Przemysł Zbrojeniowy

Granatniki Carl-Gustaf M4 dla Słowenii

Fot. Sa
Fot. Sa

Saab otrzymał zamówienie na dostawę najnowszej wersji granatników wielozadaniowych Carl-Gustaf do Słowenii. Władze w Lublanie będą dziewiątym na świecie odbiorcą wersji M4, która została wprowadzona na rynek pod koniec 2014 roku. 

Kontrakt będzie realizowany w latach 2018-2020. Jego wartość nie jest znana. 

Jak informuje Saab Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja tego przenośnego, odpalanego z ramienia, wielozadaniowego granatnika. Charakteryzuje ją szeroki zakres możliwości wykorzystania, ograniczona waga i zwiększona skuteczność w każdym scenariuszu działań. Przy zachowaniu wszystkich atutów systemu, oferuje dodatkowo wzrost precyzji ostrzału i kompatybilność z przyszłymi usprawnieniami. M4 jest przystosowany do wykorzystania technologii przyszłości, w tym optoelektronicznych urządzeń celowniczych oraz amunicji programowalnej.

Carl-Gustaf M4 oferuje szereg ważnych usprawnień w stosunku do poprzednich generacji. Należą do nich lżejsza konstrukcja (M4 waży mniej niż 7 kg), okrągły licznik i funkcje, takie jak kompatybilność z przyszłymi inteligentnymi systemami obserwacji i programowalną amunicją. 

Komentarze