Przemysł Zbrojeniowy

Irak naciska na Amerykanów w sprawie F-16

fot. USAF
fot. USAF

Iracki rząd naciska na Amerykanów by przyśpieszyć przekazanie dla Iraku samolotów F-16 i bezzałogowych statków powietrznych. Szykuje się prawdziwy egzamin z „lojalności sojuszniczej”.

Przyśpieszenie przekazania nowoczesnych systemów uzbrojenia będzie jednym z celów rozmów, jakie w przyszłym tygodniu odbędzie premier Iraku Nuri al-Maliki z prezydentem Barakiem Obamą. Bagdad motywuje to chęcią zwiększenia intensywności zwalczania Al-Kaidy, szczególnie w zachodniej części Iraku.

Amerykanie zgodzili się już w sierpniu br. by dostarczyć Irakowi za 2,6 miliarda dolarów zintegrowany system obrony powietrznej oraz pierwszą partią samolotów F-16 do jesieni 2014 r. Teraz iracki premier chciałby również prosić o dostawę bezzałogowych statków powietrznych, które pozwoliłyby zwiększyć nadzór nad pustynnymi rejonami przygranicznymi w pobliżu Syrii.

Najważniejsze stają się jednak samoloty F-16, które dla Iraku są potrzebne od zaraz. Amerykanie staną zatem przed trudnym wyborem: przekazać uzbrojenie zgodnie z obietnicami sojuszniczymi, czy też ograniczać pomoc wojskową by Irak nie stał się znowu zbyt „niebezpieczny”.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.