Przemysł Zbrojeniowy

MON o integracji Rosomaka z ppk Spike

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że trwają negocjacje w sprawie doposażenia transporterów Rosomak z wieżami Hitfist-30 w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Resort nie określa, kiedy planowane jest podpisanie umowy.

Po publikacji artykułu Defence24.pl dotyczącego planów resortu obrony na 2018 rok, zawierającego informację o opóźnieniu postępowania dotyczącego doposażenia istniejących KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30 w wyrzutnie ppk Spike Oddział Mediów MON skontaktował się z Redakcją w celu uściślenia informacji. Poinformował, że obecnie postępowanie jest na etapie negocjacji z Wykonawcą: „Postępowanie dotyczące doposażenia KTO Rosomak z systemem wieżowym Hitfist-30 w wyrzutnię ppk Spike jest na etapie negocjacji z wykonawcą".

Resort nie określa natomiast jaki będzie termin zawarcia umowy, gdyż jest to zależne od przebiegu negocjacji. Z wcześniejszego oświadczenia MON wynikało natomiast, że podpisania umowy nie planuje się w 2018 roku.

Postępowanie w celu integracji wyrzutni Spike na istniejących KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30 ma na celu zapewnienie zdolności obrony przeciwpancernej dla pięciu batalionów uzbrojonych obecnie w te transportery, wchodzących w skład 17 i 12 Brygady Zmechanizowanej. Pierwotnie przy zakupie Rosomaka planowano wyrzutnie Spike od razu zintegrować z wieżą Hitfist, ale z tego zamiaru na kilka lat z różnych powodów zrezygnowano. MON planuje jednak dozbrojenie posiadanych transporterów w wyrzutnie ppk co najmniej od 2015 roku. Jeszcze w lipcu 2017 resort zakładał zawarcie umowy w ub. r., co jednak nie nastąpiło do chwili obecnej.

Dziś obrona przeciwpancerna batalionów KTO Rosomak zapewniana jest przez nieliczne, przenośne wyrzutnie Spike-LR. Niezależnie od przygotowań do dozbrojenia istniejących transporterów, trwają realizowane przez Hutę Stalowa Wola i WB Electronics prace nad budową wieży bezzałogowej ZSSW-30, uzbrojonej w armatę 30 mm Bushmaster II (z możliwością konwersji do kalibru 40 mm) oraz w wyrzutnie ppk Spike. Produkcja tych wież, przeznaczonych dla nowo dostarczanych Rosomaków, jak i w dalszej przyszłości dla BWP Borsuk, powinna się rozpocząć w 2019 roku.

Komentarze (40)

 1. -CB-

  Żeby było śmieszniej, to w ostatni weekend podczas pikniku śmigłowcowego w Inowrocławiu był na wystawie RAK wraz z wozem dowodzenia i dowódca tego pododdziału usilnie mnie przekonywał, że Rosomaki od dawna są zintegrowane ze Spike\'ami, a pierwsze strzelania odbyły się już w 2005 roku, zaraz po zakupie.

  1. Ralf_S

   Bo z Rośkami zintegrowana jest drużyna piechoty, którą dawno temu zintegrowano ze Spike\'ami. Suma summarum Rosiek jest więc \"zintegrowany\" ze Spike\'ami :] Tylko jego wieża nie...

  2. -CB-

   Aaaaa, to by wiele wyjaśniało ;]

  3. Rosomak-S

   Zeby bylo smieszniej drogi kolego, zaden obecny tam dowodca nie mogl tak powiedziec. Usilnie apeluje o sluchanie ze zrozumieniem i nie sianie fermentu. Rosomak-S ktory tam sie znajdowal sluzy do przewozenia obslug ppk spike i posiada wewnatrz miejsce na pociski oraz wyrzutnie.

 2. JaJacek

  Czy jakiś izaelski bwp lub transporter został zintegrowany z ppk spike?

  1. Grzyb

   Żydzi od razu proponowali nam wieżę do Rosomaka z zamontowanym na niej Spike\'iem ale nasi wybrali wieżę Hitfist i stwierdzili, że nie będą przepłacać i sami zintegrują z nią ppk. Co ciekawe na oficjalnej str Leonardo widnieje informacja, że Hitfist ma w opcji wyrzutnie ppk. Czyli że nasi przedobrzyli.

  2. Marek1

   Jajacek - oczywiście, ze tak. Spike-LR/ER, NLOS(lokalna nazwa w/w ppk to Tammuz) są posadowione tak na KTO(Eitan), jak i gąsienicowych Namier na ok 1/4 ilości używanych pojazdów. Spike-LR/ER/NLOS w ilości aż 12 wyrzutni posiada również Pereh, czyli zaawansowany niszczyciel rakietowy na bazie kadłuba MBT M-60 Patton. CLU i ICLU Spike-LR są również montowane na terenowych 4x4. Wbrew dość powszechnej opinii różnorodnych \"ekspertów\", Żydzi w pełni korzystają z produktów własnego, doskonałego zresztą przemysłu zbrojeniowego.

  3. Butrym

   Ta, nasze zakłady miały to robić, widać jak robią. Skąd my to znamy. Swoją drogą jedna osoba powinna być odpowiedzialna za cały kontrakt/program np. pozyskania kto itd. i powinien za to beknąć. Przed wojną za nieprawidłowości przy zamówieniach dla armii generałów degradowano i do paki (przykład z historii: Rola Żymierski, w II RP zdegradowany do szeregowca, a w PRL marszałek. I tak to się za nami ciągnie)

 3. Wojakszejk

  Jedyny problem Mon-u to brak pieniędzy widzę komentarze każdy denerwuję na brak zakupów ale niech każdy weźmie kalkulator i policzy ile co kosztuje. Zadajce sobie trudu i poszukajce w internecie ile mon przeznacza na modernizację techniczną. Wniosek jest jeden brak kasy każdy oczekuje że zrobimy modernizację w roku i kupimy wszystko w jednym roku ale koszt Wisły to przekracza budżet całej modernizacji na cały rok. Fakt Mon sieje trochę dezinformację i informuje o analizach weszli na tą ścieżkę i nie potrzebnie za to wyleciał Pan Antoni. Jeżeli chcemy zrobić modernizację armii to musimy znaleść inne źródła finansowania może nawet dość drastycznie ale część pieniedzy które zostały się na OFE przesunąć właśnie na modernizację i w perspektywie czasu oddać to emerytom pod szyldem jakiegoś dofinansowania

  1. Infernoav

   10.5 mld PLN z czego do 5 mld na Wisłę. Za 5mld PLN to można wyremontować w danym roku wszystkie T-72 i PT-91 do standardu PT-91M2. Poza tym dokupić ppk. Można też jednocześnie robić Wiśle, Narew, czołgi i maskowania Lubawy na 5 lat. Kłopot w tym, że prócz Reginy, Popradu, Leopardów PL, Wisły, się nie ruszyło. Poza tym ograniczono deficyt w 2017 o 30 mld PLN, powinna wyjść spec ustawa przekierowująca z automatu 5 mld na modernizację armii i 5 mld na powstanie obrony cywilnej.

  2. Ralf_S

   Ale z tej kwoty żołnierze \"przejedzą\" jakieś 80%....

 4. skryba

  Od 10 lat kolejne rządy utrącają program wyposażenia Rosomaka w Spike\'i robiąc to specjalnie. Nie wiadomo dlaczego, tym bardziej,że HSW nie zrobi bezzałogowej wieży z Bushmasterem sprzęgniętym ze Spike\'ami. Komu zależy, aby Rosomaki były bezbronne wobec czołgów? OtoMelara zrobiła

  1. Autor

   A może chodzi o to, że dowództwo ma cynk, że ten pan, który na defiladzie zwycięstwa stał obok Putina, obiecał mu z okazji bardzo dobrych stosunków, że przekaże kody do swoich rakiet, w końcu najważniejszy jest byznes. Ja tylko sugeruję opierając się na tym jak potraktowano Gruzję i jak obecnie nisko oceniany jest nasz kraj na świecie. Ja nie piszę propagandy jednej lub drugiej strony, ja jestem patriotą i bardzo zawiodłem się naszym obecnym wielkim przyjacielem, w dodatku pamiętam jeszcze naszego poprzedniego wielkiego przyjaciela więc widzę, że to wszystko brudna polityka a my możemy wkrotce podzielić los narodu palestyńskiego. W dodatku widzę, że to USA prze do wojny lub wojen, myślą władze światowe na Brooklinie, że jak na dwóch poprzednich wielkich wojnach dużo się zarobiło, to teraz też się zarobi. Czy ONZ mógłby zażądać od państw pokojowego rozsądzania sporów pod rygorem wielkich kar, jakich to już niestety moja wiedza nie sięga, ale nawet USA nie powinny rozpoczynać wojny.

 5. Pio_64

  ...Ta , tylko ile lat trwają TE negocjacje i ile na to wydano ?...Niedługo będziemy mieli zapewne jubileuszowy festyn z największą orkiestrą wojskową NATO...I z tego możemy być dumni... :-)

 6. tom

  to jest nagla potrzeba. nie op, nie smiglowce....

  1. Lach_2017

   33 tysięcy kilometrów kwadratowych polskich obszarów morskich mielibyśmy bronić Rosomakami ze Spikami? Rozwój polskiego wojska nie powinien opierać się na referendalnych pomysłach tzw \"znafców\" tematu...

  2. bolo

   Chyba ważniejsza jest obrona 312 tysięcy kilometrów kwadratowych polskiego terytorium lądowego. Na morzu wesprą nas sojusznicy z NATO, mający przewagę we flocie, w przypadku wojsk lądowych to musimy sobie radzić sami na początku.

  3. Patcolo

   Bolo już wyobrażam sobie tą spjuszniczą flotę wpływającą na Bałtyk jak w 39

 7. Wieslaw

  Jak zwykle gadanie a wojsko w rozsypce

  1. ryszard56

   dobrze napisane pozdrawiam

 8. gosc222

  sratki tatki obiecanki cacanki ,juz dawno powinien być zintegrowany

 9. PRS

  ,,Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że trwają negocjacje w sprawie doposażenia transporterów Rosomak z wieżami Hitfist-30 w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.\" ,,(...) Z wcześniejszego oświadczenia MON wynikało natomiast, że podpisania umowy nie planuje się (...)\" Te negocjacje trwają już 15 lat. Jeszcze z 15 i te Rośki z wieżami Hitfist-30 przejdą do rezerwy lub się je zezłomuje. Czy jest jeszcze sens doposażać te wieże? Bardziej potrzebne są im dodatkowe ZSMU z optoelektroniką by oszczędzać serwomechanizmy napędów i maskowanie multispektralne z Lubawy. O nowoczesnych środkach łączności z Radmoru nie wspominając... Ppk integrować z nową wieżą i na tym skupić wysiłki bo będzie ona przeznaczona dla Borsuka.

  1. jurgen

   też mi wygląda na to , że nie ma się już co bawić z Hitfist jak przez tyle lat to się nie udało. Wystarczy zmiana organizacyjna w plutonie Rośków - 2 Rośki z wieżą Hitfist (bez Spików) + 2 z ZSSW-30 (ze Spikami). Pluton ma do odpalenia 4 Spiki na raz i w nogi - i to generalnie powinno wystarczyć. Dodatkowo w tych dwóch Roskach bez Spików na wieży - wynośne wyrzutnie Spików do działań w obronie i to generalnie załatwia sprawę bez inwestowania w stare wieże Hitfist.

  2. Marek1

   jurgen - wam to się chyba wydaje, że w przyszłym roku pojawią się już setki gotowych ZSSW-30. NIC z tych rzeczy, znając nasze realia(PGZ) będzie ich produkowane co najwyżej kilkanaście sztuk rocznie, a i to nie na pewno. Zresztą zdziwię się bardzo jeśli faktycznie produkcja ZSSW-30 zacznie sie w 2019r

  3. DeZoo

   A wam Marek1 to się chyba wydaje, ze podpisanie umowy na doposażenie Hitfista w Spike-i to ruszy od 1 stycznia 2019 roku i to w tempie 50 rośków na miesiąc? Jak do końca 2019 roku podpiszą w końcu umowę to będzie ogromny sukces - wątpię, żeby tak się stało. Co mówić o realnym doposażeniu... To potrwa jeszcze dekadę i wcale nie przesadzam - więc po cholerę? Zachowajmy moce produkcyjne na produkowanie ZSSW-30 a nie rozdrabniajmy się na głupie modernizacje.

 10. zuch6

  Czemu nie robimy tej bezzałogowej wieży z oerlikonem 35mm na którego mamy licencję tylko z Bushmaster II? jeśli jest możliwość konwersji do 40mm znaczy jest zapas i oerlikon by nie był za ciężki. Szkoda tej licencji bo parametry 35mm oerlikona są dużo lepsze niż 30mm Bushmaster II.

  1. yuki

   Bo KDA 35mm waży 695kg, a Bushmaster tylko 156kg. Do tego KDA jest 1,3 metra dłuższa, ma znacząco większy odrzut, a amunicja 35mm jest dużo droższa. Poza tym w ramach offsetu dla programu Wisła zdaje się dostaniemy licencję na Bushmastera więc to że mamy licencję na KDA nie ma już znaczenia.

  2. ZZZ

   Niech zgadnę... Może dlatego, że Bushmaster II waży ponad 4 razy mniej niż KDA?

  3. ROBERT T

   KDA to armata OPL , ot co.

 11. bryxx

  Ciekawe kto unieważnił przetarg w myśl którego Spike miał być zintegrowany z Rosomakiem, ze śmigłowcami bojowymi i innymi pojazdami oraz miała powstać zakład produkujący Spike, ten co w Niemczech powstał. Czyżby to nie był dzielny Minister M. ? Jak to było z ta umową?

 12. Marcin Kleinowski

  Moim zdaniem na ten moment ta integracja jest zupełnie niepotrzebna (ZASKOCZENIE ?) i to zbędne wydawanie pieniędzy - będzie ona kosztowna. Skoro niedługo powinna być wieża zssw-30 to ja bym postawił na wymianę. Wieża Hitfist jako dwuosobowa wieża załogowa po doposażeniu w głowicę lepiej będzie się sprawdzać na pojadach rozpoznawczych, a więc mogłaby trafić również na Borsuki. Jeżeli mamy 359 wież Hitfist, to z tego: -około 80 będą stanowić Rosomaki rozpoznawcze (tu nie chcę się spierać o dokładną liczbę). -16 mogą stanowić wozy rozpoznania artyleryjskiego -jeżeli zostawimy w kompani 5 Rosomaków z Hitfist (po jednym w plutonie i jeden w sekcji dowodzenia) to mamy 8x4x4= 128 pojazdy Razem to daje 224, a reszta wież ląduje na rozpoznawczych Borsukach.

  1. Podbipieta

   Żadne zaskoczenie.Jedyne rozsądne wyjście.Przerabianie SKO i pancerza za kolosalną kasę pod Spajki to dopiero będzie zaskoczenie i totalna głupota.

  2. Marek1

   Oczywiście, za to NIEposiadanie od 1,5 dekady żadnego pojazdowego syst. ppk w WP NIE jest totalną głupotą. Może Waćpan masz jakoweś nowe wieści o słynnym już mitycznym Piracie ?? Jak pamiętam Waćpana posty z przed roku to w jednostkach powinno być ich już z kilkaset sztuk ...

  3. Infernoav

   Przecież już zapowiedziano, że nowe wieżę mają być tylko dla nowych Rosomaków. Poza tym, w jaki sposób dozbrojenie Rosomaka w Epokę ma wpływać na znaczne koszta, prócz robocizny i kosztów pocisków oczywiście.

 13. clash

  Kiedy Rosomok bedzie z integrowany ze Spike? Uwaga odpowiadam . Na sw Dygdy. Czyli nigdy

 14. Olo

  To jest sprawa dla SKW. Jeśli SKW się tym nie interesuje, to działalnością SKW, a raczej jej brakiem powinna się zainteresować prokuratura.

 15. cdee

  \"za trzydzieści pare lat , jak dobrze pójdzie..\"

 16. hihi

  Nie do konca kumam w czym jest problem? Rakiete przyczepiamy do rosomaka. rozkrecamy konsole operatora i kamere przyczepialmy na obudowie, a reszte przyczepiamy wewnatrz wiezy. Calosc laczymy kabelkami i juz. Nad czym tu dumac tyle czasu.

 17. Lewak

  Integracja wieży Hitfist z wyrzutnią Spike LR jest niezwykle trudnym technicznie i kosztownym przedsięwzięciem , ponieważ trzeba dokonać głębokiej modyfikacji zarówno napędu wieży , który nie jest przystosowany do tak dużego obciążenia , jakie stwarzają 2 opancerzone wyrzutnie Spike LR , jak i przystosowania optoelektroniki wieży , która nie jest kompatybilna ze Spike LR. Nie licząc nawet opłat licencyjnych za nowe wyrzutnie montowane na wieżach , zmiany w konstrukcji wieży są niezwykle kosztowne. W związku z tym należałoby zapytać o sens tej operacji , tym bardziej ,że mające dużą masę wyrzutnie ograniczają możliwość pływania Rosomaka. Być może lepszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z tej integracji i zbudowanie wyspecjalizowanych, pozbawionych wież ppanc Rosomaków , wyposażonych w moduł uzbrojenia złożony z km 12,7 mm i poczwórnej wyrzutni Spike LR. Zastosować można do tego celu tzw. małego 6-kołowego Rosomaka. Na wieżach Hitfist zwykłych Rosomaków można przymocować uchwyty na przenośne wyrzutnie Spike LR. Jestem pewny ,że MON nigdy nie podpisze umowy na integrację wież Hitfist z Spike LR i będzie czekał na polskie wieże.

  1. no nie

   To na serio? Przecież Spike to jest broń przenośna, bez odrzutu, można ją z powodzeniem odpalać z małego ATV i takie powinny być nośniki tej broni, małe i trudno wykrywalne a nie kobyły typu Rosomak. Gdzie w tym wszystkim podstawowa inteligencja?

  2. sorbi

   \"Jestem pewny ,że MON nigdy nie podpisze umowy na integrację wież Hitfist z Spike LR i będzie czekał na polskie wieże\". A ja jestem pewien, że podpiszą umowę i zintegrują je, bo takie Rosomaki (bez ppk), to co najwyżej nadają się do Afganu i walk z Talibami, czy ISIS, a nie z regularną armią. Nasi generałowie głupi nie są i dobrze zdają sobie z tego sprawę. Problem w tym, że 8lat kanibalizacji budżetu MON-u (grubo ponad 10mld zł) za poprzedniej ekipy jeszcze bardziej spiętrzyło zaległości modernizacyjne i trzeba coś przesunąć (opóźnić), żeby coś innego pozyskać.

 18. Zet

  10 lat juz to ingegruja i wprowadzaja.

  1. Harry 2

   To jest integracja integracji. Dlatego tak długo to trwa

  2. Marek

   A słyszałeś może coś o tym, że prowizorki zwykle są najtrwalsze? Tak to już z nimi jest, że jeśli się je wprowadzi, to później wszelkie poprawki mają niski priorytet. Więc jak się robi coś, należy robić to od razu porządnie.

  3. Anni

   Mój Ojciec z moją Matką integrowali się 50 lat i też im nie wyszło...

 19. Box

  Kolejny sztuczny problem będący następstwem połączonych sił pływania i latania. Zrezygnujmy z przewożenia transporterow herkulesemi, a większość problemów się szybko rozwiążą tez odnośnie np kryla

 20. Pewny

  Szkoda że 10 lat stracono bezpowrotnie. Cieszę się że nadrabiamy systematycznie tamte zaległości.

  1. Viktor

   Systematycznie to uwalane są kolejne przetargi/projekty.

  2. ABC

   Tzn. co nadrobiono?

 21. Raca

  Zmiana ekipy rządzącej pociąga za sobą zmianę priorytetów a przecież potrzeby armii są w miarę niezmienne. Jak trzeba było kupić samoloty do wożenia VIP-ów to się chłopaki w pół roku sprężyli.

  1. Grzyb

   Doprawdy nie rozumiem, że takie rzeczy trzeba tłumaczyć dorosłym ludziom: samoloty dla vip- ów były potrzebne, bo w wypadku lotniczym zginęło 96 osób z rządu RP z urzędującego prezydentem na czele. Latali szrotem i skończyło się tragedią. Jedyne do czego można się przyczepić to do tego, że kupiono samoloty nie z pieniędzy z budżetu, tylko z MONu.

  2. Jaro

   Tylko pilotów nima.

  3. ABC

   Samoloty kupili bez przetargu bo była nagła potrzeba. Teraz prezydent lata liniami rejsowymi bo piloci wyszkoleni będą za dwa lata. Pieniądze zamrożone, samoloty się starzeją moralnie i fizycznie. Gdzie logika? Chcieliśmy się przypodobać Amerykanom. No to mamy Homara i ustawę 447. Nie ma miłości jest tylko biznes. Kiedy my się tego nauczymy??????

 22. kriss

  Brak słów co się wyrabia w tym MONie :( Tyle lat negocjować bez rezultatów i nadal nie wiadomo czy coś z tego będzie :)

  1. ok

   co przez 8 lat w tej sprawie zrobiła PO

  2. to bez znaczenia

   Tu nie o negocjacje chodzi ale o pieniądze. MON ma za mało pieniędzy i dlatego robią dobrą minę do złej gry. Według rządzących są ważniejsze potrzeby od zwiększenia siły bojowej naszej armii. Przykładem może być \"genialny\" program Strzelnica w każdym powiecie, sam w sobie program mógłby okazać się przydatny gdyby nie jedno ALE. Obywatele nie posiadają broni...

  3. jsr

   dosyc pisania w stylu beci ,Polcy i polacy przez osiem lat itd,,,, kogo to już obchodzi ,obiecuja od prawie trzech lat że będzie na wszystko i jest na dojenie i zapychanie własnej kieszeni

 23. Jaś

  To ile czasu można negocjować ?

 24. przeciek z MSPO

  A przecież jest gotowe rozwiązanie - przełożyć wieże z BWP-1. Wszystko jest tam zintegrowane i gabaryty pozwalają na zachowanie pływalności i transport lotniczy. ;)))

 25. 3bit

  Never ending story.