Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Huta Stalowa Wola wchodzi do programu Wisła. Zamówienie offsetowe

Fot. Huta Stalowa Wola
Fot. Huta Stalowa Wola

Huta Stalowa Wola otrzymała od amerykańskiego koncernu Raytheon pierwsze zamówienie offsetowe z programu Wisła. Chodzi o stworzenie planu zadań wynikających z realizacji umowy zawartej pomiędzy rządami Polski i Stanów Zjednoczonych. 

HSW w Wiśle. Powstanie plan zadań

Pod koniec października br. Huta Stalowa Wola S.A. otrzymała od Raytheon Company zamówienie na usługę przygotowania planu zadań wynikających z realizacji umowy zawartej pomiędzy rządami Polski i Stanów Zjednoczonych w ramach programu rozwoju systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Jak informuje w komunikacie prasowym Huta Stalowa Wola zamówienie jest pierwszym skierowanym przez koncern Raytheon do polskiej firmy w ramach programu Wisła i obejmuje opracowanie wstępnego Planu Zarządzania programem, jak również Planu Dojrzałości identyfikującego główne ryzyka jego realizacji. Zamówienie jest wynikiem pracy w HSW S.A. związanej z weryfikacją możliwości produkcyjnych, poznaniem wymogów prawodawstwa amerykańskiego oraz przygotowaniem podwalin pod nowy model opracowywania i realizacji projektów w obszarze obronności z wykorzystaniem wiedzy i doświadczeń amerykańskich w tym zakresie.

Huta Stalowa Wola będzie odgrywać istotną rolę w programie produkcji systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Podkarpacka fabryka weźmie udział w realizacji systemu i będzie odpowiedzialna za wykonanie wyrzutni rakietowych na bazie technologii pozyskanej od zagranicznego kontrahenta. HSW S.A. rozpoczęła też działania związane z budową centrum produkcyjno-serwisowego dla realizacji projektu Wisła.

Seryjna produkcja Krabów. Rusza kolejna faza programu Regina

image
Fot. Huta Stalowa Wola

W HSW zaczyna się także kolejna faza programu Regina. Spółka zakończyła produkcję seryjną I baterii samobieżnych haubic Krab. Spółka przez ostatnie dwa lata, od podpisania w 2016 roku kontraktu MON na dostawy czterech DMO opartych o haubicę Krab, przygotowywała się do rozpoczęcia seryjnej produkcji tego nowoczesnego uzbrojenia. HSW wdrożyła pozyskane technologie produkcji, a także przeszła głęboki proces modernizacji infrastruktury i procesów produkcji. Zarówno budowa nowoczesnej hali produkcyjnej, jak również uruchomienie lufowni były kluczowymi etapami, dzięki którym zmienia się profil produkcji, a specjalizacja w zakresie budowy nowoczesnych podwozi HSW ma być unikalną kompetencją zakładu.

Nowy model funkcjonowania HSW

Zmianom w technologii produkcji towarzyszy zmiana w systemie zarządczym i budowanie nowego modelu funkcjonowania firmy. Jak informuje Huta Stalowa Wola efektem kontynuacji procesu poprawy efektywności firmy jest stabilność finansowa, realizacja umów zgodnie z harmonogramami dostaw. Huta w bieżącym roku za 9 miesięcy wykazuje więc zysk w wysokości ponad 25 mln zł netto - można przeczytać w komunikacie firmy. 

Huta Stalowa Wola informuje, że wdrażając najnowocześniejszą dostępną obecnie na świecie technologię w zakresie automatycznego spawania korpusów i podwozi dla pojazdów bojowych spółka staje w czołówce producentów pojazdów pancernych w zakresie możliwości wykonawczych takich konstrukcji. Firma kończy także montaż linii zaawansowanych automatów spawalniczych. Wdrożenie uniwersalnego stanowiska zrobotyzowanego do spawania systemów wieżowych wyrobów Krab, Rak, systemu wieżowego, systemów podwozi m.in. 120 mm moździerza samobieżnego na podwoziu gąsienicowym, wozów dowodzenia, BWP ma stanowić w opinii HSW duży progres dal całego polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Kontynuujemy proces poprawy i utrzymania efektywności Huty. Wiele z planu naprawczego już zrealizowaliśmy, choć jeszcze kilka ważnych zadań przed nami. Nie mamy zamiaru spocząć na laurach. Dobre wyniki HSW motywują nas do dalszej wytężonej pracy. Mamy nowe zadania do realizacji, tym razem z partnerem amerykańskim. Chcemy wiele osiągnąć i mamy zamiar wykorzystać pojawiające się szanse na rozwój przedsiębiorstwa.

Jacek Kosiński, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy HSW SA

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (17)

  1. Ela

    W nawiązaniu do wcześniejszych komentarzy może warto wspomnieć że prawdopodobieństwo przejęcia HSW było realne już w 2013 roku - potwierdza to np. interpelacja nr 15539 z dnia 11 marca 2013 r. ówczesnego posła Dariusza Seligi. Wystąpienie to adresowane do wielu ważnych centralnych instytucji państwowych zapobiegło temu procesowi i chyba dobrze przysłużyło się temu istotnemu zakładowi polskiego przemysłu zbrojeniowego itp., itd. A że był to realne niech świadczy fakt przejęcia tą samą drogą strategicznej gdyńskiej firmy w 2011 roku i zapięcie tego w 100% w 2015 roku. To były ciekawe czasy ciekawe zjawiska i chyba godne głębszego zgłębienia.

    1. Boczek

      To, że nie sprzedano ich WB Electronics to dobrze? No same sensacje w tej interpelacji. Ale dobrze, że ją przytoczyłeś, bo tu nasi wieczni od teorii spiskowych już widzieli HSW sprzedawaną Niemcom.

  2. ewp

    Gdyby nie zmiana rządów w 2015 roku to HSW by już nie istniała lub była sprzedana zagranicznym podmiotom. To że będzie produkować kontenery, choć mam przeczucie, że nie tylko to już ogromny sukces.

    1. Boczek

      Teoria interesująca, ale rzadka w obliczu zakupu licencji na podwozia i inwestowania w modernizację ...przed 2015. Czy naprawdę w kuchni nie ma już nic do roboty?

  3. Harry 2

    @ ela - NAMMO chciało przejąć MESKO kiedy jeszcze grupa zbrojeniowa nazywała się BUMAR. Dzięki ówczesnemu prezesowi BUMARU i jego prawnikom nie udało się tego uczynić.

  4. tytus

    A co będzie robiła HSW dla "Wisły" ?

  5. Marek

    @ryba Wróbelki ćwierkają, że wspomniany przez ciebie Krab był uparcie zwalczany przez tego samego pana, który uwalił Andersa i na dodatek jeszcze łgał na jego temat. Na szczęście Krab to HSW, więc do tego, żeby go uwalić miał za chude uszy. Podobno ten pan nadal bryluje na salonach zbrojeniówki.

  6. ryba

    - przypominam ci ze produkcja kraba ruszyła opiero po aneksji krymu ( czyli jak PO sie wystraszyło ) do tej pory wszelakie plan produjcji tj armatohaubicy były skutecznie przz PO blokowane ,zreszta jak i gawrona.

  7. SOWA

    Szanowni komentatorzy. Proponuję trochę umiaru w komentarzach. Pan minister powiedział, że pozyskamy wiele nowych technologii. Ja w to wierzę. Moim skromnym zdaniem może to być produkcja metalowych pojemników na na odpady które będą przechowywać śmieci w chmurze. Tak na serio słabo to wszystko widzę. Wydano miliardy dolarów na Wisłę i co?

  8. suweren

    To żart, prawda?

  9. Wojcech

    Teraz trzeba by się dogadać z Koreańczykami albo Ukraińcami w sprawie licencji na rakiety bo zanim sami coś zrobimy to następne 20 lat.

  10. Rafal

    @ewp przestan bzdury opowiadac.

  11. Marek

    @kat na lemingozę Są tacy, co nie tylko sprzedaliby za złotówkę, ale nawet gotowi by byli dopłacić do tego, żeby w Polsce nie było żadnej rodzimej fabryki. Od dawna już cholera mnie bierze, kiedy czytam czepiających się wszystkiego wiecznych malkontentów.

  12. Ja66

    @ewp a któż to miałby sprzedać HSW zagranicznym podmiotom? Bo chyba nie PO, dzięki której udało się wreszcie ruszyć z produkcją Kraba?

  13. As

    Mając na uwadzę kompetencję HSW amerykanie poprosili o przeanalizowanie fazy analityczno-koncepcyjnej sporządzenia planu niezbędnego do wdrożenia wstępnego planu zakładającego przygotowanie planu w związku z podpisaniem umowy. I tak latami.

  14. kat na lemingozę

    Nieroby w akcji krytykowania .Pewnie najlepiej Sprzedać za 1PLN bo w zasadzie nic to nie jest warte .Moderatora pozdrawiam międzynarodowym gestem .

  15. Dudley

    Po tłumaczeniu na chłopski, HSW ma być odpowiedzialna za wyspawanie i pomalowanie kontenerów startowych. Tyle w temacie, reszta to bełkot.

  16. Andrzej

    Tak by opracowanie planu i koszty jego nie były 20% całego offsetu. Offset to nie plany tylko realne zamówienia, chyba ze HSW to firma która zajmuje się usługami księgowymi!

  17. Harry 2

    Zamówienie offsetowe? "będzie odpowiedzialna za wykonanie wyrzutni rakietowych na bazie technologii pozyskanej od zagranicznego kontrahenta." Klękajcie narody!