Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Filipiny zadecydowały o kupnie szkolno-bojowego samolotu FA-50

FA-50 - fot. KAI
FA-50 - fot. KAI

Prezydent Korei Południowej Park Geun-hye i jej filipiński odpowiednik Benigno Aquino III, podpisali porozumienie w sprawie współpracy przemysłów obronnych obu krajów. Manila planuje między innymi zakup 12 samolotów szkolno-bojowych FA-50 Golden Hawk, zarówno do zadań szkolnych, jak i patrolowych.

Negocjacje w sprawie zakupu którejś z wersji naddźwiękowego samolotu z rodziny Golden Hawk trwały już od pewnego czasu. W obecnej chwili Filipiny zdecydowane są wydać na ten cel około 450 milionów dolarów. 

Maszyny mają wzmocnić siły powietrzne kraju, osłabione od 2005 roku, kiedy Filipiny wycofały ze służby samoloty F-5 Tiger. FA-50 to maszyna o parametrach zdecydowanie bardziej zbliżonych do myśliwców nowej generacji. Jest wyposażony w radar dopplerowski o zasięgu 100km, pociski rakietowe powietrze-powietrze, inteligentne uzbrojenie powietrze-ziemia oraz 20mm działko. Filipiny będą trzecim, po Korei Południowej i Indonezji, użytkownikiem samolotów tego typu. Jest to jeden z wariantów samolotu T-50 Golden Eagle, biorącego udział w przetargu na polski samolot szkolenia zaawansowanego. 

Poza eksportem samolotów FA-50, prezydenci obu krajów porozumieli się w sprawie dalszych transakcji w zakresie obronności. Przede wszystkim okrętów wojennych, gdyż, jak powiedział prezydent Benigno Aquino - Nie jest tajemnicą, że Filipiny nie mogą obronić swojego długiego wybrzeża za pomocą zalediwe 120 okrętów. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. grzegorz

    Polska chce wydać 500 mln$ za 8 szt szkolnych samolocików a tu Filipiny "chcą dać" 450 mln$ za 12 szkolno - bojowych a to jest maszyna bardziej zaawansowana choć z tej samej rodziny.

Reklama