Przemysł Zbrojeniowy
Jak zapewnić szybsze decyzje, większą odporność na zniszczenia i osiągnąć nieprzerwaną gotowość operacyjną
W dzisiejszym trudnym środowisku walki dowódcy wojskowi działają pod presją ciągłego zagrożenia atakiem we wszystkich domenach operacyjnych - na lądzie, morzu, w powietrzu, przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni. Przyszła gotowość operacyjna będzie wymagać bezpiecznego wsparcia dla mniejszych „rozproszonych” baz operacyjnych z narzędziami logistycznymi działającymi w czasie rzeczywistym, aby zaplanować, przewidzieć i dostarczyć krytyczne środki w miejscu i czasie, w którym są potrzebne.
Artykuł sponsorowany, partner publikacji - Northrop Grumman
Analityka oparta na danych jest kluczem do zarządzania ryzykiem i spełnienia wymagań operacyjnych. Wykorzystując "analitykę predykcyjną", która określa prawdopodobieństwo przyszłych wyników, oraz "analitykę preskryptywną", która zaleca najlepsze sposoby działania, dowódcy mogą szybciej podejmować lepsze decyzje, proaktywnie identyfikować trendy i eliminować słabe punkty.
Northrop Grumman jest pionierem innowacyjnych technologii cyfrowych, które pomagają klientom osiągać wyższe stany gotowości przy niższych kosztach.
Różnica tkwi w cyfryzacji
"Środowisko cyfrowe" wykorzystuje analitykę danych do przewidywania terminów, kosztów i wpływu przyszłych działań związanych z obsługą techniczną wraz z możliwością wglądu w czasie rzeczywistym w bieżące prace konserwacyjne, w tym w dostępność części i personelu. Symulacje predykcyjne zapewniają oparte na danych o kondycji urządzeń prognozy kosztów utrzymania i konserwacji. Ryzyko związane z łańcuchem dostaw jest zarządzane za pomocą istniejącej w środowisku cyfrowym funkcji "autonomicznego zaopatrzenia", która obniża koszty i dostarcza części w odpowiednim czasie i miejscu.
Dysponujące potężną analityką środowisko cyfrowe umożliwia ciągłą ocenę i oszacowanie zużycia danego systemu uzbrojenia (na przykład samolotu i jego komponentów), co pozwala przewidzieć, które elementy będą wymagały serwisowania lub wymiany i zaplanować te działania z dużym wyprzedzeniem. Nie ma potrzeby czasochłonnego wycofywania sprzętu z eksploatacji i nieprzewidywalnego programu PDM (Program Depot Maintenance), który wymaga rozebrania samolotu na poszczególne części.
Widoczny w czasie rzeczywistym obraz stanów magazynowych części oraz analityka preskryptywna przeistacza kontrolę nad łańcuchem dostaw, radykalnie skracając czas realizacji i obniżając koszty, co pozwala osiągnąć przewagę w szybkości i precyzji podejmowania decyzji i utrzymać gotowość operacyjną systemów uzbrojenia w dowolnym miejscu i czasie.
Cyfrowy bliźniak
Ważną zaletą środowiska cyfrowego jest wykorzystanie tzw. "cyfrowego bliźniaka", w połączeniu ze skanowaniem 3D, w celu wychwycenia defektów i tworzenia bardzo dokładnych modeli sprzętu w aktualnym stanie konserwacji ( "as maintained"), z precyzyjnym określeniem cech i wydajności. Modele te są następnie wykorzystywane do analizy i testowania wszystkiego - od ryzyka związanego ze zużyciem sprzętu, po opcje modernizacji. Modele cyfrowe mogą być tworzone dla platform, podsystemów operacyjnych, wyposażenia pomocniczego i poszczególnych zespołów komponentów.
Cyfrowe bliźniaki są przydatne w przypadku samolotów starszej generacji, które mogą wymagać modyfikacji, wymiany przestarzałych elementów i modernizacji, aby można było utrzymać je w optymalnej gotowości. W przypadku, gdy dany komponent nie jest już dostępny, jego zamiennik może zostać zaprojektowany i przetestowany na wirtualnym modelu, zanim jakikolwiek sprzęt zostanie wyprodukowany lub przeniesiony do świata rzeczywistego. Cyfrowy bliźniak może być używany do testowania, modyfikowania i symulowania wydajności w czasie lub w określonych warunkach. Wszystkie zebrane dane można analizować w celu dalszego kształtowania przyszłych decyzji dotyczących utrzymania i modernizacji. Dzięki wykorzystaniu wirtualnej symulacji i danych w czasie rzeczywistym, cyfrowy bliźniak szybko ocenia wydajność systemu w ciągle zmieniającym się środowisku.
Serwisowanie i trwała modernizacja
Aby nadążyć za pojawiającymi się zagrożeniami, systemy obronne wymagają obsługi serwisowej i "trwałej modernizacji", która wynika ze zrozumienia, że rozwój technologii nieustannie przyspiesza, nigdy nie stoi w miejscu. Staranna konserwacja i bieżące unowocześnianie są szczególnie ważne w miarę starzenia się starszych platform. Innowacyjne technologie cyfrowe mogą znacząco poprawić dostępność, wydajność i niezawodność, zapewniając gotowość do realizacji misji.
Na przykład, nawet jeśli starszy samolot może wykonywać zadania transportowe przez dłuższy czas, znajdująca się na jego wyposażeniu awionika, która odbiega od nowoczesnych standardów, utrudnia zarówno szkolenia jak i konserwację. Jednolity, cyfrowy standard znacznie ułatwi szkolenie i konserwację. Zamiast wielu odmian awioniki o różnych standardach - z których część może nie być już produkowana - stosuje się standardowe, nowoczesne komponenty, które w razie potrzeby można łatwo udoskonalić lub wymienić.
Northrop Grumman współpracuje ze swoimi klientami, aby wspierać "digitalizację" i modernizację w całym cyklu życia programu, a także rozwijać, wprowadzać i utrzymywać zdolności szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, na szerokiej gamie załogowych i bezzałogowych platform lotniczych.
Partnerstwo dla sukcesu w cyfrowym świecie
W obliczu nowych i istniejących zagrożeń globalnych Northrop Grumman jawi się jako zaufany dostawca usług i produktów związanych z serwisowaniem i modernizacją sprzętu wojskowego na wielu platformach o różnym wyposażeniu (oferując rozwiązania agnostyczne – pasujące do wszelkich platform i ładunków użytecznych). Najnowsze technologie cyfrowe są wykorzystywane do poprawy gotowości bojowej oraz planowania napraw i modernizacji, co przekłada się na niższe koszty dla klientów.
Bezpieczna, sieciowa infrastruktura wykorzystująca narzędzia cyfrowe i otwartą architekturę ma kluczowe znaczenie dla globalnej łączności i współpracy. Po ich wprowadzeniu pracownicy mogą być szkoleni zdalnie przy użyciu rzeczywistości wirtualnej (VR), rzeczywistości rozszerzonej (AR) i rzeczywistości mieszanej (MR). Dzięki temu mechanicy mogą zapoznać się ze sprzętem, nawet jeśli nie jest on dla nich fizycznie dostępny.
Niezależnie od tego, czy chodzi o wsparcie całego cyklu życia systemu, czy o specjalistyczne rozwiązania, takie jak projektowanie i dostarczanie sprzętu dla danej platformy, Northrop Grumman współpracuje z lokalnym przemysłem. Wdrożenie rozwiązań cyfrowych wzniesie na nowy poziom potencjał istniejących platform i otworzy drzwi do nowych technologii, gdy staną się one dostępne.
Artykuł sponsorowany, partner publikacji - Northrop Grumman
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie