Reklama

Atutami nowego pojazdu mają być szybkość i zwrotność, połączone z wysokim poziomem ochrony załogi oraz dużą siłą ognia. PL-1 Concept to połączenie wniosków PHO z pracy nad czołgiem lekkim Anders i modernizacją obecnych wozów Wojska Polskiego oraz doświadczenia koncernu BAE Systems Hägglunds, produkującego pojazdy CV90.

Uzbrojenie jest umieszczone w bezzałogowej, zdalnie kierowanej wieży. Może ono obejmować różne warianty, zależne od wykonywanych zadań. Działo będzie zdolne do wystrzeliwania klasycznej amunicji, ale też kierowanych pocisków rakietowych. Uzbrojenie pomocnicze będzie obejmować sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62mm, ale także zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, mogący prowadzić niezależny ogień. Do modułu można również zabudować karabin maszynowy kalibru 7,62mm lub 12,7mm lub też granatnik automatyczny kalibru 40mm.

Cała załoga znajdzie się w bezpiecznej kapsule wewnątrz kadłuba pojazdu. Chroniona nie tylko przez kompozytowy pancerz modułowy, ale również przez aktywne systemy zakłócające i niszczące nadlatujące pociski. Natomiast sama będzie mogła obserwować otoczenie dzięki zawansowanym systemom optoelektrycznym oraz komunikować się z innymi komponentami pola walki w czasie rzeczywistym, dzięki szerokopasmowej łączności. Pojazd mam być wyposażony w system pozycjonowania GPS i identyfikator „swój-obcy”.

Dzięki relatywnie niewielkiej masie i dużej mocy jednostki napędowej,  pojazd ten ma też charakteryzować się wysoką manewrowością i możliwościami trakcyjnymi, oraz dobrą zdolnością przekraczania przeszkód wodnych. Na tym samym podwoziu będą też bazować inne pojazdy specjalistyczne, takie jak wóz dowodzenia, inżynieryjny czy rozpoznawczy. Jest to możliwe dzięki modułowej architekturze nowopowstającego pojazdu.

Pojazd koncepcyjny PL-1 Concept powstał w należących do Polskiego Holdingu Obronnego gliwickich zakładach OBRUM. Przy projekcie używano zawansowane systemy wirtualnego zobrazowania CAVE 3D, stosowane na całym świecie do tworzenia cyfrowych prototypów. Po zakończeniu uzgodnień między OBRUM i MON zostaną doprecyzowane wymagania technicznej dla tej platformy. Prototyp tego pojazdu ma się pojawić za trzy lata, a produkcja seryjna powinna być uruchomiona w 2018 roku. 

Juliusz Sabak

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

  1. dekert29

    Zmodernizowany CV90 - byle co... Najważniejszy grzech pierworodny tego pojazdu - ZA LEKKI !!!! Trzeba sobie zdać pytanie co będzie przeciwnikiem tego wozu na polu walki? - bo jeśli czołgi podstawowe III+ / IV generacji naszych "miłujących pokój" sąsiadów to szkoda słów... Nie będę rozwijał innych aspektów.

  2. Saluno

    Polub teraz PL-01 Concept na Facebooku! https://Facebook.com/pages/Wóz-Wsparcia-Ogniowego-WWO-PL-01-Concept/292014067605342 Zapraszamy.

    1. Damarcus

      Przestań spamować na każdym forum tymi swoimi farmami z fb!

  3. piotr

    dla zorientowanych, bo na targach w tym roku nie byłem, to jest makieta czy prototyp

    1. A.Stasiak

      Makieta KONSPEKTU :)

  4. tanker

    Kurde,gdyby tylko zwiększyli dopuszczalną masę do +/- 45 t. i zrezygnowali z tego silnika z przodu.To mógłby/może być świetny MBT IV gen.!

    1. cahir

      ekhm ekhm, merkava mk4 ? to odnośnie silnika z przodu. I napiszę to co juz komuś napisałem, to jest concept, stworzony przez przemysł czyli PHO i BAE. Wymagań wojska odnośnie nowej platformy nie znamy, i znać prędko nie będziemy.

  5. Czarodziej

    ..a co się stało z projektem Anders??? i naprawdę czy PHO stać tylko na modernizację starego CV 90??

    1. cahir

      Anders w sumie też powstał po analizie i po tym jak opukali i ostukali cv90 które im wcześniej podesłano. Dodatkowo od samego początku był to demonstratorem stworzyonym przez przemysł, oficjalnych planów i wymagać armii nie znamy.

  6. Zbigniew

    A może zamiast szukać rewelacyjnych koncepcji to może pomysleć o realnym czołgu? ten może będzie nadawł się do użytku po minimum 10 latach, nie wspominając o kosztach prac wdrożeniowych

  7. dżejk

    Dotarłem do jakiegoś bloga omawiającego bardziej szczegółowo założenia przeznaczenia tego wozu, na podstawie oficjalnej publikacji prasowej. Ma zwalczać np wrogie transportery opancerzone. http://snafu-solomon.blogspot.fr/2013/09/more-info-on-pl-01-direct-support.html

  8. dżejk

    "Cała załoga znajdzie się w bezpiecznej kapsule wewnątrz kadłuba pojazdu" Ciekawe jak, skoro koncepcja najwyraźniej zakłada też właz obserwacyjny z przodu pojazdu. Zatem jeśli nie z tyłu, to gdzie - z przodu pośrodku pod wieżą, a wejście przez tył? To co to za "kaspuła"?

  9. Zbyszek

    Ciekawe jak będzie wyglądać rosyjska ARMATA przekonamy się pod koniec września zobaczymy w tedy która koncepcia jest lepsza polska czy rosyjska.

    1. LOL

      A czy przypadkiem Armata nie ma być typowym MBT, w momencie gdy PL-01 w założeniu ma być platformą modułową nie widzę za bardzo podstaw do porównywania. Więcej sensu będzie w porównaniu Armata - Leopard 2PL kiedy w końcu modernizacja ta sie skrystalizuje.

  10. Klik

    Ciekawe po której stronie będzie kierownica;)

  11. Witek

    Raczej wygląda to na zmodernizowany CV-90 niż jakiś efekt współpracy. Ciekawi mnie jaką przewidzianą dla niego ochronę balistyczną wg STANAG? Który poziom i dla jakich części? Wtedy będziemy naprawdę wiedzieć z czym mamy do czynienia!

  12. AS

    Wygląda nowocześnie, ale ile to ja już tych makiet widziałem

    1. covb

      dokładnie ,pzl skorpion też skończył jako makieta. ja juz przekonałem się ,ze w Polsce mało jaki projekt wypali. rząd tnie wydatki na wojsko, niewykorzystane pieniądze sa zwracane, przedłużające się kontrakty. Nawet jesli wypali to mon zakupi kilkanaście sztuk i na tym się skończy. Ja już nie wierzę w żadne obietnice o "polskich kłach". Premier gada o potrzebie modernizacji armii, polskich kłach ,a jednocześnie tnie wydatki.

  13. covbo

    łął wygląda imponująca, mam nadzieję ,że coś z tego wyjdzie i wojsko zakupi kilkaset sztuk.

  14. nonsensus

    Rozumiem, że to czysty przypadek zbieżności dat z nowym MBT dla Polski?