Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Media: Hanwha dostarczała sprzęt do Rosji. Koreański koncern odpowiada

Autor. Hanwha

Koncern Hanwha Precision Machinery, będący częścią Grupy Hanwha, dostarczył do Rosji wyposażenie warte 13,7 mln USD od marca 2022 roku. Obecnie spółka AO IPK Finval, która była jego odbiorcą, została objęta sankcjami USA – pisze The Insider. Do sprawy odniósł się koreański koncern, który podkreślił w oświadczeniu, że przestrzega wszystkich przepisów w zakresie kontroli eksportu.

Reklama

Portal The Insider opublikował informację o objęciu na początku listopada br. sankcjami Departamentu Stanu rosyjskie spółki AO IPK Final, która wcześniej była odbiorcą Hanwha Precision Machinery. Koreański koncern sprzedawał oprzyrządowanie do produkcji. Według The Insider, cała Grupa Hanwha wyeksportowała do Rosji od marca 2022 do lutego 2023 roku towary na kwotę 22,3 mln USD, z czego 9,5 mln dolarów przypadało na Hanwha Precision Machinery.

Reklama

W kwietniu 2023 roku władze Republiki Korei rozszerzyły ograniczenia w kontroli eksportu do Rosji, uwzględniając przy tym między innymi oprzyrządowanie do produkcji. Publikacja The Insider zasugerowała, że dostawy narzędzi były kontynuowane po kwietniu 2023 roku, ze względu na wykorzystanie nieprecyzyjnych zapisów w regulacjach, jakie wprowadził rząd w Seulu. Podano, że od marca 2022 do lipca 2023 roku Hanwha Precision Machinery uzyskała przychody z eksportu do Rosji wartości 13,7 mln USD.

Czytaj też

W oświadczeniu Hanwha Precision Machinery zaprzeczyła, że dostawy narzędzi były kontynuowane po kwietniu 2023 roku, podkreślając że po tym czasie firma nie uczestniczy w żadnych relacjach biznesowych z Rosją objętych ograniczeniami. Wskazano, że „stwierdzenie w artykule dotyczące narzędzi sugerujące, że „kontynuowane były po kwietniu 2023” jest nieprawdziwe”. Spółka przyznała, że była zaangażowana „w działalność związaną ze sprzedażą narzędzi w wielu krajach, w tym w Rosji, z pełnym przestrzeganiem przepisów i prawa międzynarodowego.”.

Reklama

Ponadto, rząd Republiki Korei stwierdził, że przepisy dotyczące kontroli eksportu nie zostały naruszone w związku z wcześniejszymi transakcjami handlowymi Hanwha Precision Machinery z Rosją. Hanwha Precision Machinery nigdy też „nie handlowała z producentami broni” w Rosji.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl przedstawiciele Hanwha Precision Machinery podkreślili, że spółka potwierdziła zgodnie z zapisami kontraktu, że dostarczany sprzęt nie był przeznaczony dla firm z sektora obronnego. Jeśli więc wyposażenie zostało przekazane rosyjskiej zbrojeniówce, musiało odbyć się to za pośrednictwem lokalnej firmy, choć na ten moment faktu przekazania wyposażenia do rosyjskiego przemysłu obronnego nie da się zweryfikować. Dodano, że nie jest prawdą iż miały miejsce bezpośrednie kontrakty biznesowe pomiędzy koreańską spółką a rosyjskimi firmami sektora obronnego. Jednym z pośredników Hanwha Precision Machinery była firma, objęta obecnie sankcjami USA.

Hanwha Precision Machinery należy do koreańskiej grupy przemysłowej Hanwha. Jej członkiem jest też Hanwha Aerospace, która produkuje haubice K9 używane m.in. w Polsce, Norwegii, Finlandii i Estonii, a także wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo. Podwozia na bazie konstrukcji K9, produkowane na licencji w Hucie Stalowa Wola, są używane w haubicach Krab, wykorzystywanych bojowo na Ukrainie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. Odyseus

  Rosja od początku wojny miała kupić różnych maszyn i lini produkcyjnych na świecie za około 150 mld $ , także żebyśmy się za parę lat nie zdziwili jaka to ona tępa, uzależniona i zacofana ... jak to wszystko zacznie u nich hulać , od początku o tym mówiłem , największym zagrożeniem tej wojny jest ten efekt trampoliny technologicznej i organizacyjnej który zawsze występuje gdy jakieś Państwo prowadzi wojnę ...

 2. Cyber Will

  Co to jest przy SKALI kooperacji niemieckich firm z Moskwą (np. Walter AG, Schunk GmbH, Kemmler GmbH,)

  1. MiP

   Cyber Will a Węgrzy współpracują z ruskimi na całego i nawet się z tym nie kryją a nasz MON całkiem niedawno zamówił węgierskie radary rozpoznania pola walki

 3. bezreklam

  Ropa z Rosji jest kupwana pzrez Wegry (maja pozwolnie na ominicie sankcji) i potem wegry sprzadaja ja Ukrainie. *( firma MOL) Ukrainskei czolgi wiec kozrstaja z tego ze sankcje sie omija i dzieki Wegrom maja czym jezdzic

 4. bezreklam

  Putanie - czy te sankcje sa zgodne z prawem miedznadrowym czy raczej je lamia.

 5. MiP

  Jak był artykuł o brazylijskich samolotach transportowych i ktoś pisał że powinniśmy je kupić to wyborcy pisu pisali że nie powinniśmy kupować nic z kraju który współpracuje z ruskimi.A co się okazuje ze nasi nowi przyjaciele z Korei współpracują z ruskimi 🤣

  1. Franek Dolas

   Można się było tego spodziewać. Uwertura dla porzucenia współpracy z Koreą za dostarczanie urządzeń do produkcji za raptem 22 mln (jakiś promil przychodów Hawanah). Niech panowiez D24 napiszą jakie pieniądze zarabiali i zarabiają państwa UE w tym głównie Niemcy I Francja.

  2. szczebelek

   Przyjaciele z UE dalej handlują z FR przez podstawione firmy w Turcji i Chinach 🤣😂

  3. MiP

   szczebelek zapomniałeś wspomnieć o Polsce - Według danych Eurostatu i Forum Energii w 2022 roku Polska kupiła od ruskich gaz LPG za 710,3 mln euro podczas gdy reszta UE kupiła za łączną sumę 417 mln euro.Jesteśmy na tym polu numer jeden w całej UE.Rząd mówi o sankcjach a robi zupełnie coś innego

Reklama