Indywidualne stroje maskujące i namioty balistyczne od Grupy Lubawa

Autor. M.Dura
Grupa Lubawa zaprezentowała na targach Granice 2025 kilka rozwiązań, które niewątpliwe mogą pomóc w ochronie ludzi i sprzętu w strefie przygranicznej. Wśród nich należy wyróżnić poncha andydronowe, formowalną osłonę maskująca, namioty balistyczne, podpinkę antyradarową oraz kamizelkę ochronną dla ratowników medycznych, straży pożarnej lub innych służb kryzysowych.
Tym co niewątpliwie od razu rzucało się w oczy na stanowisku wystawionym na tragach Granice 2025 były niewątpliwie poncha antydronowe firmy Miranda, chroniące żołnierzy w zakresie optycznym i termalnym. Taka osłona jest szczególnie ważna przy zagrożeniu ze strony dronów, co pokazała dobitnie wojna na Ukrainie. To właśnie dlatego Rosjanie próbują cały czas wprowadzać tego rodzaju rozwiązania ochronne dla pojedynczych żołnierzy. Jak na razie mają one o wiele gorsze możliwości niż poncha proponowane przez firmę Miranda.
I nie chodzi tu tylko o samą efektywność ukrycia, która jest zresztą naprawdę imponująca. Przykładowo poncha proponowane przez spółkę Mirandy redukują promieniowanie termalne o 90%. Z kolei optyczne, efektywne maskowanie jest już od 15 m a przed systemami noktowizyjnymi od 20 m. W tym wszystkim ważne jest również to, że polskie rozwiązanie jest lekkie (waży nie więcej niż 1 kg), przewiewne (zapewniające swobodny przepływ powietrza dzięki odpowiedniej strukturze materiału) i stosunkowo wygodne w użytkowaniu.
Zastosowany materiał jest dodatkowo ognioodporny, samogasnący i charakteryzuje się niską absorbcją wody. Samo ponczo zostało tak uszyte, by zapewnić łatwy dostęp do oporządzenia poprzez regulowany system zapięć.

Autor. M.Dura
Drugim ważnym rozwiązaniem spółki Miranda, szczególnie wyróżnianym na targach Granice 2025 były formowalne osłony maskujące, które mogą chronić niewielkie obiekty na ziemi w zakresie optycznym i termalnym, nie tylko zastosowanymi kolorami oraz materiałem, ale również przybierając formę naturalnej bryły ziemi lub kamienia. Użytkownik takiej osłony może więc ją uformować w sposób odpowiedni do terenu w jakim się znajduje (np. leżąc przy skałach czy w lesie). Wszystko to jest odporne na warunki atmosferyczne, jest trwałe i nie absorbuje wody, jest lekkie, proste w użyciu i idealnie dopasowane do potrzeb żołnierza w terenie.

Autor. M.Dura
Ciekawym, choć mało dostrzegalnym rozwiązaniem prezentowanym przez spółkę Miranda na targach Granice 2025 był materiał na podpinki antyradarowe, które są wykorzystywane głównie w namiotach i hangarach. Wcześniej takie podpinki były wykorzystywane dla ochrony przed zmianami temperatury na zewnątrz oraz przed rozpoznaniem w zakresie podczerwieni termalnej (są one zresztą nadal w ofercie firmy Miranda).
Czytaj też
Nowe podpinki mają dodatkowo zapobiec wykryciu przez radary tego, co znajduje się wewnątrz chronionego obiektu. Uzyskano to poprzez pochłanianie i rozpraszanie energii promieniowania radiolokacyjnego. Podpinki proponowane przez Mirandę posiadają dodatkowo relatywnie niską masę powierzchniową, są trudnopalne, a ponadto przez swój naturalny, biały kolor zwiększają światłość wewnątrz namiotu lub hangaru. Tego rodzaju rozwiązania są stosowane m.in. w Finlandii – szczególnie w odniesieniu do hangarów stawianych dla samolotów.
Niewątpliwie ważnym rozwiązaniem z punktu widzenia bezpieczeństwa ludzi, reklamowanym przez Grupę Lubawa na targach Granice 2025, były namioty balistyczne - odłamkoodporne. Ich zadaniem nie jest bowiem jedynie zapewnienie izolacji od niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale również ochrona przed odłamkami zgodna z natowskim dokumentem standaryzacyjnym STANAG 2920 (Metody badań balistycznych materiałów pancerza osobistego i odzieży bojowej). Zakłada ona odporność na odłamki o wadze 1,1 g lecące z prędkością 300 m/s lub 600 m/s.
Bazą dla tego rozwiązania był sześcioosobowy namiot stelażowy o konstrukcji półwalca (o długości 5,2 m i, szerokości 4,8 m i wysokości 2,3-2,5 m), w którym zastosowano jako czaszę specjalny materiał z powleczeniem jednostronnym mieszanką elastomerową i wykonany w kamuflażu (zbliżonym kolorystycznie i co do reemisji z pokryciem maskującym typu Berberys). Taka tkanina zapewnia więc również maskowanie w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. Zabezpieczeniem balistycznym może być podpinka namiotu, zbudowana z wielowarstwowego kompozytu. Dodatkowo namiot może być wyposażony w tropik maskujący o specjalnej strukturze i wybarwieniach.
Czytaj też
W propozycji spółki Lubawa S.A. zwracała także uwagę kamizelka medyczna dla ratowników, która ma być odpowiedzią na dosyć częste przypadki w naszym kraju ataków ostrymi narzędziami (nożem, szpikulcem) na osoby udzielające pomocy w karetkach pogotowia. W odróżnieniu od kamizelek wojskowych ich wersja „cywilna” została mocno odchudzona, przez co jest lżejsza i mniej utrudniająca ruchy przy zachowaniu odpowiedniego stopnia ochrony. Dodatkowo zastosowano również specjalne lamówki z lampami LED-owymi, które po zapaleniu wyróżniają ratowników lepiej, niż odblaski – potrzebujące wcześniejszego oświetlenia z zewnątrz. Kamizelka ta może być z powodzeniem stosowana przez straż pożarną lub inne służby narażone na atak przy wielkoskalowym konflikcie zbrojnym.

Autor. M.Dura
Lubawa S.A zaprezentowała także lekki strój podchodzeniowy dla pirotechnika/sapera Szerszeń. Uznano bowiem, że w wielu sytuacjach nie zawsze jest konieczne zakładanie ciężkiego stroju ochronnego, w którym można pracować w bardzo ograniczonym czasie (np. 30 minut), a wystarczy mieć ubiór ochronny: lżejszy oraz jednocześnie szybszy i łatwiejszy w zakładaniu. Okazało się, że tego rodzaju rozwiązanie sprawdza się szczególnie podczas prowadzenia działań z zakresu rozpoznania minersko - pirotechnicznego oraz zabezpieczania neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych. Ubiór ten nie ogranicza bowiem możliwości używania specjalistycznego wyposażenia do prowadzenia działań minersko-pirotechnicznych, w tym manipulatorów pirotechnicznych i detektorów metali.

Autor. M.Dura
Szerszeń może być wykorzystywany także podczas transportu rozpoznanych i niestanowiących zagrożenia niewybuchów, niewypałów, przedmiotów niebezpiecznych oraz środków zapalających z miejsca ich odkrycia do przystosowanych środków transportowych oraz ze środków transportowych do miejsca ich niszczenia. Według Lubawy tego rodzaju kombinezon „można używać do prowadzenia działań rozminowania i oczyszczania terenów, gdy istnieje prawdopodobieństwo występowania wszelkiego rodzaju min, amunicji narzutowej, granatów oraz niewybuchów, niewypałów czy odkrytych polowych składów amunicji”.
Szerszeń waży bez hełmu w rozmiarze M/L około 20 kg. W komplecie proponowany jest hełm z łatwo nakładaną przyłbicą, które razem ważą około 3 kg.
Materiał sponsorowany
Tomek72
[...]Przykładowo poncha proponowane przez spółkę Mirandy redukują promieniowanie termalne o 90%[...] chciałbym zobaczyć jak w takich osłonach wyglądają żołnierze w kamerach termowizyjnych i w noktowizorach.
Luunapark7Marek
Gdzie ten szpej?