Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Grupa WB zmodyfikuje system Topaz

Autor. Defence24

Agencja Uzbrojenia ogłosiła, że zakończono postępowanie ofertowe dotyczące dokonania modyfikacji Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz do standardu Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia i Kierowania środkami rażenia w ramach połączonego wsparcia ogniowego Topaz(+).

Reklama

W ostatnich dniach Agencja Uzbrojenia za pośrednictwem Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej opublikowała ogłoszenie o udzieleniu zamówienia na przeprowadzenie modyfikacji ZZKO Topaz używanego w haubicach samobieżnych Wojsk Lądowych do standardu Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia i Kierowania środkami rażenia w ramach połączonego wsparcia ogniowego Topaz(+).

Reklama

Podmiotem, który zobligował się do zrealizowania celu zamówienia została firma WB Electronics. Decyzja w sprawie udzielenia powyższego zamówienia została oficjalnie podjęta w dniu 22 listopada br, natomiast ogłoszenie w systemie pojawiło się dziewiątego grudnia. W komunikacie czytamy, że postępowanie prowadzone było w formie procedury negocjacyjnej bez publikacji ogłoszenia o zamówieniu. Jako uzasadnienie podano, iż wszystkie oferty przedłożone w odpowiedzi na procedurę otwartą, procedurę ograniczoną lub dialog konkurencyjny były nieprawidłowe lub niemożliwe do przyjęcia.

Czytaj też

Agencja Uzbrojenia informuje, że ZKO Topaz został opracowany przez firmę WB Electronics, która jest autorem i wyłącznym właścicielem praw własności intelektualnej do oprogramowania ZZKO Topaz oraz nie udzieliła żadnemu podmiotowi licencji w zakresie przekazania mu uprawnień do modyfikacji lub modernizacji przedmiotowego oprogramowania. Oznacza to, że żaden inny wykonawca nie posiada uprawnień do modyfikacji tego systemu (oprogramowania).

Reklama

Podmiot zamawiający informuje, że przedmiotem postępowania jest opracowanie oprogramowania pozwalającego na uzyskanie zdolności do zautomatyzowanego dowodzenia, kierowania środkami rażenia w ramach połączonego wsparcia ogniowego oraz uzyskanie interoperacyjności w układzie sojuszniczym i narodowym poprzez implementację interfejsu ASCA (ang. Artillery Systems Cooperation Activities). Obecnie w ramach programu ASCA funkcjonuje 13 państw z 12 różnymi systemami, dodatkowo jest ośmiu finansowanych członków oraz cztery państwa zainteresowane członkostwem.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

 1. Filemon19

  Podsumowując WB electronics pokazało nowy Topaz podczas AUSA 2022 DEMONSTRATOR STRYKER NO I NAGLE MON SIĘ OBUDZIŁ Hahaha a gdzie był przysłowiowy palec?

  1. X

   No jak to ?, przecież to jest "sukcesywne" wzmacnianie Pana ministra. Pierwsze takie od wielkiego wybuchu ;)

  2. szczebelek

   Czego nie rozumiesz? To prywatna firma, która rozwinęła swój produkt bez finansowania państwa to wiadomo, że trzeba kupić gotową modyfikację. Boli, że AU podejmuje kolejną dobrą decyzję tylko przypomnę, że istnieje od roku. Można też mówić, że opl jest najważniejsza i nie skorzystać z opcji nawet pomostowego rozwiązania jakim były te niemieckie Patrioty.

Reklama