Reklama

Siły zbrojne

Turecki następca Langusty? [ANALIZA]

MBRL
Wyrzutnia MBRL z dwoma kontenerami startowymi pocisków 122 mm.
Autor. Roketsan

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej 12 stycznia 2022 roku gen. Cezary Janowski, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia - P3/P7, zaprezentował wiele kontrowersyjnych informacji i slajdów. Jeden z nich dotyczył potencjału Wojsk Rakietowych i Artylerii. Jako następca systemu rakietowego WR-40 Langusta pojawił się tam „System rakietowy MBLR (Multi-Barrel Rocket Launcher System) Khan ze środkami bojowymi”. Czym jest ten system i skąd jego pojawienie się w planach MON dotyczących rozwoju artylerii rakietowej?

Reklama

Wspomniany system wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet znajduje się w ofercie tureckiego koncernu Roketsan i co ciekawe, już w samej nazwie umieszczonej w słynnej prezentacji gen. Janowskiego znalazły się dwa ciekawe błędy. Po pierwsze akronim nazwy to MBRL (ang. Multi-Barrel Rocket Launcher – wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet) lub w wersji tureckiej CMRS (tur. Cok Maksatlı Roket Sistemi – Wielozadaniowy System Rakietowy). Tak więc użyto jakiejś mieszanki nazwy angielskiej i tureckiej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama