Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko rozpoczyna poszukiwanie lądowych robotów

PIAP Hunter z AREX ZMU-3.
Fot. kpr. Sławomir Kozioł/WCR Świnoujście/Twitter

Agencja Uzbrojenia ogłosiła zamiar przeprowadzenia wstępnych konsultacji, dotyczących bezzałogowego pojazdu rozpoznawczego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wstępne konsultacje mają obejmować następujące obszary:

 1. Identyfikację dostępnych na rynku rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych.
 2. Zdefiniowania możliwości potencjału krajowego i zagranicznego do realizacji projektu.
 3. Sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego i szkolenia.
 4. Oszacowania kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania sprzętu wojskowego.
 5. Wstępnego ustalenia terminów pozyskania sprzętu wojskowego.
 6. Ustalenia możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, w tym możliwości i warunków przeniesienia technologii produkcji i serwisowania sprzętu wojskowego do podmiotów polskiego przemysłu obronnego.
 7. Inne w zależności od potrzeb.

Zainteresowane w udziale w konsultacjach podmioty mogą składać wnioski w formie pisemnej w języku polskim do dnia 03.07.2023.

Reklama

Tego typu platformy bezzałogowe są przydatne nie tylko do prowadzenia działań rozpoznawczych, zwiadowczych, ale również jako pojazdy wsparcia i logistyczne, w tym dla pododdziałów lekkiej piechoty. Mogą służyć do przewozu amunicji, żywności i innych zapasów lub do ewakuacji rannych.

Czytaj też

Przykładem takiego pojazdu jest opracowany przez instytut Łukasiewicz - PIAP pojazd Hunter, wyposażony w opracowany przez firmę AREX (należącą do Grupy WB) zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZMU-03, który może być uzbrojony np. w wielkokalibrowy karabin maszynowy kaliber 12,7 mm. Na tej platformie mogą być też zainstalowane np. głowice optoelektroniczne przeznaczone do prowadzenia obserwacji, rozpoznania i identyfikacji celów.

Czytaj też

Hunter był między innymi testowany na poligonie Nowa Dęba w trakcie ćwiczeń FEX (Field Experimentation Exercise), w ramach którego testowano nie także inne platformy bezzałogowe oraz nowe rozwiązania, które mogą być wdrożone do Sił Zbrojnych RP.

Komentarze (4)

 1. Seb66

  Ludzie, którzy dobrej pory w nieudolnym Inspektoracie Uzbrojenia..".ogłaszali zamiar ogłoszenia rozpoczęcia analiz ws koncepcji opracowania planu wdrożenia.." dziś przeszli do Agencji Uzbrojenia i ..."ogłaszają zamiar ogłoszenia rozpoczęcia prac nad opracowaniem koncepcji wdrożenia ...."! Super!! No to już za ...15 lat zmienia się założenia, i z dumą "ogłoszą zamiar ogłoszenia rozpoczęcia prac i analiz koncepcji wprowadzenia....!

  1. Edmund

   @Seb66 niestety masz racje, To rzeczywiście ,,wizytówka" dawnego działania Inspektoratu Uzbrojenia, braku umiejętności i lenistwa. Trzeba ruszyć ,,4 litery" i samemu się rozeznać i a nie czekać, aż ktoś się zgłosi ,,na rozmowy". To jest tak jakby powiedzieć ,,nie wiem ale MOZE się dowiem".

  2. Facetoface

   Lewiatan to 2008 r i gdzie on jest?

  3. Był czas_3 dekady

   Facetoface@- Gdzie jest Lewiatan? Na zdjęciach w sieci.

 2. Był czas_3 dekady

  HYDROMEGA Lewiatan, PERUN...

  1. Mirro

   No właśnie Perun. Super sprawa, Program tworzony w Gdyni przez zarówmno entuzjastów jak i biznesmenów. POlska konstrukcja, właczając w to silniki. Niedawno odbył się lot suborbitalny. Wspólpraca z wojskiem mogłaby być korzystna dla obydwu stron, trzeba tylko potraktować sprawę z powagą. To moje marzenie.

  2. Był czas_3 dekady

   Mirro@- Piszesz o rakiecie PERUN. Byłby z niego nasz przeciwlotniczy PATRIOT o sporym zasięgu. Perun z ZM Tarnów z ZSMU też by się przydał, choćby do patrolowania i ochrony lotnisk wojskowych.

 3. ΚrzysiekS

  10 lat temu polscy studenci potrafili zbudować łaziki marsjańskie które zajmowały pierwsze miejsca na międzynarodowych konkursach. Przy skromnych funduszach i wyposażeniu ośmieszyliśmy takich gigantów jak Boeing, NASA czy MIT. Dzisiaj ta wiedza przepadła bo młodzi zdolni naukowcy zostali wchłonięci właśnie przez NASA i zachodnie korporacje a na uczelniach zostały intelektualne miernoty które w czasach PRLu zapewne miałyby problem żeby skończyć nawet technikum samochodowe nie mówiąc o politechnice.

 4. Franek Dolas

  No tak ale jak wcześniej nie był kasy to.można było tylko ogłaszać że coś się ogłosi. Nie wiem czy ich można obarczać winą za taki stan rzeczy.