Przemysł Zbrojeniowy
Indyjskie lotnictwo z francuską bombą szybującą
![Rafale zrzuca bombę precyzyjną HAMMER](https://cdn.defence24.pl/2025/02/12/800x450px/DQB18fzNpfiW6xM6PEunnR3SGrnm3jebFF6mDxlR.xuvp.jpg)
Autor. Defence Procurement Agency
Francuska firma Safran i indyjska Bharat Electronics Limited podpisały porozumienie o współpracy na wystawie lotniczej Aero India. Jej przedmiotem jest produkcja w Indiach bomb szybujących HAMMER.
Bomby precyzyjne HAMMER (Highly Agile Modular Munition Extended Range) mają powstawać w Indiach w ramach spółki joint venture prowadzonej przez obydwie firmy. Poza produkcją w Indiach prowadzony ma być rozwój techniczny, utrzymanie w cyklu życia, eksport i przystosowywanie do lokalnych potrzeb sił powietrznych Indii.
Precyzyjne bomby szybujące, jak pokazała wojna na Ukrainie, są bardzo skutecznym a przede wszystkim efektywnym kosztowo środkiem prowadzenia walki. Umożliwiają atakowanie celów spoza zasięgu większości systemów obrony powietrznej w odległościach do 70 km. Bomby takie powstają z połączenia prostych klasycznych bomb wolno spadających, o różnych wagomiarach, z zestawem zawierającym sensor, komputer sterujący z systemem nawigacyjnym i ruchome powierzchnie sterowe umożliwiające precyzyjne trawienie w cel. Koszt takiej bomby jest niewielki i liczony w dziesiątkach tysięcy USD, a nie jak w przypadku rakietowych pocisków rakietowych – w setkach.
Dzisiaj Ukraińcy wykorzystują amerykańskie bomby rodziny JDAM i właśnie francuskie HAMMER. Z kolei Rosjanie używają bomb klasycznych rodziny FAB z zestawami UMPK.
Obecne porozumienie ma doprowadzić do ustanowienia wspólnego centrum doskonałości do produkcji bomb, a firma Safran będzie miała mieć swój udział w przedsięwzięciu poprzez dostarczanie technologii i know-how. Przedsięwzięcie będzie się wpisywało w politykę samodzielnego produkowania uzbrojenia w Indiach.
Współpraca w zakresie bomb szybujących wydaje się dzisiaj celowa z kilku powodów. Po pierwsze Indie zakupiły samoloty wielozadaniowe Rafale i Mirage 2000, a ich główny samolot bojowy to Su-30MKI, który również wykorzystuje wiele rozwiązań francuskich. Wiadomo też, że Indie będą chciały uzbroić w bomby HAMMER także rodzimy lekki samolot bojowy Tejas.
Po drugie bomby szybujące to uzbrojenie o bardzo dobrym stosunku koszt efekt, redukującym ryzyko samolotu-nosiciela (w stosunku do misji polegających na klasycznym bombardowaniu celów), umożliwiający celne rażenie celów przy pomocy niewielkiej liczby efektorów.
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]