Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kownacki odpowiada na zarzuty opozycji

  • Fot. PGZ.
    Fot. PGZ.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki na konferencji prasowej odniósł się do zarzutów wobec kierownictwa MON i PGZ, stawianych przez opozycję. - Na następnym zwołanym posiedzeniu Komisji Obrony dokonamy oceny tego, co działo się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej przez ostatnie lata i tego, co działo się w ostatnich miesiącach. Będziemy w stanie przedstawić nasze oceny i audyty poszczególnych zakładów, które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. - poinformował wiceminister.

Sekretarz stanu w MON zapowiedział między innymi przedstawienie w Sejmie audytu działań spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bartosz Kownacki mówił o zmianach personalnych, do których doszło w Polskiej Grupie Zbrojeniowej od momentu przejęcia kierowania w MON przez nowe władze, i które zostały poddane krytyce przez niektórych przedstawicieli opozycji. Jak podkreślił, miały one miejsce po około siedmiu miesiącach, co dawało czas spółkom na podsumowanie swojej działalności przez ostatnie lata.

Natomiast nowe kierownictwo PGZ zostało wysoko ocenione przed Kownackiego. Każdy zarząd powinien dostać szansę, żeby wykazać się swoją pracą i po określonym czasie móc podsumować wyniki tych działań. (…) Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej to najlepsi specjaliści, ludzie którzy są zdeterminowani, którzy chcą odnieść sukces. To widać po tych ostatnich miesiącach. - poinformował

Sekretarz stanu MON mówił o problemach, które występowały w spółkach wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wśród których wymienił: niezrealizowane kontrakty, kary opiewające na kwotę "kilkudziesięciu milionów złotych" czy realizowanie celów politycznych. Doprowadziło to - jak mówił Kownacki - do wyciągnięcia konsekwencji i podjęcia "przemyślanych" decyzji dotyczących dalszego kierowania tymi zakładami. 

Nie mogliśmy tolerować takiej sytuacji. Te spółki, które nie realizowały zamówień i doprowadzały do trudności finansowych w tych spółkach, musiały ponieść tego konsekwencje. Każda z decyzji, które podejmowano w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, była przemyślana, merytoryczna i uzasadniona sytuacją w tych spółkach

sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki

Sukcesy MON i PGZ

Bartosz Kownacki wspomniał również o sukcesach, jakie odniosły Polska Grupa Zbrojeniowa oraz minister Antoni Macierewicz. Jak podkreślił, zdecydowano o tym, że duża część kontraktów ma być realizowana w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy. W jego opinii, szef resortu obrony obawiał się wyrażenia zgody, w oparciu o tryb ochrony podstawowego interesu bezpieczeństwa kraju, na wyłączenie w niektórych przypadkach zwykłej procedury przetargowej (Prawa Zamówień Publicznych).  

Sekretarz Stanu MON wspomniał również o tym, że udało się "przełamać błędy nastawienia", a polska armia zaczęła rozmawiać z krajowym przemysłem i poszukuje wspólnie najlepszych rozwiązań dla obronności. Jako przykład powodzenia wymieniono porozumienie z koncernem Raytheon, w ramach którego 50 procent realizowanych zamówień ma być wykonywane w oparciu o polskie zakłady zbrojeniowe. Co więcej, jak podkreślił Kownacki, PGZ udało się uratować zakłady w Sanoku (Autosan). Według zapewnień wiceministra, będą miały one niedługo do zrealizowania "istotne zadania". Jako sukces wyróżnił również przyspieszenie realizacji programu moździerza samobieżnego Rak. 

Z kolei prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko podkreślił, że w firmie tworzone są "właściwe standardy prowadzenia polityki korporacyjnej". Prezes PGZ zaznaczył również, że wszystkie spółki dostały czas na to, aby zaprezentować swój plan działania w przemyśle - zarówno obronnym, jak i np. stoczniowym. Podkreślił, że w konferencji prasowej obok nowo mianowanych członków zarządów spółek PGZ wzięli też udział przedstawiciele kierownictw zakładów, zajmujący stanowiska od dłuższego czasu. Zmiany na stanowiskach były więc podyktowane czynnikami związanymi z działalnością poszczególnych spółek.

Tworzymy właściwe standardy prowadzenia polityki korporacyjnej w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (...) Nowy Zarząd PGZ rozpoczął prace nad adaptacją przemysłu do potrzeb wynikających z procesu modernizacji sił zbrojnych. Wywodząc się z różnych dziedzin gospodarki, wspólnie prowadzimy pracę na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego. Zarządom wszystkich spółek PGZ daliśmy czas na to, żeby opracowały plan działania zmierzający do poprawy funkcjonowania. I jeżeli dokonujemy zmian po 6, 7 czy 9 miesiącach, nie można powiedzieć, że zmiany te są kierowane pośpiechem, niewłaściwą oceną czy też nie są one uzasadnione. Apelujemy więc o rzetelność w ocenie dokonywanych przez nas zmian, które były konieczne

Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

W ocenie prezesa PGZ wszystkie wprowadzone przez obecne władze zmiany nie były podyktowane pośpiechem, m.in. ze względu na fakt, że dokonano ich po np. 9 miesiącach, ale koniecznością. Problemy, które wykryto, sprawiły, że obecne władze zmuszone były zareagować - zapewniał. Ustosunkował się również do sytuacji Huty Stalowa Wola, do której - jak mówi - "natychmiast trzeba było wkroczyć". Powodem były także kary umowne, które naliczano ze względu na fakt, że HSW nie realizowała swoich zobowiązań. Prezes PGZ twierdzi również, że ówczesny zarząd Huty nie przedstawił programu naprawczego, a pieniądze przeznaczone na realizację konkretnego programu przeznaczył na wypłacenie wynagrodzeń dla pracowników.  

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (20)

  1. pacodegen

    nie widzę swojego komentarza, a był o Autosanie i produkcji pod Patriota, hahaha! Ci ludzie nie wiedzą co mówią żyją w innej rzeczywistości, pewnie komicznej.

  2. oreg

    Wnioskuję o przeprowadzenie w trybie pilnym przez CBŚ + CBA kontroli w aptekach w Łomiankach i okolicach aby sprawdzić czy nie ma zbyt duzych braków substancji halucynogennych bo coś ta banda aptekarzy z PGZ fanzoli jakby jechała na cięzkich prochach...

    1. Abrams

      W pełni popieram pomysł

  3. Eryk

    No tak bo PiS miał całe długie 8 miesięcy na modernizację armii a PO miało TYLKO 8 lat i nie zdążyło.

  4. Bilans

    Modernizacja wg. PIS z najnowszych wieści, idzie remont stalowych hełmów wzór 67/75 w ilości 25 tyś. No cóż można by kupić np. kompozytowe ale pieniądze potrzebne są na samoloty VIP i OT. Mam nadzieję, że Antek sam sobie go ubierze wraz z mundurem galowym OT a nie będzie paradować w mundurze specjalsa.

  5. robertpk

    stalinowska Klasyka: znaleźli "wrogów ludu"

  6. foka

    Po roku działalności MON nadal na etapie audytowania poprzedników....

  7. mlekota

    to nie odpowiedz na zarzuty, to bełkot.

  8. Kóma

    Panie wiceministrze ON, a co z tego mają SZ RP oraz, jak wzrosło bezpieczeństwo RP ??? Bo na razie niezłe synekury rozdajecie swoim, pardon "wysokiej klasy specjalistom !!!

  9. weres

    I znowu pitolenie o głupotach, lesne dziady...do roboty a nie ciągle foty...spotkania...kawusie...głupoty...co byscie nie robili i jak się nie spinali wyjdzie wm tylko niesmiertelne 23mm...albo jakies wozy pokraki bez amunicji...okrety bez rakiet....nawet spikea nie potaficie spolonizować do końca a wy tu pitolicie o 50%polonizacji z Rayetonem...hahahahaha....co wy jaracie???? do roboty...wymyślić coś sprawnego i to sprzedać ...za trudne???

  10. .

    A ja myslalem,ze taka retoryka jest zarezerwowana dla "króla januszy obronności" ,Pana Maciarewicza a tu Pan Kownacki gorszy byc nie chce...

  11. chehłacz

    czytam sobie, myślę ok - lanie wody czyli wstęp za mną, teraz zaczną się konkrety... a tu koniec :(

  12. Boo

    Najpier niech Kownacki przeczyta raport NIK-u Amerykańskiego o systemie Patriot a później mówi o sukcesie w rozmowach z koncernem Raytheon.

  13. Hutas

    Prawda, ale niecała. Huta kary dostala za nieterminowe wykonanie umowy, z winy... Łabęd! I oczywiscie IU postapil ok pociągając za to podwykonawcę. A HSW nie mogła się upomnieć o pieniądze z Łabęd, ponieważ z jednej strony zarżnęłoby to te zakłady, z drugiej m. in. były prezes PGZ zakazał kłotni w rodzinie.

  14. ~jack

    Bumar musi mieć lepsze plecy bo to właśnie on jest pośmiewiskiem polskiej zbrojeniówki. Zacofanie, brak nowych maszyn i wciskanie sowieckiego szmelcu za grube miliony nie uratuje was na długo. W przeciwieństwie do Bumaru HSW to firma z innej bajki, z nowymi maszynami, kompetentnymi ludźmi i wizją rozwoju. A Bumar powinno się jak najszybciej zaorać.

  15. Tomek

    Jakoś HSW dobrze sobie radziła przed wprowadzeniem zmian. Teraz misiewPISie rozpieprzą nawet ten zakład. A dla Raytheona będziemy pewnie produkować opony i przekładnie zębate bo nic bardziej rozwojowego nam nie dadzą.

  16. skipper

    ,,Bartosz Kownacki wspomniał również o sukcesach, jakie odniosły Polska Grupa Zbrojeniowa oraz minister Antoni Macierewicz. Jak podkreślił, zdecydowano o tym, że duża część kontraktów ma być realizowana w oparciu o polski przemysł zbrojeniowy.Czyli ad mortem defecatum I co zrealizowano panie Kownacki ?.Oprócz pierdół ,które pan opowiada nic nie zrobiono .Niech w końcu uzgodni pan z Macierewiczem ,który i co ma mówić bo opowiadacie to jak dla swoich polaków z apeli i innych okazji do zaistnienia.Pokory !!!!

  17. Tap

    Poprzedni rząd był zły, .... przygotował Poprada, Pilicę, Trytona, Hydrę, Raka, Kraba, prowadził badania nad Krylem, przygotował modernizację LEO II, a ten jest już dobry, bo wszystkie przygotowane przetargi zatrzymał, .... bo no tak trzeba było bo te poprzednie przetargi zrobił wróg LUDU.

  18. .

    Pan Kownacki powaznie rozmija sie z prawdą! Zeby nie użyć mocniejszych określeń .... Mówiąc krotko,PiS narazie nic nie zrobiło .

  19. zLoad

    Wlasne uzbrojenie stworzone od a do z w kraju, kiedy to powstanie wszyscy zrozumieja jakie gigantyczne zyski w obronnosci to daje. Nagle wszyscy zrozumieja ze jest sprzet ktory nie wpusci tu zadnej wrogiej armii. To nie bedza zachodnie super zabawki ktore nie wiadomo kto kontroluje tylko pewne narzedzia. I zupelnie inna rozmowa bedzie z zachodem i wschodem.

  20. zLoad

    Zarzuty najlatwiej postawic. Zawsze cos sie znajdzie. Grunt to wiedziec kiedy warto podejmowac dyskusje

Reklama