Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Łotewska marynarka odebrała kolejny patrolowiec

Prototypowy patrolowiec Skrunda- fot. Andrzej Nitka.
Prototypowy patrolowiec Skrunda- fot. Andrzej Nitka.

W porcie w Liepāji odbyła się uroczystość podniesienia bandery na patrolowcu Rēzekne (P-09), piątej i ostatniej jednostce typu Skrunda zamówionej dla łotewskiej marynarki wojennej.

Patrolowce tego typu są katamaranami o małej powierzchni styku z wodą SWATH (Small Water Plane Area Twin Hull). Ich projekt został opracowany przez mającą duże doświadczenie w budowie takich jednostek niemiecką stocznię Abeking & Rasmussen.

Głównym zadaniem tych okrętów jest patrolowanie obszarów morskich, jednak dzięki dużej powierzchni użytkowej i możliwości wymiany wyposażenia mogą również służyć jako jednostki hydrograficzne, ochrony środowiska, bazy płetwonurków a nawet okręty przeciwminowe.

Kontrakt na budowę tych jednostek o wartości 75 mln USD został podpisany w 2008 r. Trzy z nich powstały w stoczni niemieckiej, zaś dwa pozostałe w tym również Rēzekne (wod. 14.10.2013 r.) w łotewskiej stoczni Riga Shipyard.

(AN)

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. ryszard56

    Myślę Panowie ,że KTOŚ to sabotuje,Komuś bardzo zależy żeby Polska była biedna i słaba,zniszczono nasze zakłady ,stocznie ,zniszczono wojsko i gospodarkę ,ludzie pracują za darmo ,albo muszą wyjeżdżać na zachód i tam pracować za marne pieniądze,a My mamy wszystko i nie mamy nic ,CIEKAWE???

  2. Martinez

    Gratulować no i pozazdrościć. U nas tego typu jednostkę budowano by zapewne 11 lat jak nie więcej. A na końcu okazałoby się że nie starczyło funduszy

  3. patriota

    Żenujący jest fakt, że Łotwa potrafi konsekwentnie zrealizować program zakupu oryginalnych i tanich katamaranów, Indonezja budować nowatorskie i także tanie trimarany, a w Polsce bezwład i bierność. W biurach projektowych, w stoczniach (tych, co przetrwały), w dowództwie. Prostej, taniej (np.: za 40-45 mln USD, długość 80-85m, wyporność 2000t) jednostki pływającej nikt nie potrafi zaprojektować zbudować, dostarczyć marynarce. Inna instytucja: MOSG także kilkukrotnie szukał dostawcy małego okrętu patrolowego (60-65m).

  4. Darek

    Ciekawe czy też był ,,dialog techniczny" bo jak wiadomo bez niego nasz MON nie wie czym się rożni okręt od statku, bo jak nie było to pewnie szybko pójdzie na dno... ;)

  5. NAVY

    Mały [kraj] a potrafi....