Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Francja ponownie zamawia granatniki przeciwpancerne

Fot. US Army
Fot. US Army

W połowie grudnia ubiegłego roku szwedzki koncern Saab otrzymał zamówienie od francuskiej Dyrekcji Generalnej Uzbrojenia (DGA) na kolejną dostawę jednorazowej broni przeciwpancernej AT4. Wartość zamówienia wynosi około 24 mln EUR, a dostawy będą realizowane w 2023 roku.

Reklama

Według komunikatu prasowego opublikowanego przez Saab, jednorazowy granatnik AT4 został ponownie wybrany przez do zasilenia zdolności wojskowych sił zbrojnych Francji. Czytamy w nim, że wartość zamówienia wynosi około 24 mln EUR, a dostawy będą miały miejsce w obecnym roku kalendarzowym. Zamówienie wpłynęło jeszcze w IV kwartale 2022 roku.

Reklama

Szef firmy Saab skomentował, że bardzo cieszy się ze względu na kolejne zamówienie oferowanej broni i podkreślił, że zapewni ona francuskim siłom zbrojnym niezbędną siłę ognia, dającą przewagę na polu walki. Ilość zamówionych granatników nie została niestety sprecyzowana w komunikacie. Francja zamówiła wcześniej u Saaba następujące wersje granatnika: AT4CS ER (Extended Range), AT4CS HE (High Explosive) i AT4CS AST (Anti-Structure).

Czytaj też

AT4 charakteryzuje się elastycznością wykorzystania – jest skuteczny w odniesieniu do różnych celów, zarówno pojazdów opancerzonych jak i budynków. Działa w dwóch trybach: wyłomu (pozwalając na stworzenie przejść w ścianach budynków) oraz wybuchowej (pozwalając na niszczenie bunkrów i umocnionych pozycji lub obiektów wraz z ich obsadą). Standardowy pocisk kumulacyjny granatnika AT4 może bowiem przebić pancerz o grubości do ponad 350 mm przy zasięgu do 400 m.

Reklama

Użytkownicy opisywanej broni podkreślają, że jest ona dość prosta w obsłudze. Nie ma potrzeby ładowania, czy kalibracji broni co skraca czas przejścia od położenia marszowego do bojowego. Odrzucenie wyrzutni po wystrzale daje dodatkowo pełną swobodę manewru i ułatwia zmianę stanowiska. Kolejną zaletą granatników AT4 jest ich relatywnie niska cena. Rodzina AT4 jest we Francji znana jako Roquette NG (Nouvelle Génération).

Czytaj też

Granatnik AT4 znajduje się obecnie na uzbrojeniu sił zbrojnych wielu państw, a w tym m.in. Danii, Estonii, Filipin, Francji, Grecji, Gruzji, Holandii, Argentyny, Brazylii, Litwy, Łotwy, Polski, Szwecji, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, gdzie realizowana jest produkcja licencyjna.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama