Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IDET 2023: Przeciwlotniczy Victor w pełnym ukompletowaniu

Victor self-propelled AAA system.
Fot. Gift for Putin

Podczas targów IDET 2023 zwiedzającym zaprezentowano samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Victor, który powstał z myślą o działaniach na terenie Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Zaprezentowany wóz różnił się wyposażeniem względem tych zademonstrowanych po raz pierwszy po rozpoczęciu zbiórki na zakup 15 egzemplarzy w ramach wsparcia ukraińskich jednostek przeciwlotniczych. Jest to budżetowe rozwiązanie mające na celu uzupełnienie najniższego szczebla obrony przeciwlotniczej, w którym z reguły znajdują się np. artyleryjskie zestawy ZU-23-2. Aktualnie ich jedynym użytkownikiem jest wspomniana Ukraina, która otrzymała przynajmniej 15 tego typu zestawów dzięki środkom zebranym podczas zeszłorocznej zbiórki w ramach akcji "prezent dla Putina". Kolejne 100 systemów tego typu ufundowała Holandia i zapewne pierwsze pojazdy obecnie są w trakcie produkcji.

Czytaj też

Victor to czeski artyleryjski system przeciwlotniczy powstały poprzez integrację na samochodzie Toyota Land Cruiser HZJ 79 zmodernizowanego zestawu przeciwlotniczego ZPU-2 z podwójnym karabinem maszynowym 14,5 mm. Pozwolą one na zwiększenie zdolności ukraińskich żołnierzy do eliminacji środków napadu powietrznego, głównie dronów -zważywszy na relatywnie niewielki zasięg skutecznego ognia wynoszący w przypadku zestawu ZPU-2 2000 m, zatem mniej niż w przypadku popularnych ZU-23-2.

Reklama

Czytaj też

Broń ta może także służyć do eliminowania nisko lecących celów jak śmigłowce lub lekkich pojazdów naziemnych. Jednostka ogniowa każdego pojazdu wynosi ponad 600 naboi. W przypadku przegrzania lufy można ją szybko wymienić na miejscu. System celowniczy obejmuje celownik przeciwlotniczy dzienny i nocny oraz celownik do bezpośredniego ognia do celów naziemnych.

Czytaj też

Zdwojony wielkokalibrowy karabin KPV kal. 14,5 mm.
Fot. Gift for Putin

Komentarze