Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kto zbuduje architekturę tarczy NATO?

Rysunek koncepcyjny wyrzutni lądowej rakiet SM-3. – Fot. Raytheon
Rysunek koncepcyjny wyrzutni lądowej rakiet SM-3. – Fot. Raytheon

Amerykański koncern Raytheon i należąca do europejskiej grupy EADS firma Astrium podpisały porozumienie o wspólnej pracy nad ofertą opracowania sieci dowodzenia i komunikacji systemu przeciwbalistycznego NATO ( NATO Ballistic Missile Defence - NATO BMD). Wartość ewentualnego kotraktu szacowana jest na 91 mln dolarów (67,6 mln euro).

Porozumienie obu koncernów ma celu zapewnienie im wiodącej roli w programie tworzenia i integracji sytemu przeciwbalistycznego NATO w Europie. Jak informują przedstawiciele Raytheon i Astrium - Amerykanie oferują wieloletnie doświadczenia w pracach nad systemem AEGIS BMD, zarówno na morzu jak i lądzie - w zakresie systemów radarowych, efektorów (pocisków) i systemów wykrywania. Astrium jest potentatem w dziedzinie technologii kosmicznych i zapewni potencjał techniczno-badawczy w Europie. 

W system mogą być potencjalnie włączone wszystkie należące do NATO komponenty zdolne do wykrywania i zwalczania pocisków balistycznych. Z pewnością znajdzie się w nim system AEGIS, w tym naziemne bazy AEGIS Ashore działające w ramach European Phased Adaptive Approach (EPAA) które powstaną w Bułgarii i Polsce.

Plan EPAA dla Europy obejmuje obecnie okręty na Morzu Śródziemnym, lądowe bazy wyposażone w systemy AEGIS BMD oraz radar AN/TPY-2 ulokowany w Turcji. W listopadzie tego roku Raytheon zdobył wart 406 mln dolarów kontrakt na elementy radarów AN/SPY-1 i systemów kierowania ogniem MK99 Fire Control Systems dla programu przeciwbalistycznego AEGIS. W kontrakcie znalazła się też opcja na jeden system Aegis Ashore.

Reklama

Komentarze

    Reklama