Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

KTO z klonowym liściem - Roshel "Senator"

Roshel Senator / Fot. Roshel.ca
Roshel Senator / Fot. Roshel.ca

W początkach października kanadyjska spółka Roshel zaprezentuje swój kołowy transporter opancerzony Senator. 

Konstrukcja została skierowana do produkcji masowej w drugiej połowie kwietnia br., jednak jej pierwsza oficjalna prezentacja dla szerszej publiczności będzie miała miejsce podczas targów sprzętu przeznaczonego dla wojska i służb porządku publicznego towarzyszącej dorocznemu spotkaniu AUSA (Association of United States Army) - jest to największa taka impreza w Ameryce Północnej.

image
Roshel Senator / Fot. Roshel.ca

Roshel Senator jest konstrukcją przygotowaną specjalnie dla służb porządku publicznego i jednostek wojskowych wypełniających zadania na misjach pokojowych. Wskazują na to przede wszystkim: duża mobilność, (będąca pochodną stosunkowo niedużych rozmiarów, mocnego silnika wysokoprężnego o pojemności 6,7 litra dającego maksymalną moc 330 KM oraz napędu na cztery koła ) i duże możliwości transportowe (wg materiałów producenta do 8 osób w konfiguracji 2+6).

image
Roshel Senator / Fot. Roshel.ca

Nie bez znaczenia jest też modularna konstrukcja wnętrza pozwalająca na łatwą konfigurację pojazdu w zależności od zadań, które ma wykonywać. Przewidziane przez producenta możliwości obejmują przystosowanie pojazdu do zadań m.in. ewakuacji medycznej, kontroli zamieszek, rozpoznania CBRN, dowodzenia i zadań EOD (Explosive Ordnance Disposal).

Podstawowe znaczenie w pojazdach dedykowanych do tego rodzaju zadań będzie mieć jednak bezpieczeństwo załogi. Za bezpieczeństwo bierne odpowiada w Senatorze opancerzenie oparte na technologii opracowanej przez Roshel. Wykorzystuje ona wielowarstwowe kompozyty, co pozwala na obniżenie masy pojazdu, a jednocześnie osiągnięcie ochrony balistycznej i przeciwminowej do poziomu drugiego CEN B7/STANAG 4569. Pojazdy mogą też zostać doposażone w wieżę strzelniczą (sterowaną elektrycznie lub mechanicznie), systemy noktowizyjne, łączności satelitarnej czy ostrzegania o opromienieniu laserem, wyrzutnie granatów dymnych, systemy zakłócania łączności radiowej i inne wyposażenie specjalistyczne pozwalające na wypełnianie wspomnianych wyżej zadań.

Reklama

Komentarze (4)

  1. iras

    fefe - Na wojnie nie tylko latają kule, ale też kilkukilogramowe kawałki skał, kamieni i różnego żelastwa. Zawsze to jakaś dodatkowa ochrona. A raczej nie jest to siatka od płotu, tylko jakiś lepszy materiał.

  2. oczywiście

    Już dawno opracowano optymalny kształt pojazdu kołowego do przewozu osób, jest nim samochód. Wiele dużych wejść umożliwiających błyskawiczne opuszczenie go i zajęcie miejsc, optymalne rozłożenie wszystkich elementów. Wystarczy odpowiednio wzmocnić i mamy KTO. Nie trzeba tu wymyślać kosmicznych kadłubów z wejściami, silnikiem itd. w najdziwniejszych miejscach bo to wszystko tak czy siak będzie gorsze w praktycznym użyciu. Tak więc jak najbardziej to jest to.

  3. fefe

    poco te kraty na szybach? przecież i tak są kuloodporne?

  4. Ryszard

    Dla nas taki

Reklama