Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Gąsienicowe Herculesy dla US Army

M88A2 Hercules. Fot U.S. Army
M88A2 Hercules. Fot U.S. Army

Firma BAE Systems Land & Armaments otrzymała od armii amerykańskiej kontrakt na dostawę pojazdów M88A2 Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lift Evacuation System (HERCULES).

Wartość kontraktu wynosi 110 mln dolarów, oprócz dostawy ciężkich pojazdów ewakuacyjnych obejmuje również części zamienne. Pojazdy mają trafić do odbiorcy do końca sierpnia 2018 r.

M88A2 to najnowsza, opracowana na początku lat 90. minionego wieku, a wprowadzona na wyposażenie armii amerykańskiej w 1997 r., wersja rozwojowa pojazdu ewakuacyjno-naprawczego M88, pozostającego od lat 60. XX wieku na uzbrojeniu armii licznych państw, w tym krajów Bliskiego Wschodu. Stany Zjednoczone wykorzystują ponad 1000 tych pojazdów w wersjach A1 i A2. Wersja HERCULES jest zdolna do holowania czołgów M1 Abrams o masie ponad 60 ton (włącznie z pojazdami w wariancie M1A2).

Reklama

Komentarze (1)

  1. tomgru

    fajnie poskładali słowa żeby wyszło HERCULES, a maszynka wygląda na konkret

    1. m

      Wprawdzie i tak kupimy od BAE Systems CV90 w kolejnym "przetargu",ale skoro nie można liczyć na zakup BGpz 3, a posiadane w WP: BgPz i WZT są ponoć za słabe do Leo2, to może warto by było rozważyć ten zakup (o licencji nie marzę). Produkują je dla Amerykanów wiec tym razem (w przeciwieństwie do F-16 i wkrótce Patriotów, niektórzy też twierdzą że Caracali, ale nie jestem przekonany) przynajmniej nie będziemy płacić za podtrzymanie komuś linii produkcyjnej.

Reklama