dutki dokarmiać inwestycjami technologicznymi ... wielorybka. Wielorybka, jakim się jawi nasz narodowy, zarządzany wolą polityczną, kompleks przemysłu obronnego.

Patry
piątek, 30 lipca 2021, 11:35

mam za mało wiedzy o tym "kto na tym trzyma łapę ..." czy chodzi tylko o korzyści dla małej grupy decydentów dla których liczą się tylko 5 gwiazdkowe "poligony" z widokiem na "szwajcarskie alpy" ... , piętno soviecko-alianckich agenturalnych wpływów czy zwykła ignorancja naszych "elit" i skok na kasę ... za dużo błedów w działaniach służących naszemu potencjałowi aby to uznać za naturalny bieg spraw ...

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
środa, 28 lipca 2021, 14:16

Cóż rzec głową muru nie przebijesz a jeśli zawiodą inne metody należy spróbować i tej ,nasze zdolności kompetencyjne na dzień dzisiejszy są jak mawiał klasyk minusem dodatnim ale pocieszające w tym wszystkim jest to że do pustej głowy można zapakować wszystko nawet i cel

Gulden
środa, 28 lipca 2021, 13:44

Mam takie jedno,z pozoru niewinne pytanie.Czy istnieje jakaś analiza,raport,w którym są zawarte, oparte na faktach,potrzebach,możliwościach, oraz co ważne kosztach,budowy przez RP,floty stricte wojennej przeznaczonej do działania na akwenie,który mamy,czyli Bałtyku?Pomijam ilość,tonaż,jakość,wyposażenie tych jednostek-czy to miałyby być fregaty,korwety,krążowniki,OP(co z logiki jest w sumie najbardziej adekwatne,skuteczne na Bałtyku) czy cokolwiek.Chodzi mi mniej więcej o to,ILE, jakich jednostek potrzebuje polska MW,do obrony/ataku/zabezpieczenia tego,co uważamy My,jako państwo za słuszne,konieczne i warte zainwestowania w taki a nie inny, rodzaj SZ RP.Taka mała dygresja,jak RP,zainwestowała w lądowe,mobilne systemy rakietowe,które są zdolne rażić cele na morzu(pomijając zasięg,realny zasięg tego systemu,bo nie posiadamy "wglądu"radarowego,by to w pełni wykorzystać),to rosjanie dostali ostrej piany w tym temacie.Czyli w sumie,wodować czegoś za bardzo nie trzeba,wystarczy zainwestować w coś,co naprawdę jest w stanie zagrożić potencjalnemu nplowi.

yuki
środa, 28 lipca 2021, 14:12

Ocywiście, że takie analizy są. Część jest oczywiście niejawna, ale jest też trochę materiałów dostępnych dla każdego. Podstawą jest chyba "STRATEGICZNA KONCEPCJA BEZPIECZEŃSTWA MORSKIEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ" przygotowana przez BBN i dostępna na ich stronie internetowej. W rozdziale 4 tego dokumentu są rekomendacje dotyczące rozwoju sił morskich RP m.in. rekomendacje dotyczące budowy fregat o konkretnych zdolnościach, ale również budowy okrętów podwodnych, samolotów patrolowych itp.

Anonim
środa, 28 lipca 2021, 12:54

Do czego Polsce 3 fregaty, 2 w zupełności na Bałtyk wystarczą jak i na morze Północne, czy Śródziemne lub Atlantyk, bo na Pacyfik chyba a się nie wybieramy. Zresztą lepiej zlecić ich budowę komuś kto ma już doświadczenie, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania. Polskie stocznie niech budują patrolowce, korwety mniejsze od Ślązaka w stylu Ruskich Bujanów, które zastąpią rakietowe Orkany. Do tego dalsze lądowe NSMy, oraz małe okręty podwodne z Koreą Południową lub Szwecją, Niemcami. I niech w końcu odeszła te stare falochronowce - Kościuszko i Puławski do USA

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:04

Bo przy trzech rzadko dostępne będą 3 na raz, a potencjał bojowy i tym samym przeżywalność okrętów operujących w parze jest 4 razy większa niż solo.

W3-pl
środa, 28 lipca 2021, 19:58

I dlatego z 6-7 sztuk planowanego Gawrona, korwet, urealnili....na 1-2. 1? I trzymali w basenie, POrtowym, bronionym przez Pilice....Bo ostatnie Kuby to na poligon w Ustce , dobre.

Naprawdę ?
czwartek, 29 lipca 2021, 10:12

Kuby posiadają wojska lądowe, a na wybrzeżu są jeszcze S-200 Wega SP zdaje się ?

Eliza Konopnicka
środa, 28 lipca 2021, 12:12

Jest Miecznik, to będzie Podstolina...

W3-pl
środa, 28 lipca 2021, 20:10

PO Burzy.. Taki plan, jak I niszczycielu dawniej. miecznik (+ czapla jeszcze) to plan od 1600+ ton DLA Pani czapli do 1900+. DLA partnera. Bo trzeba dwojga. PO helikopterach w zawrotnej liczbie....70! Po co tylko 26, , planowanych w 2012...

Ech
środa, 28 lipca 2021, 11:03

Chodzi o to ze Usa chce bysmy walczyli na Morzu Poludniwo-Chinskim. Im natym zalezy nie nam. My jako wierny poddanczy przjaciel poswiecimy budowanie obrny Polski (tu na miejscu) na rzecz budowania armnii expedycjnej na dalekie wody (tak jak wczesijiej armii do walki na pustyniach) Bedziemy to robic na telefon. Poprstu zadzwonia i my mowily "tak" - podbnie jak np z konferencja bliskowschodnia. Robimy rzeczy nie w naszm interesie. Badzmy choc troche patriotami.

Nick
czwartek, 29 lipca 2021, 01:48

Bez USA jesteśmy skazani na 3 dni wojny i po balu. Chcesz aby oni byli tu, a nie chcesz z nimi być tam. Frajerami to oni nie są. My mam nadzieję również nie.

piątek, 30 lipca 2021, 18:35

Ok, rozumiem twoją logikę. Ile okrętów w takim razie wysyła tam Izrael, że dostaje 5 mld bezzwrotnej pomocy wojskowej z USA?

rob
piątek, 30 lipca 2021, 12:19

Taa... już widzę jak w razie draki USA nam pomoże. Zwiną się i tyle będziesz ich widział. Ropy nie mamy, pierwiastków ziem rzadkich też nie, to po co my Hamerykanom? Teraz co najwyżej żeby drażnić Rosję, ale w razie wojny zostaniemy z ręką w nocniku.

wojtek
środa, 28 lipca 2021, 09:54

Uzbrojenie zapewne jak zawsze będzie na pstryk do neutralizacji z Pentagonu. Ciekawe tylko czy będą mieli możliwość wyłączyć cały okręt?

bc
środa, 28 lipca 2021, 20:32

Tak, zaraz po tym jak wypalą z niego jak z Schleswig-Holstein. Co wy tam palicie?

grzesiek
środa, 28 lipca 2021, 09:29

Może w końcu się coś uda i będziemy mieli nowoczesne okręty. Nie należę do pokolenia malkontentów, którzy wiecznie narzekają. Trzymam kciuki za projekt i życzę powodzenia.

Autor
środa, 28 lipca 2021, 09:09

Pięknie, pięknie tylko taki kraj jak Polska powinien mieć znacznie więcej fregat rakietowych niż tylko trzy. Szczególnie w perspektywie do 2035 roku

środa, 28 lipca 2021, 08:54

To jakaś bujda na resorach...ja się pytam skąd i za co? Tylko ja widzę, że gaz poszedl o 40% do góry a ropa o lekko 25%? Podpisal papier toaletowy i tyle. Gdzie jest ten co da projekt tego okretu? Aha nie ma...będą się zastanawiać,ale juz oficjalnie ...parodia i tyle. Zlikwidować armie i płacić jankesom 40 mld złotych za ochronę i 10mld ruskim by motywowali wydatek 40mld złotych na ochronę od USA. Nie wiem co ci żołnierze robią w koszarach,ale chyba wreszcie powinni coś z tym zrobić

BUBA
środa, 28 lipca 2021, 12:09

Już o tym pisałem. Tłuste Misie mają budować jak najdłużej a stępkę można od razu przyspawać do pochylni. By skrócić czas budowy mogą przerobić ten kawałek złomu ze Szczecina na fregatę............ ............................................................................................................................................................................. W Szczecinie mają przecież aż 3 lata doświadczenia z budowy promu.....................................................

elka
środa, 28 lipca 2021, 08:46

Zamiast tych okretów na bajoro zwane Bałtykiem lepsze drony uzbrojone. Dobrze wydać nie swoje i mówic ze coś sie modernizuje..Koryta dla oficerów.

Errata polecającego zdrową żywność
sobota, 31 lipca 2021, 03:37

Dwa błędy pod spodem, proszę o korektę. Z naszego wybrzeża jest oczywiście 40 minut lotu śmigłowcem do Szwecji. Fregata to oczywiście miliard dolarów. Tzw czeskie błędy.

Boczek to choresterol i NKT, które osłabiają serce i mózg. Czasem na pomoc jest za późno. Zmień dietę.
piątek, 30 lipca 2021, 18:14

"I te drony będą zwalczały dziesiątki maszyn SU szturmujących nasze niebo w wzdłuż wybrzeża?" Nie, od tego jest lotnictwo i rakietowa OPL. "Będą zwalczały CM i rakiety robiące to samo?" Nie, od tego jest rakietowa OPR. "Będą zwalczały OP minujące podejścia?"Nie, do tego kupiliśmy za ciężkie pieniądze AW101, które będą operowały z Siemirowic i Darłowa, skąd mają niecałe 10 minut lotu.. do Szwecji. Wielkość Bałtyku w żadnej mierze nie uzasadnia potrzeby bazowania tych śmigłowców na pokładach jednostek nawodnych. Robota, tudzież pławę sonarową mogą holować nawet większe motorówki. OP powyżej szóstki na Bałtyku nie operują, więc proszę nie pisać, że nie mają wystarczającej dzielności morskiej. Mało AW101? Dokupić. "Będą przeprowadzały kontrole podejrzanych statków?"Nie, od tego są kutry patrolowe SG z łodziami abordażowymi "Będą zapobiegały takowym, nękającym nasze jednostki i towary, znajdującym może nawet na pokładzie narkotyki i nielegalnie transportowaną broń?" Jak wyżej. "Będą chronić nasze rybołówstwo na morzach i oceanach świata w rejonach konfliktowych?" Takowe nie istnieje. Jeśli powstanie, niech sobie wykupi polisy ubezpieczeniowe. Polski podatnik nie ma żadnego interesu, aby dokładać do tego interesu. "Będą chronić nasze, istniejące już, platformy na wodach norweskich". Te pola naftowe leżą w strefie ekonomicznej Norwegii i to do niej należy ich ochrona. Wysyłanie tam naszych okrętów odbywałoby się na zasadzie żaby widzącej podkuwanego konia. "..farmy wiatrowe na wodach na polskich? " Największa farma wiatrowa należąca do Danii ma moc zainstalowaną 400 MW. To tyle ile mała elektrownia tradycyjna. Zatrudnianie do ich ochrony fregat po milionie dolarów za sztukę jeszcze bardziej podniesie cenę i tak drogiego prądu przez nie produkowanego. "Będą chronić nasze działki na Atlantyku i Pacyfiku i nasze jednostki tam operujące?" Jakie nasze? Jak sobie kupiłem działkę na Lanzarote, płaciłem za jej ochronę hiszpańskiej firmie ochroniarskiej. Jak sobie kupisz działkę, zatrudnij sobie ochronę i wykup polisę. Wojsko Polskie chroni granic Polski, a nie "działek". "Będą ratować ludzi i zagrożone, czy wręcz tonące, jednostki sławiąc tak imię Polski i tak zaskarbiając sobie wdzięczność uratowanych i ich rodzin - jak zrobili to strażacy w Szwecji?" Strażaków zawsze możemy wysłać do Szwecji promem, nie musimy im w tym celu fundować kajaków po miliard euro za sztukę. "Tymi dronami będziesz "spacerował" wzdłuż wybrzeża niesfornego państwa terroryzującego ruch statków odległego parę tysięcy km, przedłużając adekwatnie ramię polityki?" Nie, takie działania prowadzą mocarstwa, które na to stać. Od ochrony statków są polisy ubezpieczeniowe. "Będziesz nimi odwiedzał inne porty i prezentował polską banderę?" Zamiast prezentowania bandery wolałbym prezentować polskie towary - nowoczesne i dobrej jakości, które mogą dotrzeć do większej ilości ludzi niż paru gapiów w porcie. Zabieranie ludziom miliardów w podatkach i wydawanie na drogie atrapy mocarstwowości - bezsensowne z punktu obrony kraju, sprawi że takie towary nigdy nie powstaną. Niech ściągają mniej i wydają mądrze, bo prywatne firmy w Polsce już ledwo dyszą. Efekt Dunninga-Krugera istnieje u wszystkich polityków, którym się wydaje, że pozbawiając ludzi dużej części efektów ich pracy, są w stanie te pieniądze lepiej wydać. Pan Błaszczak jest historykiem i nie ma ani o strategii, ani o technikaliach zielonego pojęcia. Podpisując tą umowę daje carte blanche byłym ludziom z sił specjalnych, obecnie w służbach, również opatrzonym tym przymiotnikiem, na zarabianie pieniędzy na różnych kontraktach wspierających ten projekt. Widać to wyraźnie po osobie, która nastręczyła MON pomysł o fregatach. Barejowskie 20 procent od konsultacji jest wiecznie żywe.

Boczek
niedziela, 1 sierpnia 2021, 19:52

Czyli preferujesz zwalczanie ataków nad naszymi głowami? Heli są środkiem pomocniczym w zwalczaniu OP. Jak myślisz jak długo jeszcze będzie trwało, aż inni będą posiadali "IDAS" i tym samym bez okręt żaden heli nie wystartuje? Wielkość Bałtyku nie ma tu żadnego znaczenia bo zabawa rozgrywa się w promieniu kilometrów. Ponieważ reszta - te teorie wymyślone na potrzebę chwili to myślenie życzeniowe, szkoda mi na dalsze pisanie czasu.

W trosce o zdrowy Boczek
sobota, 31 lipca 2021, 03:24

Poprawka - 40 minut do Szwecji.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:06

I jak planujesz zamknąć tymi dronami polskie niebo wzdłuż wybrzeża? Co z pozostałymi zadaniami - ca. 60-80% wszystkich - poza Bałtykiem?

elka
środa, 28 lipca 2021, 16:40

Tureckie drony maja 150km zasiegu. Pare rozmiesciić je na wybrzezu zeby monitorowały Bałtyk .Proste jak budowa cepa .

Boczek
czwartek, 29 lipca 2021, 08:52

I te drony będą zwalczały dziesiątki maszyn SU szturmujących nasze niebo w wzdłuż wybrzeża? Będą zwalczały CM i rakiety robiące to samo? Będą zwalczały OP minujące podejścia? Będą przeprowadzały kontrole podejrzanych statków? Będą zapobiegały takowym, nękającym nasze jednostki i towary, znajdującym może nawet na pokładzie narkotyki i nielegalnie transportowaną broń? Będą chronić nasze gazowce na Atlantyku i Śródziemnym? Będą chronić nasze rybołówstwo na morzach i oceanach świata w rejonach konfliktowych? Będą chronić nasze, istniejące już, platformy na wodach norweskich i naszych i farmy wiatrowe na wodach na polskich? Będą chronić nasze działki na Atlantyku i Pacyfiku i nasze jednostki tam operujące? Będą ratować ludzi i zagrożone, czy wręcz tonące, jednostki sławiąc tak imię Polski i tak zaskarbiając sobie wdzięczność uratowanych i ich rodzin - jak zrobili to strażacy w Szwecji? Tymi dronami będziesz "spacerował" wzdłuż wybrzeża niesfornego państwa terroryzującego ruch statków odległego parę tysięcy km, przedłużając adekwatnie ramię polityki? Będziesz nimi odwiedzał inne porty i prezentował polską banderę? W tych portach z tych dronów wysiądą młode chłopaki w mundurach i będą zawracać na festynach marynistycznych dziewczynom w głowach, albo z chłopakami innych navy "siać panikę" po portowych knajpach i tawernach zawiązując przyjaźnie? Będziesz ...? Będziesz ...? Będziesz ...? ### ## Bo to jest kilka zadań realizowanych przez MW i stanowią one 80%+ wszelkich. Bum to tylko kilka %, albo wcale. ### Taka jest twoja perspektywa, obywatela państwa aspirującego i idącego w kierunku tym, w którym poszły Niemcy - eksport, eksport, eksport? ### A teraz, jak już sobie porozmawialiśmy tak na serio, to czy to czasem nie efekt Dunninga-Krugera upoważnia cię do wyrażania opinii na ten temat? ### A dlaczego do tych celów nie zorganizujemy się z państwami rejonu - Bałtyckimi, owymi jakże ważnymi i znaczącymi V4 i Międzymorza i nie zakupimy wspólnie np. 5 AWACS na naszą miarę jak - Erieye, posadowionego na uzgodnionej maszynie pozwalającej na pozostanie w powietrzu przez wiele, wiele godzin i operującej w promieniu tysięcy km?

oskarm
środa, 28 lipca 2021, 12:01

Drony mają swoje ograniczenia a niektórych zadań nie są w stanie wykonywać. Przyszłość to synergia maszyna załogowych i bezzałogowych (także na morzu).

alan
środa, 28 lipca 2021, 14:19

Nie wiem czy wiesz, ale każdy okręt w tym i fregata również ma ograniczenia. Zwróć uwagę na cenę pojedynczej fregaty i roju dronów rożnych klas i przeznaczenia. Jeśli już to zrobiłeś to zastanów sie teraz jakie szanse na przeżycie w starciu dożo silniejszym przeciwnikiem fregata i jak bardzo będzie bolała jej strata.

F-35
środa, 28 lipca 2021, 14:59

Tak, każdy sprzęt ma swoje ograniczenia dlatego trzeba mieć różne typy uzbrojenia i dzięki temu minimalizować te ograniczenia poszczególnych jednostek. Samymi dronami mamy się obkupić? :)

Niszczyciel Poeta
środa, 28 lipca 2021, 20:49

Dzisiaj to bardzo modne mówić o dronach. Wtedy jesteśmy trendi ;) A najlepiej mówić o rojach dronów to naprawdę błyśniemy ;) Nikt jednak nie precyzuje czy chodzi mu o klasę Mini, Tactical, MALE czy HALE. Ile weźmie uzbrojenia Mini i czy wogóle weźmie? Jaki rodzaj pocisków przeciwlotniczych i bezpośredniej obrony wybrzeża weźmie MALE i HALE i czy wogóle weźmie? Do czego służy MALE jak TB-2 Bayraktar i czy skonstruowali go do zapewnienia przewagi powietrznej? Osobiście śmiem wątpić ;) Czy największy HALE typu Global Hawk/Tryton przenosi pociski typu SM-3 lub ESSM lub chociaż Aster i czy do tego służy? Nieważne, bądźmy trendi i mówmy tylko o dronach, które na tym forum praktycznie zaczynają zastępować wszelkiego rodzaju uzbrojenie i wogóle są remedium na całe zło ;) Ja mówię "drony", "drony" i jeszcze raz "drony". Czy już błysnąłem medialnie i uważacie mnie za eksperta??? No mam nadzieję, że tak ;) Nie martw się F-35, ty przynajmniej JASSM-a łykniesz i AGM-a do kieszeni wsadzisz. Nie każdy "dron" to potrafi ;)

Edek
czwartek, 29 lipca 2021, 07:11

Ja bym poszedl dalej i zainwestowal w terminatory.

obserwator
środa, 28 lipca 2021, 08:35

Czy ktoś może precyzyjnie i zgodnie ze stanem faktycznym odpowiedzieć czy podpisano umowę na dostawę okrętów, czy na pierwszy etap ich budowy (przyszłej) czyli na określenie założeń do projektowania?

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:08

Podpisano umowę, że będą się toczyć dalsze analizy i dialog techniczny. Niejako podpisano na umowę na kolejną umowę.

ZZZZ
środa, 28 lipca 2021, 08:05

Oby to nie była uroczystość jak ta ze stukania młotkiem w stępkę pod prom w Szczecinie. A tak na poważnie, pan minister ON wyciska propagandowego maksa z tej uroczystości: Promesa na jeden okręt. Ale nie wiadomo jaki dokładnie, koncepcja może w tym roku. Stocznia Wojenna bez doświadczeń, partnera zagranicznego brak. Terminy poza kadencją tego rządu. Kwoty z sufitu.

321
środa, 28 lipca 2021, 07:58

Zbudują fregaty jak i zbudowali prom w stoczni Szczecińskiej :)

Dr House
środa, 28 lipca 2021, 07:33

3 sztuki to za mało na przedłużenie dyplomacji

ktos
środa, 28 lipca 2021, 07:23

A teraz jak bedzie: - przez 5 lat bedzie dzialala komisja maja na celu koordynacje przygotowania do produkcji. - po 5 latach cos tam zacznie byc produkowane, - w miedzy czasie okaze sie ze USA nie chca nam sprzedac uzbrojenia bo nasz rzad zalatwil TVN, - UE tez nie chce nam sprzedac uzbrojenia bo polski rzad obrazil juz chyba wszystkich i nikt sie z nami nie liczy, - po kolejnych 5 latach kolejny rzad uzna ze wlasciwie fregaty sa nam nie potrzebne ale jeszcze 3 okrety patrolowe to jest to co nam potrzeba. - na koniec zbudowana bedzie jedna jednostka bo po co az tyle okretow patrolowych.

bc
środa, 28 lipca 2021, 20:29

Nie będzie Abramsów to będą Leopardy, Altaye czy w ostateczności T84PL. W polityce miedzy państwami nie ma czegoś takiego jak obraził. TVN można sprzedać np. Francuzom i po krzyku.

Tomek
środa, 28 lipca 2021, 15:05

Za dużo TVNu oglądasz. Amerykanie potrzebują Polski w niemniejszym stopniu niż my ich. Od tego zależą ich interesy w Europie wschodniej. Poza tym oni patrzą na pieniądze. Jeśli tylko będziemy płacić sprzedadzą nam niemal każdy sprzęt wojskowy. Pragmatyzm i biznes. Obie strony na tym zyskują. Myślisz, że odrzucą miliardowe umowy tylko dlatego, że nie lubimy ideologii lgbtqwerty+? :)

Dr House
środa, 28 lipca 2021, 13:02

Spokojnie. Mamy jeszcze Chiny które chętnie nam sprzedadzą uzbrojenie

Bolek
środa, 28 lipca 2021, 07:11

Stępkę ze Szczecin już mają. Prędzej byk się ocieli niż oni wybudują nowoczesną fregatę.

Ech
wtorek, 27 lipca 2021, 23:31

Chodzi o to ze Usa chce bysmy byli w Chinach. My jako wierny poddanczy przjaciel poswiecimy budowanie obrny Polski na rzecz budowania armnii expedycjnej na dalekie wody (tak jak wczesijiej armii do walki na pustyniach)

oskarm
środa, 28 lipca 2021, 12:03

@Ech może się zastanów skąd przypływa gaz i ropa do Polskich portów i jaką drogą Polska eksportuje 41% swoich towarów?

alan
środa, 28 lipca 2021, 14:22

Pomyśl z kim na Bałtyku i jakie mają szanse nawiązać walkę trzy fregaty? Z Rosją Szwecją bądź Niemcami?

ruski szajs
środa, 28 lipca 2021, 15:10

Trzy fregaty mogą nawiązać zdecydowanie większą walkę niż zero fregat. Od czegoś trzeba zacząć wzmacnianie Marynarki Wojennej. Nie kupimy od razu 10 fregat i 20 korwet itd. Wolę by MW miała trzy nowoczesne fregaty rakietowe niż zero.

Tyle w temacie
wtorek, 27 lipca 2021, 23:21

To kolejne darcie ryja. Poprzednie takie samo było przy Abramsach. Skoro ryje się drą znaczy, że jest dobrze. Podczas wcześniejszych wyborów nie głosowałem na PiS. Jeśli rozpoczną budowę fregat, pojawią się Abramsy, Borsuki, Rosomaki z ZSSW-30, F-35 i Patrioty na kolejnych wyborach mają mój głos jak w banku. Ps. Na PO nie głosowałem nigdy, bo miałbym potem problem z korzystaniem z pewnego gatunku papieru.

CdM
środa, 28 lipca 2021, 14:48

Nie uważasz, że argumentacja typu "im więcej krytycznych głosów, tym słuszniejsze nasze działania" ma, że się tak delikatnie wyrażę, pewne luki logiczne? I że można wskazać bardzo wiele przykładów rozmaitych rządów czy satrapów, posługujących się tego typu argumentacją, ku zgubie swojej oraz, niestety, swych poddanych? Co jednak z kolei (uwaga, logika), nie oznacza, że akurat te mieczniki to błąd. Po prostu z błędnej argumentacji nic nie wynika (ani prawda, ani fałsz), a tylko marnowanie pikseli na ekranie.

Dudley
środa, 28 lipca 2021, 11:33

Jak nazwać osobnika który nazywa oponentów "Ryjami" tylko dlatego że maja inny punk widzenia? Możesz kolego pomóc, bo jak widzę masz w tym względzie duże doświadczenie?

Ass
wtorek, 27 lipca 2021, 23:08

Genialne. Sam fakt, że na pokładzie okrętu może znajdować się uzbrojenie mocniejsze niż działko 35mm i ręczna wyrzutnia budzi śmiech potencjalnego agresora i sojuszników. Po podpisaniu umowy czas na fazę analityczno-koncepcyjną, co gdzie przyspawać - 20 lat.

Fort
środa, 28 lipca 2021, 11:06

Siła ognia baterii Wisły i ndr to 96 rakiet ziemia - powietrze i 24 rakiety przeciwokretowe na jednej fregacie

Maciek
wtorek, 27 lipca 2021, 23:05

Nasz wkład w budowę tych okrętów to zespawanie kadłuba i zamontowanie wyposażenia, które w 90% będzie zagraniczne, napęd i uzbrojenie będzie zagraniczne w 100%. I pomyśleć, że za 10mld moglibyśmy rozwiązać problem obrony ppanc, albo zmniejszyć dziurę w opl.

Mikas89
środa, 28 lipca 2021, 15:18

Nawet jeśli, to lepsze to niż budowa fregat w 100% za granicą. Poza tym ten kontrakt to także transfer technologii więc myślę że ten wkład strony polskiej będzie większy. Może nie przy pierwszej fregacie, ale przy kolejnych dwóch budowanych już seryjnie owszem. Fregaty zostaną zbudowane przy współpracy z partnerem zagranicznym. Będą posiadać pociski tak przeciwlotnicze, jak i przeciwrakietowe nie tylko krótkiego, ale i średniego zasięgu. Można powiedzieć że będą częścią systemu OPL.

Jaca
wtorek, 27 lipca 2021, 22:41

A co ze Ślązakiem?

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:11

Nie podpisali w tej sprawie żadnej umowy.

Box123
czwartek, 29 lipca 2021, 02:43

Przy okazji kupowania uzbrojenia do tych fregat, powinien być dozbrojony w takie same rakiety nawet jeśli zmieściła by się tam ich połowa czy 1/3 tego co na fregacie. Ten okręt w takiej formie to marnotrawstwo potencjału

Boczek
czwartek, 29 lipca 2021, 13:02

Taki był plan od ~2015. Preferowane były CAMM. Ścieżka była taka. Zakończenie badań nad CAMM i wejście do służby (to były jeszcze czasy, kiedy brano pod uwagę dojrzałość technologiczną), decyzja o dalszych jednostkach nawodnych, wspólne uzbrojenie w CAMM i tym samym dozbrojenie Ślązaka. Potem MW zeszła z tapety na peryskopową na 4-5 lat. Do momentu wtopy z A17, która była pewna i teraz mamy jako przykrywkę i dla zachowania twarzy Miecznika robionego na wariackich papierach.

Monkey
wtorek, 27 lipca 2021, 21:46

Powodzenia. Cieszy, że także pociski tak przeciwlotnicze, jak i przeciwrakietowe będą nie tylko krótkiego, ale i średniego zasięgu. Ten drugi zapewne oznacza Amerykanów, ale zawsze PAAMS też jest w grze. Oby, bo od Francuzów może uda się zakupić licencję, a od Amerykanów tylko na czyszczenie silosów.

Piotr ze Szwecji
środa, 28 lipca 2021, 07:45

Skąd takie to pewne z tymi rakietami? Żadnych nie zakupiono jeszcze, oprócz rakiet PAC3-MSE do lądowych wyrzutni Patriot. Na razie to co jest to długa lista życzeń, która została złożona przez gestorów MW w ramach Miecznika i kontrakt z 3 spółkami prawa handlowego, że będą rozglądać się w miejsce MON za okrętami po cudzoziemskich stoczniach.

say69mat
środa, 28 lipca 2021, 07:35

Hmmm ... Mk41 plus Slyver zusammen??? Czyli ZSW jakiego świat nie widział i - zapewne - nie zobaczy. Ponieważ, ani LM ani DCNS nie będą zainteresowane tego typu synergią efektorów oraz wyrzutni na pokładzie fregaty made in Poland.

Monkey
środa, 28 lipca 2021, 15:01

@say69mat: Jakie znowu zusammen? Albo, albo. Oczywiście, że Amerykanie i Francuzi nie będą się bawić w cudowanie. Co najwyżej opl krótkiego zasięgu będzie europejska bądź izraelska, a średniego amerykańska. Albo oba typy made in USA. Obstawiam pierwszą opcję. O Francuzach nadmieniłem, bo wygląda albo na to, że nie są brani pod uwagę, albo jakoś ich nie korci żeby znowu spróbować robić w Polsce interesy. Ze szkodą większą dla nas niż dla nich.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:41

Francuzi nie startują

bc
środa, 28 lipca 2021, 20:36

Szkoda lepsi Francuzi niż somsiad.

Karakal
środa, 28 lipca 2021, 15:28

I dobrze

Monkey
środa, 28 lipca 2021, 14:57

@Adam: I szkoda.

Szaraczek
wtorek, 27 lipca 2021, 21:44

Panie Błaszczak ...rządzicie już 6 lat i jak narazie nie było żadnego transferu technologii powiązanego z jakimkolwiek programem programem modernizacyjnym WP. Prawda jest taka Panie Błaszczak , że decydenci rodem z Pis mają zbyt duże deficyty intelektualne

Zupełna depresja
czwartek, 29 lipca 2021, 02:47

Jeśli tu są deficyty, to co powiedzieć o opozycji?

Gru
środa, 28 lipca 2021, 10:58

100/100

wert
środa, 28 lipca 2021, 10:25

tylko prawda wg ks Tischnera

say69mat
środa, 28 lipca 2021, 09:02

Hmmm ... czy - w naszej dostępnej nam rzeczywistości - istnieje jakikolwiek kraj, który byłby w stanie przekazać naszemu obecnemu rządowi, jakiekolwiek technologie wrażliwe dla bezpieczeństwa tego kraju??? Wyobraźmy sobie ntp. produkcję przez nasz przemysł zbrojeniowy, zarządzany z woli politycznej i mocą partyjnych nominatów, jakichkolwiek zaawansowanych technologicznie komponentów do samolotu F35 ;)))

Carell
środa, 28 lipca 2021, 08:51

JA raczej sadze ze zbyt duzo siedzi tam ludzi powiazanych z lobby. A jedyny sposob myslenia jaki sie tam utrwala- @nie damy rade, kupujmy z polki@ Moze wreszczie zaczac wierzyc we wlasny narod!!!!

yar
środa, 28 lipca 2021, 08:33

PO rządziło 8 lat i NIC pożytecznego dla wojska i przemysłu zbrojeniowego nie zrobiło! No chyba, że za "wyżyny intelektualne" uznać likwidacje jednostek, poligonów i fabryki produkującej silniki do czołgów!

CdM
środa, 28 lipca 2021, 14:56

I dlatego np. w 2015 trzeba było rozpocząć od zera program Krab, a jedyne niezabytkowe czołgi jakie zastał PiS to L2A4 z czasów Millera. Zresztą, co mnie to wogle, co zrobiło peło. Patrz co jest teraz.

Borsuk
środa, 28 lipca 2021, 15:32

Teraz są F-35, Abramsy w dużej liczbie i w najnowocześniejszej wersji, drony uderzeniowe Bayraktar TB2, trzy fregaty rakietowe, systemy Patriot i inne. Wolę to niż używane Leopardy jak w 2014 roku za peło.

Maj
środa, 28 lipca 2021, 19:43

Na razie nic z tego prakrycznie nie ma :)

say69mat
środa, 28 lipca 2021, 22:12

Stampede dobrych chęci, czyli 'dorozmienny' wysyp deklaracji bez zobowiązań ;)))

jkkk
środa, 28 lipca 2021, 00:15

pewny jesteś że tak piszesz....

Autor Widmo
środa, 28 lipca 2021, 00:03

Co do deficytów intelektualnych, to największe ma populistyczna Europejska Partia Ludowa z Donaldem Franciszkiem Tuskiem na jej czele. Nie wiem, czy to krótkowzroczność, czy świadome działanie poprzednio rządzących, aby doprowadzić nasz kraj do poziomu bezwzględnie zależnego od Brukseli, Berlina i Paryża Buntustanu. Wszystko co na przełomie ostatnich dziesięcioleci w Polsce wydarzyło się, tylko to potwierdza. Zatem pretensje powinieneś ukierunkować gdzie indziej. Co do offset-ów, nie wiem co jest tak naprawdę ważniejsze. Czy pozyskane technologie, których nie będziemy ze względu na obecne kompetencje wykorzystać w praktyce przez następne 5-10 lat, czy niecierpiące zwłoki inwestycje w naszą armię. Odpowiedz sobie na to pytanie sam.

CdM
środa, 28 lipca 2021, 15:04

Przed zależnością od Rosji chronią nas dwa parasole. Jeden: modernizacyjno-gospodarczy zapewniany przez UE. To przynależność do UE daje nam potencjał rozwojowy, finansowy i rynki zbytu. Drugi parasol: militarny, dawany przez NATO, czyli w większej części przez USA. Utrzymanie obu powyższych to nasza racja stanu. Coś o co walczyliśmy, jako nieskończenie lepszą opcję od "parasola" Związku Radzieckiego/Rosji.Natomiast konfliktowanie się z UE i USA jest realizacją agedny rosyjskich służb, których cele są dokładnie takie, aby Polska była "silna, zwarta, gotowa" i... samotna. Taki stan dumnej, nieskrępowanej niezależności byłby w naszym położeniu geopolitycznym stanem, no cóż, krótkotrwałym.

Autor Widmo
czwartek, 29 lipca 2021, 21:54

Przed bezwzględną zależnością od Kremla, US czy UE obronić nas może tylko niezależność energetyczna, wysokorozwinięta gospodarka, zmodernizowana, nowoczesna i dobrze funkcjonująca armia oraz sojusze na wschodzie ( Finlandia, kraje Bałtyckie oraz Ukraina ! ), ponieważ mamy ze względu na położenie geograficzne potencjalnych, wspólnych wrogów. Już nie raz o tym pisałem na forum, że gwarancje ze strony NATO znaczą dla nas tyle co Memorandum Budapesztańskie i Porozumienia Mińskie dla Ukrainy. Przeczytaj sobie dokładnie zapis artykułu 5, co mówi o gwarancjach innych członków NATO. Co do UE nie ma się co oszukiwać, jesteśmy tylko i wyłącznie rynkiem zbytu, taniej siły roboczej lub wykształconych kadr, których im brakuje. Tak samo dla Kremla, Berlina czy US jesteśmy konsumentem ropy naftowej, gazu i energii elektrycznej. Nikt w nas nie będzie w UE inwestował, bo nikt nie będzie tworzył sobie konkurencji co do tańszej produkcji i rynków zbytu. Dlatego w Brukseli podnoszą taki jazgot, bo Polska w końcu zaczęła mówić własnym głosem oraz widzą, że powstaliśmy z kolan i rozwijamy się w sposób niezależny od nich. Co do parasola to jedyny jaki mamy na dzisiaj to US, dopóki będziemy w strefie wpływów i ich interesów. I nie jest to nasza racja stanu, bo niezależnie od naszych chęci i relacji decydują tylko i wyłącznie geopolityczne priorytety oraz interesy. A jak pokazał Wersal, Jałta czy w/w porozumienia, interesy przewyższają wszystko inne. Polska racja stanu powinna dotyczyć tylko tego, o co tak zabiegał zawsze Józef Piłsudski, czyli naszej niepodległości i niezależności. Nie raz również wspominałem na tym forum, że najlepszą gwarancją naszej niepodległości i niezależności byłyby ogromne inwestycje Chin w Polsce, zrównoważone rozwojem naszej polskiej ( państwowej/narodowej ) gospodarki. Pytanie pozostaje takie, czy jesteśmy na to mentalnie i politycznie gotowi, np. w kwestii Jedwabnego Szlaku do Polski, o który to Chiny od lat zabiegają. W Polsce tak naprawdę będą przeplatać się w przyszłości wpływy nie Berlina, Paryża czy Kremla bo rozpoczął się ich kryzys, tylko Dalekiego Wschodu i US, które powinniśmy umiejętnie przekuć na realne korzyści dla naszego kraju. Myślę, że liberalno-lewicowa demokracja nie jest w stanie tego dokonać, bo odcięli by sobie źródła finansowania ze Wschodu i Zachodu Europy równocześnie. Bo tak niestety w polityce już jest. Przykładem takich zależności są nagrody w postaci stanowisk np. dla Schroedera czy wspomnianego Tuska. Jak by nie patrzeć, powinniśmy spoglądać bardziej na Wschód w kierunku Azji ( Chiny, Indie ) lub jak to robi Ukraina w kierunku Turcji. Taki model niezależności Polski nie ma nic wspólnego z agendą Kremla, bo co do UE, Środkowej Europy, Krajów Bałtyckich, Białorusi i Ukrainy doktryna na Kremlu już o kilkunastu lat istnieje, podobnie jak nowa doktryna wojenna. Niezależność jest przeciwieństwem uzależnienia, to tak jak budżet domowy nie może składać się z wpływów z jednego źródła ( nawet, gdyby to źródło zapewniało spory dobrobyt ), tylko najlepiej z kilku zrównoważonych innych źródeł. Nie muszę chyba wyjaśniać dlaczego.

Box123
czwartek, 29 lipca 2021, 02:59

Tylko że to nie my się konfliktujemy z UE i usa tylko oni z nami. Wszystkie zarzuty pod adresem obecnego rządu są albo kłamstwami albo zupełnym stekiem bzdur. Co w takim razie mamy robić? Podporządkować się klamstwom i łamaniu prawa? Albo udawać że Niemcy czy holandia nie prowadzą wrogiej nam polityki? Głównym problemem Polski jest opozycja o mentalności targowicy, ktora zrobi wszystko żeby odzyskac stołki. W żadnym normalnym kraju nie ma takiego czegoś. Już raz tacy ludzie doprowadzili do katastrofy i teraz znowu wszystko wisi na włosku. Tak samo jak argumenty pozostają niezmienne. W tedy zdrajcy zniszczyli Polskę w imię obrony praworządności i demokracji, gdzie po prostu chodziło o strach przed tym, że jak uda się naprawić państwo to nie będą w tedy mogli wykorzystywać jego słabości do krecenia lodów i to samo jest dzisiaj. Ciekawe ilu w tedy naiwnych, którzy poparli targowice, tak jak dzisiaj kodowcy i zwolennicy rzekomo demokratycznej (a w rzeczywistości będącej jej zupełnym zaprzeczeniem) opozycji, myślało że walczy o demorkacje. Jak powiedział przywódca targowicy: nie ważne czy Polska jest czy nie - ważne żeby się dobrze robiło interesy

underdog
wtorek, 27 lipca 2021, 21:33

naprawdę. Minister imponuje mi. Jestem prezesem kilku firm i nie miałbym odwagi podjąć takich decyzji jak Minister w tym roku. Miałbym na uwadze to, że jako prezes zarządu podlegam pod kodeks karny, skarbowy. mam zobowiązania i odpowiedzialność wobec swoich pracowników, którzy mi ufają. nie zmieniam strategii firmy dwa razy w miesiącu, ale raz na dwa lata. Ale najważniejsze - wydaję własne ciężko zarobione pieniądze, a nie cudze i bardzo skrupulatnie liczymy efekty naszych inwestycji

prawnik
środa, 28 lipca 2021, 12:26

As spółki są sp z.o.o. sp. j. lub sp. k .? z siedzibami na Cyprze ?

środa, 28 lipca 2021, 07:03

Ciekawe co będziesz liczył gdy Polska będzie bezbronna, bo na UE raczej nie masz co liczyć, zjeby są zainteresowane interesami z kacapami (NS2).

Autor Widmo
wtorek, 27 lipca 2021, 23:52

widzisz Underdog, to tak jakbyś przejął jako prezes firmę w stanie zapaści finansowo-organizacyjnej. Tak jest z na dzisiaj z Błaszczakiem. Nie ma co narzekać, ważne aby jakiekolwiek decyzje i zakupy podejmować szybko, w miarę obecnych możliwości finansowych naszego państwa, kupować to co najpilniejsze, nawet za cenę wyższych kosztów nabycia, najlepiej w procedurze pilnej potrzeby operacyjnej. Co do cudzych pieniędzy, to w budżecie nie ma takowych. Są tylko nasze wspólne pieniądze, wynikające z płaconych przez nas podatków i innych wpływów. Wolę więcej płacić, choć zarabiam średnio, niż płacić podatki, które rząd przy władzy przejada i transferuje do swoich, poprzez różne modele finansowe. Co by nie mówić o obecnej ekipie rządzącej, to tylu tematów nikt z poprzednich nie popchał do przodu i dlatego jest taki jazgot oraz totalna krytyka ze strony dzisiejszej styropianowej opozycji.

rozbawiony
środa, 28 lipca 2021, 13:59

Owszem decyzje należy podejmować szybko ale rozsądnie . A nie chaotycznie bez konsekwentnej realizacji rozpoczętych programów . Najważniejsze OPL i artyleria dalekiego zasięgu / Homar / po niewielkich dotychczasowych zamówieniach bez szybkiej kontynuacji. Program Orka już, już miał być realizowany i nagle wstrzymany przez Błaszczaka . Ni z gruszki ni pietruszki przeznaczony w dalszej kolejności program Miecznik pod wpływem prezydenta stał się pierwszoplanowy . Tak samo z czołgami . Kompletny chaos , kto tam decyduje o kolejności zakupów , co jest dla nas priorytetowe .

Darek
wtorek, 27 lipca 2021, 23:22

Podobnie jak minister nie wydaje wg ciebie własnych tak i ty też nie.

Luke
wtorek, 27 lipca 2021, 21:32

Zeby miec Amerykanuw, Niemcuw, Rosjan w czeku to Polska powinna pracowac z Chinami I Tircja.

yar
środa, 28 lipca 2021, 08:35

Ale .... o co Ci chodzi? Co to znaczy "w czeku"? Naucz się pisać po polsku!

jkkk
środa, 28 lipca 2021, 00:16

i Mongolią...

Patryczek
wtorek, 27 lipca 2021, 21:31

Powiedzmy to wprost. F110 z Navantii to jest złom, TKMS z A200SAN może przebudować je statki do łowienia dorszy, a Arrowhead140 to parodia, jak cały Babcok. Wiele przeprowadzonych analiz i wirtualnych modeli starć potwierdziło, że rosyjskie okręty klasy fregata, wsparte przez niezawodne rozpoznanie i nadbrzeżne systemy Bastion zatopi każdą zachodnią fregatę w 23 sekundy od wyjścia w morze. Poza tym po co Polsce fregaty rakietowe? Żeby się konfliktować z Rosją, która nie ma jakichkolwiek złych zamiarów wobec Polski, a pragnie jedynie pokoju, dobrego sąsiedztwa i poszanowania?

MP
środa, 28 lipca 2021, 13:38

Wiele przeprowadzonych analiz i wirtualnych modeli starć potwierdziło, że polskie okręty klasy fregata, działające wspólnie w zespole zadaniowym NATO SNMG1, wsparte przez niezawodne rozpoznanie i nadbrzeżne systemy NSM zatopią każdą ruską fregatę w 23 sekundy od wyściubienia nosa z Bałtyjska. Więc zupełnie nie rozumiem po co onucom fregaty?

wert
środa, 28 lipca 2021, 10:30

"niezawodne rozpoznanie i nadbrzeżne systemy Bastion"- chłopcy ze WSI Olgino. My w Polsce nie chcemy pokoju, my chcemy 3 pokoje z kuchnią i łazienką. To minimum, sławojki zostawiamy wam

yar
środa, 28 lipca 2021, 08:37

Kolejny "znafca". To napisz dlaczego Rosjanie są tacy głupi, że też budują okręty? Rosjanie to zachodnie fregaty zatopią, ale rosyjskich fregat to już zatopić się nie da?

tagore
środa, 28 lipca 2021, 08:08

Doceniem klasyczne rosyjskie poczucie humoru.

pisz dalej ruskie bajki
środa, 28 lipca 2021, 08:03

Wiemy, wiemy. Rosja to, Rosja, tamto. Rosyjska broń ma wszystko pod sobą. Tymczasem powiedzmy wprost. Na morzu mają coraz mniej do powiedzenia. Są tak "dobrzy", że niebawem Flota Oceanu Spokojnego żeby wyjść z portów będzie musiała uzyskać zgodą Chińczyków.

Piotr ze Szwecji
środa, 28 lipca 2021, 07:54

Rosja odbudowuje swoje imperium. Czyni to jak zawsze poprzez ekspansję terytorialną. Poza tym, nikt z mieszkańców EU nie ma zamiaru podzielić losu mieszkańców Donbasu i Krymu, których dotykają prześladowania, bo skrytykowali swoich polityków za coś, co im się nie spodobało. Dla zesłowiańszczanych przez nordyckich Waregów Rosjan, którzy żyli przez 100 lat pod terrorem NKWD a potem KGB, to może być mało zauważalne, lecz dla rodowych Słowian wolna słowiańska dusza jest ważnym elementem nie tylko kultury słowiańskiej, co i słowiańskich chrześcijańskich obyczajów. My Słowianie nie Sowieci.

kris
środa, 28 lipca 2021, 07:51

Tak, tak Patryczku, a we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła do Polski, żeby nas wyzwalać, a nie podbijać. Obecnie Rosja stopniowo "wyzwala" np. Ukrainę. Rosja nigdy nie chciała się z nikim konfliktować i nie miała jakichkolwiek złych zamiarów, zawsze pragnęła tylko i wyłącznie pokoju i dobrego sąsiedztwa, a ssaki drapieżne są roślinożerne.

Żołnierz
środa, 28 lipca 2021, 05:20

A nasze polskie systemy i NATO, przecież to samo zrobią z rosyjskimi,wielkie mi halo..he he he

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:42

Dlatego kupujemy fregaty z VLS i Tomahawkami

Mig
środa, 28 lipca 2021, 01:37

Rosja jeszcze w swojej historii nie wygrała żadnej bitwy morskiej...

QVX
środa, 28 lipca 2021, 14:32

Ze Szwecją i Turcją wygrywała, ale z tymi przeciwnikami na morzu wygrywał właściwie, kto chciał.

hermanaryk
środa, 28 lipca 2021, 00:23

Po co Polsce fregaty rakietowe? Żeby rosyjskie fregaty i korwety grzecznie stały w porcie, zamiast awanturować się na Bałtyku, a bastiony siedziały cicho. Tak będzie dla was zdrowiej. Nie dziękuj :)

Wasia
wtorek, 27 lipca 2021, 23:41

Czeczenia, Gruzja, Krym i Ukraina, to tylko ostatnie wyczyny twojego kraju miłującego pokój.

Porucznik Westell
wtorek, 27 lipca 2021, 21:27

Za duże na Bałtyk. Polska nie potrzebuje fregat i marynarki wojennej. Należy kupić natychmiast 1160 czołgów Abrams SEP3 i dużo dronów oraz 96 Apache i 96 F-35 plus używane F-16 (ok. 300).

Bazuzu
środa, 28 lipca 2021, 15:25

Do tych 1160 Abramsow, 96 Apaczy i F35, 300 sztuk uzywanych(?) F16, dodalbum jeszcze atomowa lodz podwodna, lotniskowiec i 3 paczki zelokow Haribo.

Maria Orzeszkowa
środa, 28 lipca 2021, 14:43

Towarzysz Westell najwyraźniej nie rozumie co to manewr OPL na pełnym morzu

Mriky
środa, 28 lipca 2021, 10:24

100/100. Żeby chociaż zamiast fregat kupili okręty podwodne, te to się chociaż będą miały gdzie schować. A tak 10mld zł pójdzie na dno!

Dr House
środa, 28 lipca 2021, 09:58

Dodatkowo wprowadzić do służby 50 tys cyborgów oraz humanoidów wyposażonych broń plazmową oraz ręczne wyrzutniki broni atomowej. Należy również uruchomić produkcję statków kosmicznych na antymaterię i dogadać się z załogą Star treka o wzajemnej współpracy militarnej.

yar
środa, 28 lipca 2021, 08:38

I jeszcze dodatkowo ze dwie nitki gazociągu z Rosji! Albo i ze cztery!

Piotr ze Szwecji
środa, 28 lipca 2021, 08:12

Liczby by się zgadzały, co do potrzebnego sprzętu w WP od zaraz. 96 DODATKOWYCH śmigłowców uderzeniowych i 350 DODATKOWYCH samolotów bojowych. W sam raz w limitach CFE dla Polski. Starczy ledwie na podstawowe potrzeby obrony Polski. Nie zapominajmy o rakietach przeciw-radarowych, których geniusze z MON nadal nie raczyli kupić nawet do F-16. Do tego z 20+ nowoczesnych baterii plot i kilka baterii Patriot. ---------- Problem z uzbrojeniem WP jest taki, że polska wsiowa ciemnota nigdy go nie modernizuje. Nawet kupując od polskiego przemysłu, ta pańszczyźniana ciemnota nie ma żadnego pomysłu jak inwestować rządowe fundusze w ciągły rozwój i modernizację takiego uzbrojenia. No chyba, że ktoś wojną tym pańszczyźnianym gnojom z Polski pogrozi. Wówczas się budzą do dziarskiej obrony swojej Republiki ze świeżo wyrwanymi w lesie kijami bojowymi w ręku i produkują programy modernizacyjno-obronne dla WP w formach długich list często nierealnych w realizacji życzeń. Powodzenia życzyć? Płakać? Czy się z tych błaznów naśmiewać oczywiście przez łzy, bo to na naszej szlacheckiej ojcowiźnie te chamy się tak brutalnie rządzą?

nikt
wtorek, 27 lipca 2021, 23:33

Wierutna bzdura. Mówimy o fregatach a nie o lotniskowcach.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 1 sierpnia 2021, 07:31

Może trzeba byłoby zacząć rozmawiać o Marynarce Wojennej na poważnie w Polsce? Nie ważny lotniskowiec, co samoloty bojowe, które mogą zeń też wystartować. Fregaty mające pływać po Bałtyku zupełnie bez powietrznego parasola z modlitwą, że w razie wojny NATO raczy przysłać ten parasol wystarczająco prędko? Nie tylko MW ma pogmatwane kompetencje, o których zachowanie walczy jak lew, by móc sprawnie służyć Polsce na Bałtyku. Cokolwiek MW obiecuje o Bałtyku to wierutne kłamstwa i oszustwa jak z produkcją prochu i amunicji w Mesko swojego czasu. W razie wojny nie będzie ani Baltic Pipe, ani żadnego towaru docierającego morzem do Polski. Czy do żadnego polityka PiS wojenna rzeczywistość Polski na Bałtyku w 21 wieku jeszcze nie dociera? Rozumiem, że wielu opracowań taktyczno-strategicznych brak na ten temat, lecz politycy PiS biorą udział w grach dowództwa WP i chyba widzą co tam za dantejskie sceny dzieją się? PiS ma think tank, więc niedowiarki zlecą jakąś wojenną strategiczną analizę na Bałtyk.

Borys
wtorek, 27 lipca 2021, 21:25

Gdyby Polską rządził Pan Premier Donald Tusk, to dziś Marynarka Wojenna miałaby 9 fregat, 6 okrętów podwodnych i 32 Typhoony dla lotnictwa morskiego. 7 BOW miałaby batalion najlepszych Leopardów. Ale przyszedł PIS i rozwalił armię oraz plany.

xXx
środa, 28 lipca 2021, 10:25

Dzięki D.Tuskowi mamy w budowie ZSSW-30, Borsuka, POPRAD, JAASM, Kraby i wiele wiele innych. A i jeszcze jedno. Mieliśmy praktycznie wynegocjowany zakup Patriotów w całkiem niezłej cenie, ale przyszli inteligentni inaczej i uwalili, to co wstępnie wynegocjowano po czym kupiono to samo tylko .... drożej.

CdM
środa, 28 lipca 2021, 15:32

Mielibyśmy, podobnie jak Rumunia, Patrioty w aktualnej wersji. Za to mielibyśmy je szybko - już. Całość za nieco poniżej 40 mld. Delegacja była w Stanach i przywiozła taką właśnie ofertę. Nie zdecydowali się na to przed samymi wyborami, bo cena sporo przekraczała założenia, i byłby to niezły problem polityczny. Szkoda. Pan Macierewicz dostał w spadku te papiery, jednak skreślił ofertę od ręki, a następnie po długich deliberacjach wybrano kanarka na dachu w postaci nieistniejącej wersji z IBCS, w nieznanej ostatecznej cenie, na niewiadomo kiedy. Jednych i drugich nazwałbym mocno, obawiam się jednak że cenzura nie przepuści.

Asg
środa, 28 lipca 2021, 17:28

Ładne bajki piszecie...

Piotr ze Szwecji
środa, 28 lipca 2021, 08:21

Tusk miał 8 lat do realizacji swoich planów. To jego wina, że zaczął je snuć dopiero, kiedy zwietrzył koniec rządów swojej partii. W końcu nie miał odwagi i zwiał do Brukseli pozostawiając tonące PO swojej koleżance. PiS też miał 8 lat. Acz ma jeszcze 3 lata do następnych wyborów. Więcej niż Tusk. A co się tej garnizonowej armii tyczy, którą PiS rozpoczął modernizować, to nie trzeba ją rozwalać. Ona leży z siłą wyłącznie na papierze. Rosjanie liczą się tylko z 1 dywizją z Polski. To 18 DZ.

tak tak
środa, 28 lipca 2021, 08:17

i 2 pancerniki

romek
środa, 28 lipca 2021, 08:10

Plus 200 Leonardów i 100 Karakanów.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 08:07

Gdyby rządził ten premier nic takiego by nie nastąpiło ponieważ publicznie ogłosił, że "motorówki nie są nam potrzebne". Batalionu Leopardów do dziś by nie było. Patrz na Węgry, które na 44 czołgi muszą czekać aż sześć lat.

tt
środa, 28 lipca 2021, 08:06

Buhahaha, przede wszystkim nie było by już stoczni, zresztą nie tylko stoczni. Polityka Pana Tuska, uwiązanego na niemieckiej smyczy i wspierającego postawy osób, które mówią: "jestem Ślązakiem, czy Kaszubem i nie czuje się Polakiem" prowadziła zawsze tylko w jednym kierunku - "budowania" Polski jako kraju taniej siły roboczej oraz konsumentów dóbr wytwarzanych przez firmy i koncerny zachodnie. Dlatego Polskie zakłady były wyprzedawane, żebyśmy wobec zachodnich firm i przemysłu nie stanowili żadnej konkurencji.

Nico
środa, 28 lipca 2021, 07:57

Typhoon za drogi ...wystarczy 60 Saab jas 39 + produkcj w Polsce .Polska nie planowała za czasów PO PSL kupić fregat tylko 3 okręty obrony wybrzeża , 3 okręty patrolowe z funkcją niszczenia min ...a co do czołgów byliśmy partnerem w programie Leo 3 ..Fregaty i inne uzbrojenie to była by kwestia czasu

AK
środa, 28 lipca 2021, 07:54

Tusk i jego partia rządzili przez osiem lat. Możesz przypomnieć jakie to zakupy poczynili w tym czasie dla MW?

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:16

Kormoran II, dokończenie G/S i gotowy kontrakt na M+C.

Rosomak
środa, 28 lipca 2021, 07:27

9 fregat za Tuska? Chyba takich plastikowych modeli do sklejania :) Za Tuska mielibyśmy najwyżej bezużyteczne Karakale. Dzięki temu rządowi będziemy mieć myśliwce 5 generacji F-35, najlepszy czołg świata Abrams M1A2 SepV3 w dużej liczbie bo aż 250 sztuk, drony uderzeniowe Bayraktar TB2, systemy rakietowe Patriot w najnowszej wersji, trzy nowe fregaty rakietowe wybudowane w polskich stoczniach, BWP Borsuk i wiele innych.

Fsaa
środa, 28 lipca 2021, 06:38

Może nie aż tyle, ale bardzo duże szanse na wspólną budowę u-212c/d i fregat z Norwegią i Niemcami były.

yy
środa, 28 lipca 2021, 06:28

Tak powiedział?

Wojak
środa, 28 lipca 2021, 05:23

Tak,pomarzyć możesz he he,gdyby Tusk rządził to mielibyśmy 95 tyś.wojska i słabą armię, a i zbliżenie z Rosją niebezpieczne,he he o podporządkowaniu Niemcom już nie wspominam...

Tom
środa, 28 lipca 2021, 00:47

Borys ty już nie odlatuj! Ja wiem, że 50 groszy piechotą nie chodzi, ale daruj sobie te uniesienia! Tusk już rządził więc gdzie ten sprzęt cały?

Mirek
środa, 28 lipca 2021, 00:00

Ekipa tego ,,Pana,, to raczej zwijała wojsko niż budowała...podziwiam Twoja ignorancje w tym temacie

Boba
wtorek, 27 lipca 2021, 23:33

Plany tuska sa tyle warte co zużyty do ich pisania tusz.

Dziennikarz
wtorek, 27 lipca 2021, 21:23

Na stole leży teraz dokument na zakup kolejnych 32 F-35 (bazy Legnica, Radom) i 48 F-16 Viper (bazy Mińsk Mazowiecki, Malbork i Nowe Miasto Nad Pilicą). Do końca roku będą zakupione plus 48 Apache (po 16 Pruszcz, Inowrocław, Leźnica Wielka).

Tomek
środa, 28 lipca 2021, 07:31

Pomarzyć zawsze można, ale byłoby pięknie ;)

środa, 28 lipca 2021, 07:28

Te informacje sa choć w czesci prawdziwe?

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:43

Żadnych F-16 nie będzie

Ogryzek
środa, 28 lipca 2021, 01:02

A F-35A w jakim block ? 3,4,5,6. I F-16 jakim terminie odbioru.

Autor Widmo
środa, 28 lipca 2021, 00:09

w Legnicy dawne sowieckie lotnisko zostało zamienione w LSSE ( Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną ). Co do pozostałych nie chcę się wypowiadać. Nie wiem co tam bierzesz, ale po tym takich newsów proszę nie wypisuj.

Marek Czołgista z Tczewa
wtorek, 27 lipca 2021, 21:22

Należy natychmiast zamówić - 9 dodatkowych fregat plus 4 przeciwlotnicze - 16 dronów podwodnych - 16 morskich dronów nawodnych - 9 okrętów podwodnych z Korei Płd. - 16 F-35B - 16 AW101 - 16 TB6 w wersji morskiej - 32 Patriot plus 64 NASAMS do obrony wybrzeża - 64 Sofar plus 6400 Warmate do zmasowanego ataku rojem dronów - zbudować 250 bunkrów i nieruchomych punktów ogniowych z T-72 do obrony wybrzeża dla WOT - wyposażyć 7 BOW w 80 Abrams SEP3 plus 190 Borsuk plus 18 HIMAARS plus 18 Langusta plus 32 Krab plus 190 MRAP Tur plus 16 niszczycieli czołgów plus 16 Apache AH-64

yuki
środa, 28 lipca 2021, 13:55

To nie wiem na co jeszcze czekasz? Zamawiaj.

Carell
środa, 28 lipca 2021, 08:55

jednak zajmij sie czolgami a nie ZAMOWIENIAMI

Nico
środa, 28 lipca 2021, 07:59

A skąd na to kasę weźmiesz?

Antytroll
wtorek, 27 lipca 2021, 23:33

Widzę że ruska agentura teraz próbuje ośmieszać idee wzmacniania polskiej armii pisząc takie odczapowe liczby

Geo
wtorek, 27 lipca 2021, 21:11

Tajwan ma fajne propozycje

Gosciu
wtorek, 27 lipca 2021, 20:58

W końcu coś się ruszyło w tym naszym MONie. Może nie jest idealnie ale przynajmniej widać jakieś efekty

xXx
środa, 28 lipca 2021, 10:27

No właśnie, co się ruszyło?

ktos
środa, 28 lipca 2021, 07:30

jakie efekty? Umowe tylko podpisali, jeszcze ani jedna blacha nie jest pocieta. Jak chcesz moge jutro podpisac umowe na budowe 10 lotniskowcow... kolejny rzad ja potem skasuje. Tak jak to bedziem ialo miejsce z tymi fregatami.

Box123
czwartek, 29 lipca 2021, 03:01

Jak narazie 90% tego co obecny rząd zapowiada to dotrzymuje. U poprzednikow były odwrotne proporcje, więc jednak jest więcej przesłanek za niż przeciw

Jan
środa, 28 lipca 2021, 05:17

O tak, w planach jest teraz zakup dywizjonu różowych jednorożców. Oczywiście od Amerykanów bez przetargu i offsetu.

Chrobry
środa, 28 lipca 2021, 01:52

Jakie?

yuki
wtorek, 27 lipca 2021, 20:55

Problem widzę w tym, że fregaty o takich możliwościach o jakich mówił minister to kosztują obecnie min. 600-700 mln Euro i to pod warunkiem, że robi je stocznia mająca doświadczenie i infrastrukturę do takiej budowy. Specjalizowane fregaty AAW z systemem AEGIS np. hiszpańska F110 to już koszt bliżej 900 mln Euro. Ale nawet jak weźmiemy te tańsze to patrząc na dzisiejszy kurs Euro 4,60 to na 3 fregaty potrzebujemy jakieś 8,3 do 9,7 mld pln. Do tego trzeba doliczyć koszty rozbudowy infrastruktury w Stoczni MW, jakieś marże PGZ i robi nam się 11-12 mld netto. Tymczasem cały program ma kosztować 8 mld pln brutto, więc coś tu się wyraźnie nie spina. Albo minister opowiada bajki i kupimy 3 bieda fregaty bez tych możliwości o których opowiada, albo patrząc na lata dostawy (do 2034 roku) o resztę pieniędzy będzie się musiał martwić trzeci czy czwarty minister po Błaszczaku.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 08:52

Oczywiście że się nie spina. 600-700 EUR okręt + min. 200-250 mln na jednostki ognia.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:48

takie fregaty jak Arrowhead 140, MEKO A200 i Alfa 3000 kosztują po 400 mln Euro od sztuki. Rozbudowa infrastruktury nie jest potrzebna skoro mają zostać zbudowane u zagranicznego partnera.

yuki
środa, 28 lipca 2021, 13:20

Fregaty za 400 mln Euro nie mają OPL średniego zasięgu, a minister wyraźnie mówił, że mają mieć możliwości takie jak bateria Patriot. Poza tym chyba nie zauważyłeś z kim MON podpisał umowę na dostawę tych fregat. Na stronie PGZ masz artykuł pt "Polski przemysł wybuduje Mieczniki dla Marynarki Wojennej RP" i jedyną wątpliowścią jest czy budowa będzie w Gdyni czy w Gdańsku. Zagraniczny kontrahent ma dostarczyć projekt i technologię. Te okręty będą budowane w Polsce więc rozbudowa infrastruktury jest konieczna.

Patryk.
wtorek, 27 lipca 2021, 20:41

Zainteresowało mnie ostatnie zdanie artykułu: "W tym etapie zostaną też przekazane kompletne zestawy środków bojowych dla wszystkich trzech okrętów." Chodzi o ostatni etap, w którym mają zostać zbudowane fregaty nr 2 i 3. Czyli po badaniach kwalifikacyjnych fregaty nr1 zaczną budować dwie fregaty i uzbrajać tę pierwszą. To jak te badania kwalifikacyjne sprawdzą fregatę bez środków bojowych? Co to jest środek bojowy: np. cała armata czy tylko amunicja do niej; cała wyrzutnia rakietowa czy tylko rakiety do wyrzutni? Bo jeśli badania kwalifikacyjne nie obejmą całości uzbrojenia, to co to za badania? Przecież okręt zachowuje się inaczej z cała masą uzbrojenia: inaczej "buja się" na fali, inaczej działa łączność, radary i parę innych rzeczy o których nie mam pojęcia. ... . ... . . . Osobiście mam nadzieję (wprawdzie nadzieja matką głupich, ale ..), że w końcu coś w tej naszej zbrojeniówce uda się zrobić. Oby tylko politycy nie pchali się do projektowania - tak jak się pchają do dowodzenia wojskiem.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:49

Środek bojowy to jest uzbrojenie z jednostką ognia amunicji

certy
wtorek, 27 lipca 2021, 20:36

umowa podpisana z samym soba xDDDD za 10 lat bedzie pusta lajba bez uzbrojenie mark my words. a trzeba bylo kupic z polki za granica i 3 uzbrojone by byly za 4 lata.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:50

Przecież to mają być dostawy z półki od zagranicznego partnera

Kalrin
wtorek, 27 lipca 2021, 20:13

W taki sposób to nawet umowę na gwiazdę śmierci mogą podpisać. Zwykła propaganda dla pomniejszych umysłów i tyle.

Kok
wtorek, 27 lipca 2021, 23:44

Może to i dobrze. Podatki mniej wzrosną...

Darek
wtorek, 27 lipca 2021, 23:35

Za PO były tylko słowa, tu za słowami póki co idą czyny.

Baba Jaga
środa, 28 lipca 2021, 15:36

To kiedy ta Orka, kiedy 1000 (a nie 100) warmate, kiedy 2 etap Wisły, kiedy więcej niż śladowy Homar? Tu za słowami idą główie... inne słowa, przykrywające te wcześniejsze...

kubuskow
wtorek, 27 lipca 2021, 20:08

GAWRON 2 i tyle. Kasy nie będzie, ale w telewizorze można się pokazać...

wtorek, 27 lipca 2021, 22:05

Tylko 14 lat i będą trzy fregaty . Za piec lat stepka pod pierwsza a za następne dwa lata będą tej stępki szukać . Jak z parówkami hrabiego … tyle lat budować trzy fregaty . Typowy medialny show dla mas

Nico
środa, 28 lipca 2021, 08:05

Hiszpania od 2005 buduje 1 okręt podwodny S-80 Plus class a zakończyć ma w 2023 więc w 2023 minie 18 lat jak zaczęli go budować

Gurney H
środa, 28 lipca 2021, 15:37

To fatalnie, prawda?

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:51

Navantia deklaruje dostawy w 36 miesięcy

bc
wtorek, 27 lipca 2021, 21:10

Nie, nie będzie beznakładowo jak POprzednio. Nie będzie bieda korwet co się nadają tylko do pokazania w tv n, będą rasowe fregaty o sile baterii Wisły, Narwi i dywizjonu NSM łącznie. Do tego będzie odbudowa stoczni w Trójmieście.

db+
środa, 28 lipca 2021, 10:01

Akurat stocznie w Trójmieście mają sie dość dobrze. Remontowa, Crist. Tyle tylko, że to firmy prywatne a nie państwowe molochy potrafiące wciągnąc każdą iość pieniędzy, które się w nie wrzuci. W roku 2015 w polskim przemyśle stoczniowym pracowało 32 tysiące ludzi. To połowa liczby górników w Polsce.

K.
środa, 28 lipca 2021, 09:22

No wiadomo . Juz odbudowali przemysł stoczniowy ? Co z tym promem który miał być przełomem?

Nico
środa, 28 lipca 2021, 08:10

NSM kupił rząd PO PSL a program gawron uwalono w 2003 za czasów rządu Leszka Miller...2 patrioty do Wisły wybrało PO ..więc nie pisz głupot

db+
środa, 28 lipca 2021, 00:03

A której stoczni? Bo prywatne Remontowa i Crist mają się całkiem nieźle. W roku 2015 w całym polskim przemyśle stoczniowym pracowało 32 tysiące ludzi. Nieźle jak na sektor "zniszczony przez naszych poprzedników". Za to w zeszłym roku zlikwidowano świnoujski zakład "Gryfii", nie wiadomo co będzie z "Nautą" a w Szczecinie czas zatrzymał się zaraz po położeniu kawałka żelastwa udającego stępkę pod nieistniejący projekt promu. To był w ogóle super pomysł. To tak, jakby uroczyście zalać fundamenty nie mając projektu budynku.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:19

Gryfia, NAUTA, ST3 i de facto ukrywane bankructwo SW. Udało się uwalić 4 stocznie.

db+
środa, 28 lipca 2021, 15:40

I to jest, niestety miarą rzeczywistego wkładu obecnego rządu w rozwój przemysłu stoczniowego. Cała reszta to propagandowa paka dla ludzi, któzy w życiu z bliska stoczni nie widzieli.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 19:35

Weszliśmy w LNG. Było 6 lat czasu na stworzenie polskiego armatora LNG i wybudowanie pierwszych z koniecznych 10-15 gazowców w polskich stoczniach.

Bobo
wtorek, 27 lipca 2021, 20:57

No kasy nie będzie jeśli znowu jakieś Siemoniaki dorwą się do władzy. Przy obecnej ekipie kasa jakoś jest i zakupy też są (mniej lub bardziej dyskusyjne, ale są)

fefe
wtorek, 27 lipca 2021, 20:07

jeden dron podwodny 3 torpedy ktoś uważa że już teraz nie ma uzbrojonych dronów podwodnych? jak oni wybudują tego miecznika to nawet nasz mon pewnie będzie kupował takie drony) i nie ma 10mld zeta za które można by kupić np 25 000 spike ...(słownie dwadzieścia pięć tysięcy)

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 22:13

Atak saturacyjny. Rosjanie mają wszystko do zatopienia 3 amerykańskich krążowników rakietowych na Bałtyku. 3 Mieczniki to dla nich pestka. Dronów nie trzeba. Użyć tylko to co mają już na uzbrojeniu. Mają parasol lotniczy w Królewcu. Mają A2/AD kopułę. Jedynie co ruszyło Rosjan w Królewcu to 18 DZ, bo sformowana na USA/NATO wzorach i co się stało? Formują własną dywizję. Nazwali ją też 18 DZ. Sugestywne nie? Lepiej niż taki dron podwodny. Te 3 inne dywizje WP to kpina wojska sowieckiego z czasów Afganistanu. Uzbrojenie też z lat około roku 1970... Rosjanie zatłuką ich jak muchy, a nie regularne zawodowe wojsko. To właśnie wychodzi też z ćwiczeń sztabowych WP. Ty byś chciał wunderwaffen za 10 mld kupić. Co to da? Nic. Następny biały słoń. Będzie pasował w WP, jak te Pendolino do dworców w Polsce. Wiesz co w miejsce tych Spike kupił WOT? Javeliny.

pewien bardzo znany "prorok"
środa, 28 lipca 2021, 08:16

"Rosjanie mają wszystko do zatopienia 3 amerykańskich krążowników rakietowych na Bałtyku." Baju, baju. Będziesz w raju. A tam czeka na ciebie sto żon.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 07:53

Padłem ze śmiechu:) 3 Ticonderogi na Bałtyku to overkill dla sił rosyjskich i ich totalna masakra

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 09:51

US Navy odważyła się wpłynąć lotniskowcem na Bałtyk, choćby 1 raz podczas ćwiczeń morskich NATO? Od czasów 1 Wojny Światowej, to masakrę dokonują samoloty na okrętach, a nie na odwrót. Ticonderoga jest tylko trochę trudniejsza do zatopienia i tyle.

Jen
wtorek, 27 lipca 2021, 21:43

I te ppk. Spike będą zwalczać okręty podwodne, nawodne i lotnictwo przeciwnika w morskiej strefie obrony. Aha.

SOWA
wtorek, 27 lipca 2021, 21:39

Pierwszy dzień wojny i nie będzie fregat. Przypominam ORP Gryf, ORP Wicher zostały zatopione w trzecim dniu Kampanii Wrześniowej. Fregaty i duże jednostki możemy sobie budować kiedy zaspokoimy podstawowe potrzeby armii. Biorąc pod uwagę obecny budżet MON należy się skupić na morskich dronach i BSL oraz małych jednostkach które będą wspierały potrzebną nam piechotę morską i MOSG, który powinien być natychmiast wzmocniony nowoczesnymi i większymi jednostkami a także śmigłowcami które w razie "W" mogą zostać szybko uzbrojone. Śmigłowce można pozyskać z funduszy EU. Może ktoś w końcu zacznie liczyć pieniądze bo wojna to przede wszystkim koszty. No i kiedy wreszcie FORMOZA i GROM otrzymają większe jednostki które poprawią także komfort działania podczas działań na większym dystansie?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 08:21

Tak. Zostały zatopione. Ale wtedy stały w porcie. Kiedy "Gryf" pływał Sztukasy dziwnym trafem nie wykazały się za bardzo. Nie mówiąc już o tym, że niemieckim i fińskim okrętom prawie do samego końca wojny Rosjanie mogli co najwyżej na kant skoczyć.

LMed
środa, 28 lipca 2021, 18:14

Zadziwiająca lekkość w operowaniu nieprawdziwymi faktami kolego. Gryf został zaatakowany przez Sztukasy pierwszego dnia wojny po wyjściu z Oksywia. Został uszkodzony (m.in. urządzenie sterowe) i ledwo doczłapał się do portu w Helu. Tutaj unieruchomiony, funkcjonował jako bateria artyleryjska i został zatopio po dwóch dniach. Doradzam więcej przezorności.

Rosomak
środa, 28 lipca 2021, 07:47

Pierwszego dnia wojny z Japonią, amerykańska marynarka straciła w Pearl Harbor kilka okrętów. Czy to jest argument za tym żeby Amerykanie zaprzestali budowy nowych okrętów wojennych? Historia ma to do siebie, że czasem się powtarza, czasem ale NIE ZAWSZE. Pamiętaj o tym.

Marynarz NDR
środa, 28 lipca 2021, 05:28

Rosyjskich okrętów też nie będzie...uppss

Baba Jaga
środa, 28 lipca 2021, 15:42

No owszem. To lepiej, żeby nie było tylko rosyjskich, czy i rosyjskich, i naszych, zakupionych za całkiem duże pieniądze, kosztem innych możliwości?

nikt
wtorek, 27 lipca 2021, 23:36

Fregaty wcale nie kwalifikują się jako duże jednostki morskie. Mówimy o trzech a nie o niewiadomo jakiej fanaberii.

rezerwa 77r.
wtorek, 27 lipca 2021, 20:01

ORKANY CZEKAJĄ NA SILNIKI , ORP ORZEŁ NA REMONT + MODERNIZACJA

Prawda
wtorek, 27 lipca 2021, 22:28

Orzeł nie nadaje się do remontu jest zbyt uszkodzony nie działają podstawowe systemy. By go naprawić trzebaby całego wybebeszyć i realnie zbudować na nowo. Taniej bedzie kupić coś nowego lub calkowicie zlikwidować OP w MW

wtorek, 27 lipca 2021, 21:57

te systemy są nieczynne ,pozostawiono je tylko i wyłącznie dla etatów

zeneq
wtorek, 27 lipca 2021, 19:42

Czy mowa o tym samy IU który blokuje na etapie analiz całe grono elementów modernizacji WP i który miał być zastąpiony przez AU jako twór niewydolny i obarczony wieloma procedurami przedłużającymi w nieskończoność podejmowanie jakichkolwiek decyzji? No to gratuluję sukcesu. Już widzę te okręty...

Drogo
wtorek, 27 lipca 2021, 19:39

I znowu Chwałek i Cierzan ... będzie drogo

Autor Widmo
środa, 28 lipca 2021, 00:16

Drogo, długo, ale przynajmniej w końcu będą.

thousandfaces
wtorek, 27 lipca 2021, 19:22

Ja chciałym zapytać gdzie będziemy tymi fregatami pływać? Bałtyk, do Aleutów, ma 600 km długości i 250 km szerokości.

oskarm
wtorek, 27 lipca 2021, 22:01

Przy takim założeniu, Czechy i Słowacja powinny pozbyć się lotnictwa...

wtorek, 27 lipca 2021, 21:50

Aleuty leżą nieopodal Alaski...

XXL
wtorek, 27 lipca 2021, 19:18

To co tak naprawdę podpisano ?

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 08:55

Umowę na podpisanie w przyszłości umowy.

Imperial Palace
wtorek, 27 lipca 2021, 22:08

Podpisano zamiar przeprowadzenia postępowania na wyłonienie koncepcji w ramach której zostanie opracowany projekt na bazie którego powstanie propozycja dla Miecznika... czyli jak napisano, papier.

Armia Krajowa
wtorek, 27 lipca 2021, 20:20

Papier

KrzysiekS
wtorek, 27 lipca 2021, 19:17

No dobrze podpisali umowę (raczej harmonogram) pytanie czy w niej jest też ujęte finasowanie wraz z karami dla obu stron bo inaczej to słabo widzę.

Nico
środa, 28 lipca 2021, 08:15

Narazie harmonogram a zagraniczna firma która będzie partnerem to Babcock...

Kamil
wtorek, 27 lipca 2021, 18:32

To co Navantia z F110 budowali dla Norwegii,Australii i arabii Saud, TKMS z A200SAN budowali dla RPA są partnerem SMW, być może w przyszłości op 212A lub 214 czy Arrowhead 140 Babcock'a.

bc
wtorek, 27 lipca 2021, 21:14

Norweska to ta co zatonęła po zderzeniu z tankowcem?

Ok bajdur.
środa, 28 lipca 2021, 08:48

Każda by zatonęła. Glany niwa zamknęli przedziałów wodoszczelnych. Jest masa błędów wszystkie wymieniono www raporcie. A główny podstawowy to wszystkowiedząca ignorująca uwagi załogi na mostku.

Darek
środa, 28 lipca 2021, 12:20

Bo i na mostku były parytety ;)

Davien
środa, 28 lipca 2021, 07:56

Tak samo jak zatonęłaby każda fregata rozjechana przez 10x wiekszy statek.

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 19:54

Już widzę jak PiS zmówi w Niemczech

Kamil
środa, 28 lipca 2021, 10:59

bc- za def24 KNM „Helge Ingstad” zatonął wskutek złego wyszkolenia załogi Adam-Czasem trzeba mieć to cos między nogami i nienadskakiwać

Nico
środa, 28 lipca 2021, 08:17

Jak związkowcy z Stoczni Wojennej tupną nogą to będą i z Niemiec

Autor Widmo
środa, 28 lipca 2021, 00:18

No to wiesz, że mamy już tylko dwóch : ) , a w zasadzie wybranego już jednego.

ja ci korki zadam
wtorek, 27 lipca 2021, 22:36

Modernizację A4 zamówił.

Jato
wtorek, 27 lipca 2021, 18:25

To nie podpisanie umowy, to jakiś propagandowy cyrk z Błaszczakiem w roli głównej.

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 19:18

Wybór partnera zagranicznego i podpisanie umowy na przełomie roku, czyli za maksymalnie 5 miesięcy. Pierwszy okręt za 4 lata. Wystarczy doczytać.

Prawda
wtorek, 27 lipca 2021, 22:29

Czyli nadal nic tak jak z tymi Abramsami. Tematu realnie nie ma

CdM
wtorek, 27 lipca 2021, 22:05

Podpisano umowę na "pierwszy etap pracy rozwojowej, w jego ramach będą analizowane trzy projekty". Czyli jest to ni mniej, ni więcej, umowa na wykonane analiz. Zaś "pierwszy okręt za 4 lata" to jest tylko, no cóż, nadzieja ministra, którą raczył przy okazji się podzielić. W tym miejscu ja również pozwolę sobie wyrazić moją nadzieję, że szopka skończy się na "przeanalizowaniu projektów" (nie pierwszy, nie ostatni raz), a pieniądze pójdą na ważniejsze dla WP rzeczy. Oby...

wtorek, 27 lipca 2021, 21:17

Aleś ty naiwny

seaman
wtorek, 27 lipca 2021, 20:52

No... Niech szmoc będzie z Wami. Czy już mamy pękać ze śmiechu do rozpuku?? Ocknij się.

realizm
wtorek, 27 lipca 2021, 18:08

Brać do współpracy Brytyjczyków. W morzu są najlepsi od wieków i mają morski hi-tech. Ponadto dają lepsze gwarancje we wszystkim niż Niemcy - co widać na przykładzie modernizacji Leo A4 i paru innych drobiazgów, jak NS 2.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 09:03

Taaak? Ile fregat, albo korwet do tej pory zbudował Babcock? ZERO! Nawet nie mają własnego projektu a musieli go kupić. Żadna ich stoczni nie jest na razie zdolna do budowy 31e, wszystkie interesujące nas technologie pochodzą z kontynentu - czyli o CMS będziemy żebrać w Hengelo, radary to samo, napęd w Niemczech i Niderlandach itd. ...i teraz wisienka, ale oni nas nauczą i pokażą jak to się robi.

Autor Widmo
środa, 28 lipca 2021, 00:21

Tak jak WB w 1939 r. i Winston Churchill w Jałcie.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 20:06

Popieram wnioski pana @realizm. Praktycznie flota nawodna Polski w razie wojny i tak skończy jako składowa floty brytyjskiej. Nie ma co nawet cumować ich na stałe w Polsce, bo będzie w razie wojny problem z ich tranzytem przez Bałtyk do portów w Anglii.

bc
wtorek, 27 lipca 2021, 21:22

Nie tym razem nie będzie osłaniała konwojów z zaopatrzeniem dla sowietów do Murmańska. Tylko razem z flotą np. Szwedzką blokowała ich w Leningradzie. A Brytyjska flota to prawda że nie najgorsza co pokazała ostatnio pod Krymem nic tylko brać przykład.

Piotr ze Szwecji
środa, 28 lipca 2021, 08:23

Szwecja nie jest w NATO jeszcze... Nadal kraj neutralny.

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 19:55

Akurat brytyjska oferta bazuje na duńskim projekcie Iver Huitfeldt

easyrider
wtorek, 27 lipca 2021, 18:06

Brawo. Prawidłowo, że w Polsce. Budując w oparciu o własną myśl techniczną, w kraju możemy uniezależnić się od obcych dostaw a w przyszłości sprzedawać sprzęt i uzbrojenie. Każda inwestycja we własny przemysł zbrojeniowy, to także inwestycja w gospodarkę.

kulawy_laik
wtorek, 27 lipca 2021, 23:15

myśl techniczna jest Duńska (projekt Iver Huitfeldt), wyposażenie kupowane w europie i USA. (Iver Huitfeldt bo najtańszy/pozbawiony opancerzenia - co ma sens, bo i tak zatonie w w pierwszych godzinach konfliktu na bałtyku)

Prawda
wtorek, 27 lipca 2021, 22:31

Jaką polską myśl technologiczną ? Przecież czytanie ze zrozumieniem jest w PODSTAWÓWCE. Jest wyraźnie napisane, że kupujemy projekt.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:28

Drzwi i luki będą z Polski. W+E z USA, Niemiec, Niderlandów i CAMM - oprócz części łączności i krypto z PL. Cała reszta to głównie Niemcy i Niderlandy i pewnie Francji. Walenie nas między rogi z UK.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 20:12

Nic o budowie nowoczesnej zrobotyzowanej stoczni w tej umowie nie ma. Sypnęli trochę grosza na 2 zadłużone spółki stoczniowe PGZ, by nie zbankrutowały jeszcze przez parę lat. To nazywasz inwestycją we własny przemysł? Ten wygaszony piec huty w Polsce nie rozpalą pod tą budowę. Masz wątpliwości?

thousandfaces
wtorek, 27 lipca 2021, 19:20

Tak jest, w USA, Korei, Turcji i Izraelu, na przykład :-D

wtorek, 27 lipca 2021, 19:07

O czym Ty mówisz człowieku?

X
wtorek, 27 lipca 2021, 21:21

To są tacy, którzy doznają zachowań para religijnych na widok MB, lub jemu podobnych.

Żyt
wtorek, 27 lipca 2021, 19:59

O transferze technologii.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 09:05

Mógłbyś tu zrobić małą listę transferu technologii, których Babcock jest właścicielem i które nam może przekazać?

easyrider
wtorek, 27 lipca 2021, 19:31

Której części wypowiedzi nie zrozumiałeś albo z czym się nie zgadzasz?

Imperial Palace
wtorek, 27 lipca 2021, 22:10

Człowieku toć oni będą teraz dumać którą ofertę zagranicznych stoczni wybrać, jaką tobie się uroiło "własną myśl techniczną"? Czy ty czytać nie umiesz?

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 19:19

O tym, że przy współpracy z partnerem zagranicznym można zdobyć potrzebne kompetencje i technologie. Wiele krajów szło podobną drogą, np Turcja. A teraz Turcja współpracuje z Ukrainą w podobnych sprawach.

wtorek, 27 lipca 2021, 20:59

to tylko statki - w spawaniu blach okrętowych od dawna mamy kompetencje, jakie niby kompetencje i technologie chcesz zdobyc; uzbrojenie i pewnie naped bedzie kupiony za granicą

środa, 28 lipca 2021, 08:25

drogi panie statki stoją w szafie, albo wożą towary od portu do portu.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:30

No ale żeby budować statki musisz studiować okrętownictwo i posiadać przemysł okrętowy, a nie statkowy. :o

Marynarz
wtorek, 27 lipca 2021, 18:04

Brawo!teraz Orka.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 20:18

Teraz to Orka była w 2014, lecz podpisali kontrakt na... Caracale. Dziś podobnie. Nazywa się to tylko zakup FMS. Politycy się zmieniają jak w kalejdoskopie, lecz magicy tacy sami.

jh bkj
wtorek, 27 lipca 2021, 22:43

Lepszy FMS od 14TP.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 10:07

Co kraj to przemysł. Polska to przemysł turystyczny i rolniczy. Powstaje w Polsce do tego przemysł motoryzacyjny, lecz Polacy nie uczestniczą w nim. Z kartofli, turystów i podarków ze strony cudzoziemskiego kapitału nie zbudujesz w Polsce nawet 14TP w ilościach, które by coś znaczyły. FMS nie lepszy. FMS to łapanie się brzytwy przez tonącego. FMS to dno korupcji i łapówkarstwa Rumunii. FMS to hańba i plama na honorze. FMS to publiczne ogłoszenie, że Polska nie ma racji bytu na mapie świata i im więcej FMS zakupów tym szybciej to za granicą zauważą i tym szybciej Polska z mapy zniknie. A co do wiary w "przyjaźń" sojuszników to zwróć uwagę na Jałtę, czy Sejm Niemy z 1721 roku. To nie tylko Rosja Polskę niecnie i haniebnie zdradziła do tej pory. Lista zdrajców Polski jest dziś na parę krajów, włącznie z USA i Wielką Brytanią.

jan
wtorek, 27 lipca 2021, 19:27

Miecznik do 2034 . Orka do 2040.

Prawda
wtorek, 27 lipca 2021, 22:32

Geopolityczne do 2040 bedzie po ptokach

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 22:17

Załóżmy konflikt USA-Chiny około 2028. Przez 16 lat można byłoby dokonać spokojnie nawet skoku cywilizacyjnego na poziom rozwoju Korei Południowej. Tutaj zaś lata mijają i Polska, kraj ciut bogatszy od Portugalii.

say69mat
wtorek, 27 lipca 2021, 17:56

@defence24.pl: Umowa na Miecznika podpisana. Jakie następne kroki? ... kubeł zimnej wody, czyli amerykańska retorsja za Lex-TVN ;)))

AREK
wtorek, 27 lipca 2021, 17:56

21 lat budowali patrolowiec, ile lat zejdzie na fregatę ? o dwóch pozostałych nie wspomnę.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 20:24

Podpowiem ci, na pewno nie 1 rok jak w zrobotyzowanej stoczni Mitsubishi. Weź pod uwagę, że to co zrobi taki 1 robot stoczniowy w 1 dzień zabierze 3 tygodnie pracy załogi stoczniowców, którzy nie są "rdzawi".

kulawy_laik
wtorek, 27 lipca 2021, 23:17

budowa przez roboty to może i rok.... ale przygotowanie "przemysłowego studium wykonalności" w tym kraju, przez wiadomy Inspektorat to około 10-15 lat (na co jest wiele przykładow :)

Piotr ze Szwecji
piątek, 30 lipca 2021, 00:02

@kulawy_laik. To wszystko rozwala się o państwową biurokrację? Nie chcę cię przekonywać do szlacheckiej demokracji, lecz spójrz na te wszystkie Republiki. One są francuskim bublem. Brak gospodarza na zagrodzie, więc wymagają ciągłego łatania.

thousandfaces
wtorek, 27 lipca 2021, 19:20

30, bo okręty mają 50% większą wyporność :-D

Luke
wtorek, 27 lipca 2021, 17:56

Przyjdzie PO I zablokuje wszystkie proiekty I inwestycie bo powiedza ze niema kasy!

Kormoran
wtorek, 27 lipca 2021, 22:11

Ehhh... za to nawet 50 kopiejek nie zrobisz "Luke" weź się wysil.

Victor
wtorek, 27 lipca 2021, 19:08

Nie chwalę PO ale bądź uczciwy. Gdyby nie PO to dzisiaj nie byłoby Kormorana. Oraz wielu innych typów uzbrojenia.

jfdc'po;'x
środa, 28 lipca 2021, 08:28

Gdyby nie było PO to dzisiaj Gawron byłby normalną korwetą.

F-35
środa, 28 lipca 2021, 08:01

Nie byłoby F-35 (jedynego myśliwca 5 generacji dostępnego na rynku), 250 sztuk najnowszych Abramsów M1A2 SepV3, dronów uderzeniowych Bayraktar TB2, systemów rakietowych Patriot w najnowocześniejszej wersji i tym podobnych. Byłyby natomiast mało użyteczne Karakale i trochę używanych Leopardów tak jak w 2014 roku. Wolę zakupy obecnego rządu.

F-35
środa, 28 lipca 2021, 08:01

Nie byłoby F-35 (jedynego myśliwca 5 generacji dostępnego na rynku), 250 sztuk najnowszych Abramsów M1A2 SepV3, dronów uderzeniowych Bayraktar TB2, systemów rakietowych Patriot w najnowocześniejszej wersji i tym podobnych. Byłyby natomiast mało użyteczne Karakale i trochę używanych Leopardów tak jak w 2014 roku. Wolę zakupy obecnego rządu.

Olaf
środa, 28 lipca 2021, 00:28

Bądź gdyby nie PO o wiele więcej w ilości oraz różnorodność typów uzbrojenia już dawno by było. I nie mam zamiaru chwalić ich za rozbrajanie armii.

X
wtorek, 27 lipca 2021, 21:22

Racja.

Jato
wtorek, 27 lipca 2021, 18:23

Dokładnie było na odwrót, bo przyszedł PiS i to on zablokował Miecznika, Czaplę, Orkę i zakup śmigłowców, w tym śmigłowców dla MW.

Wasko
wtorek, 27 lipca 2021, 20:03

Przecież sam Tusk mówił że pieniędzy nie ma i nie będzie, a jeśli kto wie gdzie są zakopane to on wykopie

db+
środa, 28 lipca 2021, 15:55

A PIS przyszedł i kasa jest. I dlatego teraz mamy 1,1 bln PLN zadłużenia. A luka VAT jak była tak jest. Zaiste wielka to sztuka wydawać pożyczone pieniądze. Abramsy też mają być sfinansowane z papierów dłużnych wyemitowanych przez Skarb Państwa.

Olaf
środa, 28 lipca 2021, 00:29

On akurat wykopał, dla siebie. A że ma wygórowane oczekiwania to dla kraju już zabrakło

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 19:30

Nie zablokował Miecznika tylko go urealnil bo po kiego nam korwety ? Tym bardziej po kiego nam okręty patrolowe. Co mianowicie zrobiło przez 8 lat w kwestii Orki PO? Śmigłowce dla MW właśnie zakupił PiS bo te Carakale to mialy być do wszystkiego a jak coś jest do wszystkiego to jest do du... y.

Paweł
środa, 28 lipca 2021, 10:36

Miszczu, to właśnie te AW101 (skądinąd świetne maszyny, ale diablo drogie) są do wszystkiego, bo te 4 egzemplarze mają równocześnie robić i za ZOP, i za SAR, i za CSAR... Caracali w sumie miało 50, w tym kilka ZOP, kilka SAR, kilka CSAR i reszta transportowe.

Falcon
środa, 28 lipca 2021, 22:14

No jeśli nie widzisz różnicy pomiędzy specjalistycznymi AW 101 używanymi do operacji morskich a Caracalami to gratulację. Weź może przeczytaj ich specyfikację. AW 101 jest głównie ZOP owszem ma możliwości SAR. No i co z tego? To norma, marynarka GB ma takie same i nikt nie jęczy, że są ZOP i SAR.

Nico
środa, 28 lipca 2021, 08:52

Nie korwety tylko okręty obrony wybrzeża ...2 caracale nie miały być do wszystkiego tylko miały być wprowadzone specjalne wersje śmigłowców dostosowane do każdego z rodzajów sił zbrojnych

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 18:06

Nic takiego nie będzie mieć miejsca. W wojsku liczy się ciągłość, proponuję nie spekulować bez potrzeby.

Mr B
wtorek, 27 lipca 2021, 20:30

W wojsku liczy się ciągłość... niby w jakich zakupach to się przejawia? Nie mówię o programach rozpoczętych za poprzedników np Krab,

Frt
środa, 28 lipca 2021, 00:32

To może urealnij i powiedz uczciwie że krab został zapoczątkowany długo przed po.

Mr B
środa, 28 lipca 2021, 13:17

nie napisałem nic o tym ze to było PO, ponieważ umowa na wieżę była podpisana w 1999 roku chyba lipcu - oczywiście cały proces wyboru zaczął się kilka lat wcześniej

Zawisza_Zielony
wtorek, 27 lipca 2021, 17:56

Procedura to jakaś aberracja... Praca jest rozwojowa czyli jak pieniążki pójdą w palnik to MON ich szukać nie będzie (a dla PGZ to ukryta dotacja by związki siedziały cicho jak 23 mld pójdą na Abramsy z pominięciem krajowego potencjału przemysłowego)

kowal
wtorek, 27 lipca 2021, 19:11

I takim czy innym cudem będziemy mieli fregaty i abramsy... Przeraża?

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 20:30

Abramsy się przydadzą i fregaty akurat w takiej konfiguracji jak zamówione też. Problem tylko, że brak wszystkiego tego innego, co potrzeba, by Abramsy i Mieczniki przeżyły najprostszy napad powietrzny. Lotnictwo Polski to 91 samolotów bojowych. Nie przeraża jeszcze? O plot Wiśle i Narwi nie wspomnę nawet. Żadnego parasola lotniczego. Żadnej kopuły A2/AD. Rosjanie mogliby to by uprosiliby też od Błaszczaka rejestracje drogowe do tych Abramsów z 24 karatowego złota. Nic co im zagrozi praktycznie w czasie wojny. Napisze jeszcze ktoś jak już dziś z Królewca Rosja ma swoją własną A2/AD na pół Polski. Acz wiesz, strachy na Lachy, bo Lachy by Polskę obroniły w odróżnieniu od RP3 i jej wszystkich polityków z ich milusińskich mniejszości w kupę wziętych.

say69mat
wtorek, 27 lipca 2021, 18:33

Mówisz ... Abramsy??? Jeżeli PiS pójdzie na konfrontację z USA. To zobaczymy jak rzeczone Abramsy wyjeżdżają z Polski na Litwę, Ukrainę Rumunię. My zostaniemy, jak to mamy w tradycji politycznej, z guzikiem w garści - tym razem - Prezesa.

wtorek, 27 lipca 2021, 20:12

I ameryka da im zadarmo bo oni 5mld. se wydrukją n adrukarkach w domach

Nico
środa, 28 lipca 2021, 08:57

Grecja i Tajwan kupią Abramsy z polskiej puli ..

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 19:34

Jaka konfrontacje? Chodzi o ucywilizowanie przepisów. W każdym szanującym się państwie są takie przepisy jakie prubuje wprowadzić teraz PiS a że agentura wpływu traci grunt pod nogami to wyje i grozi jak to ma w zwyczaju.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 09:09

Nie, nie w każdym. W niektórych i te celują w nadmierną koncentracje w jednych rękach, czego u nas nie ma.

Nico
środa, 28 lipca 2021, 09:03

Departament Stanu może zablokować sprzedaż Abramsów Polsce bo to Departament Stanu decyduje również o sprzedaży uzbrojenia państwom 3

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 19:22

W jaki sposób własne czołgi za które Polska zapłaciła, mają wyjechać za granicę bez kontroli? USA może decydować o własnych wojskach.

Mr B
wtorek, 27 lipca 2021, 20:33

Weź już Panie pisać te swoje komentarze bo wyglądają jakby byly opłacone przez jedyna sluszna partie... Zero konkretów puste frazesy

Bob
wtorek, 27 lipca 2021, 23:04

MrB wszystko upolityczniasz , dzielisz okrągły stół na lepszych i gorszych a toż to ta sama organizacja . W tej chwili trzeba tylko czekać aby to co jest zamówione trafiło jak najszybciej do wojska .

Mr B
środa, 28 lipca 2021, 13:06

Zaraz upolityczniam i dzielę ...nie po prostu staram się patrzeć realnie na obecną sytuację i rzucaniem pieniędzy na lewo i prawo. Tak, też mam nadzieję ze zakupy trafią cudem do wojska - niestety mam obawy co do tego...

Polak
wtorek, 27 lipca 2021, 18:24

od 2015 zmodernizowano 6 leopardów. na co mieli czekać. dla leopardów brak amunicji do zwalczania armaty. komuniści są w kraju. pomyśl chyba żeś trolll

Nico
środa, 28 lipca 2021, 09:04

Amo dla Leo została kupiona

wtorek, 27 lipca 2021, 22:04

Nie

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 19:23

Problem z moderką Leo 2PL był po stronie niemieckiej, a nie tylko polskiej.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 09:10

Jakieś kary?

Rosomak
środa, 28 lipca 2021, 08:11

Co nie zmienia faktu, że problem był i jest cały czas. W taki tempie to oni zmodernizują te ponad 100 sztuk Leopardów do 2050 roku. Najnowsze Abramsy, które dopiero od 2020 roku są wprowadzane do US Army były na wyciagnięcie ręki i dobrze że z tej okazji skorzystano. Pierwsze dostawy już w przyszłym roku.

Dariusz
wtorek, 27 lipca 2021, 17:49

A w tym samym czasie Rosja dostarcza kolejne baterie rakiet naddźwiękowych o zasięgu 260 km za ułamek tych wydatków.

bc
wtorek, 27 lipca 2021, 20:42

Odmalowany postsowiecki złom z archaiczną architekturą nie przetestowany nigdy realnie w boju.

jam onufry
wtorek, 27 lipca 2021, 19:12

Rosja sama buduje sobie sorzęt więc ma go taniej

QVX
wtorek, 27 lipca 2021, 18:50

Uzbrojenie w ZSRR też było taniutkie na papierze.

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 18:08

A czy Rosja pozbywa się okrętów na Bałtyku? Nie. A jak dostarczą nowe jednostki na Morze Czarne, to mogą się założyć że będą chcieli kupić coś na Bałtyk. Więc Polska dobrze robi że planuje kupić dobrze uzbrrojone regaty. Polska posiada też pociski NSM(konkretnie 2 dywizjony).

oko
wtorek, 27 lipca 2021, 20:33

trzy

AlS
wtorek, 27 lipca 2021, 17:34

Teraz niech jeszcze minister Błaszczak podpisze umowę na pogłębienie i przebudowę portów na środkowym Wybrzeżu, a idę się napić za powodzenie tych planów. Bo jedna baza na wypadek działań zbrojnych, czyli realnie tylko Świnoujście, to trochę mało i zdecydowanie za daleko, żeby mówić o funkcji okrętów jako „obrony wybrzeża”. Wystrzela swoje rakiety z VLS i nie ma zmiłuj - trzeba będzie spod Łeby iść pół dnia na Świnoujście. A tam i gazociąg i gazoport, więc może być ciasno, zwłaszcza jak jakaś łajba przypadkowo zatonie w torze wodnym na dzień przed dużym W. Zatem bardziej pasuje nazwa „okręt klasy Pekin II”. Więc nie ma wyjścia, Kołobrzeg i Darłowo zapewne niebawem doczekają się portów głębokowodnych.

Generalissimus
wtorek, 27 lipca 2021, 20:29

Oni 2 lata garaży dla Leopardów nie umieją zbudować, przez co nasze czołgi stoją przykryte plandeką, a Ty chcesz by porty budowali?

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 22:27

W USA Wojska Inżynieryjne postawią to w ciągu 48 godzin, pracując na 3 zmiany. W nocy pod wielkimi plandekami chroniącymi przed deszczem i wiatrem i z lampami lotniczymi oświetlającymi cały teren. W Polsce mamy Republikę, a nie najjaśniejsze Królestwo, więc gospodarza na zagrodzie brak. To rzuca się w oczy. Nieprawdaż? A czy monarchia parlamentarna czy prezydencka to nie jest wielka różnica, poza patriotyczną nauką dla następcy tronu. Następny polski prezydent też będzie pierwszym lepszym popularnym na ulicy, bez edukacji do tej roli.

AlS
wtorek, 27 lipca 2021, 22:25

Przecież nie powiem, że nie chcę.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 18:27

@AIs. Na środkowym wybrzeżu, jest miejsce na duży i nowoczesny poligon i na dywizyjną bazę z miasteczkiem wojskowym dla 1 dywizji piechoty morskiej z pogłębionym portem wojskowym w którym będą cumować okręty podwodne i z lotniskiem dla Lotnictwa Morskiego. Także miejsce na dodatkowe magazyny i centrum logistyczne WP. Także miejsce dla baterii plot artylerii lotnictwa. Pytanie tylko o lokalizację pomiędzy Jarosławcem i Jastrzębią Górą. Dla poligonu oczywiście, bo port można zbudować w szczerym polu nad jeziorem i wydłubać kanał do Bałtyku pogłębiając jedno z tych 6 jezior tam znajdujących się na wybrzeżu. Jedyny problem to brak woli, bo nikt w Polsce nie widzi prawdziwych potrzeb Polski na Bałtyku, ani nie ma najmniejszego zamiaru zafundować Polsce NOWOCZESNE wojsko. @AIs, co uważasz jest lepsze dla patrolowania wód Polski, niezbyt szybka korweta patrolowa czy taki szybki kuter wzorem jak Stridsbat-90 z radarem i ze zdalnie sterowanym działkiem w systemie Gatlinga 30 mm, jak na Rosomakach? Może jedno i drugie?

AlS
środa, 28 lipca 2021, 00:38

A to zależy za czym się będą uganiać w czasie patrolowania. Bo jak za podróbką Stridsbat-90 od Kałasznikowa, to pożyczyłbym sobie od Norwegów parę Skjoldów i tak pogonił, że nie tylko ruski, ale i chiński rok by popamiętali. Otobreda 76mm zrobiłaby im w getrach większe dziury, niż jakaś tam 30-mm pukawka. Niby nie popływa przy szóstce, ale pływający Kałasznikow też nie. OP na Bałtyku też niespecjalnie się nadaje do akcji przy takim bujaniu. Skoro już przy tym ostatnim, to do ścigania grupy Bujanów, w towarzystwie Karakurtów, pod wodzą Admirała Grigorowicza i z czającym się pod wodą Kilo, a być może nawet Su-35/57 w osłonie lotniczej, taki zestaw sprawdziłby się jednak średnio. Pozwól, że teraz pomarzę sobie na jawie ("marzeniami żyłem jak król"). Tutaj, zamiast wzorem Pana Ministra Błaszczaka, szukać ekwilibrum w ilości komór VLS i okładać się z Kara-kutrami rakietowymi kijami po łbie, zastosowałbym technikę Ninja-do. W tym celu chciałbym mieć eskadrę F35B, z zapasem szybujących bomb precyzyjnych, ewentualnie NSM. Po cichutku podlecą, namierzą, zniszczą i skompromitują każdego, komu wydaje się, że ma samoloty, radary i rakiety bez analoga. Matrosy będą po wszystkim pływać na dmuchanych materacach po Bałtyku, dyskutując, czy wylecieli na minie czy torpedzie. Izrael nie chce mieć na pieńku z Moskwą, więc litościwie im pozwala za każdym razem pokrętnie się wytłumaczyć z kolejnej klęski w Syrii. "Niewykwalifikowana obsługa", "wiedzieliśmy i wyłączyliśmy" i takie bzdety. Nasze, wzorem samolotów włoskich, mogłyby mieć wymalowaną na burcie pękną kotwicę i napis - Marynarka Wojenna. Żeby panowie admirałowie mieli z czego być dumni i przy czym pozować do zdjęć rodzinnych. Nie trzeba przekopywać się z morza do jeziora, nic pogłębiać, ani budować drugiego CPL, wróć - CPM, do ich goszczenia. One swoją stałą bazę mogą mieć tam gdzie AW101, a polową - w kilku namiotach, gdzieś w lesie przy jakimś skrawku drogi asfaltowej. Po każdym starcie zwijasz manele i przenosisz się z tym majdanem na "z góry upatrzone pozycje", parę kilometrów dalej - na wypadek gdyby start wykryły satelity. Do przenosin wystarczy para samochodów-cystern i kilka naczep kontenerowych, wszystko w kamuflażu multispektralnym. Za te 10 dużych baniek można byłoby już dziś zamawiać jedną eskadrę, z 4 samolotami w rezerwie i do szkolenia (20szt), a jeszcze by zostało, żeby rzucić Norwegom złoto na stół za licencję na wspomniane na wstępie sprinterskie łódki (nasz przemysł i te sprawy), oraz porządnie uzbroić "powolną korwetę". To byłaby prawdziwa "obrona wybrzeża" i głęboki ból pleców u strategów z lewa i prawa. I niechby jakiemuś tam "komandirowi" wpadł pod beret w kształcie lotniskowca śmiały pomysł zaatakowania lotnictwem naszych AW101.. To zupełnie inna obrona, niż oparta o pływające obiekty o SPO ca 1000m2, których dokładną pozycję będą sobie na bieżąco omawiać pasażerowie metra w Moskwie, a porty unieszkodliwi się zawczasu. Ale ile chleba na takich samolotach mogliby mieć zasłużeni ludzie-żaby z Torpedowni? Na nakarmienie gołębi by im nie starczyło, bo Jankesi na słowo - tanio, pokazują ci drzwi. I jak tu sobie wykroić dolę od zlecenia, skoro samoloty przylecą już zmontowane? Jak to głosiła kiedyś piosenka, którą jestem na tyle stary aby znać - wszystko zależy od żołnierzy. Tak jest też i w tym wypadku, więc pan minister podpisuje im glejt na więcej niż kilka niezłych emerytur. My jedynie możemy sobie zabijać czas stukaniem w klawiaturę. Pozdrawiam.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 12:47

Czasami marzenia spełniają się. Pomarzmy więc. 12 Merlinów i 20 F35B. 10 mld na samo uzbrojenie z budżetem nie Polski lecz powiedzmy takiej silnie uprzemysłowionej Korei Południowej (3x większy). Do tego 2 samoloty z radarem, jak P-8, do latania wysoko nad lądem, nad polskim wybrzeżem i dozorowania całego południowego Bałtyku. Do tego 6 korwet patrolowych na wzburzone morze i z 12 szybkich kutrów patrolowych z radarem jak SB90E i pewna ilość SB90H dla piechoty morskiej (2 brygady jak na Ukrainie?), kapitanatów portów i brygad pomorskich WOT. 6 rakietowych OP na całym Bałtyku ma nadal praktyczny sens, lecz to nie Bałtyk głównym celem patrolu, co Morze Północne. Skąd tłoczy się gaz i ropę w Baltic Pipe? ---------- Dobra strategiczna lokalizacja jest ważna według mnie. Według mnie baza lotnicza w Siemirowicach nie została wybrana zupełnie przypadkowo przez BLMW. Ktoś miał przebłysk w MW, lecz nikt nie poszedł za tym ciosem z powodu wiecznych oszczędności. Turystyka stanęła może w drodze? ---------- Taka Łeba dla przykładu. Ona nie leży tak daleko ani od Darłowa czy Pucka czy Siemirowic. Łebę zamieszkuje około 3000 mieszkańców, Trzeba będzie rozbudować jej całą zachodnią część pod potrzeby bazy dla 10 tys marynarzy, a wschodnią przebudować jako miasteczko przygarnizonowe. Na północ od jeziora Sarbsko pełno miejsca na rekreację marynarzy w czasie lata też. ---------- Port Wojenny w Łebie. Kanał przez Łebę już przekopany do najbliższego jeziora o nazwie Łebsko, by stworzyć chroniony port dla MW. Starczy tylko pogłębić kanał, dojście z morza i samo jezioro po stronie Łeby. Żarnowską trzeba będzie wysiedlić pod potrzeby budowy portu MW i infrastruktury. ---------- Poligon ma miejsce na zachód i południe od Łeby. To Słowiński Park Narodowy, Bagna Izbickie, Chabrowski Bór i etc. Perfekt podmokły i wodno-leśny teren dla ćwiczenia przez piechotę morską, wojska aeromobilne i wojska specjalne. Drogę nr 214 trzeba byłoby przesunąć trochę na wschód jeno. Wielu ludzi tam nie mieszka i nie ma wiele rolnictwa też. 20 km szeroki i na lądzie 15 km długi poligon. To i tak strzelanie poza horyzont nad wodą. ---------- MJR z "okolic Łeby". 200 km z Łeby to będzie wybrzeże Litwy albo wybrzeże Szwecji, bez Bornholmu zakrywającego morze, jak to jest w Darłowie. ---------- Lotnisko Łeby można ulokować na południe od jeziora Sarbsko i rozbudować. Jezioro Sarbsko można wkomponować na lotnisko dla samolotów, które mogą lądować na wodzie. Wówczas Państwowa Straż Pożarna na pewno z niego w przyszłości może też korzystać dla przykładu. Co prawda inwestycja poszła w 6 nowych hangarów w Darłowie, więc na początku tam Merliny trafią. Lotnisko w Pucku, Darłowie i Siemirowicach na pewno będą przez BLMW dalej wykorzystywane w ograniczonym zakresie bez dodatkowej rozbudowy pod F35B. Choć nie będą miały kompleksowej obrony (plot, antyrakietowej, anty-okrętowej) na poziomie artylerii lotnictwa i dywizyjnej artylerii piechoty morskiej (włącznie z MJR). ---------- Łeba - drugie polskie Hawaje? Alternatywy wobec Łeby też istnieją. Na wschód rzeczka Piaśnica z jeziorem Żarnowskim. Na zachód od Łeby są Rowy z jeziorem Gardno. Na zachód jest już istniejący poligon Wicko z jeziorem Wicko (baza w Wicko Morskie i miasteczko przygarnizonowe przy nim po ziemnym nasypie z drogą przez jezioro w Królewicach). Choć MJR z Wicka będzie miało trochę trudno dostrzelić do wybrzeża Litwy. Co o tym uważasz @AIs? Nie warto zbudować nowy poligon, lotnisko, chroniony port, bazę dywizyjną i przygarnizonowe miasteczko nad polskim wybrzeżem? Wszystko z zapewnioną bardzo silną obroną przed atakiem z morza, lądu i powietrza?

AlS
piątek, 30 lipca 2021, 16:11

Idea słuszna, niemniej obawiam się, że na przeszkodzie przekopów stanęłaby stara, dobra ekologia. Oprócz tego protesty mieszkańców, którym może ktoś nieźle podsypać owsa, żeby postawili się o-koniem. Popatrz co zrobiono z garnizonem w Helu - za Kwaśniewskiego zlikwidowano go na mocy bzdurnego orzeczenia TK o jego "niezgodności z Konstytucją". Totalny absurd. Ok, mogli zlikwidować większą część, bo działobitnie w dzisiejszych czasach nie są nikomu potrzebne, ale część umocnień należało pozostawić dla wojska. Byłyby jak znalazł dla rozlokowania tam dywizjonu OPL/OPR. Gdyby ulokować tam dywizjon CAMM ER lub ESSM, praktycznie blokowałby pociskom przeciw-okrętowym z OK wyjście na środkowy i zachodni Bałtyk. Nie wiem, czy potrzebna jest aż tak duża inwestycja w Łebie, skoro MW wciąż posiada rozległy obiekt CSSMW w Ustce-Lędowie, z koszarami mieszczącymi kilka tysięcy wojska, obiektami szkolnymi, strzelnicami, itp. Zaraz obok jest rozległy, największy w Polsce poligon przeciwlotniczy. Port w Ustce ma potencjał do budowy basenu głębokowodnego, który mógłby pomieścić nawet mniejsze fregaty. Można byłoby go zbudować zaraz za portem rybackim, nie ma tam dziś nic, same ruiny budynków. Oczywiście główny basen trzeba byłoby pogłębić. Lekka przebudowa falochronu przy wejściu do portu, a spokojnie weszłaby tam fregata typu Valour typoszeregu MEKO200, która moim zdaniem powinna być podstawą do opracowania Miecznika, jeśli już się decydujemy, aby był fregatą. Ale bez żadnych przeróbek mogłyby tam już dziś zawiać korwety do 80 m długości.

Piotr ze Szwecji
piątek, 30 lipca 2021, 21:04

Hel może być wykorzystany do desantu przez grupę dywersyjną komandosów Rosyjskich, którzy by mogli nakierowywać ogień rakietowy z Królewca. Nie widzę jednak strategicznej wartości w twardym trzymaniu tego posterunku. Kompania WOT namierzy Rosjan i Formoza ich sprzątnie. WOT ma ppzr Piorun na uzbrojeniu też. Posterunek SG raczej bym widział w mieście Hel z radarem morskim i podwodnymi mikrofonami dookoła Helu. Kwestia tylko sieciowości doń dla MW. Taki dodatkowy system ostrzegania. ---------- W Ustce w głąb lądu nie ma miejsca do ekspansji czy rozbudowy portu MW w przyszłości. Trzeba byłoby budować sztuczny ląd w Bałtyk. W innych miejscach starczy tylko poszerzyć i pogłębić kanał i pogłębić wody jeziora śródlądowego, a na brzegu tylko dobudować infrastrukturę jak doki do naprawy, miejsca do cumowania bez i pod dachem, czy dodatkowe miejsce do przeładowywania kontenerów logistyki i etc. Nie wiadomo jaką MW strzeli do głowy posiadać przyszłym pokoleniom. Napęd atomowy? Desantowce? Śmigłowcowce? Trudno bronić coś siłą 1 dywizji piechoty morskiej, 1 brygady lotnictwa morskiego i 1 dywizjonu artylerii plot Lotnictwa, co samo wystaje ostentacyjnie w morze. ---------- Nawet w prawie EU są zapisy, jeśli państwo powoła się na konieczną potrzebę bezpieczeństwa państwa, na zupełne zignorowanie przepisów o ekologii. ---------- Stara infrastruktura wojskowa często powstała pod potrzeby operacji wojskowych, które nie mają żadnego związku z potrzebą zapewnienia obronności Polski w 21 wieku. Dlatego nie widzę korzyści z szukania oszczędności na nowoczesnej logistyce. Do tego nasze wojska inżynieryjne winny poćwiczyć swoje umiejętności w projektowaniu i w budowaniu. Przy okazji takiego treningu wyjdą też wszelkie braki i zaniedbania w zaopatrzeniu wojsk inżynieryjnych w narzędzia i materiały.

BUBA
wtorek, 27 lipca 2021, 17:29

Nooooo.... to chlopaki odwoalili kawal dobrej roboty ...Szacunek .. a ja przestalem w nich wierzyc .... i glupoty wypisywalwm .... przepraszam ...

Gts
wtorek, 27 lipca 2021, 17:55

Przeciez to zapowiedz doalogu technicznego, nie ma sie czym podniecac. Poza tym nowczesna fregata wypiera kolo 5000 t. Nie budowano jeszcze takich statkow w Polskich stoczniach. Tak naprawde bez kooperanta zagranicznego jest to nie do zrobienia. Za to juz w TVP mozna oglosic ze my PIS i pan Prezes kupilismy.

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 19:37

Dialog techniczny to specjalność poprzedniej ekipy. Na szczęście obecny minister ma wolę przeciąć ten węzeł gordyjski.

Kormoran
wtorek, 27 lipca 2021, 22:13

I dlatego uroczyście podpisał rozpoczęcie... dialogu technicznego na wyłonienie dostawcy. Ale cię pan minister załatwił.

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 23:44

Może dokładniej przeczytaj co podpisał potem komentuj. Dialogi techniczne, do twojej wiadomości, przeprowadza się w Inspektoracie Uzbrojenia MON. Teraz już rozumiesz, że nie mógł podpisać dialogu?

jam onufry
wtorek, 27 lipca 2021, 19:15

Prawda boli?

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 18:28

To ile ton wypierał ten niszczyciel, który jako muzeum możemy dziś zwiedzać? Nie wybudowano go w jakiejś polskiej stoczni przypadkiem? Fregata mniejsza niż niszczyciel, chyba.

Nico
środa, 28 lipca 2021, 09:08

Nie oba typy okręgów mogą mieć taką samą masę więc niszczyciel może mieć 3000 t co 7000 t

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 27 lipca 2021, 22:54

Wybudowano go według polskiej specyfikacji w brytyjskiej stoczni. Kolejny miał być zrobiony w Polsce.

LMed
środa, 28 lipca 2021, 12:34

Gwoli prawdy historycznej wybudowano dwa w tej Anglii ( Grom i Błyskawica). Kolejne miały powstać w kraju, ale wyszło podobnie jak z tą stępką w Szczecinie. Życie prostuje marzenia.

Martin Silenus
wtorek, 27 lipca 2021, 19:21

Nie przypadkiem nie wybudowano w żadnej polskiej stoczni. Były plany budowy następnych niszczycieli w Polsce.

Żołnierz
wtorek, 27 lipca 2021, 18:06

Dadzą radę,nie bój się,teraz jeszcze Narew.

Patry
wtorek, 27 lipca 2021, 17:28

dla mnie to kolejny nie przemyślany ruch mający na celu wsparcie dla naszego największego sojusznika ... w jego oceanicznych operacjach ... anie do obrony naszych interesów ... a hasło o największym zamówieniu w "polskim przemysle" to czysta retoryka nie mająca w żaden sposób odzwierciedlenia w fakatach ... i tak 90 % kwoty wydanej na ten na chwilę obecną sprzęt III kat. potrzebnej do obrony suwerenności ( są inne ważniejsze potrzeby ...!!!) będzie wytransferowane za granicę ...

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 18:13

Poczytaj sobie o zadaniach jakie ma pełnić MW. Obrona polskiego wybrzeża to tylko jedno z nich. Pieniądze mają być wydane i zainwestowane w polski przemysł. Proponuję nie odwracać kota ogonem.

Mr B
wtorek, 27 lipca 2021, 20:43

Panie Tomasz34 w każdym komentarzu tryska pan mega optymizmem... Proszę mi wytłumaczyć skąd się on bierze w odniesieniu do naszego przemysłu zbrojeniowego? Proszę sobie zapisac i zapamietac nasz przemysł niczego zgodnego z wymogami wojska nie wypluje, dostaną fregatopodobny produkt z duzym opóźnieniem i przekroczonym budżetem.

Patry
wtorek, 27 lipca 2021, 19:35

poczytaj sobie ile kosztowała ... i jak został wykorzystana MW RP w czasie IIWŚ - nie była żadną wartością dodaną pomimo ogromnego wysiłku finansowego i heroizmu marynarzy dla naszych interesów ... trochę znajomości historii nikomu jeszcze nie zaszkodziła ... - a co do działan mon to nie widzę ani wiedzy o wspólczesnych zagrożeniach ... i spójnej koncepcji obrony i wzmocnienia Polski ( przede wszystkim rozwoju naszego przemysłu obronnego ...) dla mnie to kompletny chaos ...

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 27 lipca 2021, 23:00

Masz blade pojęcie o tym, do czego potrzebowaliśmy marynarki wojennej przed DWS. Trudno ciebie o to winić, bo PRLowscy historycy mieli za zadanie robić z ludzi Sanacji idiotów. Najlepszy przykład ich działalności to Wajda z Lotną i pokutujące do dziś powiedzenie "z szablami na czołgi". To ostatnie jest o tyle zabawne, że szablami atakowali to czego nie powinno się nimi atakować ich rosyjscy mentorzy.

Patry
środa, 28 lipca 2021, 12:11

co ma piernik ... flota został ewakuowana i dzielnie walczyła ( na nasz koszt ...- za wszystko angolo musieliśmy bulić ) po stronie aliantów (sojuszników ???) którzy sprzedali nas jak sprzedaje się barany na targu - i tyle mieliśmy z tego wysiłku finansowego i wojennego - a obecny nacisk pałacu na budowę floty ekspedycyjnej to podkładanie się stanom do użycia jej na B. i D.wschodzie - mamy inne ważniejsze braki i na co przeznaczać kasę - badania i rozwój krajowego przemysłu -tych ważniejszych obszarów jest tyle że nie chce mi się nawet wymieniać - o których po podpisaniu umowy ze stoczniami (praktycznie na kolejny transfer kasy do podmiotów zagranicznych) nie zrobimy nic ...

Inżynier
wtorek, 27 lipca 2021, 18:11

E tam, dobrze będzie.

kolega_Piotra_ze_Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 17:24

Widcat albo Merlin do tego i CAMM, czyzby szykowala sie NAREW?

Pytajnik
wtorek, 27 lipca 2021, 18:57

Na MSPO wrzesień podpiszą z wielką pompą umowę na CAMM ale czy korzystną dla nas?

QVX
wtorek, 27 lipca 2021, 21:18

A może pakiet CAMM i Brimstone.:-)

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 20:36

Nie mnie przeciwko. Byle co, byle w końcu było. USA poszło za Iron Dome, więc może lepsze, acz Litwini mają CAMM. Cały sęk w polonizacji rakiety. Fabryki prochu nadal nie wybudowane w Mesko. Nie wiadomo co się dzieje. Jeśli zaorali to pokryli wszystko tajemnicą urzędniczą i dowiemy się prawdy wyłącznie po audycie, jeśli następna rządząca partia będzie miała nań ochotę, jak niezastąpiony na stanowisku ministra MON, pan Macierewicz.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:54

Litwini mają NASAMS

Qwertt
wtorek, 27 lipca 2021, 18:53

Też na to liczę, po wyborze rakiet na fregaty czy też do Narwi będzie czym obsadzać stanowiska pl na morzu i lądzie. Oby tak było.

Viktor
wtorek, 27 lipca 2021, 17:23

Frigate type 31 to 347 mln usd cena za serię 5 sztuk

Joe B.
wtorek, 27 lipca 2021, 17:40

taaa, 10 lat temu za gole dunskie lajby! Ta bajka o tej "taniosci" tych okretow jest juz troche nudna i prosze czytac dlaczego takie tanie itd.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 16:53

Jezu Chryste ratuj Polskę! Jak w 1939, kiedy 1/3 budżetu obronnego szło w okręty dla MW. Też w imię wspierania "polskiego przemysłu". Dokładnie ta sama argumentacja o szlaki morskie z tym gazociągiem i Baltic Pipe co wówczas. Argumentacja, którą Wermacht rozjechał i rozdeptał na lądzie i w powietrzu. Lotnictwo z 91 samolotami bojowymi cierpi anemię w Polsce jak w 1939 wobec takiej Luftwaffe. Polska padła. Polska zniknęła z mapy świata. Holokaust pochłonął miliony Polaków. Za to marynarze piękne niszczyciele mieli i też one były polskiej produkcji! Nikt z tego cierpkich wniosków nie wyciąga do dziś dnia. Za czasów szlacheckich Królestwo też miało dostęp do morza, lecz nikt nie wariował w budowanie flot czy innych takich fanaberii, bez znaczenia dla obronności Polski. Polskę teraz czeka Kampania Wrześniowa nr 2. Wówczas też mieliśmy wielkich i wspaniałych sojuszników. Sprzedali Polskę na Jałcie bez mrugnięcia okiem. Nordstream 2?

MCR
wtorek, 27 lipca 2021, 18:51

Człowieku bierz mniej. Masz stanowczo za dużą dawkę. Żaden ze wspomnianych przez Ciebie okrętów nie był budowany w Polsce (miały być dwa kolejne ale nie zdążyli). A co do czasów szlacheckich to przypomnij sobie chociażby wojnę o ujście Wisły, jak Szwedzi zablokowali porty i nagle szlachcie się pieniądze skończyły bo nie mieli gdzie zboża sprzedać. Zaczyna coś docierać?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 08:50

Niech sobie jeszcze doczyta w jaki sposób rozwiązaliśmy problem z Zakonem Krzyżackim. Gdyby szlachta wyciągnęła z tego wnioski, nie miałby problemu ze zbożem.

kulawy_laik
środa, 28 lipca 2021, 00:33

ale... serio myślisz że trzy okręty są w stanie (w XXI wieku!!) zapewnić szlaki komunikacyjne NA BAŁTYKU??? - lotnictwo + okręty podwodne + drony powodują że ta "flota" zniknie w ciągu kilku godzin.... (te okręty są budowane zresztą na morze południowochińskie - tak się robi łaskę panom zza ocanu - na Bałtyku królują okręty podwodne - i to jeszcze kilkadziesiąt lat...)

Piotr ze Szwecji
niedziela, 1 sierpnia 2021, 07:38

1 rosyjski OP starczy by zaorać Baltic Pipe. Rosjanie chyba nawet to ćwiczyli. Teraz Flotę Bałtycką planują wyposażyć w 3 OP z rakietami.

Box123
środa, 28 lipca 2021, 00:11

Okrętów było znacznie więcej różnego typu. Wydano na nie łącznie ok 100mln ówczesnych złotych czyli równowartość około 500 czołgów lub samolotów. Ich przydatność okazała się zerowa. Więc analogie jak najbardziej na miejscu. Skoro są pieniądze na MW to rozumiem, że na wszystko inne też są zabezpieczone. Dlatego oczekuje teraz jak najszybszego podpisania wilka i Narwi, obydwa z pełną polonizacją (pierwszy na początek 600 sztuk, druga 30 baterii) oraz homara przynajmniej z częściową polonizacja i produkcja u nas rakiet 300km (160 wyrzutni) plus minimum 3 eskadry f35 oraz rozpoczęcie prac w kooperacji nad innym samolotem V generacji

Ja
środa, 28 lipca 2021, 13:04

Nie chcesz marynarki? To jezeli obecna bedzie zaorana to nie bedziesz mial jej juz nigdy. Ludzie sie rozejda,utracimy pewne zdolnosci i juz nigdy jej nie odtworzymy. Tego chcesz? I to momencie gdy baltyk jest dla Polski coraz wazniejszy? To jest naprawde zastanawiajace ze sa ludzie w Polsce ktorzy sa przeciwni MW..

Piotr ze Szwecji
sobota, 31 lipca 2021, 19:32

MW nie posiada siły, ani w ramach modernizacji nie planuje pozyskać siłę, do dominacji nad Południowym Bałtykiem. Zajęcie Królewca i Bałtyjska MW przekazuje Wojskom Lądowym, zamiast posiadać siłę własną do tej operacji wojskowej. MW nie ma podstawowej projekcji siły na krótkie dystanse choćby wzdłuż wybrzeży Bałtyku, bo nie ma piechoty morskiej, a mimo to MW fałszywie twierdzi, że broni wybrzeża. Tam tylko MJR stoi z Formozą i WOT:em. BLMW nie posiada samolotów bojowych ani radarowego rozpoznania. MW zamiast rakietowych OP i dodatkowych Merlinów zamawia rakietowe okręty nawodne. To nie jest nawet strategia! To jest kocioł piekielny interesów i interesików. Polskich patriotów ta MW będzie miała niemożliwe zadanie do przekonania do siebie, kiedy te pewne zdolności będą śmierdziały im zdradą Polski i bezczelnym sługusostwem cudzoziemskim interesom na suty koszt Polaków. Kiedy zaś ci patrioci sformują rząd w miejsce kunktatorów to sobie wyobraź reformę MW w stylu kanadyjskim. Parę lat w mundurze wojsk lądowych może pomoże marynarzom otrzeźwieć? Miecznik w tym nie pomaga MW i nie pomoże. To następny Ślązak. Kupa pieniędzy rzucona stoczniom PGZ, by nie zbankrutowały przez następne 3 lata, w celu propagandy pod wybory do Sejmu.

Jehowa
wtorek, 27 lipca 2021, 17:54

Za Orła i Sępa zapłaciliśmy Holendrom w znacznej części jęczmieniem browarniczym. miałeś na myśli "polskie rolnictwo".

Zbych56
wtorek, 27 lipca 2021, 17:45

Okręty 2 Rzeczpospolitej, dokładnie mowiac 4 niszczyciele nie były polskiej produkcji. 2 były francuskie i 2 brytyjskid

Realista
wtorek, 27 lipca 2021, 22:22

Teraz będą polskie kajaki blaszczaki

Telamon
wtorek, 27 lipca 2021, 17:40

Dobrze się czujesz? W 1939 nie wyprodukowaliśmy żadnego okrętu, a dopiero były ku temu przygotowania. Rok wcześniej zamówiliśmy w Holandii dwa okręty podwodne na które pieniądze zebrano dzięki składkom całego narodu. Flotę budowaliśmy na wojnę ze ZSRR aby mieć czym osłaniać transporty uzbrojenia z Wlk. Brytanii i Francji do Polski (patrz wydarzenia 1920). W przedwojennej Polsce największymi zbudowanymi okrętami były malutkie trałowce. Przypominam, że do 1938 mieliśmy świetne stosunki z III Rzeszą i w ogóle nie braliśmy pod uwagę wojny z nią bo była naszym potencjalnym sojusznikiem antybolszewickim.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 18:59

Krótkowzroczność! Brak szlacheckiej fantazji! Niemcy i Rosja zawsze winny być brane jako 2 główne kierunki agresji na Polskę, nawet jeśli nie przez Niemcy i Rosję czynioną. Karpaty(/Sudety) i Bałtyk to wtórny, lecz też możliwy wjazd do Polski. Co powala, to ten GOP, który był sukcesem gospodarczym. Z tego wynika, że prawdziwe stocznie w Polsce zbudowali dopiero... Komuniści? Żyłem w przekonaniu, że ten jeden niszczyciel przerobiony na lądzie w muzeum, był w Polsce zbudowany i zwodowany. Ok. Nie zdążyli. Rozpoczęli budowę w Polsce dopiero w... 1939. Porażka.

Telamon
środa, 28 lipca 2021, 02:09

To nie tyle krótkowzroczność co brak zdroworozsądkowej polityki, która spowodowała iż utknęliśmy z dwoma wrogami zamiast z jednym. Przy jej położeniu Polska musi zawsze opierać się na jednym ze silniejszych sąsiadów bo nie jest w stanie prowadzić wojny z dwoma naraz. Pokazał to chociażby 1794.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 12:52

W 1794 i w 1939 zabrakło Pospolitego Ruszenia, więc nie było obrony głębi. Dziś tą obronę zapewnia WOT w pewnym sensie. W 1794 i w 1939 zabrakło Wojska Litwy, bo stworzono jedynie Wojsko Koronne/Polskie. Z armiami 2 krajów Polski i Litwy, nie mieliśmy problemu prowadzić wojen na 2 i 3 fronty i wygrywać. To pokazaliśmy podczas wojen z 17 wieku, choć już wówczas zaczęły się problemy i wewnętrzne tarcia. Zdrada Radziwiłła?

Pawel
wtorek, 27 lipca 2021, 18:26

Seria ptaszków - trałowce typu Jaskółka, kuter straży granicznej Batory, ORP Nurek i przygotowania do budowy dwóch niszczycieli typu Grom - Huragan i Orkan. Do tego okręty dla floty rzecznej. Tak że trochę tego było. Co do obecnych informacji - jak tam prom dla PŻB?. Oni na razie chcą zbudować okręty ale jakie i kto nam w tym pomoże to dopiero ustalą po długim i kosztownym procesie decyzyjnym. I będzie jak z ORP Ślązakiem.

środa, 28 lipca 2021, 02:06

Taaa... a jakbyś zebrał te wszystkie jednostki razem to nie uzyskałbyś wyporności równej jednemu niszczycielowi typu "Grom". Takie to były okręciki. Na "Huragana" i "Orkana" zdołaliśmy co najwyżej zgromadzić stal.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 20:39

Analizy kosztują. Przeciągać je można też przez całe lata. Może jak partia polityczna przy władzy się zmieni i śrubki finansowania dociągną, bo wiadomo poza PiS nikt pieniędzy na wojsko nie ma, to się dowiemy.

wtorek, 27 lipca 2021, 17:38

hej. Niszczyciele ,stawiacz mi i okręty podwodne były wszystkie produkcji zachodniej. I dlatego udało im się zwiać do Szwecji i GB. Tylko po licho wywalono taką kwotę na budowę floty ,która się do niczego nie przydała ? Masz rację -to powtórka ze złej historii. Ci wszyscy admirałowie ,ministrowie świetnie się czują na ściance z prawdziwymi okrętami. A nam to p h...?

Martin Silenus
wtorek, 27 lipca 2021, 19:25

Nie po licho. Okręty były przygotowywane tylko i wyłącznie do blokady floty sowieckiej. W starciu z Kriegsmarine były bez szans. Dlatego je ewakuowano.

Box123
środa, 28 lipca 2021, 00:14

W takim razie co mieli w głowach ludzie którzy przynajmniej od drugiej połowy lat 30tych nie umieli ogarnąć, że Hitler buduję armię i prze do wojny z nami?

pl
wtorek, 27 lipca 2021, 17:28

Nie byly wyprodukowane w Polsce.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 18:48

Byłem przekonany, że chociaż ten jeden niszczyciel stojący dziś na lądzie jako muzeum jest polskiej produkcji stoczniowej...

db+
środa, 28 lipca 2021, 00:08

Byłem przekonany, że żaden niszczyciel nie stoi w Polsce na lądzie jako muzeum. Ale może się myliłem :)

JSM
wtorek, 27 lipca 2021, 16:53

Zgadzam się że: pozyskujemy zdolność do rażenia celów lądowych, morskich i powietrznych. Ale nie pozyskujemy żadnych zdolności do obrony naszych terenów lądowych. Obrona morza nie jest nam do życia konieczna. Obrona lądu tak.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 08:53

Obrona morza nie tylko jest coraz bardziej istotna. Ona jest konieczna.

As
wtorek, 27 lipca 2021, 22:54

Przecież te okręty spokojnie mogą bronić północnej Polski jako część naszej OPL. Mają wszystko, co potrzeba (mobilność, sensory, efektory).

MArio
wtorek, 27 lipca 2021, 16:51

rok 2034? Dożyjemy bez wojny?

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 18:16

A widzisz gdzieś na horyzoncie jakiś konflikt? W 2014 mieli atakować, i co? Nic. Co ma być to będzie, ale zbroić się trzeba. Odstraszanie to podstawa.

AWU
wtorek, 27 lipca 2021, 16:44

Jeżeli to ma być brytyjska Type 31 - to proponowana wersja uzbrojenia dla RN zawiera główne działo 57mm Mk 110 i 2 x dobrze nam znane Boforsy 40mm Mk4 !! :D

Davien
środa, 28 lipca 2021, 08:07

Do tego 24 CAMM-y i smigłowiec wildcat lub Merlin. Aha Arrowhead 140 to nie type31

BUBA
wtorek, 27 lipca 2021, 17:35

Stawiam na niemieckie Fregaty i OP. Maja praktyke.

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 19:57

PiS nie kupi nic w Niemczech

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 09:15

Kupuje przecież i to w bardzo wrażliwym sektorze.

Box123
środa, 28 lipca 2021, 00:14

Oby

Dalej patrzący
wtorek, 27 lipca 2021, 16:34

"cenny element grup okrętów NATO" - czytaj: na Morzu Południowochińskim w amerykańskich interesach. Z geostrategiczna katastrofa skonfliktowania się z Chinami. I z zerową korzyścią dla Polski. Stracimy na to min 20 mld zł . Realistycznie - 25 nawet 30 mld zł. Bo kontraktorzy jak zwykle nas wycyckają przy systemie "negocjowania" przez MON, a sami będziemy musieli zapłacić frycowe za brak doświadczenia z tak zaawansowanymi jednostkami.

Żołnierz
wtorek, 27 lipca 2021, 16:33

O i to jest dobra wiadomość

BUBA
wtorek, 27 lipca 2021, 17:37

To jest bardzo dobra wiadomosc. A jeszcze lepsza byloby pdciagniecie do odpowiedzialnosci tych ktorzy zatopili PMW ...

Militarysta
wtorek, 27 lipca 2021, 16:27

Same ostatnio dobre wiadomości.Co prawda trochę narzekałem na czołgi ale ja już tak mam :-) Lubię się promować :-)

Gts
wtorek, 27 lipca 2021, 17:58

Jak jestes naiwny jak 14 letnia hatecerka to mozesz w te ich zapewnienia o tym ze kupilismy wierzyc. Kazdy normalny czlowiek i wielu czytlenikow D24, dobrxe wie ze tak wlasnie zaczynaluly soe wszelkie dialogi techniczne i fazy analityczno koncepcyjne ktore trwaly latami. Teraz nie jest inaczej, tylko robi sie medialne show bo poparcie w sondazach na pysk leci.

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 19:43

Tak, tak, jasne, jasne... pokaz mi dialog przy którym podpisuje się umowę z konsorcjum.

dimitris
wtorek, 27 lipca 2021, 16:26

Czytam te "budżety" raczej z ironią, niż niedowierzaniem. Przykładowo Grecy dobrze znają się na morskim i stoczniowym rzemiośle, własnych informatyków mają znakomitych, jednak na program 4 nowych fregat przeznaczają dwakroć więcej. A już opowieści z mchu i paproci w stylu "pozwoli to zabezpieczyć szlaki żeglugowe" skierowane są chyba do osób zupełnie bez pojęcia o temacie ??? Takich, którym obiecywać można wszystko :) Pozdrowienia dla korwety "Gawron". Kiedyś nawet całej serii takich korwet, a faktycznie zredukowanej przez życie do patrolówki "Ślązak".

hermanaryk
środa, 28 lipca 2021, 00:49

Chyba nie zauważyłeś, że główny strażnik szlaków żeglugowych - USA - robi bokami i za parę lat może się okazać, że powie ich użytkownikom: Radźcie sobie sami.

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 19:47

No i dobrze że nie doszło do ich wybudowania. Na co komu korwety na Bałtyku, które same nie obronią się przed niczym. Mogą mieć je państwa które mają fregaty do ich osłony albo wybrzeże pełne szkierow jak Finlandia, która i tak dzisiaj już stawia na większe jednostki.

środa, 28 lipca 2021, 07:14

A obronie RP po fregatach na Atlantyku, czy Indyjskim ? Czy fregatach zatopionych w pierwszych godzinach lub kwadransach na polskim Bałtyku ?

Falcon
środa, 28 lipca 2021, 22:17

Za bardzo wierzycie towarzysze w te swoje rakietki, które tak ochoczo rozmieszczacie w ramach pokojowych, jak zawsze, działań

Fanklub władzy
wtorek, 27 lipca 2021, 16:19

Za 4 lata ma być wodowany pierwszy okręt i 4 lata temu kładli stępkę pod polski prom w Szczecinie...Skończy się tak samo jak z promem,jak dożyję i za X lat zobacze te fregaty to uwierzę :)

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 19:13

Za granicą zbudują i do Polski prześlą. W Polsce rząd się zmieni i pieniądze się skończą na Mieczniki. A kiedy patrioci dojdą do władzy, Prawdziwi Polacy, to wezmą ten importowany rdzewiejący złom na Mieczniki ze stoczni i aby dać nauczkę Marynarce, że obrona Polski od Marynarki nie zależy, użyją je na poligonie jako cel dla polskiej artylerii, czołgów i lotnictwa. W takim stylu pokazowym. Wszystkim na raz. Kto wie, jako nauczkę dla tych marynarzy może załatwią Marynarce też chodzenie w mundurach polskich wojsk lądowych przez parę lat. W Kanadzie tak było. Potem zbuduje się prawdziwą stocznię, zrobotyzuje się ją i zbuduje 6 rakietowych Orek. Polska będzie corocznie wydawała pieniądze też na research and development technik podwodnych. Polska będzie miała w końcu bojową rakietową flotę na Bałtyku i Morzu Północnym. Polski atut z którym nie tylko Rosjanie będą musieli się liczyć. Sojusznicy mający interesy a nie przyjaciół, też.

Jabadabadu
wtorek, 27 lipca 2021, 20:21

"Dwa - trzy tysiące masz? Mam mieć". No to poczekam aż zobaczę cokolwiek w zapowiadanym terminie. Oczywiście najpierw zwoduje się serię promów. Tych, pod które jakiś czas temu położono stępkę. Położono. I leży. Stępka oczywiście, bo promów nie ma. Taka to wiarygodność tych "panów" w sprawach morskich.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 22:51

Wiesz, nie winię polskich profesjonalistów stoczniowych. 30 lat minęło i żaden rząd RP nie kupił im ani 1 robot stoczniowy, by się choć nań pogapili. Wiesz jak się profesjonalną Marynarkę buduje? Projektuje się i buduje się stocznie pod największe okręty i póki jest czas pokoju się je buduje. Tak powstała Biała Flota w USA. Od serii pancerników bez żadnych okrętów eskorty. Wówczas była popularna na świecie ta strategia "obrony szlaków morskich". Bombowców morskich jeszcze nie było. Potem buduje się w tych stoczniach mniejsze okręty wojenne i to z łatwością. Oczywiście trzeba mieć pieniądze na Marynarkę każdego roku, a nie jeden hurra zakup raz na 50 lat, bo do tego dochodzi też "research and development" i z czasem zamówienia na modernizację starych i zakup nowych. Uzbrojenie na stanie zawsze się modernizuje, coś co w WP jest zupełnie zignorowane, patrz wieża Hitfist, czy modyfikację T-72M. Polskie stocznie komuniści zbudowali pod budowę okrętów desantowych. To daje pewną perspektywę. Nie?

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 18:17

To może trzeba właśnie poczekać i bez potrzeby nie narzekać.

Gts
wtorek, 27 lipca 2021, 18:01

Otoz to. To jest sciema dla pisowskich pelikankow lykajacych propagande TVP jak swieza rybke. Elektrycznych aut nie ma, mieszkan nie ma, promow nie ma, autostrad nie ma, elektrowni nie ma, lotniska nie ma, jedna mierzeje pchaja na przod, tylko ze to inwestycja dla zaglowek, motorowek i kajakow. Wszystkie hucznie zapowiadane inwestycje to jeden wielki wal.

Gru
środa, 28 lipca 2021, 11:54

100/100

Borsuk
wtorek, 27 lipca 2021, 16:17

Program Harpia z zamówieniem F-35 w realizacji. I faza programu Wisła (2 baterie) w realizacji, natomiast podpisanie umowy na II fazę (6 baterii) jest związane z zakończenie badań radaru dookólnego w Stanach. Program Narew (23 baterie) jest w przygotowaniu, chodzi o maksymalizację udziału polskich podmiotów, w tym udziału polskich firm w produkcji efektora. Program Miecznik ruszył do fazy realizacji. Jeszcze wcześniej decyzja o zakupie Abramsów. Każdy z tych programów to co najmniej 10 mld zł. Tu wymieniłem tylko te programy, które są - nazwijmy to - najbardziej medialne; bo nie wspomniałem o zakupie całego wachlarzu rakiet i bomb do F-16, moździerzach Rak, haubicach Krab, modernizacji Leo2A4, modernizacji T-72, rakietach bardzo krótkiego zasięgu polskiej produkcji Grom i Piorun, które są m.in. instalowane na podwoziu samochodu Żubr (w sumie 77 pojazdów), a program BWP Borsuk niebawem wejdzie już do produkcji, ponieważ faza testów idzie szczęśliwie ku końcowi, oraz wielu innych zakupach. W sumie, z wieloma mniejszymi umowami, to będzie kilkaset umów dla wojska podpisanych po roku 2015. Zadziwia mnie więc to ciągłe narzekanie, że za mało, że za wolno, że nie tak itd., itp. Dlatego pytam, pokażcie mi zamówienia na myśliwce w latach 2007 - 2015, zamówienia na Mieczniki, czy choćby na 1 baterię z programu Wisła, która byłaby odpowiednikiem Patriota - chodzi o średni zasięg? Jestem rocznikiem 80-tym, więc dokładnie i z detalami pamiętam rządy Tuska, i to jego permanentne nieróbstwo, te PUSTE opowieści w stylu ciepłej wody w kranie; to kreowanie dumnie brzmiących, ale TYLKO SAMYCH NAZW kolejnych programów zbrojeniowych typu: Wisła, Narew, Harpia, Kruk, Borsuk, Miecznik, Czapla, Orka itd. Kłopot w tym, że żadnego nie podpisał. I w sumie to bardzo dobrze, bo jako wieloletni menadżer z zakresu zarządzania projektami, w tym programami i portfelami projektów, nie wyobrażam sobie sytuacji, aby LUDZIE TUSKA walczyli w negocjacjach np. z Raytheon’em czy Lockheed’em w/s programu Wisła o istotny udział w programie polskich firm, w tym offset dla polskiej gospodarki; czy w/s programu Narew, aby negocjowali przeniesienie know-how w produkcji efektora do Polski. Ja tego nie widzę. Z Panem Siemoniakiem kreowali tylko DUMNIE BRZMIĄCE nazwy, nazwy i jeszcze raz nazwy. To były tylko PUSTE, nic nie znaczące HASŁA! Czytałem ostatnio tu na forum, że to Bronisław Komorowski ogłosił zakup systemu Patriot. Tak ogłosił, było to podczas prezydenckiej kampanii wyborczej w 2015 r. Wyszedł i wystękał, że Polska kupi rakiety Patriot i śmigłowce Airbus. Nawet nie potrafił prawidłowo fonetycznie, w języku angielskim, przeczytać z kartki nazwy korporacji Airbus – przeczytał tak jak widział: A-I-R-B-U-S. Można znaleźć na YouTube. Airbus wygrał, bo prawdopodobnie dał łapówki, a w WZL w Łodzi miała być już tylko montownia gotowych elementów śmigłowca sprowadzonych z Francji. A w/s Patriota, to nie mieli kompletnie nic jeszcze ustalone ze stroną amerykańską; bo gdzie tu jeszcze negocjacje, następnie cały cykl zarządzania poszczególnymi projektami w ramach całego programu Wisła? Więc skoro wystękali zakup w 2015 r. na potrzebę prezydenckiej kampanii wyborczej, to co robili w/s programu Wisła od roku 2007? Otóż nic nie robili, bo gdyby robili, to obecny rząd przejąłby negocjacje w/s Wisły na jakimś, choćby 30% etapie zaawansowania! A tam nie było zrobione nic! Zero! Pan Bronisław wyszedł, wystękał, i to było wszystko! Obecnie w/s II fazy Wisły negocjacje się ciągną, bo amerykanie jak wściekli bronią swoich interesów, i nie są skłonni Polakom przekazać bardziej wyrafinowanych technologii (lub wymagają potężnych inwestycji z polskiej strony celem implementacji produkcji podzespołów systemu w Polsce, co z kolei przekracza możliwości polskiego budżetu), to raz, a dwa, o czym wyżej wspomniałem, polska strona czeka na wyniki badań i testów nowego radiolokatora. Po prostu widać gołym okiem, że jak ktoś walczy o swoje, to nie ma szans niczego zrobić w 5 min. To musi trwać. Przy czym miejmy na uwadze to, że efekty są powoli widoczne. Ale kogo to z forumowiczów obchodzi. Ja piszę o szczegółach, a ludzie zwykle skupiają swoją uwagę na głupawej, często pustej, nic nie wnoszącej krytyce.

Lu6
środa, 28 lipca 2021, 09:10

Brawo za komentarz 100% racji pozdrawiam.

środa, 28 lipca 2021, 00:20

No jak dobrze mądrego posłuchać. Ja naiwny przez 20 lat pracy w koncernach myślałem, że w projekcie jest coś takiego jak roadmap, milestones, są etapy i takie tam. A tu proszę: projekt składa się z wymyślenia nazwy i podpisania umowy. Po drodze nie dzieej się absolutnie nic. Nie prowadzi się prac projektowych, nie buduje prototypów, nie ma feedbacku, kontroli realizacji, nie zmienia się wariantów projektu po analizie błędów. No zupełnie nic. Zero działań, zero kosztów. Człowiek się całe życie uczy i głupi umrze... No i mam takie nieodparte wrażenie, że słabo pamiętasz czasy rządów PO, skoro o tym, że decyzję o wyborze systemu Patriot ogłosił prezydent Komorowski "czytałeś ostatnio tu na forum". Ale linie partii reprezentujesz z oddaniem. Może jednak doczytaj trochę w archiwach przed następnym wygłupem. Polecam choćby archiwalne wersje Stanu Realizacji Planu Modernizacji Technicznej. Są do wyszukania w sieci.

.
wtorek, 27 lipca 2021, 19:40

Borsuk - Dziękuję za głos rozsądku

Borsuk
środa, 28 lipca 2021, 10:00

Głos rozsądku w obecnych czasach to jak wycie na puszczy. Często komentarze na tym forum opierają się na pustej i prymitywnej krytyce, że coś jest złe, bo to wyszło od obecnego rządu. A gdyby dokładnie ta sama decyzja była podjęta przez kogoś innego, nie przez obecny rząd, to już byłaby do przyjęcia. Dlatego nie ma skupiania się na tym, co robimy dla Polski, dla polskich sił zbrojnych, tylko na tym, komu sprzyjasz, jakiej formacji politycznej - to jest główny punkt odniesienia! Często można wyjść z założenia, że jak jesteś zwolennikiem tęczowych, to nawet jakbyś nic nie robił dla wojska, nie podejmował żadnych decyzji o zakupach dla armii, to i tak byłbyś w porządku, bo jesteś tęczowy, jesteś nasz, jesteś swój. Chorzy ludzie!

db+
środa, 28 lipca 2021, 13:04

Odnoszę wrażenie, że dokładnie tak podchodzisz do decyzji i działań podejmowanych przez poprzednią ekipę. Co zrobili źle lub czego zaniechali to jedno. Ale co zrealizowali to warto im oddać. A Ty piszesz o wymyślaniu nazwy i zerowych działaniach. Coś nie do końca trzymasz sie własnych zasad. Jako przykład proponuje przeanalizować program "Regina". I jeszcze zupełnie niepotrzebne wstawki o tęczowych. Sam wrzucasz do rozważań zupełnie niemerytoryczne odniesienia.

Borsuk
środa, 28 lipca 2021, 14:44

Dokładnie pamiętam program Regina, jaka była męczarnia z polskim podwoziem, i dopiero impas przerwała współpraca z Koreańczykami z umową na podwozie K9 Thunder. A ostateczną umowę na kwotę 4,5 mld zł. podpisano w 2016 r. Wstawki z tęczowymi są całkiem na miejscu. We współczesnej polityce, jak jesteś tęczowy, to możesz być zwykłą łajzą, a i tak jesteś chwalony i ceniony. Taka jest rzeczywistość.

db+
środa, 28 lipca 2021, 15:14

Umowę na dostawę pierwszych AH podpisano w 2008. Aneks do niej zwiększający zamówienie do pełnego DMO to rok 2010. Sprawa podwozia to 2014. Czyli wszystkie problemy rozwiazano przed zmianą ekipy. Warto też zauważyć, że poważne prace związane z modernizacją armii ruszyły po 2012, kiedy to zaczęto odchodzić od błędnej jak się okazało koncepcji armii ekspedycyjnej. Czyli poprzednia ekipa przebimbała 4 lata ulegając (podobnie jak reszta Europy plus USA)popularnemu wtedy założeniu, że stan zagrożenia militarnego w Europie to już historia i do roboty wzięła się przez ostatnie 4 lata kademcji. W naszej krajowej polityce nie musisz być tęczowy. Wystarczy, że jesteś bezkrytycznie wierny i posłuszny.

Borsuk
środa, 28 lipca 2021, 15:59

Szczegółów o których piszesz w/s początków projektu Regina już nie pamiętam. Ale miło mi, że o nich piszesz. Widać, że jesteś w temacie. Oznacza to, że można z Tobą pogadać merytorycznie, a to bardzo sobie cenię. Pomijając już całą historię projektu Regina, faktem pozostaje, że obecny rząd wyasygnował 4,5 mld zł na zakup haubic. I to jest ważne, że zbroją nas, a nie czekają, że może jakoś to będzie. Otóż nie będzie. Albo będziemy mieli własną armię, albo będziemy utrzymywali cudzą! A w odniesieniu do tego, jak piszesz, że wystarczy być bezkrytycznie wierny i posłuszny, to nierzadko jest to prawdą, i dotyczy to często także prawej strony; co nie zmienia faktu, że jak jesteś jeszcze dodatkowo tęczowy, to wtedy jesteś SUPER GOŚĆ. Taki prawdziwy nowoczesny Europejczyk, taki, jak to niektórzy mówią - fajnopolak. Możesz być głupi jak but, ważne, że jesteś w kolorach tęczy.

db+
środa, 28 lipca 2021, 17:20

To merytorycznie o programie Krab/Regina (autopoprawka: umowa na 1 DMO to 2012). Bardzo dobrze, że obecny rząd kontynuuje program. Wszak ciągnie się on od 2000 i raz został praktycznie zamrożony (2003-2008). Policzmy zatem. Pierwszy DMO kosztował nas 920 mln PLN. Dostawę tego DMO zrealizowano w roku 2017 (z czego w latach 2013-2016 prace prowadzono właściwie od nowa, próbując dopracować a następnie zmieniając podwozie i certyfikując wyrób na nowo). W 2016 podpisano umowę na 4 kolejne DMO płacąc po 1,15 mld za każdy DMO. Tutaj pojawia się kilka pytań: 1. po co zamawiać taką ilość produktu w jednej umowie, jeżeli nie obniża to ceny produktu? 2. po co blokować środki w zaliczkach przekazanych do wykonawcy, gdy można by te środki wykorzystać na inne zadania? 3. po co zamawiać tak dużą ilość egzemplarzy wg określonej specyfikacji skazując się na konieczność renegocjacji umowy w razie konieczności wprowadzenia zmian i modyfikacji na bazie uwag użytkowników (przykład Grota sam się narzuca)? Odpowiedzi , niestety są proste i mało dla władzy przychylne. Wydając kupę kasy na programy wieloletnie i płacąc za wszystko z góry można łatwo i bezboleśnie zrealizować budżet, co ładnie wygląda w telewizji. Można w ten sposób również elegancko dotować własny przemysł zbrojeniowy co daje na lata bezpieczną stabilizacje i ciepłe posadki (a niekoniecznie motywuje do rozwoju i efektywności w działaniu). I dotyczy to nie tylko programu Regina i nie tylko własnego przemysłu. Dodatkowo takie transfery ogromnych pieniędzy do firm zagranicznych rodzą niepokojące możliwości ocierające się o tzw nienależne korzyści majątkowe. Zwłaszcza, jeżeli przyjrzymy się okolicznościom zerwania negocjacji dotyczących zakupu Caracala i profitom jakie dało to pewnej amerykańskiej firmie śmigłowcowej (tutaj warto spojrzeć na przypadek Helibrasa).

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 19:28

Widzisz, kłopot w tym, że rząd Morawieckiego dba więcej o chińskie kontenery wypełnione chińską produkcją przemysłową, niż o rozwój polskiego przemysłu i związanej z tym przemysłem obronności Polski. Temu priorytety i strategia zbrojeń Polski pojechała na ryja pod rządami PiS, jak z kontraktem na Caracale pod rządami PO. Caracale przed Apache? Temu też nie zgrywaj idioty na słuszną krytykę. To, że tylko PiS wygospodarował środki na wojsko i absolutnie żadna inna partia polityczna do tej pory tego nie zrobiła, nie zmienia stanu rzeczy tego macoszego potraktowania obronności Polski, jak i zaniku starań o przemysł w Polsce, który by wspierał polską obronność w razie wojny. Priorytety w MON są mocno zaorane. Przemysł jest zaorany. FMS zakupy jak w Rumunii i rząd PiS nie stara się najmniejszej joty nawet stworzyć alternatywy przemysłowej w Polsce dla nich. Te zakupy też to też "pilna potrzeba operacyjna", co pokazuje jak tragicznie WP stoi z powodu braku ciągłości modernizacji swoich systemów uzbrojenia. Istniejąca modernizacja WP to głównie lista życzeń pod choinkę, szczególnie od zupełnie trzeciorzędnej siły zbrojnej jak Marynarka. PiS bawi się dla paru chytrych Jasiów z MW w dobrego Mikołaja i dziwi się na powszechne oburzenie polskiego społeczeństwa i członków Polonii? Krytyka wszech miar zasłużona! Wszelka wzmianka o Mieczniku nie będzie budziła entuzjazmu nawet wśród elektoratu PiS. To Polska w końcu, a nie Hawaje. Ślepyś?

LMed
wtorek, 27 lipca 2021, 19:01

Tyle tego, pieniadze wydawane za granicą, a sprzętu nie widać. Trochę umiaru kolego. Marketing polityczny odróżniajmy od faktów.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 09:10

Widać. Krabów przybywa. Raków także. Podobnie jak i innych rzeczy. Piszesz o sprzęcie zagranicznym. I dobrze, że piszesz. Tego typu sprzęt jeśli ma być nowy, nie leży na półkach. Na szybko jak robiono dotychczas mógłbyś mieć starą balię w stylu OHP, wylatane EFy pierwszej transzy albo coś podobnego do nich. Leoszrotów na złomie już byś nie kupił, bo Niemcy te co mają wolą przerabiać na Leo2A7. Tylko tempo tej przeróbki jest takie, że na 44 czołgi trzeba czekać aż sześć lat.

W3-pl
środa, 28 lipca 2021, 00:07

Zakup Gawrona,( projekt korwety) Bez przetargu, widzisz jako efekt Czego, kolego?

Qwertt
wtorek, 27 lipca 2021, 19:00

Brawo cała prawda,100/100 !!!

Ekim
wtorek, 27 lipca 2021, 18:51

Przez ciebie przeowiada zawziety pisowiec. Czuc z komentarza.

Borsuk
wtorek, 27 lipca 2021, 19:56

Merytoryczny wkład w dyskusję...

Alpha
wtorek, 27 lipca 2021, 22:16

A co prawda boli? Dobrze cię podsumował.

Borsuk
środa, 28 lipca 2021, 09:31

Kolejny merytoryczny wkład w dyskusję... Mentalność ludzi ograniczonych intelektualnie nie skupia się na tym, co kto zrobił lub chce zrobić dla polskich sił zbrojnych, tylko na tym, do jakiej partii politycznej należy lub której ewentualnie sprzyja; nawet nie mając pewności, czy sprzyja czy nie, bo nigdzie nie pisałem komu sprzyjam, tylko opisałem jakie są decyzje tej ekipy, a jakie były poprzedniej. Innymi słowy, gdybym był ministrem odpowiedzialnym za modernizację sił zbrojnych w obecnym rządzie, i podjąłbym decyzję o uruchomieniu programu Miecznik, to według Pana to byłaby zła decyzja, bo jestem ministrem obecnego rządu? A gdybym był od Pana Palikota lub od Pana Petru, albo tęczowym homoseksualistą od Pana Trzaskowskiego, chodzącym w stringach po Warszawie, to wtedy byłaby już dobra; nawet pomimo, że byłaby dokładnie taka sama, identyczna umowa na okręty? Wy jesteście ludźmi, którzy kompletnie nie kierują się polskim państwem i jego interesami, tylko tym, czy ktoś jest lewacki lub nie jest lewacki. Jak jest lewacki, to jest w porządku, a jak podejrzewacie, że być może nie jest lewacki, to należy go utopić w rzece. Tak wygląda system wartości nowoczesnej myśli lewackiej!

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 09:11

Nie. On takich jak ty podsumował.

Dax
wtorek, 27 lipca 2021, 18:36

No coz można tego lubić albo tamtego, ale tutaj jestem z Birdukiem

kmdr
wtorek, 27 lipca 2021, 18:06

Zgoda z powyższym, ale ci nie są lepsi. Tamci gadali i nic z tego nie było, ci gadają i na dodatek płacą i z tego też nic nie ma. Tylko focie, konferencje i składanie podpisów. Modernizacja T-72 kosmetyczna, modernizacja Leopardów 16 szt. Powierzchnia administracyjna Naszego kraju to 312 696 km² dwie czy nawet całe osiem baterii to za mało. Narew 23 baterie za mało. Gdzie granatnik przeciwpancerny ? Gdzie most pontonowy "szybki", a nie "trzydniowy ". Następca dla Osy gdzie? Gdzie następca za PTS-y, BRDM 2, Honkery ? Prawda jest taka, że tamci zmarnowali osiem lat ,a ci już zmarnowali 6. I wszystkie realizacje na następną kadencje. Obejrzyj relacje z obrad Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Osobiście proponuje ze szklaneczka czegoś mocniejszego, całkiem na trzeźwo mało kto to wytrzyma.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 09:19

Zamiast pisać bajki ciesz się, że te Leopardy w ogóle dadzą się zmodernizować. Były traktowane gorzej niż burak traktuje Passata. Mamy szczęście, że "Schimpansen" to solidnie zbudowane czołgi. Gdyby były delikatniejsze nie dałoby się już nic z nimi robić. Zamiast psioczyć na temat modernizacji doczytaj ile Węgrzy muszą czekać na 44 Leopardy.

kmdr
środa, 28 lipca 2021, 14:54

Jak bym pisał bajki zacząłbym do "dawno dawno temu". Ja powodu do cieszenia się nie widzę. Ale każdy ma prawo cieszyć się jak chce z tego co chce. Jakie ambicje takie i powodu do uciechy. Jak minister z długopisem wywołuje radość na twarzy. Długopis mała rzecz, a cieszy. Zero zdziwień. A sprzęt z dnia na dzień coraz starszy i coraz bardziej bezużyteczny. A Węgry mnie nie interesują.

Borsuk
wtorek, 27 lipca 2021, 19:39

Weź pod uwagę to, że finanse są ograniczone, a zapóźnienia kolosalne! To, co obecnie już zamówiono, to dziesiątki mld zł, dlatego skąd na wszystko znaleźć kasę w dwie kadencje. Musimy pamiętać o tym, że jak ktoś przez lata nie robił kompletnie nic, to nie ma siły, aby teraz wszystko nadrobić w kilka lat. Jest to niewykonalne.

kmdr
wtorek, 27 lipca 2021, 21:54

Biorę pod uwagę jak i ustawę samorządową i liczbę urzędników w samorządzie zatrudnionych, prywatyzację zysków unarodowienie kosztów, przerosty administracyjne, kartę nauczyciela, przepalanie grantów, bzdurne organizacje pozarządowe wyciągające łapę po pieniądze budżetowe, ustawę o związkach zawodowych i Konkordat. Czy takie spektrum wystarczy? Kilka lat na pewno nie, ale 10 powinno wystarczyć ,ale trzeba odgonić od koryta darmozjady.

Zatroskany
wtorek, 27 lipca 2021, 17:59

Przez ostatnie 6 lat nie podjęto kompleksowych działań zmierzających do budowy nowoczesnej armii. Jak była ślepa i głucha 6 lat temu tak jest i teraz i długo to się nie zmieni. Nie ma systemów rozpoznania, identyfikacji i śledzenia celów na szczeblu operacyjnym i strategicznym, nie mamy zdolności do walki elektronicznej i cybernetycznej. Nie mamy krytycznej zdolności ochrony przed atakiem powietrznym- przy dobrych wiatrach pierwsza bateria Narwii pojawi się po 15 latach od rozpoczęcia programu!! Cała nadzieja w Rosjanach że nic głupiego nie przyjdzie im do głowy. Uprzedzając, nie jestem trollem ani zdrajcą.

Borsuk
wtorek, 27 lipca 2021, 19:34

Jest dużo racji w tym co piszesz, i bardzo dobrze, że zwracasz na to uwagę. System rozpoznania to podstawa, np. w odniesieniu do dwóch dywizjonów NDR z pociskami NSM, które mają zasięg około 220 km, ale system nie widzi na tą odległość. Natomiast w odniesieniu do Narwi, to nie sądzę, aby pierwsza bateria była za 15 lat. Uważam, że jeszcze w tej dekadzie będą pierwsze skompletowane baterie wprowadzane do służby. Natomiast, w odniesieniu do mojego komentarza, to mnie chodziło głównie o to, aby Polska nie wróciła po kolejnych wyborach w 2023 na drogę rozwoju kreowaną przez ludzi TUSKA. Wówczas znów wejdziemy w czarną D..Ę! Z politycznego punktu widzenia Polska potrzebuje merytorycznej opozycji, a to wiąże się z budowaniem zupełnie nowych formacji na opozycji. Obecna opozycja to ludzie, którzy nie są osobami reprezentującymi polski interes narodowy. Tusk pierwotny projekt o kryptonimie Gawron zlikwidował na zero, argumentując to tym, że Polski nie stać, i tu cytat: "na tak drogie maszyny". Pamiętam dokładanie tą wypowiedz. Potem się zreflektowali i kontynuowali projekt pod kryptonimem Ślązak, i już jako nie fregata, ale korweta, a skończyło się na okręcie patrolowym. W sumie przez 8 lat nie byli w stanie ukończyć jednego okrętu. Czy to nie jest bynajmniej obraz NĘDZY i NIERÓBSTWA, i to takiej NĘDZY i NIERÓBSTWA na dopalaczu? Dopiero obecna ekipa domknęła Ślązaka, a z ostatnich informacji wynika, że podjęto decyzję o przezbrojeniu go z okrętu patrolowego na fregatę. Czy za Tuska miałeś takie decyzje?

Davien
środa, 28 lipca 2021, 08:52

N popatrz borsuczku, tyle ze Gawron, albo dokładneij poj 621 to od poczatku była licencyjna KORWETA MEKO A100 a nie fregata, i to najpierw rząd PiS obciał liczbę z 6-ciu do trzech. Slazak został wodowany w 2015r wiec twój PiS miał mase czasu na zmianę konfiguracji, ale popatzr najpierw w 2016 na kilkanascie meisiecy przerwali pracę a potem nic nie zrobili i w 2018r prace przerwano ponownie bo upadła stocznia MW wiec juz skończ opowiadac kłamstwa.

Borsuk
środa, 28 lipca 2021, 15:38

I nie rząd Prawa i Sprawiedliwości obciął liczbę z 6 do 3 korwet, tylko w czerwcu 2003 r. podpisano aneks do umowy z 2001 r. w której zrezygnowano z opcji na kolejnych 6 okrętów, w związku z czym zamówienie ograniczyło się wyłącznie do jednej jednostki, która to dopiero została skończona umową z czerwca 2018 r., a w listopadzie 2019 r. okręt został przekazany Marynarce Wojennej RP. A w odniesieniu do lat 2005 - 2007, to już nie pamiętam jakie były konkretnie decyzje, ale skoro jak piszesz podjęto decyzję o trzech jednostkach, to i tak nie źle, skoro w 2003 r. ograniczono budowę do jednej. Choć to i tak są szczegóły. Ja generalnie zadaję pytanie, co robiono w latach 2007 - 2015 z programem Gawron. Mieli 8 pełnych lat wolnej ręki w podejmowaniu decyzji. To mnie interesuje! Otóż nie robiono praktycznie nic. Nie ukończyli nawet jednej jednostki. I to jest fakt. W lutym 2012 r. Pan Donald podjął decyzję o zamknięciu programu Gawron i sprzedaży nieukończonego prototypu, bo jak uznał, i tu cytat: "Polski nie stać na tak drogie maszyny"; a następnie tego samego roku wznowił go, ale już w postaci okrętu patrolowego, którego i tak nie zdążyli ukończyć w drugiej kadencji swoich rządów.

Borsuk
środa, 28 lipca 2021, 15:10

To prawda, Gawron, jeszcze na samym początku w 2001 r. był korwetą, bo taki był projekt kupiony od Niemców. Następnie w 2012 r. zrobiono z niego okręt patrolowy, ale i tak nie zdążyli tematu domknąć. Dopiero w czerwcu 2018 r. podpisano umowę na dokończenie Ślązaka w ramach okrętu patrolowego. A ostatnio, podczas targów Balt Military Expo w kwietniu tego roku, podjęto decyzję na jego dozbrojenie, aby Ślązak był w pełni korwetą. Kiedyś gdzieś czytałem - może nawet na D24, że jest opcja, aby dozbrojenie mogło upodobnić go nawet do fregaty. Natomiast realnie i tak na samym początku był planowany jako korweta. Dlatego nie mam co kłamać lub nie kłamać, tylko pomyliłem, bo prawdą jest, że nigdy wcześniej nie był fregatą. Faktem pozostaje natomiast to, że pomiędzy 2007 r. a 2015 r. nie byli w stanie skończyć tego okrętu. A jeżeli obecny rząd - jak sam piszesz - zmniejszył liczbę z sześciu do trzech jednostek, i miało to miejsce jak sądzę w latach 2005 – 2007, bo jak się domyślam chodzi Ci o poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości, to czemu w latach 2007 - 2015 nie ukończono nawet jednej jednostki? Nie trzech, tylko przynajmniej JEDNEJ!

Zatroskany
środa, 28 lipca 2021, 08:22

Duża część programów to była kontynuacja rozpoczętych wcześniej (Krab, Rak, Grot, modernizacja L2, samoloty szkoleniowe, niszczyciele min, Rosomaki). Autorskie PIS to F35, Patrioty, Abramsy, tureckie bezpilotowce i chyba niestety te nieszczęsne fregaty. Główny kardynalny zarzut do MON PIS to brak spójnej wizji rozwoju sił zbrojnych i wyspowe, często PRowe programy i modernizacje które nie pozwalają l długo jeszcze nie pozwolą na skuteczne działania SZ RP na współczesnym polu walki. Nie wspominając o sabotowaniu przez MON programów rozpoznania bezpilotowego w ramach programów Orlik i Gryf oraz zamknięcie z przyczyn politycznych programu Caracali i zapoczątkowanie chaosu w programie śmigłowcowym.

Borsuk
środa, 28 lipca 2021, 14:30

Pisanie, że to była tylko kontynuacja programów rozpoczętych wcześniej, jest co najmniej skrajnym uproszczeniem tematu. Co z tego, że tamci rozpoczęli, chodzi o doprowadzenie do końca lub co najmniej istotne zaawansowanie prac nad programem! Poza programami Bielik, Kormoran II i Nadbrzeżnym Dywizjonem Rakietowym (II dywizjony), żadnego REALNIE przez 8 lat nie podpisali - OSIEM LAT!!! Obecny rząd pociągnął Kraba do końca i złożył zamówienie na nie w 2016 r. za kwotę 4,5 mld zł, a następnie domówił dodatkowe dwie haubice w grudniu 2020 r. Podobnie z moździerzami Rak, do których poprzednicy nie przewidzieli amunicji. Był przygotowywany moździerz na podwoziu Rosomaka, ale bez amunicji. I zamówienia na te moździerze też nie podpisali - nie zdążyli. OSIEM LAT CZASU! Pierwsza umowa na Raki w 2016 r. i kolejne dwie z aneksem do poprzedniej w 2019 r. i 2020 r. Groty podpisał minister Macierewicz, i jeszcze go za to opluto; że za szybko, że nie przetestowane jak trzeba i sto innych zarzutów. Modernizację Leo2A4 do Leo2PL też podpisał obecny rząd. Tamci nie zdążyli! A w odniesieniu do Bielika i Kormorana II, to obecny rząd podpisał kontynuację programu zakupu Bielika o kolejne 8 maszyn, oraz umowę na produkcję dwóch seryjnych Kormoranów II. A w odniesieniu do Rosomaka, to umowa była podpisana na niego w 2003 r. za rządów SLD. Wtedy wybrano fińską firmę Patria do współpracy. Chwałą Bogu, że w 2013 r. podpisali kontynuację programu o kolejne przeszło 300 wozów. Mając na uwadze powyższe, proszę pisać o realnych umowach, o realnych działaniach. Tam się wszystko wlekło i ciągło w nieskończoność, co było wynikiem niechlujstwa i zwykłego nieróbstwa! TAK - NIERÓBSTWO! W sumie przez 8 LAT mamy dwa realnie rozpoczęte i wdrożone programy: Bielik i NDR. I to koniec. Reszta była niepokończona, i nie dlatego że mieli mało czasu, tylko towarzyszom nigdzie się nie spieszyło. Był LUZIK, BLUZIK i haratanie w gałę. Ludzie mówili wyrazie, Pan Donald wpadał z Trójmiasta do W-wy w poniedziałek, a w czwartek wiał z powrotem do chałupy. Tak wyglądała praca Pana Donalda dla Polski! Ludzie wszystko pamiętają.

Pitbu
wtorek, 27 lipca 2021, 17:44

Wobec powyższego, nie dziwne jest, że Rosjanie o Tusku pisali "Nasz człowiek w Warszawie"

jaja
wtorek, 27 lipca 2021, 17:42

oj dobra juz, wszystko to wina Tuska :)

Napoleon
wtorek, 27 lipca 2021, 17:37

Przejedź TY się może do jakiejś jednostki wojskowej lub kilku dla lepszego przeglądu sytuacji.

Qwerrg
wtorek, 27 lipca 2021, 19:01

To co musiało się tam dziać wcześniej, strach pomyśleć.

Mariusz
wtorek, 27 lipca 2021, 17:32

Bo tutaj zale wylewaja roznej masci trolle, lobbysci i zdrajcy.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 19:29

Polska nie Hawaje. Ślepyś? Wiadomo co się wylewa. Gorycz i posądzenia o zdradę i nie przechwycone działania rosyjskiej agentury w środowisku polityków PiS.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 27 lipca 2021, 23:05

Tak jakby gdzie indziej jej nie było? O przepraszam. Nie było. Wszak na szwabskie polecenie oficjalnie klepali się po plecach nawzajem.

Rzfd
wtorek, 27 lipca 2021, 17:30

Dobry komentarz. Dzięki.

yy
wtorek, 27 lipca 2021, 17:27

Zgadzam się,nareszciecis sie ruszyło

AlMighty
wtorek, 27 lipca 2021, 16:57

dzieki za komentarz

mc.
wtorek, 27 lipca 2021, 16:11

Następny krok to podpisanie umowy na system rakietowy - zarówno dla tych okrętów jaki i wojsk lądowych

Qwertt
wtorek, 27 lipca 2021, 19:02

Oby wystarczającej ilości

WAZ
wtorek, 27 lipca 2021, 15:49

Jaki projekt złożyli Niemcy i Hiszpanie ?

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 17:27

TKMS MEKO 300 i Navantia Alfa 3000

Joe B.
wtorek, 27 lipca 2021, 16:39

Projekty widmo, ponieważ już podpisano z Babcock a teraz taka przykrywka, ze niby cos bylo wybierane itd.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:56

Babcock w UK ma 4 letnie opóźnienie, wątpliwe by wyrobił się w terminie u nas

wtorek, 27 lipca 2021, 16:15

Nieważne….. to tylko tło dla oferty brytyjskiej.

Szczecin
wtorek, 27 lipca 2021, 16:05

Tylko słabi budują według projektu.

OptymistaPl
wtorek, 27 lipca 2021, 15:42

Bardzo dobra wiadomość!!! Oby tylko ten program był konsekwentnie finansowany. Ostatnio same dobre wiadomości, czekam jeszcze na MSPO i umowę na ZSSW 30 i być może Narew:)

XYZ
wtorek, 27 lipca 2021, 15:39

Żeby nie skończyło się tak , jak z Gawronem , czyli miało być super , a wyszło jak zwykle...

Darek
wtorek, 27 lipca 2021, 16:00

Jak zwykle to wyszło ekipie PO ktora budowała Gawrona beznakładowo :)

Spoko
wtorek, 27 lipca 2021, 16:44

To PiS budował Gawrona !! Pamięć krótka czy pożyteczny idiota ?

kmdr
wtorek, 27 lipca 2021, 18:10

Gawrona budował AWS , SLD PSL , PIS, PO PSL ,PIS. Takie małe przypomnienie dla tych z alzheimerem wybiórczym.

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 19:55

Z tym że PO budowała 8 lat i nic nie wybudowała, PIS przynajmniej dokończył ten dziwny projekt

bl;;m;
środa, 28 lipca 2021, 09:21

Oni zawsze robili dużo huku przy miernym efekcie.

Kormoran
wtorek, 27 lipca 2021, 22:19

Przez poprzednie swoje rządy jakoś mu nie przeszkadzał jak stał na uboczu. Czy może się nie pamięta że już byli u władzy?

Falcon
środa, 28 lipca 2021, 22:29

To właśnie za pierwszych rządów PIS właśnie się ruszyło. Może trochę faktów - cytat z Wikipedii: "W 2006 roku prace zaczęły się posuwać po objęciu przez Ministra Obrony Narodowej Radosława Sikorskiego decyzji o finansowaniu projektu. Cały projekt podzielono wówczas na dwa zadania – pozyskania ZSW oraz budowy platformy (okrętu). Określono wówczas ostateczny koszt budowy na ponad 1,16 mld złotych. Planowano wówczas, by okręt został wprowadzony do służby w latach 2014-2015." A po objęciu władzy przez PO ukręcono łeb finansowaniu - cytat Wikipedia: "Jednak w 2009 roku ówczesny Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, ograniczył finansowanie projektu, przez co spowolniła się nie tylko budowa okrętu, ale także nie było pewne, czy okręt kiedykolwiek zostanie ukończony. Dodatkowo, w grudniu tego samego roku, ogłoszono upadłość Stoczni Marynarki Wojennej. Z początkiem 2012 roku pojawiły się kolejne problemy finansowe. Brak znaczących postępów w budowie z powodu niewystarczającego finansowania spowodował, iż w lutym 2012 rolu Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zamknięciu programu Gawron w całości i sprzedaży nieukończonego prototypu."

Dark
wtorek, 27 lipca 2021, 16:42

Hm jakoś przypominam sobie że podatki miały być mniejsze , polacy mieli zarabiać jak w niemczech itp a armia miała być silna tak żeby odeprzeć rosjan. Jak narazie nic poza kasą dla wyborców nie zrobione

biały
wtorek, 27 lipca 2021, 16:23

a czy to istotne jaka partia ??? miały być 3 okręty a niestety dla marynarki wyszło jak wyszło

Flo
wtorek, 27 lipca 2021, 16:15

Kolego popatrz od kiedy do kiedy to cudo budowano, i co ostatecznie zbudowano pod światły przewodnictwem obecnej ekipy. Ps. Umowy na promy też podpisali.

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 19:57

No właśnie popatrz ile lat miało PO i co przez ten czas zrobiło. PiS uratowało ten okręt od zakończeniu życia na zlomowisku

Rain Harper
wtorek, 27 lipca 2021, 15:20

Ponoć już klepnięte, że Anglicy.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 16:55

W razie wojny, Anglikom przydadzą się 3 Mieczniki z Polski jak znalazł. Cierpią właśnie niedobór paru fregat rakietowych. Byle tylko zdążyły wypłynąć z Bałtyku do Anglii w czas.

Kuternoga
wtorek, 27 lipca 2021, 17:33

Zawsze mozna liczyc na Twoja odsiecz ze Szwecji, prawda?

Jabadabadu
wtorek, 27 lipca 2021, 20:26

Pewnie, że można. Zwłaszcz słowną. Oraz niezwykle wyważoną. Dlatego popiskuje z daleka, tak łatwiej, bo nie trzeba pracować dla kraju.

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 20:00

Pewnie nadciągnie ze szkierow ze swoimi Visby. Dobrze być neutralnym i mieć w du.. resztę świata

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 19:40

Odsiecz czym? Kijem w ręku, jak ten dziadek krzyczący starczym głosem "ja wam pokażę chuligani!" ??? W obronie czego też? Tego tonącego wiecznie okrętu Republiki, który tam od 1918 roku łatacie i łatacie? Czy ja liżę buty Ruchowi Republikanów? Czy naszego najjaśniejszego Królestwa, słowiańskiej szlachty, Sarmatów? Wam tam w Polsce Bóg nawet nie pomaga dłużej po 1921 i się stuknijcie w głowę czemu. Dla takiego Sarmaty ze Szwecji to oczywisty brak oczytania i Internet może by i pomógł tutaj. Kto wie. Acz od czasów PRL chodzi też inna nazwa tego zjawiska "ćwierćinteligencja", a tej choroby umysłu ponoć żadna kuracja w psychiatryku nie rusza, bo cwaniak cwaniakiem i nigdy nie będzie żadnym prawdziwym inteligentem.

Falcon
środa, 28 lipca 2021, 00:01

Chyba jednak za mocno to oczytany nie jesteś. Może jednak jeszcze trochę się oczytaj i wtedy wróć do pisania komentarzy. Może będą wówczas bardziej zrozumiałe. A o Rzeczpospolitą się nie martw bo wbrew pozorom Bóg ma nas w opiece. Doświadczając nas ciężko i wpędzając w biedę uchronił nas tym samym od tabunów nielegalnych emigrantów, którzy za to tak chętnie podążyli do twojego super nowoczesnego i otwartego państwa, w którym wybudują teraz swój raj na ziemii, oczywiście z zachowaniem szariatu no bo jakże by inaczej. Także powodzenia życzę. Dzięki Bogu oddziela nas morze a po nim za niedługo będą pływały nowoczesne okręty pod banderą Rzeczpospolitej. Pewnie będą mieć możliwości ratowania rozbitków, więc powinny Ci pomóc jak będziesz uciekał na tratwie z tej twojej krainy szczęśliwości.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 13:04

Nie, nie moje. Germanie je robili dla swojej wygody. Im to wydziwiaj za nie. Nie mnie.

XYZ
wtorek, 27 lipca 2021, 15:18

Czy ktoś wie, jakie projekty okrętów zostały zgłoszone przez poszczególne kraje?

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 15:52

UK Babcock Type 31 Arrowhead 140 Niemcy TKMS MEKO 300 Hiszpania Navantia Alfa 3000 Francja Naval Group Belharra Holandia Damen Sigma 515 Włochy Fincantieri Thaon do Revel Norwegia Kongsberg Vanguard

tja
wtorek, 27 lipca 2021, 16:50

Taa, Kongsberg Vanguard... tylko jaki okret, poniewaz Vanguard to raczej system na jakis okret i to nie tej wielkosci, o jaki chodzi w tym przetargu. To samo Damen Sigma 515?? Chyba 10514, ale to tez za male i nie te efektory. Thaon di Revel juz bardziej, ale wygladaja pokracznie. Belh@rra z odpowiednia OPL tez OK. Alfa 3000 to raczej korweta, wiec chyba nie. MEKO A300 to co ma byc - powiekszona MEKO A200? Nawet OK. Zostaje tylko i juz dawno wybrany Type31/Arrowhead140!!

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 17:34

Damen Sigma 10515 to najnowsza ich propozycja większa od 10514, oferowana też Grecji. Efektory można załadować niemal dowolne do VLS, w tym CAMM. Alfa 3000 to jest lekka fregata tak samo jak pozostałe. MEKO 300 to nowe oznaczenie fregat znanych wcześniej jako MEKO 200NG. Jeśli został już dawno wybrany Type 31 to należy anulować umowę z powodu korupcji i naruszenia procedur.

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 19:49

Panowie, pomijacie tylko jedno w swojej dyskusji. Ten okręt ma być wybudowany w polskiej stoczni. Nie za granicą. To oznacza raczej, sprawdzenie co zacofana i przestarzała polska stocznia jest w stanie wyprodukować przestarzałymi i zacofanymi metodami produkcji z 20 wieku. Bez robotów przy spawaniu i sprawdzaniu konstrukcji cokolwiek to by nie było, to będzie gloryfikowany bubel. Także zabierze im to więcej niż 1-2 lata, a nie jak w zrobotyzowanej stoczni Mitsubishi. Korupcji nie trzeba. Starczy zacofanie.

stoczniowiec
środa, 28 lipca 2021, 08:43

jak rozumiem Piotr ze Szwecji był w stoczni i widział te zacofane metody produkcji? Nie wiem jak długo jesteś w szwecji chłopie, ale twoje stereotypowe paradygmaty nijak się mają do rzeczywistosci. aha jeszcze zapomniałem dodać, że białe niedzwiedzie i wozy drabiniaste to też wyginely jak mamuty

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 13:11

Dziś chcesz zobaczyć jak wygląda fabryka czy stocznia wewnątrz i to podczas wielomiesięcznej pracy to nie musisz tam nawet wchodzić. Kamery mają. Filmy na YouTube leżą. Fachowiec nawet jest, który tłumaczy dla zupełnego laika z ulicy, jak takie jedno automatyczne urządzenie zastępuje cały tabun spawaczy, jak nadludzko precyzyjne jest, jak nigdy się nie myli i jak z kamerą termowizyjną sprawdzać czy się zaczyna psuć. I etc. Discovery nawet całe filmy produkuje w tym temacie i ludzie to oglądają na całym świecie. I to nie są stereotypowe stocznie czy fabryki, lecz te najbardziej technologicznie najnowsze na całym świecie. Też te filmy oglądasz od czasu do czasu?

Adam
środa, 28 lipca 2021, 02:58

No właśnie dowcip polega na tym że nie będzie budowany w polskiej stoczni.

kmdr
środa, 28 lipca 2021, 01:35

Pisałem kupić z pułki zagranicą z całym wyposażeniem po papier toaletowy włącznie.

QVX
wtorek, 27 lipca 2021, 18:59

Alfa 3000 jest mniejsza i gorzej uzbrojona od konkurentów. Dali ją z założeniem przegranej, bo realny konkurent yo 4000.

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 19:58

Ale najtańsza.

XVQ
wtorek, 27 lipca 2021, 21:30

I niezgodna z wypowiedzią o parametrach. Na duńskiego przodka Type 31 wepchnęli 16 Harpoonów i po 30 Mk 41 i Mk 56. Więc i my te 16 NSM (ew. RBS) wepchniemyn, CAMM-y i Mk. 41 na SM-6.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 03:00

Ale jest zgodna z terminem wodowania bo Navantia deklaruje dostawy w ciągu 36 miesięcy. Tymczasem Type 31 ma 4 letnie opoźnienie, więc nie ma szans by zostały zwodowane w terminie.

Boczek
wtorek, 27 lipca 2021, 15:28

Tak.

teraz
wtorek, 27 lipca 2021, 15:18

czas na atomowy lotniskowiec

Jabadabadu
wtorek, 27 lipca 2021, 20:28

Orbitujący, koniecznie orbitujący. Najlepiej wokół Alfa Centauri. Lub gdzie indziej. Na przykład wokół Ronda Daszyńskiego. Lub ONZ.

Ya
wtorek, 27 lipca 2021, 16:35

A po co inne kraje z powodzeniem stosują węgiel…..

wtorek, 27 lipca 2021, 16:16

A po co mamy przecież węgiel.

AA
wtorek, 27 lipca 2021, 15:14

To oni podpisują umowę na budowe czegoś czego jeszcze nie wybrali i niewiadomo jak to coś będzie wyglądać?

Jan
wtorek, 27 lipca 2021, 16:42

Przeczytaj 2 raz, a jak dalej nie wiesz, to i trzeci

vvv
wtorek, 27 lipca 2021, 16:17

bo ma byc sukces ze bedzie okret a moze nawet 3 ale nie wiadomo jaki, z czym i kiedy :)

Boczek
wtorek, 27 lipca 2021, 15:29

To nie jest umowa na okręt. To jest umowa na umowę.

Imperial Palace
wtorek, 27 lipca 2021, 22:20

Która wyłoni umowę na umowę...

Truck
wtorek, 27 lipca 2021, 15:21

A nawet nie znając ceny, tak w ciemno.

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 15:52

Cena jest znana 8 mld zł z trzy

dim
wtorek, 27 lipca 2021, 16:37

sprawdzam kursy: 1 USD 3,9017 PLN. Czyli po 683 mln USD za fregatę, zapasy amunicji, szkolenia załóg, zapewnienie zaplecza technicznego do systemów itd... Otóż była niegdyś taka bajka TV, nazywała się "Miś z Okienka", w każdym razie pamiętam... Otóż były to czasy, gdy programy emitowano jeszcze na żywo. Aktor myśląc, że nie jest już na fonii mówi po programie: A teraz drogie dzieci pocałujcie misia w xxxx, idę na wódkę. - I dokładnie to samo powiem tu o przedstawionym "budżecie" dla 3 nowoczesnych fregat, przy tym z bardzo silną opl. plus wszystko towarzyszące (czyli drugie tyle, ile sama fregata) .

kmdr
środa, 28 lipca 2021, 01:49

A śmigłowce zaokrętowane na jednostce, po dwa na sztukę to już 6 sztuk. Jak wezmą nową konstrukcję to jeszcze do szkolenia załóg chodź jeden. Koszt będzie wyższy około 12-14 mld zł. Rozbiją to na programy. Część pójdzie w program Narew, w program śmigłowcowy, jakoś to zaksięgują. "Stan surowy zamknięty" w 8 mld zł za trzy sztuki się zamknie.

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 17:38

Lekkie budżetowe fregaty takie jak Type 31, Iver Huitfeldt, Sigma 10515, MEKO 300, Gowind 3100, FDI Belharra, Alfa 3000, Thaon di Revel kosztują po około 500 mln USD za sztukę.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 09:25

Type 31e to nie fregata, a patrolowiec oceaniczny+. Iver Huitfeld to 600-650 mln € za okręt, ale 10 lat temu.

dimitris
wtorek, 27 lipca 2021, 19:23

Ale chyba bez systemów dających im przewagę, nad starszymi typami ??? Za porządnie wyposażone, seryjne Belhary Francuzi chcą po 2 mld USD/szt. Grecy chcieli coś ekstra, Francuzi życzyli sobie po 3,5 mld. W tym wynagrodzenie dla greckich stoczni i greckich informatyków. Doposażenie i doszkolenie greckich stoczni, do dalszej obsługi i poważnych remontów plus udział informatyków w łańcuchu produkcyjnym fregat, także kolejnych wersji.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 09:00

Dimitris, i ci sami Francuzi płaca za belh@orry 420mln euro za sztukę ze wszystkim:) Ale jak wiadomo, w Grecji wszystko kosztuje 2-3 razy tyle co normalnie.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 03:02

Oferta dla Grecji to 2 mld USD za 4 sztuki. Razem z uzbrojeniem i doposażenie stoczni.

dropik
wtorek, 27 lipca 2021, 18:17

Może kosztują a może nie Duńczycy swoje wyposażył w część starego wyposażenia. No 500 netto, bez jednostki ongia , posr3dnictwa Pgz i inwestycji w stocznie

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 19:59

Inwestycji w stocznie nie będzie skoro budowa ma być u zagranicznego dostawcy

Piotr ze Szwecji
środa, 28 lipca 2021, 08:29

Polska jest słynna z montowni nie od dziś. Zasługa EU entuzjastów.

dropik
środa, 28 lipca 2021, 07:50

jak u zagranicznego ? to pgz tylko naklejkę nalepi ? :P

Piotr ze Szwecji
piątek, 30 lipca 2021, 00:37

Nie pierwsza i ostania naklejka z PGZ. Inaczej Kraby by tak drogie nie były. Nie?

wtorek, 27 lipca 2021, 14:49

Jeśli będą miest aster 15 Oraz 30 paam czy jakoś tak to się nazywa do obrony obszaru,własnej lub zgrupowania + armata 76 mm oraz torpedy to będą w stanie zabezpieczyć północny wschód polski bardzo znacząco. Z kim to podpisali jest pytanie...przez pgz to se może...pomalować te okręty

Boczek
wtorek, 27 lipca 2021, 15:31

Widzisz pośród tych pozostałych 3 kogoś, kto oferuje Aster?

Davien
środa, 28 lipca 2021, 09:01

A co za problem wybrac sobie jakei chcesz mieć VLS. Choc zdecydowanie wolę VLS Mk41, znacznei lepsza od Sylver-a.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:46

Problem. Francuskie uzbrojenie jest mało kompatybilne z obcymi CMS i generalnie trudno integrowalne i każda taka zmiana oznacza przeoranie całego okrętu i nigdy tego jeszcze nie robiono. Aktualnie ani Włochy ani Francja nie stosuje uzbrojenia z USA. Ale to tylko jedna z przyczyn.

dropik
wtorek, 27 lipca 2021, 15:01

A może tak : krótki zasieg : piorun , sredni camm. W wszystko na 3-4tys ton zamiast 2-2,5 ;) Brawo my

czytelnik D24
wtorek, 27 lipca 2021, 15:11

Piorun? Żartowniś się znalazł.

dropik
środa, 28 lipca 2021, 13:53

no to zostaną same cammy. czyli uzbrojenie dla korwety

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 27 lipca 2021, 14:49

Trochę mi żal, że Francuzi odpadli.

BUBA
środa, 28 lipca 2021, 16:49

W 39 zarobili na dostawach dla WP krocie a potem zostawili

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 15:54

Nie odpadli, w maju nie złożyli oferty

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 19:52

Francuzi sprzedają transfery technologii do Australii, Brazylii, Indii i jeszcze paru krajów. Może po prostu nie mają inżynierów? Historia kontraktu na Caracale odstrasza ich też, że nie ukręcą sobie przy okazji tego kontraktu jakieś lody. Francja na łapówkach jedzie. To nie tylko coś co było za Sikorskiego w RP2.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 09:03

Czy mi się zdaje czy to szwedzki Bofors tak sie wpakował na łapówkach ze ich w Indiach znac nie chca?:)

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 13:19

Nie tak dawno była afera bankowa z łapówkarzami posiadającymi konta gdzieś na Karaibach. Pamiętam, że przez parę miesięcy (około 2015 nie przypadkiem?) było o tym głośno i dziś o tym banku nikt nie wspomina. Wszyscy ważni ludzie na świecie mieli tam konto do mycia brudnych pieniędzy. Pamiętam, że tam byli i Polacy. Donald Tusk to było jedno z tych nazwisk polskich posiadaczy kont w tym banku. To, że łapówki są, to jedna sprawa. Inna sprawa z krajem jak Szwecja, które ostro poluje na Szwedów dopuszczających się łapówkarstwa. Takimi krajami już nie są ani Polska, ani Francja. Sądy polskie równie skorumpowane, jak pokazuje wypuszczenie na wolność Nowaka, który bezapelacyjnie winny korupcji na Ukrainie. Polsce przydałaby się antykorupcyjna zaciętość jak w Szwecji.

Marek
wtorek, 27 lipca 2021, 15:53

Pewnie FREMM za duże i za drogie, a FDI/Belharra za małe. Te drugie wpisują się w nasze potrzeby (średnie i wielozadaniowe, z pełnym spektrum efektów), ale trudno mówić w ich przypadku o bardzo dużej sile ognia. Dodatkowo zapewne MON nie widzi na naszych fregatach pocisków Aster 30, a rozwiązania niemieckie, brytyjskie i hiszpańskie zakładają integrację z amerykańskimi efektorami.

jacek
wtorek, 27 lipca 2021, 17:53

Pytanie, czy Aster 30 mogą być zintegrowane z IBCS, na czym pewnie zależy MON. Na pewno jest to możliwe w przypadku CAMM/CAMM-ER, natomiast Błaszczak w kontekście fregat wielozadaniowych mówi o obronie powietrznej także średniego zasięgu, a nie jedynie krótkiego.

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 17:41

FDI mają VLS do których można załadować CAMM.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 09:04

Nie, pociski CAMM nei moga byc ładowane do wyrzutni VLS Sylver.

czytelnik D24
wtorek, 27 lipca 2021, 14:54

O dziwo Niemcy nie odpadli.

Boczek
wtorek, 27 lipca 2021, 15:32

Dziwne będzie, gdyby mieli odpaść.

czytelnik D24
wtorek, 27 lipca 2021, 16:04

Cóż. Maja mocną konkurencję w postaci Brytyjczyków więc nie wiadomo.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 09:45

Jak mocna jest ta konkurencja pokazuje to, że oni -tk MS oferowali własny design w programie Type 31e, a Babcock taki design musiał zakupić. Dalej. Jest tajemnicą poliszynela, że MEKO A200 Mk2 był najlepszą ofertą i oni i reszta wycofała się z projektu w sposób bierny, nie poprawiając ofert, kiedy w kwietniu 2019 wyciekło, że Babcok dostanie tę umowę, a reszta okazała się być słupami. W między czasie z 250 mln GBP cena wzrosła do 400. Już przy składaniu ofert było 300. ### Jako że okręt jest składany głównie z komponentów z kontynentu - tu będziemy pukać do drzwi po transfer technologii, Babcock nie ma do niczego praw IP, ostateczna cena AH140 w GBP nie jest znana, jako że GPB w wyniku Brexitu, w przebiegu projektu stracił na wartości ~20-25%. I last but not least - Babcock będzie nas uczył budowy fregat, czego sam nigdy nie robił, ale zrobi to pokazowo z klientem u klienta. No ale werbalnie te gruszki na wierzbie wypadają pięknie.

Dr House
wtorek, 27 lipca 2021, 14:48

" Siłę ognia porównywalna z dywizjonem wojsk lądowych". To mają być fregaty czy niszczyciele rakietowe ?

orel
wtorek, 27 lipca 2021, 15:33

Pancerny niszczyciel fregatowy

Jabadabadu
wtorek, 27 lipca 2021, 20:30

Silnie opancerzony nadświetlny intergalaktyczny niszczyciel trzyfregatowy.

Ja
wtorek, 27 lipca 2021, 17:19

Dawno się tak nie uśmiałem... gratuluję poczucia humoru.

scifi
wtorek, 27 lipca 2021, 14:44

termin realizacji - 2034 :)))))) szkoda że nie 2100. najlepsze jest: trzy projekty koncepcyjne platformy okrętowej - to wyjście z etapu analitycznego pewnie gdzieś w 2030 .

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 15:54

Wodowanie pierwszej w 2025 roku

Meska
wtorek, 27 lipca 2021, 14:43

Więc skasowali Włochów. Zaskoczenie

Boczek
wtorek, 27 lipca 2021, 15:38

Nie. Żadnego. Znając rozwój, Miecznika i wymagania, które się kształtowały od 2013 i pewna orientacja od ~2017, nie jest. Włosi, Francuzi i Hiszpanie mają ten sam problem - design. Hiszpanie są na tyle elastyczni, że mogą to jeszcze obejść.

Davien
środa, 28 lipca 2021, 09:08

Hisszpanie maja dwa niezłe projekty: F-110 i AWD dla Australii, chyba najlepsze pod wzgledem wyposażenia i radarów.

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 15:56

Tak i dlatego ja uznaję w tym projekcie tylko Navantię i TKMS i to z bardzo prostego powodu - tylko te 2 firmy, z całej stawki, mają szerokie doświadczenie w integracji wymaganego uzbrojenia i w budowie okrętów tej klasy z klientem u klienta i już tylko te dwie są w stanie dostarczyć i kadłub i CMS z jednej ręki. Navantia mi podpadła, za niezłożenie oferty na kończenie Ślązaka, pomimo ujawnienia im oferty konkurencji. Tak okręt byłby gotowy 1-1,5 roku wcześniej. Choć oczywiście prosić Seata aby skończył Mercedesa jest bzdurą.

Dropik
wtorek, 27 lipca 2021, 18:22

A ty co o tym sądzisz ? Spina to sie? Na mój gust nie... Chyba że wyposażenie bedzie liche

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 10:11

Moim zdaniem finansowo się nie spina o jakieś 750.000 EUR. Dalej nie spina się na poziomie ToT, bo Babcock nie ma do niczego praw IP. Popatrz na ofertę Babcocka. Platforma zakupiona, CMS zakupiony, radar zakupiony. Naturalnie wszystkie okręty to składaki, ale różnica pomiędzy oferentami polega na tym, że zarówno Navantia jak i TKMS oferują okręt z własnymi przez wiele lat rozwijanymi technologiami kadłuba i CMS - z jednej ręki. W przypadku TKMS masz jeszcze przez dziesięciolecia rozwijane systemy redukcji sygnatury IR, do poziomu nie osiągalnego przez innych - "schowana" A-200 jest w podczerwieni z helikoptera niewidoczna. ### Dalej. Na poziomie integracji uzbrojenia Babcock (i Brytyjczycy generalnie) nie ma tu wymaganego doświadczenia (Aster). Tylko Navantia i TKMS integrują amerykańskie, ale i inne, w tak dużych ilościach i przy dużej różnorodności. Zobacz, TKMS integrował już wszystkie typy SSM (Exocet, Harpoon, RBS15) z wyjątkiem NSM, co ma aktualnie miejsce, bo to ich przyszły standard. Jako jedyny w stawce ma zintegrowane CAMM, na naszym starym alternatywnym Mieczniku, który poszedł dziś do Brazylii. Moim zdaniem Babcock przeszedł przepchnięty łomem i na poziomie risk management w normalnych warunkach by odpadł.

dropik
środa, 28 lipca 2021, 14:00

czyli Babcock z lichym wyposażeniem , chyba że później zmienią wielkości finansowe. Bo od Niemców nic nie kupią bo to Niemcy do bicia

Boczek
środa, 28 lipca 2021, 16:21

Nie wiem. Boję się trochę metody anglosaskiej w składaniu ofert - wejść ze stratą w projekt i resztę wyciągnąć na aneksach - to się przecież już dzieje na Type 31e. ### Ach wcale bym tak Niemców nie spisywał. Ich oferta jest o galaktyki lepsza, bo przecież mamy porównanie z czasów składania ofert Type 31e. Przecież MEKO 300 to nic innego jak oferta pod Type 31e, tyle że niewykastrowana pod tamte wymagania. Jest taki jeden punkt, który pozwala się orientować w tej materii, jeżeli postępowanie jest fair i przejrzyste. Otóż analiza kto składa o przedłużenie oddania dokumentów i dlaczego i pytania wyjaśniające niejasne kwestie w wymaganiach. W transparentnych przetargach to ostatnie jest jawne dla uczestników i wszystkie pytania przekazywane są do wszystkich uczestników. I tu analizuje sie kto nie pyta, kto pyta i o co. To postępowanie nie jest fair, ale i tak wiele się dowiesz po prostu z rozmów przy stole. Szczególnie kiedy przy stole siedzą ludzie, którzy składali dziesiątki takich ofert i robili dziesiątki takich projektów, a na przeciwko siedzą żółtodzioby nie znający terminologi, albo posiadają wiedzę internetową hobbystów. I najbardziej pikantne, każda navy i stocznia mają swój własny "wording" i po tym też poznajesz kto i co skąd zaczerpnął. Ponadto żółtodzioby w materii zdradzają niesamowicie wiele przy stole, pomimo nikłej wiedzy.

QVX
wtorek, 27 lipca 2021, 21:33

Gdyby Hiszpanom naprawdę zależało, to wystawiliby 4000 a nie 3000.

Adam
środa, 28 lipca 2021, 03:03

Wystawili

QVX
środa, 28 lipca 2021, 14:38

Dwa projekty i Polska wybrała gorszy?

Marios
wtorek, 27 lipca 2021, 14:37

Czyli bedzie cos w rodzaju przetargu. 3 oferentów a z nich wybrana jedna najlepsza opcja. Dobra droga. Oby to się udało.

ktr
wtorek, 27 lipca 2021, 14:37

3,2,1 czas na trolli którzy zaraz zaczną krzyczeć że zakup niepotrzebny i jest wbrew wszystkiemu a najlepiej żeby Władimir przyszedł do Polski i wyzwolił nas od demokracji.

SimonTemplar
wtorek, 27 lipca 2021, 15:33

Ja bym wolał 8 korwet rakietowych + 3 okręty podwodne z rakietami manewrującymi średniego zasięgu. Do tego zmodernizowac Ślązaka na okręt do wykrywania i zwalczania OP przeciwnika. Zostawić trzy Kormorany. Resztę okrętów odsprzedac lub zezłomowac. Poza Ratownikami oczywiście.

qwerty
wtorek, 27 lipca 2021, 16:14

To nie koncert zyczen. Nie ten kanal.

dim
wtorek, 27 lipca 2021, 16:55

Wiesz, przy przeznaczeniu po 683 mln USD na projekt fregaty, prototypowe systemy walki, szkolenia, zaplecze techniczne i zapasy nowoczesnej amunicji, a jeszcze zaznaczając, że będa bardzo silne, odstraszające wielekroć liczniejsze rosyjskie, a jeszcze , że trzy sztuki zabezpieczą ochronę morskich szlaków... - Jasne, że zachodzi czysty koncert życzeń i to dla osób zupełnie bez pojęcia o "morskich szlakach". Zresztą, przeciętna podróż morska trwa 3 - 6 tygodni, co nią chcesz przywieźć ? To także trzeba załadować, rozładować, przewieźć... a my jak długo jesteśmy w stanie bronić się ? np. od strony Brześcia ? Czyli zupełne baśnie z krainy nigdy-nigdy. To co przeczytałem w tym artykule.

Falcon
wtorek, 27 lipca 2021, 23:34

3-6 tygodni? Skąd? Chyba z Chin. Np. Z GB lub Norwegii to nic nie transportuje my?

Piotr ze Szwecji
wtorek, 27 lipca 2021, 20:01

"Morskie szlaki" to masońska wiedza tajemna paru namaszczonych chińskimi kontenerami wypełnionymi chińską produkcją przemysłową, które przeładowują w Gdańsku. Dla wszystkich innych to strategiczny przeżytek z 19 wieku, który Marynarka RP2 jeszcze tłukła jak nieopamiętana na rolę lotnictwa. Spójrz na Lotnictwo Morskie MW i Lotnictwo Morskie Rosyjskiej Floty Bałtyku. Nic w oczy się nie rzuca? Te śmigłowce uderzeniowe. Te samoloty bojowe. Mieczniki im mogą co najwyżej pogrozić, lecz raz namierzone zostaną szybko i skutecznie z powietrza i z lądu zatopione. To się nazywa atak saturacyjny i nie ma okrętu, który go przeżyje, no chyba że się zanurzy pod wodę. Tam powód dlaczego w miejsce pancerników w 21 wieku pływają lotniskowce, niektóre nawet ostentacyjnie bez działek plot.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 28 lipca 2021, 10:00

Mnie się rzuca. Na przykład zasięg lotnictwa ówczesnej rosyjskiej floty Bałtyku. Nie tylko nie mogło być użyte w okolicach Gdyni albo Gdańska. Ono nie było w stanie zapewnić ruskiej flocie ochrony przed Cantami, które kupiliśmy. Poza tym zamiarowaliśmy rozwijać lotnictwo morskie. O RWD-22 kolega nie słyszał?

dimitris
środa, 28 lipca 2021, 03:08

@Piotr ze Szwecji. Z atakiem saturacyjnym całkowita zgodność, zwłaszcza gdy ma się sąsiedztwo Kaliningradu, z jego zsieciowanymi, rozśrodkowanymi, a w czas wojny także zamaskowanymi wyrzutniami lądowymi. I nasza "obrona wybrzeża oparta o 3 fregaty" przestaje istnieć w pierwszych kwadransach takiej wymiany ciosów. O ile nie wykonała wcześniej planu Pekin 2. A jeśli go wykonała też staje się całkowicie nieprzydatna do obrony Polski. Czyli, że te fregaty postrzegam, jako kolejny trick, by Polska dalej pozostawała bezbronna.

Piotr ze Szwecji
czwartek, 29 lipca 2021, 13:30

Ktoś może ma pomysł, by broniły portu, stojąc na cumie. Jako dodatkowa bateria plot. Acz wiele w obronność Polski nie wniosą. Port nie baza dywizji. Nie ma 10 tys marynarzy do obrony. Nie ma dywizyjnej artylerii plot, antyrakietowej jak i normalnej. Czasami może być artyleria plot z Wojsk Lotniczych i na tym się to kończy. MJR podobnie stoi goła na polskim wybrzeżu. Formoza ją nie obroni przed regularnym atakiem 1 brygady piechoty morskiej wspartej Specnazem na śmigłowcach i szybkich kutrach. Sama mobilność MJR nie uchroni na długo. Po prostu szkoda. Polska bezbronna jest na wybrzeżu.

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 18:27

Na potrzeby Polski wystarczą trzy sztuki, ale mają być wypasione i z dużą wypornością. Chodzi też o to żeby wydać tyle, żeby nie wydać za dużo:)

dimitris
wtorek, 27 lipca 2021, 19:26

Albo broni się wybrzeża, albo szlaków żeglugowych - razem nie da rady, czyli oszustwo nr 1. Albo broni się NASZYCH lokalnych szlaków, albo pływa w patrolach, po oceanach, jako "polski wkład" - oszustwo nr 2. A z podaną ceną, twierdzę, że oszustwo nr 3. za 683 mln USD sztuka to można [...] a nie wypasioną fregatę i jeszcze z zapleczem, szkoleniami, zapasami części i amunicji...

Davien
środa, 28 lipca 2021, 09:11

W Grecji na pewno:) Bo jakos Francuzi za FDI płaca po 420mln euro, USA za Constellation 850-900 mln usd

Adam
środa, 28 lipca 2021, 03:05

Sprawdź ceny fregat Type 31, FDI Belharra, Sigma 11515, Alfa 3000, MEKO 200

Ginawa
wtorek, 27 lipca 2021, 14:31

Jak zabezpieczone pieniądze na ten cel ?

Nie inż.
wtorek, 27 lipca 2021, 15:07

W banku w sejfie pogumkowane

Obywatel
wtorek, 27 lipca 2021, 15:00

Znowu wydrukuje się obligacje. Jak zawsze.

Tomasz34
wtorek, 27 lipca 2021, 18:28

Nieprawda. Jest stabilne finansowanie.

Imperial Palace
wtorek, 27 lipca 2021, 22:22

A świstak siedzi i zawija w te sreberka. Na razie nic nie jest zapewnione bo nie wiadomo ile coś co wybiorą będzie kosztować. Tomku, rusz główką czasami.

JD21
wtorek, 27 lipca 2021, 14:26

Trzymam kciuki za sprawną realizację umowy!

NOC
wtorek, 27 lipca 2021, 15:14

Stępki będą na 100 %

Adam
wtorek, 27 lipca 2021, 17:42

Szczególnie że ich budowa ma być za granicą

Driver25
wtorek, 27 lipca 2021, 14:44

Oby się udało. Na zamówieniach dla naszej MW( poza okrętami podwodnymi) można odbudować nasz przemysł stoczniowy. Trzeba konsekwencji finansowania i odpowiedniego nadzoru.

Piotr ze Szwecji
środa, 28 lipca 2021, 08:43

Przemysły motoryzacyjny i lotniczy są ważniejsze od stoczniowego. Wszystkie one wymagają też innych przemysłów. COP inżynier Kwiatkowski zaprojektował fabryka po fabryce. Huty dopiero Komuniści budowali. Polska w EU wszytko zaorała. Obcy przejęli i w większości przypadków po prostu zlikwidowali. Ostatniej polskiej huty piec stoi wygaszony. Taka Korea Południowa, kraj wielkości i ludności Polski, nie w ciemię bita, po wybudowaniu swojego COP, stała się potęgą gospodarczą. Ma dziś 3-4x większy dochód narodowy co o wiele bogatsza w zasoby naturalne Polska. Polska to kraj 1 świata z... Afryki. Kraj ledwie co bogatszy od Portugalii po 30 latach pokomunistycznej transformacji. Jedyny defekt, który się sam rzuca w oczy od czasu Przewrotu Majowego z 1926 roku to ta Republika w miejscu naszego najjaśniejszego Królestwa.

edkum
wtorek, 27 lipca 2021, 14:50

Ale polski przemysł stoczniowy ma się bardzo dobrze - sektor prywatny w tej branży trzyma się bardzo mocno i niczego nie trzeba odbudowywać. To stocznie państwowe mają problemy, czemu w sumie nie należy się dziwić.

Co za ludzie
wtorek, 27 lipca 2021, 15:09

Co za bzdura. Ma się dobrze przemysł prywatny? Z czym, jak , kiedy , gdzie? Jaki procent rynku na tle naszych stoczni sprzed rządów postkomuchów

Kormoran
wtorek, 27 lipca 2021, 22:25

A widzisz Januszu, naoglądałeś się bzdur w TV. A wystarczy się przejść na wybrzeże i są stocznie, prywatne które dobrze działają. Właśnie jedna jest częścią tego konsorcjum, Remontowa... PRYWATNA i dobrze działająca. Ale pewnie nie słyszałeś, łyknąłeś jak stary pelikan głupoty i powtarzasz, taka twoja rola, leminga.

Boczek
wtorek, 27 lipca 2021, 15:39

Taki sam jak w całej Europie.

Tweets Defence24