Wiceminister obrony Czesław Mroczek skupił się w swoim wystąpieniu podczas Kieleckiej Konferencji Bezpieczeństwa na kwestiach, które mają stanowić dodatkowy bodziec dla konsolidacji krajowego przemysłu obronnego. Zdaniem polityka to przede wszystkim: polonizacja, wspieranie innowacyjności i regionalizacja projektów zbrojeniowych.
Czesław Mroczek podkreślił, że jego resort będzie forsował przede wszystkim polonizację pozyskiwanego przez siły zbrojne sprzętu. Unijne regulacje prawne mocno ograniczają offset stąd wspomniana koncepcja wysunięta przez MON- poinformował polityk. Jego zdaniem dobrym przykładem polonizacji są umowy zawarte na MSPO przez polskie spółki z partnerami zagranicznymi np. dokument podpisany przez niemieckie MTU i WZM. Pozwoli on na serwisowanie silników nad Wisłą.
Wiceminister obrony podkreślił, że kolejnym istotnym elementem modernizacji WP jest finansowanie przez państwo badań rozwojowych rodzimego przemysłu obronnego. Wydano na ten cel do tej pory 1,4 mld zł. Projekty korzystające z takiego wsparcia to m.in. Bojowy Wóz Piechoty, lekki czołg, programy artyleryjskie HSW- podkreślił oficjel podczas Kieleckiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Trzecim elementem wspierającym proces konsolidacji zbrojeniówki jest promowanie regionalnych projektów w sferze bezpieczeństwa. Czesław Mroczek podkreślił, że obecnie resort inspiruje powstanie wspólnego produktu zbrojeniowego Grupy Wyszehradzkiej. Zdaniem wiceministra będzie nim najprawdopodobniej Bojowy Wóz Piechoty.
Scooby
Może tych wszystkich "mądrych " wysłać w BWP-1 do natarcia....
Wojmił
"polonizacja, wspieranie innowacyjności i regionalizacja projektów zbrojeniowych." - polonizacja tego czego sami nie możemy stworzyć - tak, - innowacyjność - tak, ale obawiam się, że to kolejne zapowiedzi jedynie... - regionalizacja projektów zbrojeniowych - bez żartów - przecież już ostatnio członkowie Grupy Wyszechradzkiej się wypięli na to... Coś mi się wydaje, że ten pan tak tylko postawiony jest i gada a nie wie o czym tak naprawdę..
Gość
Mam nadzieję że Minister będzie skuteczny w działaniu które deklaruje. Założenia są w 100% słuszne.
AS
Własny system antyrakietowy to podstawa, nawej jeśli plany trzeba by było zajumać od sojuszników.
Marek
Jak nowy BWP będzie miał powstawać jako wspólny projekt Grupy Wyszehradzkiej, to pewnie BWP-1 się co najmniej przez dwadzieścia lat nie pozbędziemy.
marek
witam imiennika, Ciebie zrozumialem, ale slow Pana ministra - chyba nie do konca - to o co chodzi ? Albo cos opracowujemy w ramach miedzynarodowych badan albo chcemy cos chciec i dobieramy sobie podobnych partnerow. Obrona Kraju to nie market - i podobnie jak ludzkie zycie nie podlega zadnej FINANSOWEJ KALKULACJI........jezeli jest kasa- przeznaczyc na wyszkolenie operatorow uzbrojenia, nauczyc tez ich jezykow (rosyjski tez sie maze przydac :) ) ( wyszkolenie pilotow itd za granica kosztuje koszmarna kase ) A jak juz szukamy czegos polskiego i przyszlosciowego - zamiast "walczyc" z projektem lekkiego czolgu - przydalby sie helikopter bezzalogowy klasy RAH - cos nieduzego, z mozliwoscia podswietlania celow, w miare "niewidoczny", tani, latwy w obsludze, przekazujacy dane w czasie rzeczywistym. ...
ursus
Ja to rozumiem, że ten Wyszehradzki BWP będzie następcą tego pływającego nad którym obecnie pracujemy. Moim zdaniem W-BWP będzie nową wersją Pumy, a nasz udział w projekcie spowoduje, że kupimy sprzęt po zaniżonej cenie. Puma Wyszehradzka brzmi dość interesująco/obiecująco, ale raczej tani ten wóz/projekt nie będzie.
taka prawda
Przecież mamy gotowy projekt nie wiem dlaczego nie ma go na wystawie w Kielcach ,faktycznie jakiś użyteczny dureń chce aby nowy polski BWP powstawał jako wspólny projekt Grupy Wyszehradzkiej pomimo tego ,ze my już mamy własnej konstrukcji BWP i wyprzedzamy Węgrów i Czechów o lata świetlne sam pomysł jest idiotyczny i tylko zmiana rządu usunie ludzi którzy forsują takie idiotyczne i szkodliwe posunięcia.