Przemysł Zbrojeniowy

HSW dostarcza wojsku sprzęt inżynieryjny

Fot. HSW
Fot. HSW

Jak poinformowała Huta Stalowa Wola S.A., dostarczono kolejną partię uniwersalnych maszyn inżynieryjnych UMI 9.50 i spycharko-ładowarek SŁ-34C na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zostały one zakupione na mocy kontraktów z ostatnich kilku lat, a same dostawy zostały zrealizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Te pierwsze zostały dostarczone na mocy umowy o wartości 23,2 mln zł brutto z 11 czerwca br. pomiędzy HSW, a 1. Regionalną Bazę Logistyczną z Wałcza. Na jej mocy Wojsko Polskie pozyskało kolejną partię tych maszyn inżynieryjnych. W ramach opcji gwarantowanej dostarczonych miało zostać czternaście egzemplarzy UMI 9.50 (w tym pięć z osprzętem dodatkowym i dziewięć bez). Dodatkowo opcja obejmowała pięć kolejnych pojazdów tego typu z osprzętem dodatkowym i dziewięć osobnych pakietów osprzętu dodatkowego. Obecnie HSW dostarczyło wszystkie 19 egzemplarzy w terminie.

Te drugie z kolei zostały dostarczone na mocy umowy o wartości 53,67 mln brutto z 11 lipca 2019 roku pomiędzy HSW a Inspektoratem Uzbrojenia MON. Na jej mocy Wojsko Polskie pozyskało kolejną partię tych maszyn inżynieryjnych. W ramach opcji gwarantowanej dostarczonych miało zostać 17 SŁ-34C, a w ramach opcji kolejnych 17. Jak dotąd w czerwcu br. przekazano 3 egzemplarze, a obecnie do końca roku ma zostać dostarczonych kolejnych 8. 

Dostarczane maszyny są oczekiwane przez pododdziały inżynieryjne różnych rodzajów wojsk, gdyż podnoszą ich możliwości wykonywania zadań wsparcia i zabezpieczenia inżynieryjnego. Przekazywane maszyny wykorzystywane będą do prowadzenie rozbudowy fortyfikacyjnej terenu w ramach szkoleń poligonowych, do prac drogowo-mostowych oraz wykonywania zadań wsparcia inżynieryjnego, również na korzyść innych służb i społeczeństwa w ramach reagowania kryzysowego.

image
Reklama

Komentarze (24)

 1. bebzun

  Cywilna część HSW (czyli chinczycy),odsprzedali te maszyny części zbrojeniowej HSW (czyli skarb panstwa),a ci sprzedali to naszej armi (tez skab panstwa), dlatego cena taka a nie inna.

  1. Ja

   Mogę powiedzieć tyle, że jesteś w błędzie

 2. ree

  Zbrojeniowa czesc HSW jest wlasnoscia skarbu panstawa,ale cywilna czyli "maszyny budowlana"od kilku lat jest w rękach chińczykow.Niew iem jak to jest teraz z licencjami,bo napewno na sprzet ktory produkowalismy przez chinami ,mielismy licencje komatsu i dressera.Napewno te firmy nie udostepnily tego chinczykom,czyli te kopareczki to jakies azjatyckie wynalazki.

  1. Tom

   Nie. To przemalowane stare dobre Ł-34 jakie jeszcze widac gdzieniegdzie oraz koparkoładowarki , które huta produkowała na rynek cywilny. Wszystkie licencje cywilne i know how sprzedano w pakiecie chinczykom. To byla glowna wartosc tak naprawde czesci cywilnej. Liuging nie mial np. koparkoladowarek w swoim portfolio. Juz ma.

  2. Ra

   Lt43 i umi zostały przy hsw. I tyle.

  3. asd

   Powtarzam - HSW sprzedała linię i licencję na Ł-34(cywilna ładowarka). Zostawili sobie jednak licencję na SŁ-34 czyli na to samo z drobnymi przeróbkami(wojskowa - stojak na broń w kabinie, reflektor, skrzynia, wyciągarka, dodatkowy osprzęt łyżki itd.). Dalej mogą robić tą ładowarkę, choć drogo to wychodzi.

 3. królewiec

  Moim zdaniem znaczna część zapotrzebowania Wojska na zdolności w zakresie prac inżynieryjno -budowlanych , logistycznych , magazynowych , remontowych , transportowych ale nie tylko, bo także w domenie cyber czy rozpoznania np drony czy mikro satelity winna być kontraktowana w polskim sektorze prywatnym . Dyskusyjny wydaje się sens pakowania kasy na etaty podoficerów -magazynierów, operatorów widlaków , buchalterów itd . Podobnie ze sprzętem typu koparki czy wywrotki . Preferencyjny status takich firm obligowałby do zatrudniania specjalistów po zakończonej służbie wojskowej i określonym przydziałem mobilizacyjnym ,ćwiczeniami i szkoleniem poligonowym . Taki system z powodzeniem funkcjonuje w armii amerykańskiej .

  1. Oberschlesien

   Poczytaj nieco o wojnie o niepodległość w USA. Tamta historia pokazała jak skuteczny jest Twój pomysł.

 4. easyrider

  Prawidłowo. Sprzęt musi być kupowany w Polsce a za granicą wyłącznie jeżeli nie ma możliwości wyprodukowania go w kraju. Jeżeli zaś kupowany od innych państw, to tylko od tych, które nie są naszymi rywalami.

 5. rolnik szuka

  Czy to amerykańskie Dżony Jelonki pomalowane w łaty czy chińskie składaki?

  1. Użytkownik

   Huta od dawna była producentem tych pojazdów

  2. On

   Żadnego nie była producentem!!! Tu akurat may "Case" przemalowane

 6. Xzibit

  Niech zgadnę traktorki made in USA po polski Pronar nie robi traktorów.....

  1. OIo

   Pronar robił ciągniki we współpracy z Białoruskim MTZ ale niestety w polsce nie można pozwolić na to, żeby własne firmy się rozwijały.

 7. Grzyb

  Na zachodzie mają JCB HMEE, u nas są przefarbowane na zielono chińskie sprzęty z chińską jakością, wytrzymałością i niezawodnością. Tak samo ludzie dają się nabierać na maszyny do szycia "Łucznik". Chińczyk wysłał do Wrocławia (sic!) katalog produkowanych sprzętów, oni wybrali i odesłali plik logo do nadrukowania. Tyle z "polskiej marki".

  1. Asg

   Mylisz się. To są polskie konstrukcje sprzedane chińczykom. Zanim kupili HSW nie robili koparkoładowarek

  2. Użytkownik

   Nie przesadzajmy. Niestety Polski przemysł był i jest rozwalonym nic nie poradzimy.

  3. Agamemnon

   Lt43 i Umi nie zostały sprzedane w pakiecie, nadal nalezą do HSW zbrojeniowej.

 8. Fin

  A czy to ciągniki Biełaruś MZT, ściana wschodnia już użytkuje i sobie chwali

  1. Rolnik

   Chwali ten którego nie stać na lepsze.Kiedyś były dosyć trwałe.Dzisiejsze ciekną z wszystkich złączek,są prymitywne i prymitywne zmontowane.

 9. ad vocem

  Należy mieć nadzieję wykorzystania WP w części prac, z tym specjalistycznym sprzętem, przy budowie "muru" dla Batiuszki. Ba - będzie podwójna korzyść: po 1) Wojsko szkoli się na budowie dla III RP (nie przesypuje piasku z jednej kupki na drugą na poligonie - bez sensu). 2) Pieniądze wrócą (w sposób wirtualny) do społeczeństwa, a nie do RFN - bo oni decydują w UE kto -za ile ma im dać zarobić przy tej budowie. P.S. Mam / y nadzieję, że pomysł IV Rzeszy - bierzemy wszystko, a Polska n-tym landem - nie przejdzie, vide przygotowana ustawa przez nowego Kanclerza Niemiec. Jak przejdzie to koniec Polski, a my niewolnikami jak w III Rzeszy.

 10. Gggg

  Umi powinno mieć koła równe przód na małych nie nadaje się w teren

 11. Pewny

  wreszzcie nie będzie tak jak za poprzedniej ekipy rządowej kiedy pisano o mld a nie było koparek lawet czy innych podstawowych rzeczy

  1. Vam

   100% prawdy

 12. Herr Wolf

  Bojowe traktory

 13. Użytkownik

  Ceny z kosmosu...

  1. kibic

   Nie miałeś się do czego przyczepić? Skoro płacimy polskiej fabryce, to dajemy jej szanse na zakupy inwestycyjne. Nie jesteśmy Niemcami i nie możemy wycisnąć na Brukseli prawa do jawnego wsparcia krajowych firm państwowymi pieniędzmi.

  2. Sky

   Czyli wg ciebie nie jest ważne co kupujemy , jakiej jakości i czy nada się do czegokolwiek innego niż kopanie masowych grobów? Ważne, że nasze!? Widać jesteśmy b bogatym krajem. Na kredyt.

  3. Tomek

   Mylisz się WP ma otrzymać sprzęt jaki zamawia i spełnia ich warunki a sprawą drugorzędną jest skąd pochodzi

 14. mxxa

  Kupili cywilne samochody dla wojska nawet bez malowania maskującego ale za to będą zamaskowane traktory :)

 15. ryszard56

  Ale zabytek hahahaha masakra

  1. Donaldduck

   r56- Źródło?

 16. **

  Niby fajnie, ale... czy jest sens produkować taki sprzęt w mikro seriach ? Nie lepiej żeby zakłady typu HSW skupiły się na produkcji czysto wojskowej, a sprzęt "podwójnego przeznaczenia" kupować "z rynku". Zwłaszcza że te maszyny ponoć na chińskich komponentach. Podobnie Jelcz, na MSPO chwalili się... przyczepką ogólnologistyczną, niby w miarę zgodne z profilem firmy, ale w przyczepach specjalizuje się kilka prywatnych polskich firm i pewnie byliby w stanie je dostarczać połowę taniej niż Jelcz robiący mikro sztuki dla jedynego klienta.

 17. Davien

  Przecież to chiński Liu Gong

  1. Obserwator

   Masz rację sprzedały dział budowy maszyn budowlanych Chińczykom

  2. PEwny

   nie to poprzedni rząd sprzedał to chińczykom naszą naszą działkę HSW cywilną z projektami itd z tym że zastrzegliśmy sobie produkcjęna potrzeby armii jeżeli dobrze pamiętam

 18. asf

  Czy te maszyny różnią się czymś od cywilnych, oprócz malowania np. kuloodporną szybą? Jeśli nie to czy nie można było kupić taniej na rynku cywilnym?

  1. Juras

   Nie, to jest sprzet WOJSKOWY, a nie traktor z kolchozu …!

 19. pomz

  Jak czytem te newsy z zakupami dla naszej armii na D24, to tak jakbym czytal prase przed 39 rokiem. Tu 4 taczanki, tam 2 dzialka ppanc, tam 15 granatników... A Skutecznej amunicji do T-72, Leopardow, RPG-7, wiekszej ilosci PPK-ów, jak nie było tak dalej nie ma...

  1. Użytkownik

   Za upadek Bumaru odpowiedzialny jest jest rząd Niemiec a ostatnimi czasy Rheinmetall, który jak na razie dość skutecznie blokuje modernizacje Leopardów. Dlatego MON przeciął niemieckie zabiegi jednym cięciem i kupuje Abramsy. To tylko drobny wycinek wojny niemiecko-polskiej już od 1989r. Der Onet a raczej Ringier Axel Springer reprezentujący niemieckie interesy jest częścią tej wojny w obszarze medialnym. Po prostu Polska miedzy Niemcami i Rosją jest dla nich przeszkodą od XVIII wieku.

  2. 111

   A skutecznej amunicji do T72 nie będzie bez wymiany luf a tych nigdy nie produkowaliśmy :) A skuteczna amunicja do Leo jest kupiono niemiecka DM63

  3. Alaris

   Nie ma amunicji do Leopardów? Czyli DM63 to do ozdoby tak?

 20. klos

  To są jakieś jaja - zamiast nowoczesnego sprzętu inżynieryjnego wyrzucanie pieniędzy na przedpotopowe konstrukcje rodem z PRL.

  1. kibic

   Jeszcze dwadzieścia lat temu śmiano się z jakości chińskich produktów. Dalej takie robią, ale utoczyli na swoich produktach tyle kasy, że teraz produkują także najbardziej zaawansowane rzeczy. Produkcja u siebie jest najważniejsza. Bez tego nie da się piąć w górę.

  2. Piotr ze Szwecji

   Zawsze lepsze coś, niż nic. Ciekawość jeno o cenę. Artykuł zupełnie nie porównuje alternatyw, ani przedstawia inne możliwości dostępne na rynku, choćby w ramach EU, jeśli nie NATO.

  3. Obywatel

   Przynajmniej inwestują i rozbudowują nasza armię a nie jak złodzieje z Tuskiem i Komorowskim na czele by nas sprzedali ruskim.

 21. Jurek

  Niestety to nadal sprzęt cywilny malowany na "zielono".kabina nawet nie ma osłony z siatki.w przYpadku koparko ładowarki celowym jest zwiększenie średnicy koła przedniego....szerokości kół lub opracowanie gąsienic gumowych na śnieg bloto z możliwością sprzeżania osi aby przednia w razie potrzeby nie była skrętna.nadal nie ma w armii maszYny robiącej bardzo sZybkie wykopy i z wykopanej ziemi nasypy liniowe...a sprzęt taki mają wojska europy zachodniej.pomijam wleczący się lata brak szybkich mostów pontonowych.

 22. men

  Jak najbardziej, chiński, znam opinię operatora SŁ 34C typu LiuGong......... wg niego to szajs, zwłaszcza eksploatacyjny, jego opinia dotyczyła 1 partii, może się zmieniło? wg niego oryginalne polskie SŁ są ok

 23. Zaciekawiony

  Fajny kamuflaż na maszynach raczej rolniczej proweniencji, czy jest konieczny "...do prowadzenie rozbudowy fortyfikacyjnej terenu w ramach szkoleń poligonowych, do prac drogowo-mostowych oraz wykonywania zadań wsparcia inżynieryjnego, również na korzyść innych służb i społeczeństwa w ramach reagowania kryzysowego" ?

  1. abc

   Raczej kamuflaż ma znaczenie. Oglądałem filmik z okopów gdzie materiał zabezpieczający przed osuwaniem się ziemi miał kolor metaliczny/srebrny i dlatego okop był widoczny z powietrza bez problemu. Gdyby miał taki kamuflaż jak ten na "maszynie rolniczej" to nie byłby widoczny.

  2. abc

   Tu jest ten filmik 1.08s https://www.defence24.pl/lotwa-demonstracja-robotow-na-polu-walki-wideo

 24. abc

  No, ładnie. Jednak rządzący doprowadzają do upadku innego zakładu pancernego. Polecam w sieci: "W cieniu amerykańskich czołgów umiera polski zakład pancerny" Ciekawa lektura.

  1. Szukam prawdy

   Jeszcze niedawno Onet pisał o kroplówce dla bumaru i o pudrowaniu gówna a teraz o wykańczaniu dobrego zakładu w którą prawdę wierzyć

  2. fefe

   Weź nie opowiadaj......... zakład?? jaki zakład?? ten którego drugie imie to niekompetencja??? oni mają na tyle roboty i nawet z nia się nie mogą się wyrobić w zakładanych terminach ... ile leo do tej pory zmodernizowali?? hmmmm wybujała fantazja i wieczna postawa roszczeniowa to u nich jest opanowana bdb i tylko tyle

  3. sleepy Joe

   Za upadek Bumaru odpowiedzialny jest jest rząd Niemiec a ostatnimi czasy Rheinmetall, który jak na razie dość skutecznie blokuje modernizacje Leopardów. Dlatego MON przeciął niemieckie zabiegi jednym cięciem i kupuje Abramsy. To tylko drobny wycinek wojny niemiecko-polskiej już od 1989r. Der Onet a raczej Ringier Axel Springer reprezentujący niemieckie interesy jest częścią tej wojny w obszarze medialnym. Po prostu Polska miedzy Niemcami i Rosją jest dla nich przeszkodą od XVIII wieku.