Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MBDA: Udany test laserowego efektora do zwalczania dronów

Fot. MBDA Deutschland
Fot. MBDA Deutschland

Firma MBDA Deutschland poinformowała o udanej próbie efektora laserowego, za pomocą którego zestrzelono miniaturowy bezzałogowy statek powietrzny. Efektor namierzył, śledził i zneutralizował wyznaczony cel.

Próbę, o której poinformował producent efektora, przeprowadzono w maju tego roku na poligonie w Schrobenhausen. Cel manewrował w odległości ok. 500 m, został zniszczony w ciągu kilku sekund od startu. MBDA Deutschland podkreśla, że zastosowana w jej efektorze technologia wielofazowego naprowadzania wiązki laserowej, złożonej z promieni licznych laserów mniejszej mocy, jest nowatorska na skalę światową i jest efektywnym rozwiązaniem narastającego problemu niepożądanych bezzałogowych aparatów latających małych rozmiarów. O tym, jak niebezpieczne mogą być to urządzenia, mogą świadczyć niedawne przeloty niezidentyfikowanych, bezzałogowych statków powietrznych nad elektrowniami atomowymi we Francji, czy rozbicie się małego drona w odległości zaledwie dwóch metrów od kanclerz Niemiec Angeli Merkel, do czego doszło w czasie mityngu wyborczego w Dreźnie w 2013 r.

Efektor produkcji MBDA zaspokaja lukę rynkową, brak bowiem skutecznego środka zwalczania zagrożeń tego rodzaju, działających na niewielkich odległościach.  Skuteczność przeciwdziałania zapewnia unikatowy system śledzenia celu i relatywnie duża moc efektora.

MBDA Deutschland pracuje także nad efektorami o większej mocy i zasięgu rażenia, prace nad nimi trwają od kilku lat, natomiast próby poligonowe przeprowadzane są od 2012 r. Docelowo firma zamierza oferować skalowalny system laserowej obrony dookólnej, skuteczny przeciwko szybkim i zwrotnym celom małej i średniej wielkości (minidrony, pociski rakietowe, pociski moździerzowe), działający na małych i średnich odległościach (do ok. 3000 m).

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. RR

    To jest przyszłość. Drony będą stanowiły coraz większe niebezpieczeństwo i będą się rozpowszechniać. Prócz rozpoznania dojdzie dywersja i terroryzm. To tylko kwestia czasu, gdy jacyś narwańcy włożą ładunek wybuchowy do cywilnego drona i spróbują akcji na jakimś polityku...

Reklama