Libia otrzymała od Rosji druga partię przeciwpancernych kompleksów „Chryzantema-C”. W sumie dostarczono 10 pojazdów, które dołączyły do 4 maszyn przekazanych w 2010 r.
Pierwsze pojazdy kompleksu „Chryzantema-C” (9K123/9M123wg. NATO AT-15 Springer) dostarczono do Libii jeszcze za czasów dyktatury Kadafiego. Obecne przekazano uroczyście 24 września br. w bazie libijskich sił powietrznych Mitiga Air w Tripoli. W ceremonii wzięli udział szef sztabu armii libijskiej i dowódca libijskich wojsk lądowych. Na czele rosyjskiej delegacji stał ambasador Rosji w Libii.
„Chryzantema-C” to najnowszy rosyjski system przeciwpancerny, który jest reklamowany jako najlepszy na świecie w swojej klasie. Jest on produkowany przez kołomieńskie zakłady maszynowe w Kołomnie (miasto na południowy wschód od Moskwy), należące do holdingu Rostex „Wysokotoćnyje kompleksy”.
Czym jest system „Chryzantema-C”?
System „Chryzantema-C” został zamontowany na podwoziu 9P157-2, opracowanym na bazie bojowego wozu piechoty BMP-3. Cały kompleks może się poruszać po szosach (z prędkością do 70 km/h) i po bezdrożach z prędkością do 54 km/h, forsować rzeki i inne przeszkody wodne (z prędkością 10 km/h). Zapas paliwa wystarcza na przejechanie przez ten kompleks 600-700 km.
Zamontowany na tym pojeździe moduł bojowy składa się zarówno z systemu wykrywania i naprowadzania jak i zestawu rakiet przeciwpancernych i termobarycznych. Podstawowym sensorem do wykrywania i śledzenia celów jest stacja radiolokacyjna kierowania ogniem pasma milimetrowego (100-150 GHz), którą umieszczono obok podnoszonego hydraulicznie ramienia wyrzutni. Antena tego radaru w położeniu marszowym, podobnie jak ramię wyrzutni rakietowej, jest chowana we wnętrzu pojazdu.
Radar może wykrywać, śledzić cele i naprowadzać na nie rakiety bez udziału operatora. Zadanie operatora może się ograniczyć jedynie do identyfikacji celu, wydanie komendy startu rakiety oraz oceny skutków ataku.
Strzelec może jednak równocześnie odpalić drugą rakietą w półautomatycznym reżimie do drugiego celu, przy czym wtedy naprowadzanie odbywa się z wykorzystaniem lasera.
Uzbrojenie kompleksu „Chryzantema-C”
Na podnoszonym ramieniu wyrzutni rakietowej operator systemu 9K123 „Chryzantema-C” może umieścić jednorazowo dwie rakiety. W magazynie amunicyjnym mieści się ich jednak aż 15. Wybór rakiet „zakładanych” na wyrzutnię z magazynu amunicyjnego, podnoszenie wyrzutni z położenia marszowego do bojowego odbywa się z pulpitu, bez opuszczania miejsca przez operatora.
„Chryzantema-C” wykorzystuje 4 typy pocisków rakietowych kalibru 152 mm. Dwa typy są wyposażone w nadkalibrową tandemową głowicę kumulacyjną: typu 9M123 (naprowadzany laserem) i 9M123-2 (naprowadzany radarowo). Dwa pozostałe typy maja głowice termobaryczne: typu 9M123F (naprowadzany laserem) i 9M123F2 (naprowadzany radarowo).
Zasięg rakiety 9M123 to 5000 m, a rakiety 9M123-2 to 6000 m. Każda z nich waży 46 kg, a w kontenerze startowym 54 kg. Pociski te poruszają się z prędkością ponaddźwiękową – 400 m/s.
[[VIDEO]]
Razem z wozami bojowymi (9P157-2) Rosjanie oferują również wóz dowodzenia (BMK), pojazdy kontrolno pomiarowe (9W945 i 9W990) oraz trenażer 9F852. BMK jest przydatny szczególnie przy współdziałaniu wielu kompleksów w jednym rejonie, ponieważ może on wykrywać, identyfikować i rozdzielać cele poszczególnym wozom, wskazując im koordynaty celów.
Pojazdy kontrolno pomiarowe 9W945 i 9W990 zostały zbudowane na podwoziach Ził-131 i GAZ-66 do technicznego zabezpieczenia rozwiniętych w polu wozów bojowych 9P157-2.
Rosjanie obliczają, że trzy pojazdy 9P157-2 są w stanie zatrzymać atak kompanii pancernej złożonej z 14 czołgów, niszcząc przy tym nie mniej niż 60% celi. Możliwości wykorzystania tego kompleksu jest jednak więcej, ponieważ posiada on również pociski z głowicami termobarycznymi.
cerg
Szanowny autorze, to jest Chryzantema "S" a nie "C" - w rosyjskim alfabecie C czyta się jak S