Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MBDA dostarczy uzbrojenie dla greckich Rafale

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Wraz z umową dotyczącą zakupu przez Grecję 18 samolotów Dassault Rafale kraj ten zakontraktował również pakiet uzbrojenia produkcji MBDA. Obejmuje ono m. in. rakiety powietrze-powietrze MICA i Meteor oraz pociski manewrujące SCALP/Storm Shadow.

Generał broni Theodoros Lagios, dyrektor generalny ds. inwestycji i uzbrojenia greckiego Ministerstwa Obrony oraz Eric Béranger, prezes MBDA, podpisali 26 stycznia 2021 roku kontrakt dotyczący pakietu uzbrojenia dla tych 18 myśliwców Rafale przeznaczonych dla sił powietrznych Grecji. Uroczystość zawarcia umowy odbyła się w Atenach w obecności francuskiej minister sił zbrojnych Florence Parly oraz greckiego ministra obrony Nikolaosa Panagiotopoulosa.

Czytaj też: Pół miliarda funtów na rakiety dla brytyjskich F-35B

Pakiet uzbrojenia zamówiony dla nowych samolotów jest bardzo podobny do arsenału myśliwców Mirage 2000 i Mirage 2000-5, obecnie eksploatowanych przez greckie siły powietrzne. Oprócz wspomnianych rakiet przeciwokrętowych AM39 Exocet, Rafale otrzymają m. in. pociski manewrujące SCALP oraz pociski powietrze-powietrze MICA i rakiety powietrze-powietrze dalekiego zasięgu Meteor. Są to najnowocześniejsze rodzaje uzbrojenia lotniczego oferowane obecnie przez koncern MBDA.

Meteor należy do kategorii BVRAAM (Beyond Visual Range Air-to-Air Missile). Pocisk jest naprowadzany metodą aktywną i napędzany przez, pracujący w trybie ciągłym, silnik strumieniowy (pozwala to na lepsze manewrowanie pocisku w locie, także w końcowej jego fazie), który jest uruchamiany przez silnik rakietowy na paliwo stałe. Zasięg przekracza 100 km.

MICA to rodzina francuskich pocisków powietrze-powietrze. Rakiety weszły do służby odpowiednio w 1996 roku (w wersji MICA RF) i 2000 roku (MICA IR) i mogą razić cele odległe do 50 km. Od 2018 roku we Francji trwają prace nad nową generacją tych pocisków, o powiększonych zdolnościach bojowych.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/polityka-obronna-i-bezpieczenstwa-narodowego-nowej-zelandii-w-xxi-wieku/
Reklama 

Reklama

Komentarze

    Reklama