Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejny ukraiński śmigłowiec zestrzelony. Utrata kontroli nad MANPADS

Zestrzelono kolejny ukraiński śmigłowiec Mi-8 – fot. www.mil.gov.ua
Zestrzelono kolejny ukraiński śmigłowiec Mi-8 – fot. www.mil.gov.ua

Dzisiaj tzw. separatystom koło Słowiańska udało się zestrzelić kolejny śmigłowiec ukraiński za pomocą przenośnego zestawu rakiet przeciwlotniczych klasy MANPADS. Zginęło 14 wojskowych w tym generał Serhij Kulczycki. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że rakiety przeciwlotnicze na Ukrainie zaczynają się coraz bardziej wymykać spod kontroli.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem do zestrzelenia doszło w czasie intensywnych walk w okolicach Słowiańska, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. W rzeczywistości śmigłowce Mi-8 wyładowane wojskiem i tym bardziej z generałem na pokładzie nie służą do walki, ale do transportu.

Prawdopodobnie ukraińscy piloci latali po z góry ustalonej trasie i to w tym pasie lotu znaleźli się uzbrojeni w rakiety tzw. separatyści. MANPADS to broń nie potrzebująca ścisłych pozycji więc zabezpieczenie się przed jej użyciem jest praktycznie niemożliwe. Nie można też wcześniej wykryć pozycji strzelca, ponieważ do momentu złożenia się do strzału może on np. czekać w cywilnym samochodzie.

Niestety problem ten zaczyna dotykać w tej chwili bezpośrednio nas wszystkich, ponieważ na terenie Europy pojawiły się niekontrolowane rakiety plot klasy MANPADS. Wymusza to wzmocnienie kontroli ukraińskiej granicy, bo rakiety jak widać po zestrzeleniu kolejnego śmigłowca nie są tylko na terenach zajętych przez tzw. separatystów.

Reklama

Komentarze (10)

 1. say69mat

  Nooo to jaki śmiglak dla naszej armii??? Albo, która z koncepcji wykorzystania śmigłowców na polu walki sprzyja minimalizowaniu strat??? Tandem CH47/UH60, czy też koncepcja wykorzystania np. EC725 Cougar??? Przecież znane są przypadki, że CH47/MH47 był w stanie przetrwać konsekwencje ostrzału i wylądować z przewożonymi żołnierzami. Z drugiej strony, jakim to cudem ukraińskie Mi-8/17 ponoszą tak poważne straty, w wyniku działania MANPADS-ów??? Niewłaściwa taktyka wykorzystania helikopterów??? Czy też są to wady konstrukcyjne. Sprawiające, że tego typu maszyny nie gwarantują przetrwania na polu walki??? Wreszcie, co ze środkami samoobrony??? Przecież normą jest, że każdy helikopter bojowy dysponuje paletą środków samoobrony. Pozwalających skutecznie zakłócić działanie głowicy naprowadzającej. Dla czego w przypadku ukraińskich maszyn są nieefektywne???

  1. inter

   Polska zamawia śmigłowce bez realnej ochrony MANPADS. Jak to możliwe i dlaczego nikt o tym nie pisze. Kupować helikopter za 30 mln dol sztuka bez osłony. Potem będą się dziwić i szukać winnych.

 2. jang

  może szkoda,ze nie pozostawiono temu co nazywa się umownie Armią Ukraińską broni atomowej..Część zakupioną na bazarze separatyści by użyli , część luźne oddziały zwane czasami armią i konflikt by sie szybko zakończył.

 3. Skoczek

  Problem rakiet jest poważny i uwidoczni się jak spadnie rejsowy samolot nad którymś z europejskich miast! Swego czasu w ZSRR opracowano na bazie Strieły minę przeciwlotniczą z czujnikiem akustycznym, przeznaczoną do podkładania w pobliżu lotnisk (na kierunku startu i lądowania). Do tej pory nie słyszałem o przypadkach ich użycia, ale to może być kwestia czasu...

  1. sorbi

   MOże chodzi ci o tzw. miny przeciwsmigłowcowe? MOżna nimi zestrzelić też nisko lecący samolot. Produkcję seryjną i wprowadzanie na wyposażanie wojsk Rosji mieli ropocząć w 2013r. A pierwsze testy prowadzili - o ile mnei pamięc nie myli - przed katastrofą smoleńską. Kto wie..może takich ustrojstw użyli w Smoleńsku? Dlatego potrzebowali trochę mgły - żeby przypadkowi świadkowie widizeli jak najmniej, i potrzebowali sprowadzić samolot poniżej 100m przy min prędkości?. "Mina jest w stanie wykryć cel w odległości do jednego kilometra, a specjalny czujnik określa dokładną lokalizację celu i daje sygnał do wybuchu. Broń może niszczyć cele z ziemi w odległości do 100 metrów. Mina może też działać w trybie automatycznym. Można ją detonować zdalnie, strzelając do samolotów, które przelatują nad nią".

 4. pragmatyk

  Po pierwsze obsluga musi być przeszkolona,czyli to nie miejscowy separatysta ze Słowiańska ,ale najemnik, czy ochotnik z Rosji. po drugie łatwo to przewozić na pace malego samochodu , trzeba mieć do tego pociski, .Po trzecie z filmu zrobionego przez separatystę widać ,że śmiglowiec był dosyć wysoko, w strefie 1-2 km od ich pozycji tak ,że był łatwym celem. Ciekawe co mogą tu powiedzieć fachowcy od latania przy bliskim przeciwniku ,czy partyzantce.

 5. DD

  Dobra wiadomosc dla nas , jak by nas ruskie zatakowac chcialy to im wszystkie m8\17,mi28 itd naszymi gromami zestrzelimy.

 6. 3xtn

  Tak kupione w sklepie militarystycznym wg wielkiego wodza rosyjskiego putina

 7. z prawej flanki

  po raz kolejny zatem zadam niewygodne pytanie o konsekwencje pozostawienia posowieckiej broni "A" na Ukrainie - w sytuacji ,gdyby swego czasu nie wymuszono na niej pozbycia sie glowic na rzecz ; bylo ,nie bylo - wlaściwego tejźe broni dysponenta? Fakt ; ktoś powie źe nie doszloby przeto do tej obecnej niesamowitej zadymy ,bo ów dysponent po prostu nie zdecydowalby sie na konflikt z atomowa Ukraina ,ale..,ale moje watpliwości co do rzetelności w tej materii (źe tak określe) Kijowa i to pod kaźda opcja polityczna ; w mej ocenie - pozostaja. Balagan na kaźdym szczeblu i slabość centralnej wladzy nad obecnymi wydarzeniami daje bardzo duźo do myślenia nad ogólna kondycja tego państwa.

 8. qqqqq

  USA rozdawało stingery już 30 lat temu. Teraz rozdają zabawki w Syrii. Tak się teraz walczy na wojnach bo główne państwo NATO zrobiło z dawania partyzantom rakiet przeciwlotniczych standardową taktyke.

 9. bolebor

  dlaczego używacie zwrotu "tzw."? Jeśli ten portal ma być obiektywny, to nie może sobie na to pozwolić. Jeśli macie dowody, że zestrzelenia dokonali "ruscy terroryści z GRU" to należy to napisać. Tracicie wiarygodność i obiektywność.

 10. sorbi

  JEst wysoce prawdopodobnym, że znowu użyli Grom-a.

Reklama