Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDET 2023: Przeciwlotniczy Victor w pełnym ukompletowaniu

Victor self-propelled AAA system.
Victor self-propelled AAA system.
Autor. Gift for Putin

Podczas targów IDET 2023 zwiedzającym zaprezentowano samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Victor, który powstał z myślą o działaniach na terenie Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zaprezentowany wóz różnił się wyposażeniem względem tych zademonstrowanych po raz pierwszy po rozpoczęciu zbiórki na zakup 15 egzemplarzy w ramach wsparcia ukraińskich jednostek przeciwlotniczych. Jest to budżetowe rozwiązanie mające na celu uzupełnienie najniższego szczebla obrony przeciwlotniczej, w którym z reguły znajdują się np. artyleryjskie zestawy ZU-23-2. Aktualnie ich jedynym użytkownikiem jest wspomniana Ukraina, która otrzymała przynajmniej 15 tego typu zestawów dzięki środkom zebranym podczas zeszłorocznej zbiórki w ramach akcji "prezent dla Putina". Kolejne 100 systemów tego typu ufundowała Holandia i zapewne pierwsze pojazdy obecnie są w trakcie produkcji.

Czytaj też

Victor to czeski artyleryjski system przeciwlotniczy powstały poprzez integrację na samochodzie Toyota Land Cruiser HZJ 79 zmodernizowanego zestawu przeciwlotniczego ZPU-2 z podwójnym karabinem maszynowym 14,5 mm. Pozwolą one na zwiększenie zdolności ukraińskich żołnierzy do eliminacji środków napadu powietrznego, głównie dronów -zważywszy na relatywnie niewielki zasięg skutecznego ognia wynoszący w przypadku zestawu ZPU-2 2000 m, zatem mniej niż w przypadku popularnych ZU-23-2.

Reklama

Czytaj też

Broń ta może także służyć do eliminowania nisko lecących celów jak śmigłowce lub lekkich pojazdów naziemnych. Jednostka ogniowa każdego pojazdu wynosi ponad 600 naboi. W przypadku przegrzania lufy można ją szybko wymienić na miejscu. System celowniczy obejmuje celownik przeciwlotniczy dzienny i nocny oraz celownik do bezpośredniego ognia do celów naziemnych.

Czytaj też

Zdwojony wielkokalibrowy karabin KPV kal. 14,5 mm.
Zdwojony wielkokalibrowy karabin KPV kal. 14,5 mm.
Autor. Gift for Putin
Reklama

Komentarze

    Reklama