Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Topaz zintegrowany z amerykańskim systemem ASCA

Prezentowane przez grupę WB elementy Zintegrowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz.
Prezentowane przez grupę WB elementy Zintegrowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz.
Autor. Michał Derela https://pl.wikipedia.org/wiki/ZZKO_Topaz#/media/Plik:WB_Topaz_mspo1.jpg

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że w listopadzie Agencja Uzbrojenia podpisała umowę ramową z Grupą WB na modyfikację Zintegrowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz do standardu Zautomatyzowanego Systemu Dowodzenia i Kierowania Środkami Rażenia Topaz+, który dodatkowo będzie posiadać zaimplementowany interfejs ASCA (Artillery Systems Cooperation Activities).

Reklama

ASCA to oprogramowanie, które umożliwia w czasie rzeczywistym połączenie wszystkich systemów kierowania artylerii, dzięki połączeniu różnych systemów w ramach jednego interfejsu. Rozwiązany został problem różnic językowych a także przyspiesza proces dzięki pominięciu komunikacji radiowej i przekazywaniu bezpośrednio danych w formie cyfrowej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Obecnie w ramach programu ASCA funkcjonuje 13 państw z 12 różnymi systemami, dodatkowo jest ośmiu finansowanych członków oraz cztery państwa zainteresowane członkostwem.

ZZKO Topaz to opracowany przez Grupę WB zintegrowany system dowodzenia i kierowania ogniem artylerii. Prace nad nim rozpoczęto w roku 1994 w ramach współpracy między Wojskowym Instytutem Techniki Uzbrojenia i spółką WB Electronics.

Czytaj też

Prototyp systemu opracowano w roku 1998, w roku 1999 przeprowadzono badania poligonowe, które zakończyły się sukcesem i pozwoliły w roku 2002 na podpisanie umowy z WB Electronics pozwalającą na modernizację 10 dywizjonów samobieżnych armato haubic 2S1 Goździk kaliber 122 mm. W system Topaz wyposażone są także kołowe armato haubice wz. 1977 Dana kaliber 152 mm, 155 mm gąsienicowe armatohaubice Krab, oraz 120 mm samobieżne moździerze SMK120 Rak-K, jak również moździerze holowane M-98 oraz 122 mm wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Filemon19

  Podsumowując L3Harris promuje Topaz a w USA co było widać na AUSA 2022 na dynamicznym pokazie wozu bojowego Stryker, Paradoksalnie stoisko WB świeciło pustkami

 2. andys

  " Prace nad nim rozpoczęto w roku 1994 w ramach współpracy między Wojskowym Instytutem Techniki Uzbrojenia i spółką WB Electronics." Nie wiem czy 28 lat na taki system to duzo czy mało? Jednak efekt jest (wierze autorowi artykułu))! Gdyby tak było np z Loarą?

  1. stary wirus

   Skąd ci się wzięło 28 lat? Zaczęli w 1994 a w 2002 już system był instalowany. Biorąc pod uwagę ociężałość MON to rekord galaktyki. Poczytaj ile lat zajęło Amerykanom stworzenie swojego, gorszego systemu.

  2. Qba

   Marny to efekt skoro do tej pory nie jest kompatybilny z ASCA

  3. WDGrabski

   ASCA to protokół wymiany danych, potrzebny TOPAZ jak 7 koło u wozu. Wprowadza się go do ZZKO tylko dlatego, żeby móc jakoś komunikować się z małpim eksportowym IFADS z HIMARSa. Bo amerykański system jest tak zamkniętą czarną skrzynką, że inaczej się nie da. Takie idiotyczne zamówienie. Nowe Homary o ile będą będą miały ten system kierowania spuszczony do kanalizacji i od początku zastąpiony TOPAZ. Dlatego nikomu się z ASCA w WRiA nie śpieszyło. Do niczego nie był potrzebny przed zakupem HIMARSów.

 3. Jsk

  Nie 28 lat, a 8. Amerykanie pracowali nad swoim kilkadziesiąt lat. Topaz działa od 2002 roku. Tak napisali w artykule. Topaz to najlepszy system zarządzania polem walki na świecie.

Reklama