Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kongsberg naprawi pociski Morskiej Jednostki Rakietowej

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał od 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego kontrakt dotyczący naprawy dwóch pocisków przeciwokrętowych NSM. Stanowią one uzbrojenie Morskiej Jednostki Rakietowej wchodzącej w skład 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Jest to pierwszy tego typu umowa od czasu wejścia rakiet NSM na uzbrojenie Marynarki Wojennej

Zgodnie z opublikowana informacją, prace dotyczą pocisków o numerach 58 i 160. Naprawa pierwszego z nich będzie kosztować 2,1 mln zł netto natomiast drugi pocisk wymaga prac o wartości 882 tys. zł bez VAT. Łączna wartość kontraktu wyniesie więc 2,982 mln zł plus VAT. Zakres prac nie został ujawniony, jednak jak widać z różnicy w kosztach, wynika on bezpośrednio ze stanu technicznego pocisków.

Polska zakupiła pociski NSM dla sformowanego w 2011 roku Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego oraz w 2014 roku aby sformować Morską Jednostkę Rakietową, składającą się z dwóch dywizjonów. Każdy z nich uzbrojony jest w 6 wyrzutni po cztery gotowe do natychmiastowego użycia pociski przeciwokrętowe NSM o zasięgu ponad 200 km. Polska pozyskała ponad 70 pocisków w ramach trzech umów zawartych w latach 2008-2014.

Zakup systemu NSM objęty był zobowiązaniami offsetowymi w wyniku których powstaje obecnie na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych, które ma rozpocząć funkcjonowanie w 2021 roku.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama