Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MON: Patrioty dla Polski w piątek w Kongresie USA [AKTUALIZACJA]

 • Fot. Youtube
  Fot. Youtube

– Kongres Stanów Zjednoczonych ma jutro zatwierdzić zgodę na sprzedaż Polsce systemu Patriot – powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz. Podkreślił, że cena zestawów obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, które resort, chce kupić w ramach programu Wisła, nie przekroczy założonego pułapu 30 mld zł. – Wybierzemy technologie offsetowe, które są niezbędne i mieszczą się zakładanym budżecie – zaznaczył minister.

W piątek na stronach internetowych amerykańskiej Defense Security Cooperation Agency (DSCA) ma nastąpić publikacja notyfikacji Kongresu na sprzedaż Polsce systemu Patriot produkowanego przez koncern Raytheon. Ma to otworzyć drogę do dalszych działań, w szczególności złożenia przez Amerykanów projektu umowy (ang. Letter of Offer and Acceptance, LOA), co jest istotnym krokiem na drodze do podpisania kontraktu.

Podczas spotkania internautami (Tweet Up) w czwartek w Warszawie szef MON podkreślił, że amerykańska oferta i jej wycena będą dotyczyły zbioru technologii, z których polski MON dopiero wybierze to, co uzna za przydatne.

Tak, jak od początku zakładaliśmy, na ten system przeznaczamy 30 mld zł. Wybierzemy te technologie offsetowe, które są niezbędne Polsce i mieszczą się w zakładamy z góry przez nas budżecie finansowym.

szef MON Antoni Macierewicz

Zdaniem ministra notyfikacja oznacza zakończenie negocjacji. – Teraz będzie przedstawiona nam przez Amerykanów oferta – dodał szef MON.

Z jednej strony jest strony jest to kwestia zgody na sprzedaż systemu Patriot, a z drugiej strony oferta offsetowa, z której wybierzemy te systemy, zdolności offsetowe, technologie, które są po pierwsze najbardziej konieczne polskiej armii, no i które sprawiają, że będziemy zdolni rozszerzać polskie zdolności przemysłowe i realizować to, co jest nam najbardziej potrzebne. Ale zapewne nie cała ta oferta będzie przez nas przyjęta, bo też nie ma takiego wymogu, bo to już nie są negocjacje

szef MON Antoni Macierewicz

Notyfikacja i zatwierdzenie transakcji przez Kongres będzie oznaczało w praktyce, że administracja amerykańska będzie mogła złożyć Polsce ofertę rządową (LOA) w związku z programem Wisła.

Amerykański system zakupów uzbrojenia w ramach procedury międzyrządowej Foreign Military Sales wymaga, aby Kongres był notyfikowany przed finalizacją transakcji przekraczającej odpowiednie wartości progowe. Po wydaniu wstępnej zgody przez Departament Stanu notyfikację dla Kongresu przesyła agencja DSCA, zajmująca się realizacją programów współpracy zbrojeniowej.

Dokumenty notyfikacji agencji DSCA są też z reguły przez nią upubliczniane. W każdej takiej informacji znajduje się m.in. maksymalna kwota, jak i proponowany zakres transakcji. Po zatwierdzeniu transakcji przez Kongres (co w tym wypadku jest niemal pewne, zważywszy na deklarację ministra, jak i szerokie wsparcie USA dla wschodniej flanki i modernizacji uzbrojenia państw NATO) może zostać przedstawiona oferta rządowa (Letter of Offer and Acceptance). Zaakceptowanie LOA przez rząd państwa pozyskującego sprzęt jest równoznaczne z uruchomieniem realizacji transakcji.

Warto podkreślić, że w dokumencie notyfikującym sprzedaż pokazywane są maksymalne ceny i zakresy transakcji, co oznacza, że ostateczna kwota może być niższa, niż we wniosku do Kongresu. Przykładowo, zatwierdzona w 2014 roku modernizacja polskich F-16 wraz z integracją i dostawą pocisków JASSM miała kosztować do 500 mln USD, a ostateczna cena wyniosła według deklaracji przedstawicieli ówczesnego resortu obrony około 250 mln USD.

Bazą dla LOA są wniosek Letter of Request (w wypadku programu Wisła aktualizację przesłano pod koniec marca), jak i prowadzone negocjacje. Samo wyrażenie zgody przez Kongres, czy nawet złożenie oferty nie są równoznaczne z podpisaniem kontraktu, aczkolwiek notyfikacja agencji DSCA dostarcza na ogół istotnych informacji o możliwym zakresie i cenie transakcji.

Zaakceptowanie zakupu Patriotów przez Kongres będzie ważnym krokiem do finalizacji programu Wisła. Zgodnie z niewiążącym memorandum przyjętym przez stronę polską i amerykańską w lipcu br., LOA na pierwszy etap Wisły ma być przekazane do końca br., a na drugą fazę – do końca 2018 roku. W niedawnym wywiadzie dla PAP prezes Raytheon Integrated Defense Systems Wes Kremer zapowiedział, że LOA może zostać przedstawiona jeszcze w listopadzie. 

Polska zamierza pozyskać Patrioty w dwóch etapach. Zgodnie z memorandum zawartym w lipcu br., w pierwszej fazie do 2022 roku miałyby zostać dostarczone dwie baterie Patriot ze zintegrowanym modułowym systemem dowodzenia IBCS, uzbrojone w pociski PAC-3 MSE, a oferta rządowa (LOA) – przekazana do końca br. Druga faza ma obejmować baterie z radarem dookólnym i rakietami SkyCeptor, przewidziano złożenie oferty rządowej do końca 2018 roku. Przebieg drugiego etapu może jednak być determinowany np. przez program LTAMDS, w ramach którego armia amerykańska poszukuje nowego dookólnego radaru obrony powietrznej, czy wysiłki w celu integracji SkyCeptora.

Czytaj więcej: Kontrakty na przeciwlotniczy radar US Army. Trafi do Polski? [ANALIZA]

Założeniem władz RP jest więc pozyskanie Patriotów w konfiguracji nowszej niż istniejąca, uwzględnia się też transfer technologii. Uzyskano już tzw. yockey waiver – zgodę na nabycie systemu IBCS równolegle z armią amerykańską, zanim trafi on do produkcji seryjnej.

Czytaj więcej: IBCS połączy polską tarczę [WYWIAD]

We wrześniu minister Antoni Macierewicz poinformował o otrzymaniu od Raytheon propozycji przyspieszonych dostaw, zakładającej użycie systemu dowodzenia produkowanego przez ten koncern jako rozwiązania przejściowego i integrację IBCS wtedy, kiedy będzie on dostępny (równolegle z armią amerykańską), bez zwiększania kosztu całego zakupu. Niezależnie od przyjęcia bądź odrzucenia tej propozycji, niezmienne pozostają wcześniej zdefiniowane wymagania offsetowe na I etap Wisły.

Czytaj więcej: Patrioty w 2020 roku? Macierewicz o nowej ofercie dla Wisły

13 października koncern Raytheon złożył ofertę offsetową dotyczącą pierwszego etapu programu. Minister obrony Antoni Macierewicz stwierdził 25 października w TV Republika: "Liczymy na to, że baterie będą dostarczone w roku 2019". W odniesieniu do oferty offsetowej wskazał: "I ona jest, jak powiedziano, zgodna z założeniami jakie były formułowane przez stronę polską".

Czytaj więcej: Macierewicz krytycznie o systemie zakupów. Narew z Brytyjczykami?

Z kolei w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szef MON zaznaczył, że decyzja w sprawie przyjęcia lub odrzucenia przyspieszonej oferty dostaw systemu Patriot ma zostać podjęta w ciągu miesiąca. Podkreślił, że obejmuje ona "możliwość posiłkowania się dotychczasową konstrukcją" zestawu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego Patriot do czasu aż system IBCS stanie się dostępny.

Szef MON zwrócił uwagę na utrzymanie założenia wdrożenia systemu IBCS równolegle z armią amerykańską (w ramach specjalnej procedury yockey waiver, na którą Polska otrzymała już wcześniej zgodę), jak i wprowadzenia tego systemu w ramach jednej ceny, bez zwiększania kosztu baterii pozyskiwanych w I etapie programu Wisła.

Czytaj więcej: Macierewicz: Liczymy na Patrioty w 2019 roku. Zwiększenie budżetu pozwoli wzmocnić armię

Rafał Lesiecki i Jakub Palowski

Reklama

Komentarze (31)

 1. Obywatel PL

  Mam prośbę, czy ktoś mógłby napisać jak tak naprawdę działa offset? Na forach pokutuje przekonanie, że to jest jakaś jałmużna, a ja mam wrażenie, że to jest ważny i intratny - także dla sprzedającego - element umowy. Dla przykładu. Wyobraźcie sobie, że początkowa wartość jakiejś transakcji to 2 mld $. 1 mld $ kosztuje wykonanie produktu, a drugi miliard to zysk sprzedawcy. Offset liczony jako wartość przekazanych praw, licencji, technologii itp. to 1,1 mld $. Co to znaczy?, że 2 mld $ to początkowy koszt transakcji, ale wartość transakcji na tym etapie to 2,1 mld $ czyli nie ma żadnego podatku do zapłacenia, bo nie ma zysku... ALE... Za 1,1 mld $ przekazano własności niematerialne i prawne. To jednak przecież nie wszystko. Ktoś musi pomóc je wdrożyć, ktoś musi przeszkolić ludzi w zakresie przekazywanej wiedzy i nowych procedur, potrzebne są też nowe narzędzia. To kosztuje nabywcę dajmy na to 800 milionów $ a sprzedający ma z tego tytułu kosztów na poziomie 300 milionów $. Tak więc cała transakcja to 2,8 miliarda dolarów, z czego koszty wytworzenia to 1,4 miliarda dolarów, zaś koszty księgowe to 2,4 miliarda dolarów (2,1+0,3 miliarda). W ten sposób firma zarabia 1,4 miliarda, ale do opodatkowania ma tylko 400 milionów $. A co równie ważne, offsetowi nie podlegały najnowsze technologie, a więc zarobiliśmy więcej niż tylko na samej sprzedaży, nie dzieląc się jednak najcenniejszymi z technologii. Czy mam rację, że offset służy/może służyć do optymalizacji podatkowej przez sprzedającego?

  1. Boczek

   W przypadku zbrojeń offset to rekompensata poniesionych wydatków. W zależności od państw i wymagań z reguły 30-100% wartości kontraktu. 1. Offset pośredni - np. Polska kupuje niemieckie OP firmy TKMS. W ramach offsetu TK otwiera w Polsce stalownię (i tak i tak by ja otworzył np. w Czechach). W Polsce nie dopuszczalny - ustawa Siemoniaka, pokłosie F16. 2. Offset bezpośredni - w ramach rekompensaty sprzedawca: - lokuje (jak wyżej lub w firmach kraju zamawiającego) w kraju nabywcy część produkcji dóbr związanych z zakupem - np. w przypadku OP jak wyżej, np. kadłub lekki, część sekcji, elementy elektryki etc, albo - przekazuje część produkcji know-how, licencje (dobry deal to były podwozia do Krabów) etc. firmom kraju zamawiającego, albo - offset "polski" (trochę przerysowując), kraj zamawiający z reguły kupuje dodatkowe elementy - know-how, ToT etc., co ukryte jest w wysokiej cenie produktu.

 2. Autor komentarza

  No to dla porównania zgoda DSCA w przypadku Rumuni: WASHINGTON, Jul. 11, 2017 - The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to Romania for Patriot air defense systems, related support and equipment. The estimated cost is $3.9 billion. The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress of this possible sale on July 10, 2017. The Government of Romania has requested the possible sale of seven (7) Patriot Configuration-3+ Modernized Fire Units consisting of: seven (7) AN/MPQ-65 radar sets, seven (7) AN/MSQ-132 engagement control stations, thirteen (13) antenna mast groups, twenty-eight (28) M903 launching stations, fifty-six (56) Patriot MIM-104E Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T) missiles, one hundred and sixty-eight (168) Patriot Advanced Capabilty-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) missiles, and seven (7) Electrical Power Plants (EPP) III. Also included with this request are communications equipment, tools and test equipment, support equipment, prime movers, generators, publications and technical documentation, training equipment, spare and repair parts, personnel training, TAFT team, U.S. Government and contractor technical, engineering, and logistics support services, Systems Integration and Checkout (SICO), field office support, and other related elements of logistics and program support. The total estimated program cost is $3.9 billion.

 3. Willgraf

  i co...mądrale...amerykanie podali wyraźnie tylko 16 wyrzutni nie 64 czyli po 2 na baterie ! ..., i szesnastu wyrzutni M903. ...miłośnicy Lockheed Martin made in Iluzja

 4. Dropik

  cena 10,5 mld$ za 2 baterie + 220 pac3mse i dodatki. miało być 30 mld za 8 baterii . hahaha to cena max wiec moze z 500 baniek wyrwą geniusze biznesu tj janusze

 5. Marek1

  DSCA wysłała dziś notyfikację do Kongresu, 10.5 mld $... "offset agreements are undetermined and will be defined in negotiations between the purchaser and contractors....' Krok do przodu.

 6. KrzysiekS

  (Reuters) - Amerykański Departament Stanu zaaprobował możliwą sprzedaż systemu obrony przeciwrakietowej Patriot firmy Raytheon Co (10,5 mld USD ) do Polski, podał Pentagon w piątek. Ciekawe po ile USD ;-)

 7. Autor komentarza

  Około 38 mld zł. Jak za dwie fazy docelowo bym brał z IBCS i 208 PAC-3MSE, ale co ze SkyCeptor?

 8. Ryszard

  Czy "The TOTAL estimated program cost is $10.5 billion" ma niby dotyczyć I czy obydwu faz......?

 9. No proszę

  Zgoda US. Jednak I faza w konfiguracji: 2-4-16. M.in. 208 PAC-3 MSE. 10,5 mld USD.

 10. Autor komentarza

  Zgoda Departamentu Stanu, do oceny (choć wiadomo, że jest źle itp itd): WASHINGTON, Nov. 17, 2017 - The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to Poland for an Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS)-enabled Patriot Configuration-3+ with Modernized Sensors and Components for an estimated cost of $10.5 billion. The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress of this possible sale on November 14, 2017. The Government of Poland has requested to purchase phase one of a two- phase program for an Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS)-enabled Patriot Configuration-3+ with Modernized Sensors and Components consisting of four (4) AN/MPQ-65 radar sets, four (4) engagement control stations, four (4) Radar Interface Units (RIU) modification kits, sixteen (16) M903 Launching stations adapted, eighteen (18) Launcher Integrated Network Kits (LINKs) (includes two (2) spares), two hundred and eight (208) Patriot Advanced Capabilty-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) missiles, eleven (11) PAC-3 MSE test missiles, IBCS software, two (2) future operations – IBCS Engagement Operations Centers (EOCs), six (6) current operations-IBCS EOCs, six (6) engagement operations-IBCS EOCs, fifteen (15) Integrated Fire Control Network (IFCN relays, four (4) Electrical Power Plants (EPP) III, and five (5) Multifunctional Information Distribution Systems/Low Volume Terminals (MIDS/LVTs). Also included with this request are communications equipment, tools and test equipment, range and test programs, support equipment, prime movers, generators, publications and technical documentation, training equipment, spare and repair parts, personnel training, Technical Assistance Field Team (TAFT), U.S. Government and contractor technical, engineering, and logistics support services, Systems Integration and Checkout (SICO), field office support, and other related elements of logistics and program support. The total estimated program cost is $10.5 billion.

 11. Ryszard

  Godz. 21: jest zgoda Departamentu Stanu.

 12. Max Mad

  Poczekamy, zobaczymy. Antoni tyle rewelacji już mówił i fantazjował że jego wiarygodność jest na dnie i dziesięć metrów mułu.

  1. Extern

   Fakt że sporo fantazjuje ale jednak niektóre z tych jego pomysłów warto by jednak zrealizować np. dodatkowa dywizja do obrony wschodu kraju czy też te obśmiane z każdej już strony 1000 dronów albo zmodernizowanie Sokołów ukraińskimi silnikami itp. Chyba jednak już gorzej było jak mieliśmy ministrów obrony zupełnie bez pomysłów.

  2. dropik

   najgorsze jest to ze najlepsi fachowy (choc nie koniecznie jacyś geniusze) odeszli z mon i IU i te wielkie kontrakty negocjuje jakies BMW. Z tego nie może wyjść nic dobre ani taniego dla WP

 13. Ryszard

  A czy kiedykolwiek podano planowane rozmieszczenie docelowych 8 baterii? Warszawa, Gdańsk, Poznań? Łódź (Łask)? - po 2 baterie? Czy więcej punktów, ale z jedną?

  1. kj1981

   Obstawiam: 1) Warszawę z Mińskiem Maz. i jednostką w Wesołej, 2) Poznań z Krzesinami, 3) Trójmiasto z Malborkiem, Babimi Dołami i elektrownią atomową, 4) Łódź z Łaskiem i Tomaszowem Maz., 5) Wrocław, 6) Kraków, 7) aglomerację górnośląską, 8) ?

 14. real

  Gdzie 1000 dronów ,gdzie śmigłowce ,gdzie homar gdzie patrioty i w końcu/ gdzie ta modernizacja .

 15. Infernoav

  Uwielbiam malkontentów. Rozpoczęły sie rządy PiSu i prócz Carakali niczego nie było. Po dwóch latach mamy poprawę sytuacji w artylerii, mamy JASSM, zaraz podpiszemy umowy o Patriota i Himmars. W 2018 umowy na okręty podwodne, helikoptery ect. Teraz wychodzi, że za mało Patriotów mimo, że jest ich więcej i będą tańsze niż przy planach PO. Mi najbardziej brakuje rozstrzygnięć w BWP, Kruk, zakupu dronow i uzbrojenia ppanc.

  1. LOL

   Nie ma to jak chwalić za coś czego nie ma, ale minister obiecuje, że będzie... Uważaj bo on już bardzo dużo obiecał, i nie wygląda na to by poczuwał się do jakiejś odpowiedzialności za te swoje obietnice.

  2. ja

   Bo przecież realizacja umów na Kraby i JASSM trwała tylko 2 lata...

 16. rozczochrany

  Często czytam jak wypowiadacie się Polska powinna kupić to czy tamto, produkować to czy tamto. Na to trzeba kasy. Chcecie by była kasa w budżecie? Kupujcie polskie produkty w polskich sklepach, a przyczynicie się do rozwoju swojego kraju. Polskie firmy płacą podatki w Polsce.

  1. stały bywalec

   Rozczochrany nic dodać nic ująć. To się nazywa patriotyzm gospodarczy, stosują go chyba wszystkie szanujące się państwa, ale u nas zawsze "niemiecki proszek jest lepszy". Za dużo ludzi ma kompleksy post komunistyczne. A czy ty tak postępujesz? Ja się staram mówię szczerze. I nie kupię np. niemieckiej czekolady bo polskie uważam za równie dobre. Kupię pralkę Amica a nie dajmy na to Boscha bo obie są zbliżone i obliczone na podobny "okres popsucia" itd. Ale samochód to już kupię niemiecki czy japoński bo polskich nie ma. Za psie grosze oddali to obcym (polonez to się i może psuł tak jak i Wartburg się psuł czy VW swego czasu, ale teraz to pewnie by był całkiem przyzwoity, ale .... nie ma , oddane za frajer). Ale masz 200% racji. Wspierajmy naszych.

  2. DNA

   Ile poszlo na samoloty ViP i WOT?

  3. Grom

   Masz rację, ale czasami trzeba kupić sprzęt lub technologię zagranicą jeśli rodzimy przemysł nie może lub nie potrafi sam wyprodukować sprzętu na odpowiednim poziomie zapewniającym nasze bezpieczeństwo.

 17. KrzysiekS

  I jeszcze jedno Raytheon Company uczestniczy w programie LRPF dla HIMARS ciekawe czy coś na tym ugrali chociaż wątpię.

 18. KrzysiekS

  Czyli tak jak było do przewidzenia bierzemy to co nam dadzą. Proszę teraz o szybką decyzję na temat zakupu licencji CAMM/CAMM-ER dla systemu NAREW.

 19. MiP

  Czemu nasz MON oprócz negocjowania Patriotów nie zainteresuje się także systemem THAAD,ponoć dwie baterie tego systemu starczyłyby do obrony przeciwrakietowej całej Polski

  1. Prezes Adam

   MiP. System THAAD jest nie na naszą kieszeń, 2, jest to system który będzie funkcjonował w ramach NATO-wskiego parasola ochronnego dalekiego zasięgu (natomiast "średnie zasięgi" leżą w gestii państw narodowych ;)

 20. Razparuk

  "Tak, jak od początku zakładaliśmy, na ten system przeznaczamy 30 mld zł. Wybierzemy te technologie offsetowe, które są niezbędne Polsce i mieszczą się w zakładamy z góry przez nas budżecie finansowym. szef MON Antoni Macierewicz" VS. "Do technologii, których transferu nie może zaoferować, Raytheon zaliczył algorytmy, kody źródłowe, głowicę naprowadzającą i wieloimpulsowe silniki rakietowe zwiększające prędkość pocisku tuż przed uderzeniem w cel."- w skrócie WSZYSTKO co nas nie interesuje... Ktoś dostrzega oprócz mnie ze jesteśmy robieni w balona?

  1. mc

   A czy komuś to przekazali ?

  2. Sebo

   Wydaje mi sie ze w Wisle glownie chodzlio o pozyskanie technologi zwiazanej z radarem.

  3. Mietek

   Patrzymy na ręce, nie kupujemy słów.

 21. Zbulwersowany podatnik

  8 baterii... to będzie prawdziwy cud nad Wisłą. A tak generalnie jaki obszar są one w stanie obronić przy konfiguracji jaką zamierzamy pozyskać? Oczywiście odpuszczam myśl ataku saturacyjnego ponieważ wtedy i 40 baterii by nie dało rady

  1. Sebo

   8 bateri ze scyceptor pokryje 643 278 km2 Pow Polski 312 679 km2

 22. Ślązak

  Nie te 30 mld ma być priorytetem tylko offset jak SkyCeptory będą produkowane w Polsce to mniejsza z tym ile zapłacimy na początku za poprzedniego rządu słyszałem coś o 50 mld. a nic nie mówiono ani o offsecie , ani o IBCS , ani o radarze 360 stopni. AM wpadł i pojawiły się te wszystkie elementy a cena spadła z 50 na 30 ale na pewno fani totalnej wiedzą lepiej.

  1. Seal

   Te elementy nie pojawiły się, tylko AM o nich powiedział, cena nie spadła, tylko o takiej wspomniał AM. AM nie raz już pokazał, że powiedzieć umie wszystko.

  2. Warmiak

   Cena nie spadłą, tylko AM obciął budżet o połowę a teraz USA tnie offset

  3. db

   Ponieważ żadne argumenty i tak nie podziałają pozwolę sobie w ramach komentarza zacytować dwa fragmenty pewnego artykułu: "Rada Ministrów zatwierdziła rekomendację resortu obrony, dotyczącą wyboru zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu Wisła. Na wyposażenie Wojska Polskiego mają trafić zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, które zostaną dostarczone przez koncern Raytheon. Jak powiedział sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek, do 2019 zostaną dostarczone 2 baterie w wersji niezmodernizowanej. Zakup będzie zrealizowany w ramach umowy międzyrządowej. Do 2022 roku Siły Zbrojne otrzymają dwa zestawy dostosowane do krajowych wymagań, "szyte na miarę" na bazie Patriota NG. Do 2025 roku mają się zakończyć dostawy czterech kolejnych baterii oraz modernizacja dwóch pierwszych. W Polsce zostanie ustanowiona rotacyjna obecność pododdziałów US Army uzbrojonych w Patrioty. Umowa na pozyskanie zestawów ma zostać podpisana latem 2016 roku - do tego czasu będą prowadzone negocjacje offsetowe." oraz "Nie są znane szczegóły ofert, jakie złożyły poszczególne podmioty uczestniczące w postępowaniu. MON nie ujawnił również wymagań taktyczno-technicznych, dotyczących przyszłego systemu obrony powietrznej. Z dostępnych informacji wynika jednak m.in., że zestaw miał w założeniu się charakteryzować zdolnością do zwalczania celów w pełnym zakresie kątów, sieciocentrycznością i możliwością rażenia pocisków balistycznych krótkiego zasięgu. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że oferta francuska obejmowała m.in. rozmieszczenie w Polsce dwóch zestawów SAMP/T w krótkim czasie po podjęciu decyzji, a także udział krajowych przedsiębiorstw w opracowaniu docelowego systemu (m.in. w odniesieniu do pocisków Aster 30 Block 1NT, jak i stacji radiolokacyjnej wykrywania i śledzenia celów powietrznych). Z kolei przedstawiciele Raytheon deklarowali, że w pierwszym etapie Polska miałaby otrzymać zestawy Patriot PAC-3+, a docelowo dla Sił Zbrojnych miałby zostać przygotowany system Patriot NG, ze zmodyfikowanym radarem AESA zapewniającym pokrycie w zakresie 360 stopni oraz nowym niskokosztowym pociskiem przechwytującym LCI, który miałby być opracowany we współpracy z krajowym przemysłem." Cytaty pochodza z artykułu opublikowanego w D24 w dniu 21 kwietnia 2015.

 23. W1P

  Czemu politycy i dziennikarze nazywają to tarczą Polski??? Jaką cześć kraju obroni te 8 baterii?? Bo czytam opinie różnych ekspertów którzy mówią że te 8 baterii starczy na kilka większych miast,baz i nic więcej a ponoć cała wschodnia Polska ma być goła i wesoła bez żadnej osłony.Może ktoś powiedzieć jak jest naprawdę?

  1. Szyszka

   Ano nie wystarczy. Na początek dobra i taka ilość. Pojawi się nowa jakość w rękach żołnierzy,chłopaki będą mieli możliwość szkolić się na dobrym sprzęcie,wypracowane będą procedury działania oraz konkretny materiał czego nam dalej będzie brakować. Tak czy siak krok do przodu dla żołnierzy. I żeby tej polityki było mniej a więcej konkretów bo tu o bezpieczeństwo chodzi.

  2. frank

   W-wa i Poznań ochrona lotnisk choć atak może przyjsć zarówno z obw. Kalin. i Białorusi jak i Bałtyku

  3. Bub

   Raczej tylko Warszawa pod ochroną.

 24. Kowalskiadam154

  To Kongres jeszcze tego nie zatwierdził? Jakoś tak przypominało mi się jak chyba za Clintona zablokowali dostawy broni do Polski z nadwyżki USA Będzie numer jak i teraz zablokują :-)

 25. dasf

  Nie zdziwię się jak Kongres nie zatwierdzi transakcji z powodów poprawności politycznej, czyli MN.

  1. rvrergvqr

   a ja zdziwiłbym się odwrotnie

Reklama