Przemysł Zbrojeniowy
Leonardo dostarczy systemy indentyfikacji swój-obcy do Japonii
Firma Leonardo podpisała kontrakt o wartości 5 milionów euro z firmą Japan Radio Company, na dostarczanie sprzętu Identyfikacji Swój / Obcy (IFF) ze zdolnością Mode 5 dla czterech platform używanych przez japońskie siły samoobrony lądowej (JGSDF). Japońska firma jest tutaj dostarczycielem wyrobu finalnego - poinformowało Leonardo.
Leonardo dostarczy urządzenia zapytujące M426 LPI (Interrogator) oraz kryptograficzne SIT2010 (Crypto Applique) gwarantując tym samym JGSDF gotowość na odejście od Mode 4 w czerwcu 2020 roku, kiedy wiele sojuszniczych sił zbrojnych przejdzie na nowy standard Mode 5.
Technologia IFF jest niezbędna dla bezpieczeństwa wszystkich działań wojskowych ponieważ pozwala załogom rozpoznać jednostki przyjaciół oraz zidentyfikować potencjalny kontakt z wrogiem. Mode 5 to najnowszy i najbardziej zaawansowany standard IFF, który wykorzystuje najnowocześniejsze techniki kryptograficzne dla zabezpieczenia systemów przed elektronicznym oszustwem ze strony przeciwników.
Czytaj też: Chińczycy celują w japońskie okręty
Wcześniej, firma Leonardo dostarczyła już do JGSDF swoje interrogatory SIT-422/5J, teraz, poprzez tę dostawę zapewni pełną, cyfrową obsługę trybu Mode5 w kompaktowym, lekkim pakiecie. Leonardo specjalizuje się technologii IFF i był pierwszą firmą spoza Stanów Zjednoczonych dostarczającą sprzęt IFF japońskim siłom samoobrony lądowej w roku 2016. Od tamtej chwili w partnerstwie z Japan Radio Company, koncern Leonardo stał się jednym z głównych dostawców technologii IFF ze zdolnością Mode-5 dla japońskiego ministerstwa obrony narodowej.
Ponadto firma dostarcza technologię IFF innym siłom zbrojnym na całym świecie, włączywszy w to siły zbrojne Włoch i Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii Leonardo pracuje w partnerstwie nad unowocześnieniem ponad 350 platform do nowego standardu Mode-5. Ponieważ Leonardo jest jedynym źródłem technologii generowania kluczy kryptograficznych Mode-5 dostępnym poza Stanami Zjednoczonymi, jego produkty IFF zapewniają interoperacyjność zarówno z siłami zbrojnymi NATO oraz sojuszniczymi, jak również gotowe są na eksport.
Huciany
5 mln usd i po kłopocie A u nas,? Badania teoretyczne