Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelski zabójca czołgów w służbie USA

Spike NLOS
Pocisk Spike NLOS 6. generacji
Autor. M.Dura

Doniesienia medialne wskazują, że U.S. Army planuje pozyskanie z Izraela przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike NLOS nie tylko w charakterze uzbrojenia dla śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache, ale również dla platform lądowych.

Reklama

W ramach programu MLRPSM (ang. Mobile Long Range Precision Strike Missile) U.S. Army poszukuje nowego typu pocisku kierowanego dalekiego zasięgu. W trakcie targów AUSA zaprezentowano wielozadaniowy, opancerzony samochód terenowy z rodziny JLTV z zainstalowaną wyrzutnią pocisków Spike NLOS firmy Rafael Advanced Defense Systems.

Reklama

U.S. Army obecnie przygotowuje się do przyjęcia Spike NLOS jako uzbrojenia dla śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Równolegle prowadzone są prace mające na celu wyposażenie w tego typu uzbrojenie również sił specjalnych. Nie można też wykluczyć zakupu tego typu systemów dla regularnych pododdziałów wojsk lądowych.

Czytaj też

Spike NLOS to przeciwpancerny pocisk kierowany o maksymalnym zasięgu wynoszącym co najmniej 25 km. Waży 70 kg. Jest przeznaczony głównie do zadań specjalnych, jak eliminacja ważnych celów, np. systemów obrony przeciwlotniczej. U.S. Army z sukcesem przeprowadziła test polegający na wystrzeleniu pocisku Spike NLOS ze śmigłowca AH-64E na odległość 32 km. Obecnie trwają prace nad wariantem pocisku Spike NLOS o zasięgu dochodzącym do 50 km.

Reklama

Wracając do programu MLRPSM, wymogi U.S. Army są następujące:

  1. Pocisk musi mieć zdolność zwalczania rozmaitych celów: pojazdów opancerzonych, piechoty przeciwnika, fortyfikacji polowych, budynków;
  2. Powinien osiągać zasięg 25 km lub większy;
  3. Musi mieć możliwość transportu za pomocą pojazdów na wyposażeniu brygad lekkiej piechoty (ang. Infantry Brigade Combat Team, IBCT) takich jak JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) lub ISV (Infantry Squad Vehicle);
  4. Powinien mieć możliwość poprawy trajektorii lotu w trakcie jego trwania, zmiany celu lub anulowania ataku;
  5. Powinien mieć zdolność jednoczesnego użycia czterech pocisków z jednej wyrzutni jednocześnie;
  6. Powinien charakteryzować się wysoką przeżywalnością oraz odpornością, między innymi na zakłócanie;
  7. Na chwilę obecną nie ma jednoznacznie zdefiniowanych wymogów co do czasu lotu do celu, ale jak najkrótszy czas tegoż będzie wysoko ocenianym kryterium.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Jak widać USA chcą wyciągnąć AH-64 z zasięgu takich systemów jak NASAMS, Narew czy też IrysT, bo te zasadniczo mają zasięg 40-50 km ( mówię tu o tym wariancie, którego jeszcze nie ma). Nawet przy redukcji zamówienia ma to już głębszy sens niż używanie Hellfire.

    1. Davien3

      @szczebelek maksymalny zasieg Spike NLOS to 50 km z smigłowca dla JAGM to maks bedzie 32km tak jak dla AGM-114 R-4 Czyli sa poza zasiegiem Pancyrów czy OS/NEWY ale juz nie Buka. NASAMS moze uzywac dowolnych pocisków z datalinkiem więc i o zasiegu ponad te 40-50 km.

Reklama