Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Harpoony trafią do Egiptu? Jest zgoda Departamentu Stanu

Fot. US. Navy
Fot. US. Navy

Departament Stanu USA zaaprobował sprzedaż dwudziestu pocisków przeciwokrętowych UGM-84L w standardzie Harpoon Block II z głowicami bojowymi i dwóch pocisków szkolnych, które trafią do Egiptu. Sprzedaż uzbrojenia wraz z pakietem sprzętu, wsparciem oraz szkoleniem prowadzona jest w ramach programu Foreign Military Sales. Całkowita wartość kontraktu to 143 mln dolarów.

Amerykańska agencja rządowa do spraw handlu uzbrojeniem (The Defense Security Cooperation Agency - DSCA) przesłała do Kongresu USA dokumenty stwierdzające możliwość sprzedaży pakietu Major Defense Equipment (MDE), w postaci dwudziestu bojowych pocisków UGM-84L przeznaczonych do odpalania z zanurzonych okrętów podwodnych, a także dwóch rakiet treningowych tego samego przeznaczenia, wraz z dwoma pojazdami podwodnymi Encapsulated Harpoon wykorzystywanymi do certyfikacji systemu.

Czytaj także: Rakiety Harpoon na okrętach przyszłości US Navy

W momencie uzyskania zgody Kongresu na MDE, razem z pociskami Harpoon Egipt otrzyma kontenery transportowe, części zamienne do pocisków, zestawy narzędzi oraz wyposażenie pomocnicze (m.in. dokumentację techniczną, materiały szkoleniowe). Amerykanie zapewnią również pomoc w szkoleniu z obsługi pocisków oraz pięcioletnie wsparcie techniczne.

W związku z tym, że egipska marynarka wojenna posiada już na swoim wyposażeniu pociski Harpoon Block II, nie powinna mieć problemów z integracją nowych pocisków z ich nosicielami. Prawdopodobnie trafią one na wyposażenie czterech okrętów podwodnych typu 209, które Egipt zakupił w 2012 roku. Na chwile obecną w egipskiej służbie znajduje się tylko jeden okręt tego typu.

Głównym wykonawcą pocisków Harpoon będzie koncern Boeinga, zaś prace będą prowadzone w zakładach w St. Louis w Missouri. Na chwilę obecną nie ma informacji o żadnych umowach offsetowych, zaproponowanych w związku ze sprzedażą.

Czytaj także: Amerykańskie pojazdy MRAP za darmo dla Egiptu

 

Reklama

Komentarze

    Reklama