Przemysł Zbrojeniowy
Korea buduje korwety dla Filipin
Filipińska marynarka wojenna zamierza pozyskać dwa nowe okręty, które będą zbudowane przez stocznię południowokoreańską należącą do Hyundai Heavy Industries. Zapowiedział to 28 grudnia sekretarz obrony Delfin Lorenzana, podkreślając potrzebę budowania zdolności morskich jako elementu odpowiedzi kraju na sytuację w regionie.
Filipiński resort obrony finalizuje w ten sposób ostatnią fazę całego procesu zakupowego w ramach projektu pozyskania nowych korwet (ang. Navy Corvette Lot 1 Acquisition Project). Obecne opóźnienia były spowodowane oczywiście kwestiami pandemii, sama ceremonia podpisania umowy miała przy tym wymiar wirtualny, bazując na telekonferencji. Jak podaje rządowa agencja PNH, Delfin Lorenzana miał również podkreślić pozyskanie dodatkowych śmigłowców dla sił zbrojnych kraju, gdzie mowa jest o 32 maszynach S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec. Zaś same siły morskie mają być wzmocnione również o sześć jednostek patrolowych, przeznaczonych do operowania w rejonach przybrzeżnych, co także pojawiło się pod koniec tego roku jako element modernizacji sił zbrojnych.
Czytaj też
Filipiny obawiają się przede wszystkim gwałtownego wzrostu potencjału militarnego Chin, który może przekładać się na próbę przejęcia pełnej kontroli przez Pekin nad spornymi rejonami Morza Południowochińskiego. Filipiny wyłożą obecnie ok. 556 milionów dolarów na dwie nowoczesne korwety, które mają być zdolne do prowadzenia walki z okrętami nawodnymi i podwodnymi przeciwnika, jak również dysponować nowoczesnymi systemami dedykowanymi zwalczaniu celów powietrznych. Umowa z Republiką Korei ma również pozytywnie przekładać się na kwestie interoperacyjności obu flot, ale też w głównej mierze obniżać koszty funkcjonowania nowych jednostek nawodnych w marynarce wojennej Filipin. To drugie ma być osiągnięte z racji wykorzystywania już teraz jednostek produkcji południowokoreańskiej.
Szczególnie, że w ostatnich latach kooperacja filipińsko-południowokoreańska jeśli chodzi o kwestie morskie nie jest niczym nowym. Pięć lat wcześniej, Manila pozyskała również z Republiki Korei dwie fregaty - tj. BRP Jose Rizal (FF150) oraz BRP Antonio Luna (FF151). Co ciekawe, obie jednostki były bardzo zaangażowane w niesienie pomocy ludności dotkniętej silnym tajfunem. Ukazując przy tym, że inwestycja w marynarkę wojenną i jej zasoby jest w przypadku Filipin elementem budowania szerszej odporności państwa. Do marynarki wojennej Filipin włączono również dawną korwetę południowokoreańską ROKS Chungju, która obecnie służy już jako BRP Conrado Yap. Generalnie, od 2010 r. prowadzony jest program systemowej modernizacji zasobów morskich Filipin, bazujący również na kooperacji z Japonią, Stanami Zjednoczonymi czy też Australią.