Przemysł Zbrojeniowy
Miliard na obronność UE. Polska zbrojeniówka niemal nieobecna
Komisja Europejska opublikowała wyniki konkursu dotyczącego finansowania prac z Europejskiego Funduszu Obronnego na rok 2023. Na prace badawcze (research) i rozwojowe (development) przeznaczono nieco ponad miliard euro. Polska państwowa zbrojeniówka otrzyma niewielką część tych funduszy, choć prywatne firmy, w tym podmioty spoza klasycznego sektora obronnego oraz uczelnie i instytuty badawcze, uczestniczą w programie w większej liczbie.
- Komisja Europejska opublikowała wyniki kwalifikacji wniosków do Europejskiego Funduszu Obronnego.
- Polskie podmioty są obecne w jednej trzeciej projektów, ale tylko w jednym mają rolę lidera.
- Stosunkowo najwięcej jest uczelni i instytutów badawczych oraz firm prywatnych, polska państwowa zbrojeniówka ma niewielką rolę.
- Zdaniem PGZ po części jest to spowodowane strukturą Funduszu i ograniczeniami wynikającymi z jego specyfiki.
Zgodnie z informacją Komisji Europejskiej przyznano łącznie 1,031 mld euro, z czego 766 mln zostanie przeznaczonych na projekty rozwojowe (do budowy prototypów włącznie, ale bez zakupów), a 265 mln – na projekty badawcze do piątego poziomu gotowości technologicznej (ang. Technological Readiness Level, TRL), skupiające się na rozwoju technologii.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie