Przemysł Zbrojeniowy
Japończycy przedstawiają swój kołowy niszczyciel czołgów
Podczas targów obronnych DSEI Japan 2023 japońskie Lądowe Siły Samoobrony zaprezentowały swój kołowy wóz wsparcia ogniowego/niszczyciel czołgów Type 16, który ma częściowo zastąpić starzejące się Type 90.
Impreza ta ma zgromadzić i ukazać przemysł obronny z krajów leżących w rejonie Azji oraz Pacyfiku, jego potencjał oraz poszczególne konstrukcje. Ma ono pozwolić przedsiębiorstwom na ukazanie swoich produktów oraz nawiązywanie różnej formy współpracy z największymi podmiotami z branży zbrojeniowej. Japonia w ostatnim czasie zmienia podejście co do swojego przemysłu zbrojeniowego, najpewniej dążąc do popularyzacji swoich rozwiązań dotychczas niezbyt chętnie branych pod uwagę przez państwa świata. Wystawienie swojego niedawno wdrożonego wozu wsparcia ogniowego zapewne ma być sygnałem do państw poszukujących tego typu konstrukcji. Oznaczałoby to pojawienie się nowego gracza na rynku, który w ostatnich latach był często dominowany przez włoskie Centauro II.
Czytaj też
Great to be back in Japan exhibiting at DSEI.
— Horstman Group (@Horstman_Group) March 15, 2023
Also great to see our Hydrostruts(R) on the JGSDF’s Type 16 Maneuver Combat Vehicle. Come visit us at booth H7-425 #dseijapan #dsei2023 #renk #horstman pic.twitter.com/m2opqRGqCV
Typ 16 określany mianem Maneuver Combat Vehicle (MCV) powstał w Instytucie Badań i Rozwoju Technologii (TRDI) japońskiego ministerstwa obrony, a pierwsze prototypy zostały zaprezentowane pod koniec 2013 roku. Seryjna produkcja uruchomiona została w zakładach Mitsubishi Heavy Industries w 2016, zaś pierwsze egzemplarze trafiły do wojska w 2017 roku.
Typ 16 to japoński wóz wsparcia ogniowego w układzie 8x8, o masie 26 ton, napędzany wysokoprężnym, turbodoładowanym silnikiem o mocy 570 KM, zasięg wozu wynosi 400 km, a maksymalna prędkość to 100 km/h. Załogę stanowi czterech żołnierzy a jego główne uzbrojenie to 105-mm armata gwintowana z lufą o długości 52 kalibrów produkowana przez Japan Steel Works. Sprzężony jest z nią karabin maszynowy Typ 62 kal. 7,62 mm. Dodatkowo na wieży, przy stanowisku dowódcy zamontowany jest wkm Browning M2 kal. 12,7 mm. Wymiary zewnętrzne pojazdu Typ 16 oraz jego masa pozwalają na transport na pokładzie samolotu transportowego Kawasaki C-2.
Chinol
Ciekawe ktory lepszy (drozszy to pewnie Japonski niz Wloski)
Key
Jeśli ktoś narzekał na brzydotę podwozia Rosomaka King to ma teraz okazję ponarzekać na ten tu oto pojazd.
Pucin:)
Ta wieża z Typ 16 lecz ze 120 mm armatą Ruag CTG o długości 45 kalibrów była by całkiem niezła na podwoziu K9/Krab.
rwd
Już dawno odkryto, że czołgi najskuteczniej niszczone są przez inne czołgi a nie przez jakieś erzace czy imitacje czegoś poważnego.