Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Miny kluczem na polu walki. Belma deklasuje produkcję konkurencji

Głowice bojowe Belma S.A.
Głowice bojowe produkcji Belma S.A.
Autor. Belma S.A.

Dla Defence24.pl wywiadu udzielił Jarosław Zakrzewski, Członek Zarządu, Dyrektor Badań i Rozwoju Sprzedaży i Marketingu firmy Belma. Po raz trzydziesty pierwszy Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” S.A. wzięły udział w międzynarodowych targach MSPO 2023. Bydgoska Belma należą do najstarszych zakładów przemysłowych w regionie kujawsko – pomorskim. Początek działalności firmy datuje się na 1868 rok. Rozpoczynając od zakładu ślusarskiego firma produkowała kolejno urządzenia dla kolejnictwa, motoryzacji, przemysłu zbrojeniowego, górnictwa i realizowała różnego rodzaju usługi przemysłowe.

Reklama

Obecnie to nowoczesna firma pod względem technicznym i organizacyjnym, zdolna zaspokajać potrzeby wymagających klientów z kraju, Unii Europejskiej jak i świata. Pojazd minowania narzutowego kr. Baobab-K jest efektem pracy konsorcjum spółek z Grupy Kapitałowej PGZ. W skład konsorcjum, którego liderem jest HSW S.A., wchodzą m.in. BZE Belma S.A., JELCZ S.A. oraz Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej Nasza spółka jest producentem systemu miotania min służącego do automatycznego narzutu min, w wyniku którego tworzone jest w bardzo szybkim tempie pole minowe przeciwko lekkim i ciężkozbrojnym pojazdom militarnym. W skład systemu wchodzą: miotacze, kasety zaelaborowane minami narzutowymi MN-123. System miotania zamontowany jest na podwoziu 8x8 produkowanym przez spółkę Jelcz S.A. Belma zajmuje się przede wszystkim produkcją specjalną w zakresie min przeciwpancernych, zapalników, miotaczy min oraz wykrywaczy min. Produkcja cywilna obejmuje m.in.: aparaty elektryczne dla górnictwa i przemysłu chemicznego, urządzenia przeciwwybuchowe oraz świadczy usługi z zakresu obróbki metali i przetwórstwa tworzyw dla przemysłu (obróbcze, galwaniczne, pomiarowe).

Reklama

Materiał sponsorowana

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

  1. eee

    Nie posiadamy tak nowoczesnych min jak niekt.kraje NATO, Niektorzy producenci mogliby wejsc na rynek z amunicja do Carl Gustaw , np. licenyjna I do RPG, jak to jest ze nasza droga amunicja krazaca z dedykowanymi glowicami jest skutecznie zastepowana tania amunicja do rpg. Mpze opanowalibysmy magie z przed lat.

    1. Seb66

      #eeeee A ile państw posiada tak inteligentne miny jakie posiada....Polska? I do tego WŁASNE? A saperzy "takiego" nawet USA przyznali po porównaniu na tym samym poligonie amerykańskiego "stawiacza min" z Baobabem , że Baobab JEST LEPSZY. Czyli nawet USA NIE MA tak dobrego sprzętu jakim JEST Baobab. Jedyny NASZ problem, to taki że to MON NIE CHCE ich kupować, bo zakup śmiesznych 24 szt to ŻART, a nie realne wzmocnienie naszych obronnych zdolności.. MON nie widzi problemu by mieć aż 3 budżetowe "fregaty" i aż 6 bezbronnych niszczycieli min, ale sprzętu do blokowania ruchu rosyjskich czołgów już nie? Miny i sprzęt pożyczymy od....Finów czy Szwedów?

  2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Kolejny niedoceniany przez MON asymetryczny środek walki, efektywny w kalkulacji koszt/efekt, który zastosowany w dużej ilości zupełnie zmienia skokowo skuteczną obronę nie tylko na poziomie operacyjnym, ale także strategicznym. Tyle, że to wymaga setek zautomatyzowanych Baobabów [czy raczej dronów: lądowych i powietrznych] i setek tysięcy, a właściwie milionów min. Bo zamówienie 24 Baobabów-K za miliard i min za drugie tyle, to najwyżej 10% tego co potrzeba, by ilość przeszła w strategiczną nowa jakość obrony strategicznej. Zwłaszcza ilość min jest tu krytyczna dla zbudowania ciągłego pasa kontrolowanej obrony od Królewca po Ukrainę. Dopiero to pozwoli domknąć kontrolowana obronę inteligentnymi minami.

  3. PGR

    Niech MESKO przystosuje do zrzucania z guadrocopterów samą głowice z RPG Komar

  4. DIM1

    W czym "deklasuje konkurencję" i jaką konkurencję ? A jaka jest skala produkcji tych min ? W samej tylko wojnie w Jugosławii użyto wielu milionów min. Na Ukrainie na pewno też, jeśli nie jeszcze więcej...

    1. Lech6

      Słuchałeś wywiadu? Podaję skalę produkcji i różnice skuteczności min belmy i konkurencji. Chyba przeczytałeś tylko podpis pod materiałem filmowym.

    2. DIM1

      @Lech6 No to przypomnij sobie historię polskich przewag lotniczych nad Niemcami, z lat 30-tych. Na zawodach oczywiście. Bo potem królowała jednak Luftwaffe. Skala !

    3. Seb66

      Dim1. No oczywiście. Przecież od lat 30 tych polskiego raczkującego po 200 latach niewoli panstwz do wspolczesnych min z Belmy... prosta, raptem 90-o letnia droga? DIM , weź i ogarnij się. Wstydu oszczędź! Kto normalny TO porówna ? Miny i samoloty? Lata 30-te po zaborach z dzisiejszym przemysłem? Dlaczego nie odniesiesz inteligentnych min z Belmy do np. Pioruna? Bo nie pasują do twej prześmiewczej tezy?

  5. Seb66

    Dla wątpiących w możliwości BELMY przypomnę, że mają w swym dorobku nawet minę ...przeciw śmigłowcom oraz ppanc kierunkowe miny "inteligentne" (atakujące boczne lub tylne pancerze np. czołgów) gdyż mogące obracać głowicę bojową w kierunku jadacego pojazdu tak by zaatakować jego najsłabsze elementy. Oraz lekkie (raptem nędzne 7kg wagi) miny kierunkowe które WOT mógłby instalować na ....drzewach, co pozwala na uderzenie w czołg z dystansu w słabiej chronione opancerzenie górnych części. Pomysły mają, tylko z jakichś powodów MON nie chce kupić tak skutecznej broni dla WP. Ktoś wie dlaczego tak łatwo wydajemy miliardy na Mieczniki, ale "żyłujemy" się by kupić jedną z najskuteczniejsxych na wrogie pojazdy broni? I do tego z polskiej firmy?

  6. bezreklam

    Sadzac po wojnie na Ukrainie i tysiacami kalek....(Wczoraj UK podalo ze ok 15 tys Ukrainsich zolnezy stracilo prznajmiej jedna konczne, - sa przadki i 3 konczyn) A w calej 2 wojnie switwej bylo w Uk takich przadkow 12 tys

  7. rwd

    Dobrze postawione i bronione pola minowe są trudne do sforsowania co można zauważyć na Ukrainie. Dlatego na minach nie należy oszczędzać.

Reklama