Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: HSW ze sprzętem dla wojsk zmechanizowanych, artylerii i inżynieryjnych

Fot. Jerzy Reszczyński
Fot. Jerzy Reszczyński

Na tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego Huta Stalowa Wola SA przygotowała kilka propozycji dla wojsk zmechanizowanych, inżynieryjnych oraz oczywiście dla Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Przygotowana na MSPO 2019 ekspozycja potwierdza, iż wysiłek związany z intensywnym inwestowaniem w nowe kompetencje techniczne oraz wejście w fazę produkcji seryjnej dwóch podstawowych wyrobów artyleryjskich HSW SA, samobieżnego moździerza automatycznego 120 mm Rak i haubic 155 mm Krab, nie pozbawiło stalowowolskiej spółki atrybutu wiodącego ośrodka prac badawczo-rozwojowych nad nowymi systemami uzbrojenia.

Fot. Jerzy Reszczyński
NP BWP Borsuk edycji 2019. Poza tym, co niewidoczne, i związane np. z wyposażeniem wnętrza i konstrukcją opancerzenia części dennej, uwagę zwracają nie tylko nowe panele dodatkowego zewnętrznego opancerzenia z mocowaniami dla kamuflażu mobilnego, ale także nowej konstrukcji falochron i zmieniony design przedniej części wozu, m.in. z zespołem reflektorów. Fot. HSW

Huta Stalowa Wola po raz kolejny zaprezentuje Nowy Pływający BWP, opracowywany przez kierowane przez siebie konsorcjum w ramach pracy o kryptonimie Borsuk. Pojazd zostanie zaprezentowany zintegrowany ze Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym ZSSW-30, przygotowywanym zarówno dla Borsuka, jak i KTO Rosomak.

image
NP BWP Borsuk edycji 2019. Poza tym, co niewidoczne, i związane np. z wyposażeniem wnętrza i konstrukcją opancerzenia części dennej, uwagę zwracają nie tylko nowe panele dodatkowego zewnętrznego opancerzenia z mocowaniami dla kamuflażu mobilnego, ale także nowej konstrukcji falochron i zmieniony design przedniej części wozu, m.in. z zespołem reflektorów. Fot. HSW.

Kolejną budzącą w pełni zrozumiałe zainteresowanie modelem sprzętu ze znakiem firmowym HSW jest „Rak 4.0”, czyli kolejna wersja znanego już dobrze (wojsko otrzymało już sprzęt dla sześciu z ośmiu zakontraktowanych Kompanijnych Modułów Ogniowych M120K, uzbrojonych w moździerz Rak) wzoru uzbrojenia. Jest to już czwarty wariant Raka, różniący się konstrukcją nośnika systemu wieżowego.

image
Kolejny wariant moździerza automatycznego M120 Rak na nowym podwoziu gąsienicowym. Jest nim znane już podwozie z rodziny Opal, ale wyposażone w nowe zawieszenie hydropneumatyczne zamiast klasycznego na wałkach skrętnych. Fot. Jerzy Reszczyński

Poza, zakupionymi już przez SZ RP w liczbie 64 egzemplarzy moździerzami M120K Rak w wersji kołowej, HSW opracowała dwa warianty integracji autonomicznego systemu wieżowego z podwoziem gąsienicowym. Kolejny wariant Raka został oparty na podwoziu gąsienicowym z rodziny Opal, także opracowanym w HSW, ale z wykorzystaniem nowoczesnego zawieszenia hydropneumatycznego.

image
Kolejny wariant moździerza automatycznego M120 Rak na nowym podwoziu gąsienicowym. Jest nim znane już podwozie z rodziny Opal, ale wyposażone w nowe zawieszenie hydropneumatyczne zamiast klasycznego na wałkach skrętnych. Fot. Jerzy Reszczyński

Pewnym zaskoczeniem dla obserwatorów jest premierowa publiczna prezentacja jednej z koncepcji PGZ przy udziale HSW oraz WZU w trwającym postępowaniu zmierzającym do zbudowania rakietowego niszczyciela czołgów.

image
Fot. Jerzy Reszczyński

Program Ottokar-Brzoza, którego faza analityczno-koncepcyjna ruszyła w 2019 r., zainteresował aż 13 podmiotów. Po wstępnym etapie dialogu technicznego na tzw. krótkiej liście pozostało już tylko 5, z którymi MON prowadzić będzie dalsze procedury: Polska Grupa Zbrojeniowa SA, OBRUM sp. z o.o., Huta Stalowa Wola SA, MBDA UK oraz IMI Systems - ELBIT Systems LTD.

HSW SA prezentuje po raz pierwszy, i to od razu na tej rangi imprezie jak MSPO, swoją koncepcję niszczyciela czołgów. Zakłada ona wykorzystanie licencyjnego podwozia haubicy Krab w charakterze nośnika dla wybranego przez wojsko systemu ppk. 

W Kielcach jest też prezentowany po raz kolejny Pojazd Minowania Narzutowego (PMN) Baobab. To system znany bywalcom MSPO. Niezależnie od tego, że oferta ta kierowana jest do potencjalnych zagranicznych nabywców, nie jest ona bezpośrednią propozycją dla Sił Zbrojnych RP. Jest przypomnieniem, iż od ostatnich dni 2018 r. konsorcjum pod kierownictwem HSW realizuje pracę rozwojową Baobab-K. Ma ona doprowadzić do zaprezentowania w 2021 r. prototypu oraz dokumentacji PMN Baobab-K, zbudowanego według określonych przez wojsko założeń, różniących się w zasadniczych szczegółach od tych, jakie przyjęto przy budowie pojazdu prezentowanego w Kielcach.

Komentarze