Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Finlandia: Izraelskie rakiety na morze i ląd

Izraelskie pociski Gabriel trafią nie tylko na okręty, ale też na wyrzutnie nadbrzeżne, zastępując system RBS-15 Mk 2 (na zdjęciu). Fot. MKFI/Wikipedia.
Izraelskie pociski Gabriel trafią nie tylko na okręty, ale też na wyrzutnie nadbrzeżne, zastępując system RBS-15 Mk 2 (na zdjęciu). Fot. MKFI/Wikipedia.

Fiński minister obrony Jussi Niinistö autoryzował porozumienie dotyczące zakupu nowego pocisku przeciwokrętowego produkcji izraelskiej w ramach programu SSM2020. Dostawy uzbrojenia mają się rozpocząć w przyszłym roku. 

Produkowane przez IAI pociski Gabriel zastąpią w fińskich siłach morskich RBS 15 Mk2 (oznaczone lokalnie MTO85M) na modernizowanych korwetach typu Hamina. Wyposażone w nie zostaną także nowe jednostki tej klasy, powstające w programie Flotylla 2020 oraz lądowe jednostki obrony wybrzeża, również używające MTO85M. Jak zaznaczają Finowie, informacje dotyczące liczby zakupionych pocisków nie zostaną ujawnione.

Zakończenie dostaw szacuje się na rok 2025. W ramach wartego 162 mln euro kontraktu do Finlandii trafią m.in. pociski, wyrzutnie i części zamienne. Obejmie on również szkolenie personelu. Porozumienie z izraelską firmą zakłada także realizację opcji, wartej 193 mln euro. Podatek VAT wynosi 0 procent. Izraelskie pociski mają posłużyć Finom co najmniej do 2050 roku. 

Finowie nie informują, jakiej konfiguracji pociski trafią do kraju. Najprawdopodobniej będą to jednak najnowsze wersje, czyli Gabriel V Advanced Naval Attack Missile. Zgodnie z nieoficjalnymi danymi, znajdują się one obecnie jedynie na wyposażeniu marynarki wojennej Izraela. System ma aktywną radarową głowicę naprowadzającą, i ma być zdolny do działania w warunkach zakłóceń, jak i do zwalczania celów lądowych. Nawiasem mówiąc, pierwsza odmiana pocisków rodziny Gabriel weszła do służby w latach 70. i była z powodzeniem używana w czasie wojny Jom Kippur w 1973 roku. 

Resort obrony Finlandii zwraca uwagę na wzmocnienie zdolności odstraszania. Zadowolenie z decyzji wyrażają również Izraelczycy, dla których Helsinki są pierwszym klientem na nowe pociski przeciwokrętowe na europejskim rynku. 

Izraelskie pociski pokonały fińskim w przetargu takie konstrukcje, jak NSM Kongsberga, Harpoon Boeinga, RBS 15 Saaba i Exocet firmy MBDA. Resort obrony Finlandii podkreśla w komunikacie, że w postępowaniu oceniano zdolności operacyjne, ale też harmonogram i cenę dostaw, koszt cyklu życia, bezpieczeństwo dostaw oraz kompatybilność z istniejącą infrastrukturą. Finowie otrzymali już zgodę na zakup rakiet Harpoon w trybie FMS, ale zdecydowali się na rozwiązanie izraelskie.

Finowie wykazali się kompleksowym podejściem do kwestii pocisków przeciwokrętowych. Uzbrojenie dla nowych jednostek wybrano jeszcze zanim zostały one wdrożone do służby. Zunifikowano też wyposażenie na nowych i modernizowanych okrętach, oraz w jednostkach nadbrzeżnych. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. J-23

    Mam pytanie czy na bazie Feniksa nie można zrobić rakiet o większym zasięgu?Tak można .Po co wynajdywać proch od początku.?

  2. JASIO bardzo mądry mówi..

    RBS 15 Mk2...w wydaniu dla Polski to wiwatówki a skuteczność ich na odległość lornetki....czyli mamy nadal lata 70 ....

  3. Davien

    Do 22: Akurat gruzińskie drony zadziałały dobrze, daruj juz sobie może powtarzanie kremlowskich bajeczek o kodach.

  4. gugluk

    Błąd, czas pokaże

  5. W3-pl

    e a gdzie nasze -MK2? oddali Szwedom?? bo nie dali na \"przygotowany\" 8 lat biedaGawron

  6. bbc

    Finowie jakoś nie obawiają się, że Izraelczycy sprzedadzą Rosji dane dotyczące wybranych rakiet. A przecież kwestie własnej obrony stoją u nich na wysokim poziomie. Nie mają też problemu ze zrezygnowaniem z oferty amerykańskiej, mimo wynegocjowanego już wstępnego porozumienia. No i współpraca nordycka też nie jest hamulcem, skoro stać ich na odrzucenie oferty szwedzkiej i norweskiej. I nikt się na nikogo nie obraża. Dlatego oni mają armię, a my... WOT. A propos: ciekawe, że dotąd nie ma na tym portalu informacji na temat niedotrzymania kolejnego terminu dostarczenia wojsku naszych Piorunów, o czym trąbi już od kilku dni prasa codzienna.

  7. KrzysiekS

    Zaraz zaraz gdzie specjaliści od kodów nie ostrzegają Finów przecież Rosja już ma te kody.

  8. 22

    A potem okaże się że dostarczony sprzęt zadziała tak jak gruzińskie drony. :)

Reklama