Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

L3Harris wykupił aktywa Viasat

us army antena
Autor. @USArmy/Flickr/CC BY 2.0

L3Harris wykupił część aktywów firmy Viasat za 2 mld dolarów Transakcja dotyczy wielofunkcyjnego systemu dystrybucji informacji Link 16 oraz powiązanych terminali.

Reklama

3 stycznia ogłoszono zakończenie procesu wykupu przez L3Harris części aktywów Viasat. Transakcja opiewa na kwotę 2 mld USD i dotyczy platformy wielofunkcyjnego systemu dystrybucji informacji Link 16 oraz powiązanych terminali – podaje C4isrnet. Przypomnijmy, że rozwiązania będące przedmiotem transakcji są wykorzystywane przez Siły Zbrojne USA oraz wojska sojuszników na całym świecie. Uznawane są za bezpieczny, odporny na zakłócenia i szybki kanał łączności. Z Link 16 korzystają m.in. państwa NATO.

Reklama

Brendan O'Connell, szef działu komunikacji szerokopasmowej w L3Harris, w rozmowie z C4isrnet podkreślił, że technologia Link16 „naturalnie pasuje" do jego firmy, którą nazwał „wiodącym dostawcą" dla sektora obronnego w skali globalnej. Dodał, że nabycie aktywów zwiększy konkurencyjność przedsiębiorstwa i pozwoli na udoskonalenie technologii Link16.

Spłata długów i inwestycje

Pieniądze ze sprzedaży części aktywów mają poprawić kondycję finansową Viasat (firma zarobi ok. 1,8 mld USD). Chodzi o spłatę zadłużenia i wsparcie rozpoczętych już projektów. „(Sprzedaż – red.) daje nam dużą elastyczność. Możemy realizować projekty, które chcemy. Daje nam to lepszy przepływ gotówki. Jesteśmy w stanie efektywniej zarządzać zadłużeniem. A co najważniejsze, zyskujemy naprawdę duże środki do inwestowania" – podkreślił Craig Miller, szef działu systemów Viasat, w rozmowie z C4isrnet.

Reklama

Jedną ze wspomnianych inwestycji może być przejęcie Inmarsat, czyli brytyjskiej firmy zajmującej się łącznością i transmisją danych na całym świecie. W grę wchodziłyby w tym przypadku miliardy dolarów.

Przygotowania do konfliktu

Wykup części aktywów Viasat dotyczących Link 16 przez L3Harris ma miejsce, gdy Pentagon podejmuje aktywne wysiłki na rzecz zagwarantowania swojej armii bezpiecznych, wydajnych i niezawodnych technologii łączności i komunikacji. Podejście Departamentu Obrony USA jest związane z próbami przygotowania się do potencjalnego konfliktu z głównymi wrogami – Rosją i Chinami. Państwa te posiadają zdolności w zakresie przechwytywania, manipulowania i zakłócania komunikacji.

Co więcej, Kreml w czasie inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. przeprowadził cyberatak na sieć satelitarną Viasat . Jak informowaliśmy, w efekcie incydentu doszło do m.in. zakłócenia pracy turbin wiatrowych w Niemczech. Za pomocą cyberoperacji Rosjanie chcieli utrudnić ukraińskim siłom komunikację, do której wykorzystywali właśnie rozwiązanie firmy Viasat.

Reklama

Komentarze

    Reklama