Spółka Mesko S.A. wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) zawarła dwie umowy z Politechniką Świętokrzyską dotyczące współpracy badawczo-rozwojowej i naukowej oraz kooperacji w projekcie związanymi z technologią rakietową. Porozumienia te mają pozwolić na uzyskanie wymiernych korzyści w wymiarze naukowym i praktycznym przez obu partnerów.
Uroczystość podpisania odbyła się 1 grudnia br. w siedzibie spółki. Umowy ze strony Mesko S.A. podpisali Prezes Zarządu Tomasz Stawiński i Wiceprezes Zarządu Gabriel Nowina Konopka, natomiast ze strony Politechniki Świętokrzyskiej porozumienie sygnował JM Rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba.
Czytaj też: Mesko z kontraktem na amunicję do Pilicy
Pierwsza z umów dotyczy wieloletniej współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej, w szczególności w zakresie: inicjowania i prowadzenia wspólnych prac naukowo-badawczych ukierunkowanych m.in. na innowacyjne rozwiązania w zakresie obronności. Mesko w komunikacie podkreśla, że porozumienie przewiduje również działania mające na celu pozyskanie dofinansowania na realizację projektów badawczych i rozwojowych, finansowanych w ramach krajowych i międzynarodowych programów oraz tworzenie warunków do podnoszenia kompetencji zawodowych pracowników Spółki poprzez studia podyplomowe lub doktorskie na wydziałach Politechniki Świętokrzyskiej.
Czytaj też: Mesko z kontraktem na amunicję do Pilicy
Ważne miejsce zajmować będzie również tworzenie warunków do wykonywania przez studentów Uczelni projektów inżynierskich zbieżnych z potrzebami Spółki i wzajemne świadczenie usług w zakresie udostępniania laboratoriów dydaktycznych i badawczych oraz aparatury badawczej, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Umowa zakłada też organizowanie i współorganizowanie kursów specjalistycznych, warsztatów i konferencji naukowo-technicznych z obszarów wiedzy interesujących partnerów, a także – co szczególnie ważne - wzajemną wymianę doświadczeń w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych, między innymi poprzez udostępnianie materiałów informacyjnych i naukowych oraz wymianę informacji o zakończonych pracach naukowo-badawczych i rozwojowych.
Druga z zawartych umów dotyczy współpracy Mesko S.A. z Politechniką Świętokrzyską przy projekcie realizowanym przez pracowników Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Katedry Technik Komputerowych i Uzbrojenia, pt. „Innowacyjny układ wykonawczy sterowania kierunkiem wektora ciągu silnika rakietowego” finansowanym z NCBiR w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.
Mesko S.A. to należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej producent amunicji i systemów rakietowych. W ofercie spółki są m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, amunicja mało-, średnio- i wielkokalibrowa różnych typów, niekierowane pociski rakietowe, oraz przeciwpancerne pociski kierowane Spike, budowane na izraelskiej licencji. Spółka prowadzi również prace rozwojowe, między innymi nad Amunicją Precyzyjnego Rażenia kalibrów 120 i 155 mm (odpowiednio do moździerzy Rak oraz haubic Krab i Kryl) oraz przeciwpancernym pociskiem kierowanym Pirat.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie