Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francuska minister: współpraca Grupy WB i Thalesa wzorem dla innych [RELACJA]

Florence Parly i prezes Bartosiewicz (po lewej) Fot. Maciej Szopa/Defence24
Florence Parly i prezes Bartosiewicz (po lewej) Fot. Maciej Szopa/Defence24

Jednym z najważniejszych dygnitarzy towarzyszących prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi jest minister Sił Zbrojnych Francji Florence Parly. Polityk odwiedziła salon wystawowy polskiej Grupy WB przy Placu Konstytucji w Warszawie, gdzie spotkała się z gospodarzami i wysokimi rangą przedstawicielami francuskiego giganta zbrojeniowego Thales. Przedstawiciele obydwu firm poinformowali ją o prowadzonych wspólnie przedsięwzięciach.

Minister obejrzała prezentację obrazującą współpracę WB Group i Thalesa przy okazji zapoznając się z potencjałem polskiej firmy. Historia polsko-francuskiej współpracy w tej dziedzinie to już przeszło ćwierć wieku. Zaczęło się od porozumień pomiędzy francuskim Thomsonem a – państwowym wówczas – Radmorem z połowy lat 90. ubiegłego wieku. Polacy przejęli od Francuzów najpierw technologie produkcji nowoczesnych systemów identyfikacji swój-obcy (IFF), a wkrótce potem technologie niezbędne do budowy radiostacji cyfrowych rodziny PR4G. Stworzone na bazie tych rozwiązań kolejne radiostacje walnie przyczyniły się do wprowadzenia nowoczesnej cyfrowej łączności w Siłach Zbrojnych RP.

To bardzo interesujące prezentacje i to, że taka współpraca istnieje jest znaczące. Ale widzę w związku z tym, że jesteśmy dalecy od poziomu współpracy jaki powinniśmy mieć. Jestem bardzo szczęśliwa, ze jestem tu dzisiaj. Nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje taka współpraca między dwiema grupami. Współpraca, która może być bazą do zwiększenia kooperacji między naszymi krajami.

Florence Parly, minister Sił Zbrojnych Francji

Francuska polityk powiedziała też, że przybyła na spotkanie aby zachęcić, by obydwie firmy współpracowały jeszcze intensywniej i pokazały „pozostałym firmom”, że taka owocna współpraca jest możliwa.

Wiceprezes zarządu WB Electronics Adam Bartosiewicz przypomniał, że współpraca Thalesa i Radmoru, będącego od pewnego czasu częścią Grupy WB, trwa już 26 lat. „My tę współpracę odziedziczyliśmy i staramy się rozwijać w dalszym ciągu. To jest tak naprawdę historia digitalizacji polskiej łączności. (…) [Powstałe w jej efekcie] radiostacje są na wyposażeniu wszystkich pojazdów jednostek, które funkcjonują w wojsku. (…) Jest też wspólny projekt europejski, który Radmor prowadzi z Thalesem jako jego główni uczestnicy. To się nazywa ESSOR [European Secure Software Defined Radio]. Chodzi o to, aby różne europejskie armie mogły się porozumiewać ze sobą. Ten projekt ma już 11 lat.”

image
Florence Parly Fot. Maciej Szopa/Defence24

Wiceprezes podkreślił, że współpraca Radmoru i Thalesa to dzisiaj najbardziej solidna platforma polsko-francuskiej współpracy, przynajmniej jeżeli chodzi o przemysł obronny. Przyznał, że obydwie firmy często ze sobą konkurują w innych obszarach rynku, ale zapewnił jednocześnie, iż obydwa podmioty potrafią „zarządzać tym konfliktem”. Jako przykład podał pojazdy sprzedane do Malezji, w których systemy WB i Thalesa, współdziałają ze sobą tworząc jeden system. WB tworzyło też oprogramowanie do pocisków Mistral przeznaczonych dla systemów obrony przeciwlotniczej niesprecyzowanego klienta zagranicznego.

Adam Bartosiewicz wskazał, iż istnieje potencjał do znacznego rozszerzenia współpracy między WB a Thalesem. „Istnieje ogromna przestrzeń, np. w obszarze walki radioelektronicznej, w której Thales ma ogromne doświadczenia i my byśmy mogli w takich pracach integracyjnych uczestniczyć”. Wyraził też nadzieję, że pojawi się poparcie polityczne dla produktów WB na rynku francuskim. Warto tu przypomnieć, że polski system rozpoznawczych bezzałogowców klasy mini – FlyEye – był proponowany francuskim siłom zbrojnym wspólnie z grupa Safran.

Herve Multon, wiceprezes wykonawczy Thalesa podkreślał rolę Radmoru w ESSOR. „ESSOR to język, w który Unia Europejska inwestuje, aby mieć wspólną komunikację dla wszystkich radiostacji państw europejskich. I od początku Radmor jest jednym z filarów w tych pracach. (…) W prace zaangażowanych jest obecnie sześć państw. To nie cała Europa, ale wszystkie inne państwa będą musiały współpracować w tym programie w przyszłości…” – podkreślał znaczenie prowadzonych prac.

Wizyta minister Parly wpisuje się w retorykę całej francuskiej wizyty w Polsce, której celem jest wyraźnie zbliżenie z Polską, także w dziedzinie gospodarczej i obronnej. Co warte podkreślenia ma ona miejsce zaledwie kilka dni po podpisaniu kontraktu na amerykańskie myśliwce F-35, co jak widać nie "położyło się cieniem" na stosunkach europejskich.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (21)

  1. Francuska bagietka

    Bardzo elegancka Pani Minister Wysłuchała w spokoju nie przerywala No moze nie do końca wierzyła Ale ladnemu się wybacza

  2. Orka

    Już prezencja prezesa Bartosiewicza dobrze świadczy o kondycji firmy.

    1. Ustawiator

      Pozycja obronna Prawie klinch

  3. KÓKÓŁKA

    jak widać na załączonym obrazku minister Sił Zbrojnych Francji Florence Parly... swą "mową ciała" złożonymi rękoma " oświadcza " kurtuazja była reszta mnie nie obchodzi " tak samo odwzajemnia się prezes Bartosiewicz .....dyplomacja zrobiona reszta to otoczka mezaliansu Francusko -Polskiego nie będzie za dużo fałszu było we wzajemnych relacjach the end ...deall nie zaistnieje ... czas na Koreańczyków i ich pakiet ofert

    1. miki89

      przejrzyj zdjęcia na portalu WB- tam masz zupełnie inną mowę ciała

    2. Słuszną uwaga

  4. Zawisza_Zielony

    Gdyby tylko Mon chciało wspierać dobrych producentów towaru S zamówieniami i zleceniami na prace B-R... Zamiast tego mamy wspieranie publicznym pieniądzem papierologi i działań pozorowanych made in PZG oraz firm zaa wielkiej wody. A gdyby tak te 17mld zainwestować w takie firmy jak WB, HsW ... Gdzie bylibyśm za 8 - 10 lat...

    1. samolot vip

      a co politycy by z tego mieli? ani synekur w radach nadzorczych ani glosow zwiazkowcow po co im takie cos? oni wszyscy mysla ze akurat im uda sie uciec i beda sie wygrzewac na florydzie popijajac drinki na plazy i smiac sie z glupich polaczkow. przed IIWS "elita" myslala podobnie nie wszystkim udalo sie czmychnac na czas.

    2. Gregor

      100/100

    3. MON nie może wspierać badań BR. Może to być NCBiR .

  5. Ustawiator

    Błaszczak nawet nie zaprosił Pani Minister na lunch Kolejny pokaz pisu

    1. Jeśli już wcześniej. Znajdź sobie agendę wizyty ustawiatorze

  6. kol

    Do Polski przyleciała cała delegacja francuska więc jest to wizyta oficjalna. Polacy też potraktowali tą wizytę bardzo uważnie. Jeśli chcemy poprawy relacji z Europą musimy coś od nich kupić bo takie są po prostu zasady dyplomacji. Myślę, że damy pstryczka w nos Koreańczykom bo nasi decydenci nie myślą o przemyślę tylko kierują się polityką. Przykłady superkontraktów z USA same mówią za siebie.

  7. Ustawiator

    PGZ przez lata miala zakaz wchodzenia w spółkę z Francuzami Dlaczego?

    1. A dlaczego nie wchodzi w spółkę z Rosjanami? Odp.: Z tego samego powodu.

  8. ubawiony

    ale WB jest prywatne czyli niedobre, nie da się wsadzać swoich prezesów po filozofii albo historii co pół roku.

    1. Ustawiator

      Mon kupił pakiet w wb aby ułatwiać przetargi

  9. RK53

    Bardzo dobrze by było ale prawdziwej WOLI z obu stron brak. Po wizycie i śniadaniu przedstawiciele rozjechali się do swoich biure

  10. Ślązak

    Refleksja przyszła nareszcie, albo będziemy Polaków ignorować i poniżać, albo damy sobie szansę na zysk i współpracę z nimi

    1. Bumarowiec

      Sama racja kolego Nasze związki tez tak mówią Ale za wierność pisowi rzadają 14ki

  11. Sidematic

    Jednocześnie Francja przepycha kolanem tzw. "pakiet mobilnościowy", który ma wyrzucić polskie firmy transportowe z Europy zachodniej a to są miliardy straty dla Polski a dziesiątki miliardów dla polskich firm.

  12. eDZIO

    Jutro beda pisac i narzekac ze w Polsce brakuje Bialych Jednorozcow.

  13. obserwator

    Ciekawe jaki jest bilans handlowy POL/FRA jeśli chodzi o przemysł obronny?

  14. lolek

    Francja walczy o rynek zbytu.

  15. brawo

    Brawo!

  16. Olo

    Thalesowi z Rosją też się dobrze współpraca układała.

  17. Dn30

    Dobra, ale jakie konkrety?

  18. Stari i mądry

    Przyjechali,chcą wyczuć nastroje polityczne,widać ze maja jakąś sprawe inaczej nie byli by tak mili.

  19. dimitris /PL

    I co z tym niedługo niezbędnym systemem identyfikacji swój-obcy ? CZY BĘDZIEMY DOMAGAĆ SIĘ CIĘŻKICH KAR KRYMINALNYCH I TRYBUNAŁU STANU DLA POLITYKÓW ? - czy nie będzie takiej potrzeby ? Politycy, macie jeszcze trochę czasu, ale już niewiele. Wasi koledzy po fachu, w Grecji, choćby i po kilkunastu latach, ale poszli odsiadywać ciężkie kary więzienia.

  20. Thales News

    Wygląda na to ze to Thales sponsorem wizyty, pokazują tłumaczą wybierają integrują KLASA Wybrali maleńki ryneczek zeby przetestować swoją nową propozycje dla rzadu Francji

  21. Francuski Łącznik

    Ala KLAPA Pokazali WB bo co innego?

Reklama