Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: Works 11 przejął ZPS Niewiadów

Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Zakład Produkcji Specjalnej Niewiadów został w tym roku przejęty przez katowicką firmę Works 11. Spółka ta zobowiązała się do utrzymania dotychczasowej produkcji oraz inwestowania w zupełnie nowe obszary działalności.

Works 11 to polska prywatna firma, zajmująca się produkcją i dystrybucją różnych typów sprzętu specjalnego. Przejęcie ZPS Niewiadów ma na celu znaczące poszerzenie zaplecza produkcyjnego Works 11. ZPS Niewiadów pozostaje nadal znany z produkcji czysto cywilnej, ale cały czas dostarcza również sprzęt dla wojska i służb. Oferta zakładów w sektorze specjalnym ma być poszerzana, zarówno na rynki polskie, jak i zagraniczne. To nie tylko amunicja bojowa i ćwiczebna, ale też np. granaty obezwładniające dla służb, czy jednorazowe granatniki przeciwpancerne.

image
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Zakład realizuje podpisane już wcześniej umowy z Inspektoratem Uzbrojenia (m.in. dostawy imitatorów strzału armatniego ISA-73 z ładunkiem PG-15P czy granatów GAK81 i rakiet S-5KO/MO),  ale ma także całkowicie nowe, często oryginalne propozycje.

image
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Amunicja ślepa – plastikowa np. kalibru 23 lub 30 mm służy do nauki prowadzenia ognia. W wymienionych przypadkach łuska jest wykonana z materiału PE HD, denko z mosiądzu, a zastosowany ładunek miotający to proch NC. Może ona występować w kolorze czerwonym lub innym (zgodnie z wymaganiami zamawiającego).

image
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Inne propozycje to amunicja ćwiczebna jak np. 122 ECv do 122 mm haubicy samobieżnej Goździk. Jest ona przeznaczona do strzelań ćwiczebnych (taktycznych, pokazowych itp.), również w niektórych miejscach, gdzie zastosowanie amunicji bojowej byłoby ze względów bezpieczeństwa niemożliwe. Zasięg powstałych w lufie pozostałości części ładunku wybuchowego i spłonki po strzale nie przekracza 100 metrów. Warunkiem użycia tego rodzaju amunicji jest montaż ogranicznika hamulca wylotowego (specjalna zatyczka) lub jego demontaż z lufy. Poziom dźwięku wystrzału wynosi ok. 110 dB, a zakres temperatur eksploatacji od -25 do +400C. W tym obszarze oferowana jest też amunicja do 73 mm armaty 2A28 BWP-1, czy 125 i 120 mm do armat czołgowych.

image
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Petarda hukowo-błyskowa S&F przeznaczona jest do czasowego dezorientowania działań prowadzonych przez przeciwnika poprzez głośny huk czy jaskrawy błysk. Może posłużyć do rozpędzania demonstracji czy realizacji specyficznych zadań przez wojskowe i policyjne oddziały specjalne. Poziom generowanego dźwięku wynosi 160 dB, czas opóźnienia 1,5 sekundy, a masa petardy to 310 gram. Oferowane są wersje z jednym lub dwoma ładunkami lub w wersji modułowej (z dodatkowymi ładunkami), zapłonem elektrycznym czy w wersji ćwiczebnej. 

Niewiadów oferuje również granaty dymne NST (generujące dym o kolorze niebieskim, żółtym, białym, czerwonym i zielonym), czy petardy pozoracyjne (służące do symulowania wybuchów).

Natomiast odrębną kwestią jest propozycja firmy odnośnie rozpoczęcia produkcji w naszym kraju 30mmx173 amunicji w hybrydowej lekkiej łusce polimerowo-metalowej (redukcja masy o ok. 30%). W wypadku pozytywnych decyzji ze strony MON rozpoczęcie produkcji mogłoby nastąpić za 12 miesięcy.

Podobnie jest w wypadku bezodrzutowych wyrzutni pocisków termobarycznych RTG, termobaryczno-kumulacyjnych RTG-75MP czy przeciwpancernych RTG-75M. Również one mogą być produkowane w zakładzie.

Komentarze (1)

  1. Extern

    ZPS Niewiadów produkuje RPG-75 MP ?