Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne Czarne Szerszenie dla US Army

Fot. Flir Systems
Fot. Flir Systems

Koncern FLIR Systems zawarł, wartą 20,6 mln dolarów umowę, dotyczącą dostawy dla US Army zestawów bezzałogowców rozpoznawczych klasy nano Black Hornet 3. Dzieje się to w ramach programu Soldier-Borne Sensor. Dostawy sprzętu rozpoczną się pod koniec 2020 roku, po zrealizowaniu poprzedniej umowy ze stycznia 2019 roku.

W 2019 roku US Army zamówiła pierwszą dużą partię bezzałogowych systemów klasy nano, mających wspierać świadomość sytuacyjną na poziomie plutonu piechoty i niższym. Jest to element programu SBS (ang. Soldier-Borne Sensor) czyli środka rozpoznawczego przenoszonego przez indywidualnego żołnierza.

Chodziło o wprowadzenie do służby szkolenie oraz dostawy dostawę około 2,5 tys systemów Black Hornet 3, o wartości 39,7 mln dolarów. Kolejny kontrakt o wartości 20,6 mln dolarów, zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, ma zwiększyć liczbę zestawów w US Army do 9 tys.

Zestaw Black Hornet 3 składa się z mieszczącego się w kieszeni pakietu z dwoma miniaturowymi śmigłowcami w futerale który jest też ładowarką oraz panelu sterującego. Masa całość nie przekracza 1 kg.

Sam bezzałogowiec Black Hornet 3 zbudowany jest jak klasyczny śmigłowiec z kadłubem długości 10 cm i wirnikiem o średnicy 12 cm. Masa maszyny to niespełna 17 gramów, a dzięki napędowi elektronicznemu porusza się ona niemal bezgłośnie. Maszyna może być używana również wewnątrz budynków i w razie utraty sygnału powróci „po swoich śladach” w miejsce gdzie połączy się z operatorem.

Zasięg sterowania, zależnie od warunków terenowych, wynosi około 2 km a długotrwałość lotu to co najmniej 25 minut przy prędkości do 36 km/h. Loty może odbywać w dwóch trybach. Pierwszy pozwala na bezpośrednie, zdalne sterowanie manualne, drugi natomiast umożliwia zaprogramowanie trasy przelotu z użyciem systemu pozycjonowania GPS/INS.

Maszyna posiada system pozycjonowania oraz sensory kamerę HDTV i termowizyjną z zoomem i przekazuje obraz w czasie rzeczywistym. Na świecie eksploatowanych jest obecnie ponad 12 tys. systemów Black Hornet. W Polsce znajdują się one na wyposażeniu Jednostki Wojskowej Komandosów. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ai

    Przecież to są drony z filmu Transformers.

Reklama