Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Artyleryjskie zakupy przyspieszają. Jest decyzja MON

Autor. MON

„Jest planowane zakontraktowanie w bieżącym roku kolejnych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA w Hucie Stalowa Wola S.A.” – pisze enigmatycznie sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelacje posła Pawła Bejdy dotyczącą informacji jakimi z Komisją Obrony Narodowej podzielił się 12 stycznia 2022 roku gen. Cezary Janowski, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia - P3/P7. Zaprezentował on wówczas zakup tureckich wyrzutni MBLR jako następcy WR-40 Langusta.

Reklama

Generał Janowski w swojej prezentacji zawarł wiele kontrowersyjnych informacji. Jedną z nich było, jak wynikało z zawartej w prezentacji tabeli, zastąpienie 122 mm wyrzutni wieloprowadnicowych WR-40 Langusta wyrzutniami MBRL (ang. Multi-Barrel Rocket Launcher – wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet) tureckiej firmy Roketsan. Zagadnienie to omówiłem w tekście„Turecki następca Langusty?"

Reklama

Temat wzbudził oczywiste zainteresowanie i zaniepokojenie, przede wszystkim w kwestii przyszłości systemów WR-40 Langusta i ich wersji rozwojowej oznaczonej Langusta 2. Tematu tego dotyczyła m. in. interpelacja posła Pawła Bejdy, który 19 stycznia 2023 roku zadał MON następujące pytania:

  1. Kiedy pański resort zamówi w Hucie Stalowa wyrzutnie rakietowe Langusta, wypełniając pańskie deklaracje z ub.r.?
  2. Czy prawdą jest, że zamiast zakupu polskich wyrzutni rakietowych Langusta z Huty Stalowa Wola, pański resort zamierza kupić wyrzutnie z Turcji?
  3. Proszę o wyjaśnienie, co się stanie z całą linią produkcyjną wyrzutni Langusta oraz z pracownikami Huty Stalowa Wola, którzy mogą stracić miejsca pracy na skutek zakupu tureckich wyrzutni?

Czytaj też

Odpowiedź wpłynęła do Sejmu 24 lutego 2023 i sygnowana jest przez sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza. Niestety nie odpowiada ona szczegółowo na zadane pytania i jest dość enigmatyczna.

Reklama
Odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację nr 38447 Pana Posła Pawła Bejdy w sprawie zakupu tureckich wyrzutni rakietowych zamiast polskich wyrzutni Langusta 2 z Huty Stalowa Wola, uprzejmie informuję, że jest planowane zakontraktowanie w bieżącym roku kolejnych wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA w Hucie Stalowa Wola S.A.
Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Tym samym wiceminister potwierdził deklarację ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który w lipcu 2022 roku zapowiadał oprócz zamówień wyrzutni rakietowych za granicą, również pozyskanie kolejnych polskich wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta. Żaden z wymienionych nie sprecyzował jednak terminów ani skali zamówień.

Czytaj też

Artyleryjskie systemy wieloprowadnicowe WR-40 Langusta stanowią polski wariant wyrzutni rakietowych BM-21 Grad, który otrzymał podwozie firmy Jelcz i system kierowania ogniem Topaz Grupy WB. Są w nim również stosowane nowe typy polskiej amunicji o zwiększonym zasięgu i skuteczności. HSW realizowała również co najmniej do dekady program dalszej modyfikacji pod oznaczeniem WR-40 Langusta 2. Zmiany obejmują tu m. in. wydłużone podwozie, które mieści również dodatkowa jednostkę ogniową gotową do szybkiego załadowania.

Z odpowiedzi wiceministra Skurkiewicza nie wynika jednak jaki wariant wyrzutni Langusta ma zostać zamówiony, ani kiedy dokładnie ma to się stać, poza tym, że będzie to jeszcze w 2023 roku. Zastanawiające jest również to, na ile zakupy kolejnych wyrzutni Langusta są zbieżne z planami zakupu ponad 200 koreańskich Chunmoo i 500 amerykańskich Himarsów.

Reklama
Reklama

Komentarze (13)

  1. mc.

    Nie trzeba być prorokiem albo wielkim strategiem by wiedzieć jak Polska Armia przygotowuje się do wojny. Składy, magazyny, stanowiska dowodzenia będą rażone Himarsami i Chunmoo (ogień precyzyjny do 300 km). Stanowiska artylerii, zgrupowania czołgów - Krabt/K9. Stanowiska piechoty (kolumny itd) Langusty. Przedpole obłożone minami narzutowymi. Ci którzy przeżyją i przejdą wchodzą na Abramsy, K2, Borsuki, Raki. Reasumując: nie jesteśmy w stanie zatrzymać MASY WOJSKA. Musimy ich "rozdrobnić", wyniszczyć i osłabić. I dopiero wtedy POBIĆ. Całość jest możliwa przy bardzo dużych zakupach wszelkiego rodzaju środków rozpoznania, łączności i systemów IBS, oraz oczywiście przy ogromnych zakupach artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, artylerii lufowej, czołgów, BWP-ów itd. ALE ROSJĘ MOŻNA POBIĆ !!!

    1. Pucin:)

      @mc. - a ty gdzie będziesz ?????? w okopie pod Białą Podlaską-Zambrowem czy w Paryżu, Brukseli, Sztokholmie lub NY????? :0

  2. eee

    Nie za dużo kupujemy za granicą, może powinniśmy kupić licencje od Ukrainy na neptuny wilhy itp, i produkować wg parytetu np co 2ga dla nich, albo gd,ie indziej licencje, albo na drony od Yugoimportu, o zasiegu 300 km i z głowicą 25 kg, Tanio i skutecznie

  3. nyx

    brakuje precyzyjnych pocisków kal 122mm do langust - obecne polskie rakiety feniks są dobre jeżeli chcemy zniszczyć zgrupowanie wojsk - bazę czy coś takiego co ma rozmiar boiska piłkarskiego - do mniejszych celów może warto pozyskać ukraińskie tajfuny 1M.

    1. ACAN

      Na dzień dzisiejszy faktycznie do Langusty nie mamy amunicji precyzyjnej ale takie rozwiązania istnieją w Izraelu. Zdaje się że nasz przemysł również coś przebąkiwał na temat opracowania czegoś takiego.

    2. Pan Artylerzysta

      Chciałbym zobaczyć w akcji te feniksy a nie tylko na papierze.

    3. ciekawy1

      Wspomagamy intensywnie Ukrainę, więc nasi bracia mogliby się zrewanżować współpracą przy rozwoju naszej artylerii rakietowej...

  4. staryPolak

    nic nie wiemy na temat Langusty 2 i myślę że tu tkwi tajemnica milczenia MON. Pytanie brzmi: zamawiać teraz langusty i - przypuszczalnie - wyrzucić na śmiecie prace rozwojowe czy wstrzymać się.

  5. Allah|1435

    Pomysł z zakupem dodatkowych langust jest dość ciekawy, pozwalają one skutecznie razić nadciągającą falami piechotę przeciwnika, pokrywać ogniem dużą powierzchnię, czy prowadzić ostrzał terrorystyczny i nękający niewielkim kosztem. Taktykę walki należy dostosować i zaadaptować adekwatnie do działań wroga. Wady, tych wyrzutni, które są oczywiste to: prawdopodobnie niewystarczająco duży zasięg ognia, jednak 40 kilometrów to nie tak dużo w dającej się przewidzieć przyszłości. Druga wada jest oczywista: brak amunicji przeciwpancernej, chyba nie da się jej wytworzyć do tego rodzaju rakiet. Nadciągające ze wschodu związki pancerno-zmechanizowane na pewno będą masowe, wystarczy że chińczycy pomogą rosjanom w szybkim czasie wybudować z klocków lego nowe fabryki czołgów i transporterów - Thus, huge and deadly formations of tanks will roll across the countries while fighter planes and rockets sweep through the air and bring death, ruin, destruction and annihilation to countries and people.

    1. Nowoczesny

      Pociski do Langust produkowane są w trzech wersjach: odłamkowo-burzącej , odłamkowo-burzącej o działaniu kasetowym (przeciwpancernym), minowania narzutowego.

    2. ACAN

      Warto dodać że MON w ostatnim czasie zaczął interesować się również amunicją termobaryczną wszelkiej maści do langusty też a to już wymiata jak będzie zamówione w odpowiednich ilościach .

  6. CdM

    "Generał Janowski w swojej prezentacji zawarł wiele kontrowersyjnych informacji." To bardzo uprzejme określenie na ten stek błędów merytorycznych i dezinformacji, jakimi uraczył parlament MON w osobie Janowskiego.

  7. PatriotW

    Zastanawia mnie jaki jest pomysł na Langusty albo ich ewentualnych następców przy takiej ilości chunmoo i himarsów.

    1. Esteban

      Niż zaczniesz rozważać ten temat, dowiedz się czym jest H i CH, a czym L? Skieruje nieco twoje myślenie na "precyzyjny atak" oraz na ogień np. zaporowy. Zarówno jedno jak i drugie jest niezbędne. Albo inaczej nie da się z L atakować punktów przy użyciu zwykłych rakiet, a prowadzenie nawały ogniowej z H lub Ch jest czystym finansowym bezsensem. Pozdrawiam.

    2. PatriotW

      @Esteban: ale Chunmoo i Himars mają też możliwość prowadzenia ognia rakietami niekierowanymi - służącymi do pokrywania terenu.

    3. RafR

      Pytanie postawiłbym inaczej: Czy jest sens kupować Langusty jako oddzielne nośniki i budować struktury wokół tego, a nie kontenery z 122mm rakietami zintegrowanymi np. z Chunmoo.

  8. szczebelek

    Można uznać, że K239 i HIMARS mogą niszczyć takie cele jak infrastruktura transportowa, zgrupowania wojsk, magazyny amunicji i sztaby za linią frontu natomiast Langusta może roznieść w pył natarcie. Gdy jedzie na ciebie cała brygada pancerna to lepiej użyć czegoś co niszczy cele obszarowo natomiast pojedynczy czołg lepiej trafić z amunicji precyzyjnej.

  9. ciekawy1

    Uważam, że dobra decyzja ze względu na: a) porównywalnie tańszą amunicję, która już produkujemy u siebie b) sposób zastosowania uzupełniające dla Himars i Chunmoo

  10. Olender

    Pytanie, czy opracowali już samemu rakiety do 40km, czy nadal będą się posiłkować francuzami którzy swego czasu wypieli się na Polaków bo chcieliśmy montować rakiety z amunicją kasetową i z amunicją narzutową

  11. Był czas_3 dekady

    A może... był już jakiś "dowód wdzięczności" za zakup u Turków? Może CBA powinno się tym zainteresować?

  12. Wojak24

    Autor porównuje tekstu i zastanawia się WR-40 Langusta – samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa skonstruowana w Polsce jako gruntowna modernizacja wyrzutni radzieckiej BM-21 Grad.nieprecyzyjna co na slepo strzela jak obecnie Rosjanie co jak trafi z dokładnoscią do 100 metrów do wyrzutni precyzyjnych Chunmoo i Himars precyzyjnych z dokładnoscią do 3 metrów , a Tureckie wyrzutnie są takie , że można używać rakiety precyzyjne i nieprecyzyjne..Oczywiscie Langusta na rażenie obszaru są , bo Polskie to trzeba zamawiać i używać , bo rakiety sa tanie ,ale to jako uzupełnienie Chunmoo i Himars , a Tureckie bo w zasadzie każdą rakiete można włożyć o odpowiedniej srednicy czy to z Langusty i innych.

  13. anton1

    W mojej ocenie Langusta w obecnej postaci to całkowity bezsens. Trzeba opracować moduł do rakiet 122 mm do wyrzutni Chun Moo bo do Himarsów raczej nikt nam nie pozwoli . Na pewno z potencjały wytwórczego tych rakiet nie mozna zrezygnować ale na same zakupy tej wyrzutni to szkoda pieniędzy.