Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejny krok w programie czołgu Challenger 3

Autor. Rheinmetall

Konsorcjum RBSL, złożone z firm Rheinmetall i BAE Systems, zakończyło z wynikiem pozytywnym testy nowej armaty czołgowej dla czołgu Challenger 3.

Reklama

Nowa konstrukcja bazuje na armacie Rheinmetall Rh120/L55A1, stanowiącej uzbrojenie między innymi czołgów Leopard 2A7V. Wariant dla czołgu Challenger 3 ma bliżej niesprecyzowane modyfikacje i nosi oznaczenie Rh120/L55A1CR3.

Reklama

Testy przeprowadzone zostały w kwietniu bieżącego roku, teraz rozpocznie się proces integracji armaty z nową wieżą, która w ramach modernizacji czołgów Challenger 2 do standardu Challenger 3, zastąpi oryginalny system wieżowy.

Dostawy skorup nowej wieży do zakładów w Telford realizowane są już od jakiegoś czasu, a obecnie trwają prace związane z budową pierwszego prototypu. Do tej pory prezentowano jedynie częściowo funkcjonalny demonstrator nowej wersji czołgu.

Reklama

Skorupy nowej wieży są produkowane przez firmę Pearson Engineering, która należy do izraelskiej firmy Rafael, producenta rodziny aktywnych systemów obrony Trophy. Co ciekawe, Rafael właśnie zakończył drugą fazę integracji i testów systemu Trophy z nową wieżą.

YouTube cover video

Pierwsze dostawy czołgów Challenger 3 dla armii brytyjskiej przewidywane są na rok 2027, natomiast pełne zdolności operacyjne mają zostać osiągnięte w roku 2030. Brytyjskie ministerstwo obrony planuje zmodernizować do nowego standardu 148 wozów.

Reklama

Komentarze (3)

  1. rwd

    Przy wymienionych ilościach produkcji Challengerów 3 można je traktować jako egzemplarze kolekcjonerskie. Ich realna wartość bojowa ze względu na niewielką liczbę będzie miała bardziej znaczenie symboliczne tak w kraju jak i w NATO.

  2. Odyseus

    Szkoda tych bruzdowanych armat bo robiły robotę , ale skoro już ich im nikt nie robi , nawet tego zakładu co je produkował już ponoć nie ma a stare zapasy się pokończyły to nie mają wyjścia i muszą brać z Leopardów

    1. Davien3

      Odyseus jedynym powodem dla którego UK uzywała armat gwintowanych była amunicja HESH. Za to wad było całe mnóstwo zaczynając od niekomatybilosci amunicji.

  3. Thorgal

    I tak ciężko jest nam zrobić własny ASOP? FŁT w Kraśniku może wam kulek dostarczyć...a nie czekaj teraz to Kulkownia Tsubaki Hoover Polska..

Reklama