Przemysł Zbrojeniowy
MSPO 2019: Cywilna oferta Grupy WB
Na tegorocznym XXVII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2019 Grupa WB zaprezentowała swoje produkty adresowane do Policji i innych służb porządku publicznego i ochrony. Znalazły się wśród nich system monitoringu AMSTA, Platforma Integracji Komunikacji PIK oraz pasywny system bezpieczeństwa antypodsłuchowego WINES.
Grupa WB jest obecnie krajowym liderem w dziedzinie zaawansowanych technologicznie mobilnych systemów bezprzewodowych, projektowanych do zastosowań w komunikacji specjalnej oraz M2M. Zajmuje się także zaawansowanymi rozwiązaniami kryptograficznymi. Obszarem jej działalności jest projektowanie i produkcja urządzeń elektronicznych oraz systemów, które są skierowane na rynek specjalny (administracja publiczna, służby mundurowe, zaawansowane technologie przemysłowe). W ofercie grupy znajduje się wiele autorskich rozwiązań i produktów, a realizowane projekty powstają często w wyniku współpracy z partnerami zagranicznymi, w celu ich dostosowania do potrzeb konkretnego klienta.
W tym roku firma zaprezentowała trzy swoje najnowsze rozwiązania, które chce zaoferować swoim potencjalnym klientom z sektora administracji państwowej, służb mundurowych i wojska.
System monitoringu AMSTA
Pierwszym prezentowanym systemem jest innowacyjny, zdalnie zarządzany system monitoringu rozległych obszarów i obiektów infrastruktury krytycznej AMSTA. System ten jest przeznaczony do monitorowania i ochrony obszarów rozległych lub oddalonych oraz pozwalający rozpoznawać, zależnie od zastosowanych sensorów, różnego rodzaju zjawiska. AMSTA jest wyposażony w szereg inteligentnych czujników wykrywających obecność intruzów poruszających się zarówno pieszo, jak i na kołach. System może być wykorzystywany do monitorowania bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, infrastruktury krytycznej, takiej jak elektrownie, rafinerie, gazociągi oraz rozległych obiektów wojskowych, jak bazy, lotniska, poligony czy miejsca czasowej dyslokacji wojsk.
Platforma Integracji Komunikacji PIK
Drugim prezentowanym systemem jest Platforma Integracji Komunikacji PIK, która jest kompletnym Dyspozytorskim Systemem Łączności. System ten jest przeznaczony do komunikacji z użytkownikami w terenie. Co warte podkreślenia umożliwia zmianę przypisania podpiętych do systemu użytkowników do różnych grup komunikacyjnych bez ingerencji w radiotelefony czy zdalnej modyfikacji parametrów radiowych bram PIK-GAT, które znajdują się w terenie. Dotyczy to zarówno łączności głosowej, jak i łączności IP na potrzeby różnego rodzaju aktywności użytkownika. Dodatkowo system ten pozwala na łączenie w jeden spójny, zarządzany centralnie system radiołączności głosowej różnych technologicznie i wzajemnie niekompatybilnych systemów łączności (np. DMR, Analog, TETRA, radiostacji wojskowych z kartami IP, a także standardowych telefonów z zainstalowaną autorską aplikacją ,,Przyciśnij i Mów”).
Pasywny system bezpieczeństwa antypodsłuchowego WINES
Trzecim prezentowanym systemem jest pasywny system bezpieczeństwa antypodsłuchowego sieci telefonów komórkowych WINES (Wireless Network Shield). System ten jest zaawansowanym technologicznym, kompaktowym rozwiązaniem zapewniającym wykrywanie nieuprawnionych manipulacji w sieciach GSM/UMTS/LTE w czasie rzeczywistym. Pozwala to na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich pasm telefonii komórkowej, a przy tym detekcję i analizę sygnału IMSI Catcherów oraz wykrywanie podsłuchów „Man in the Middle”. Dzięki możliwości namierzenia lokalizacji podsłuchu, system ten ma szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa.
Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL