Karol Sobczak – z BBN na szefa przemysłu obronnego

Kolejna zmiana w resorcie rozwoju – dyrektorem departamentu przemysłu obronnego został Karol Sobczak – oficer rezerwy, dotychczas dyrektor departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego BBN. Zastąpił Andrzeja Guzowskiego, który objął to stanowisko w marcu po gen. broni w st. spocz. Lechu Majewskim.
Sobczak był żołnierzem Wojsk Specjalnych, przez 14 lat służył w jednostce GROM. Do swoich atutów zalicza „duże doświadczenie zawodowe w obszarze efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi, przywództwa oraz przygotowywania zespołów ludzkich do działań pod presją i w krótkich reżimach czasowych”. „Mocny kręgosłup moralny i prospołeczne nastawienie umożliwia mi skuteczną realizację strategicznych projektów ukierunkowanych na efekt społeczny czy środowiskowy” – napisał o sobie w mediach społecznościowych. „Od dwóch lat szczególne miejsce w moim portfolio zajmuje projekt stworzony w celu promocji narodowego przemysłu obronnego (realizowany pro-bono) a efektem tych prac są dwie oficjalne publikacje i trzecia prawie już na ukończeniu. W ostatnim projekcie mamy już prawie 100 polskich firm oraz prawie 300 produktów z branży bezpieczeństwa oraz dual-use” – dodał we wpisie.
Departament przemysłu obronnego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii został powołany w grudniu 2024 z zadaniem wspierania branży zbrojeniowej i jej niezależności technologicznej, zwiększania poziomu inwestycji, a w efekcie podnoszenia gotowości obronnej kraju. „Nowy departament w strukturze resortu to nowe otwarcie w budowie silnego i konkurencyjnego sektora przemysłu obronnego Polski. Już pracujemy nad kompleksową strategią rozwoju rodzimego przemysłu obronnego, określając kierunki jego rozwoju oraz mechanizmy wsparcia. Chcemy również, aby ta przestrzeń była w większym zakresie dostępna dla małych i średnich przedsiębiorstw” – deklarował minister rozwoju Krzysztof Paszyk, cytowany w komunikacie o wyodrębnieniem nowego departamentu.
Pierwszym dyrektorem został były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, a wcześniej dowódca Sił Powietrznych gen. broni. rez. pilot Lech Majewski. W marcu br. emerytowanego generała, który został prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej, zastąpił Guzowski - radca prawny, urzędnik służby cywilnej od 2016 r., poprzednio zastępcą dyrektora departamentu prawa gospodarczego i analiz MRiT.
Misja departamentu przemysłu obronnego resortu rozwoju (państwowe spółki tego sektora podlegają Ministerstwu Aktywów Państwowych) to organizacja i koordynacja udziału polskich podmiotów w realizacji europejskich i innych międzynarodowych strategii, doktryn i przepisów, zwłaszcza takich jak Strategia UE na rzecz Europejskiego Przemysłu Obronnego (EDIS) oraz realizacja Programu na rzecz Europejskiego Przemysłu Obronnego (EDIP). Odpowiada za zadania z zakresu polityki gospodarczo-obronnej wynikające z członkostwa w UE i NATO
Departament organizuje współpracę przedsiębiorców i związkowców przemysłu obronnego, w tym w ramach zespołu trójstronnego ds. rozwoju potencjału obronnego i modernizacji technicznej sił zbrojnych. Rolą departamentu jest także wspieranie polskich przedsiębiorców ubiegających się o udział w inicjatywach na rzecz rozwoju przemysłu obronnego, szczególnie finansowanych z funduszy unijnych. Odpowiada za wydawanie gwarancji bezpieczeństwa dla podmiotów zainteresowanych udziałem w projektach europejskich, jak np. Europejski Fundusz Obronny (EDF), Monitoruje wykorzystanie pomocy finansowej - krajowej, natowskiej, unijnej i państw trzecich -przez przemysł obronny. Zajmuje się również sprawami wynikającymi z członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km