Reklama

Polityka obronna

Niższa izba parlamentu Japonii za wydatkami na obronność

Autor. Japan Ministry of Defense/Facebook

Niższa izba parlamentu Japonii zatwierdziła rekordowy budżet wynoszący 114,38 bln jenów (840 mld USD), który przewiduje znaczny wzrost wydatków na obronność i największe w historii środki na świadczenia społeczne – podała we wtorek agencja Kyodo.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W budżecie na rok podatkowy 2023, który zaczyna się w kwietniu, przeznaczono 6,82 bln jenów na wzmocnienie sił zbrojnych w obliczu zagrożeń ze strony Chin, Korei Północnej i Rosji. Wydatki na świadczenia społeczne wzrosną do 36,89 bln jenów, co wiązane jest z szybkim starzeniem się społeczeństwa.

Czytaj też

Przejście budżetu przez Izbę Reprezentantów oznacza, że na pewno zostanie on przyjęty przed końcem obecnego roku podatkowego, ponieważ zgoda Izby Radców, wyższej izby japońskiego parlamentu, nie jest konieczna – podkreśla Kyodo.

Reklama

Czytaj też

Zwiększony budżet na obronność jest elementem ogłoszonego przez władze pięcioletniego planu rozbudowy sił zbrojnych. Łącznie w tym okresie Japonia ma wydać na obronność 43 bln jenów, o ponad połowę więcej niż w poprzednich pięciu latach.

Czytaj też

Tokio zamierza między innymi kupić 400 amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk, dzięki którym Japonia ma osiągnąć „zdolność do kontrataku", czyli uderzenia w cele znajdujące się na terytorium potencjalnego wroga. W zasięgu tych pocisków znalazłaby się część Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Czytaj też

Plany Japonii określane są jako największe zbrojenia tego kraju od czasu II wojny światowej. Rząd premiera Fumio Kishidy obawia się, że precedens stworzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę ośmieli Chiny do ataku na Tajwan, co zagroziłoby pobliskim wyspom japońskim i zakłóciło dostawy kluczowych towarów – oceniali komentatorzy.

Czytaj też

Wzrost wydatków na świadczenia społeczne związany jest z zapowiadanymi przez Kishidę bezprecedensowymi środkami, mającymi odwrócić trend spadającej liczby urodzeń. Według szacunków władz w 2022 roku w kraju po raz pierwszy urodziło się mniej niż 800 tys. dzieci.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. Chyżwar

    Wszystko niestety wskazuje na to, że niebawem będzie się działo tym czasem my załatwiliśmy się tak pięknie, że wojsko może służyć do defilady.

  2. kertog

    bardzo licze na szybki rozwój nowoczxesnych dronów przez Japonię i wspomożenie Ukrainy w walce z wrogiem z którym Japonia nadal jest w stanie wojny

  3. Monkey

    Mają podobny problem do naszego, może z tym wyjątkiem, że w pobliżu wojna się jeszcze nie toczy. Ale ChRL i KRLD się zbroją, a do tego nad japońskimi głowami od czasu do czasu latają pociski balistyczne wystrzeliwane z terytorium tego drugiego państwa. Także muszą być w gotowości. Szczególnie iż stosunki z Tajwanem i Koreą Płd nie są perfekcyjne ze względu na zaszłości historyczne. Co ciekawe, również na problem starzenia się społeczeństwa reagują podobnie do naszego rządu. Ale to tak na marginesie.

Reklama